
Справа № 359/8595/17
Провадження № 2-а/359/40/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2018 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,
при секретарі - Степаненко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання дій протиправними, перерахунок та виплату пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
31.10.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з зазначеним адміністративним позовом, в якому просив: визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про перерахунок та виплату йому пенсії згідно заяви та у відповідності до вимог ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, протиправною; -зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2016року на підставі ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, у зв’язку із збільшенням грошового забезпечення на посаді, яку він займав перед виходом на пенсію (а.с.1-4).
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до вищевказаного Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року та п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відповідач мав у десятиденний строк з моменту надходження довідки від Ліквідаційної комісії Головного управління міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії здійснити перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2016 року, однак відповідач свої зобов’язання не виконав. На його звернення від 04.09.2017 про перерахунок пенсії з урахуванням збільшення розміру грошового забезпечення на посаді, яку він займав на день звільнення з органів МВС, відповідач своїм листом № 934/Т-01 від 17.09.2017 р. повідомив, що поскільки існує дефіцит коштів Пенсійного фонду, перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
У судове засідання представник позивача не з’явився, подав заяву( а.с.26), відповідно до якої просив справу розглянути в письмовому провадженні та задовольнити позов.
Представник відповідача в призначене судове засідання також не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Проте, направив до суду письмовий відзив на позовну заяву( а.с.18-21), відповідно до якого просив позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 р. по 30.04.2017 р. залишити без розгляду, а в іншій частині позовних вимог-відмовити повністю. Свої заперечення представник відповідача обґрунтовує наступним. Зазначає, що позивач звернувся до суду з позовом 31.10.2017, але просить здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року, та що відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свої прав, свобод чи інтересів. Звертає увагу суду, що позивач не надав жодних доказів пропуску з поважних причин строків, визначених законодавством. Щодо бездіяльності управління, вказує, що нормами чинного законодавства не було передбачено проведення перерахунку за відсутності процедури, яка передбачена п.п.2,3 Порядку проведення перерахунку пенсій № 45, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до цього порядку саме на силові структури і відомства було покладено обов’язок оповіщення органів Пенсійного фонду України щодо зміни хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідної структури. Повідомлення про відповідні зміни в грошовому забезпеченні відбулося лише у березні 2017 року, а у квітні 2017 року Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області було сформовано довідку про розмір грошового забезпечення позивача та направлено до ГУ ПФУ у Київській області. Також зазначає, що державним бюджетом України та бюджетом Пенсійного фонду України на 2017-2018 у структурі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсії, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), виходячи із грошового забезпечення поліцейських, не були передбачені у зв’язку з відсутністю підстав. Також зазначено, що з метою фінансового забезпечення проведення вищезгаданих перерахунків за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціальної політики України, як до головного розпорядника бюджетних коштів, з повідомленням про необхідність виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі за КПКВК 2506080. Зазначено, що фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, а саме перерахунок буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером МВС України, що підтверджується пенсійним посвідченням серія ААЕ № 225859 (а.с.7).
З 2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
06.09.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у зв’язку із збільшенням з 01.01.2016 р. розміру грошового забезпечення на посаді, яку він займав перед виходом на пенсію ( а.с.5).
Зі змісту листа від 17.09.2017 року № 934/Т-01, направленого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області позивачу (а.с.6) вбачається, що відповідач визнав, що із прийняттям постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» до ГУ ПФУ у Київській області ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Київській області було направлено довідки для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських. У відповідності до ст..8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб», фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. За результатами проведеного аналізу довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційними комісіями ГУМВС в областях та м.Києва Пенсійним фондом була сформована потреба в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Крім того відповідач повідомив, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Як вбачається зі змісту вказаного повідомлення, а також за змістом письмового відзиву відповідача, відповідач не оспорює право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням підвищення грошового забезпечення, установленого для поліцейських та на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області.
Так, згідно з частинами 1-3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою нормою, за змістом якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Частиною 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, що діяла станом на 01 січня 2016 року) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” визначено умови грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, зокрема, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Згідно абз. 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Вказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, згідно з яким, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. У свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Пунктом 3 Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як вбачається із вищевказаного листа Головного управління Пенсійного фонду України у Київській від 17.09.2017 р № 934/Т-01 та відзиву на позовну заяву, повідомлення про відповідні зміни в грошовому забезпеченні відбулося у березні 2017 року, позивача ОСОБА_1 було включено до списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, та ліквідаційною комісією ГУМВС України в Київській області на адресу відповідача було направлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Таким чином, порядок проведення перерахунку пенсії, у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року було дотримано, а бездіяльність ГУ ПФУ в Київській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача є протиправною.
Посилання пенсійного органу на те, що перерахунок пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Крім того, відповідно до вимог частин 2, 3 статті 51 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок позивачу з 01 січня 2016 року, оскільки відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта повідомити про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій.
У даних правовідносинах, відповідач фактично відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність фінансування, тоді як питання такого перерахунку узгоджене відповідним Законом та Постановою КМ України.
Строк звернення з адміністративним позовом до суду позивачем не пропущений, оскільки про допущену відповідачем бездіяльність з приводу не проведення перерахунку пенсії, позивач дізнався з листа відповідача від 17.09.2017.
Відповідно до ст.139 КАС України, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 гривень( а.с.13), слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 74-77,122, 139,205, 241-246,250, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.21992 №2262-ХІІ.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, місцезнаходження: 04071, м.Київ, вул.Ярославська, 40) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, 30.03.1966 р.н.(реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 08300, Київська область, м.Бориспіль, вул.Д.Галицького, б.3) з 01.01.2016 року на підставі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.21992 №2262-ХІІ, в зв’язку із збільшенням грошового забезпечення на посаді, яку він займав перед виходом на пенсію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
Повне судове рішення виготовлено 19 лютого 2018 року.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, та у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Муранова-Лесів