
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 295/14865/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" травня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_1,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на додаткове рішення Богунського районного суду м. Житомира від "18" січня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії , -
суддя в 1-й інстанції - Зосименко О.М.,
час ухвалення додаткового рішення - не зазначено,
місце ухвалення додаткового рішення - м.Житомир,
дата складання повного тексту додаткового рішення - не зазначено,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Богунського районного суд м. Житомира від 16.01.2018 р. позов задоволено, зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 пенсію на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1860 від 27.04.2017 року та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року.
ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з заявою про ухвалення додаткового рішення, оскільки судом не вирішено усі вимоги, які ставилась в заяві про уточнення вимог від 18.12.2017 р., а саме, позивач просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплачувати пенсію на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1860 від 27.04.2017 року та довідки голови ліквідаційної комісії за №244зі/29/05-2007 від 06.12.2017 р. та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року.
Додатковим рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 18.01.2018 заяву задоволено.
Ухвалено додаткове рішення, яким позов задоволено.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_2 на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1860 від 27.04.2017 року, довідки голови ліквідаційної комісії за №244зі/29/05-2007 від 06.12.2017 р. та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року.
Не погоджуючись з додатковою постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні заяви.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що позивач з 07.11.2015 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
08.11.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на звернення позивача повідомило, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після надходження коштів на забезпечення проведення перерахунку пенсій та надіслало копію довідки ліквідаційної комісії №85/1860 від 27.04.2017 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
21.11.2016 та 01.12.2017 позивач звернувся до ГУ НП в Житомирській області про надання довідки про виплачене грошове забезпечення за останні 2 роки перед звільненням та надання інформації про встановлені на момент його звільнення з органів МВС України, крім посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Ліквідаційна комісія УМВС України в Житомирській області видала позивачу довідку №85/1860 від 24.07.2017 для перерахунку пенсії, яку ОСОБА_2 подав до відповідача для проведення такого перерахунку.
Зі змісту відзиву відповідача (а.с.24-30), зі змісту рішення суду першої інстанції від 16.01.2018 року вбачається, що інших довідок про грошове забезпечення позивача відповідачу не надавалось і судом першої інстанції встановлено не було. Відтак, Рішенням від 16.01.2018 р. Богунський районний суд м. Житомира позов задоволив, зобов'язавши відповідача здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_2 пенсію на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1860 від 27.04.2017 року та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 року.
Задовольняючи заяву про ухвалення додаткового рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що вимоги заяви про ухвалення додаткового рішення обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення в порядку ст. 252 КАС України, оскільки позивач у заяві про уточнення позовних вимог від 18.12.2017 р. ставив вимогу про перерахунок та виплату пенсії, зокрема і на підставі довідки голови ліквідаційної комісії за №244зі/29/05-2007 від 06.12.2017 р.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з такого.
У п. 1 ч. 1 ст. 252 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення.
Щодо правових підстав для перерахунку та виплати пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ на підставі виданих ліквідаційними комісіями Управлінь МВС України про розмір грошового забезпечення, колегія суддів зазначає таке.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України №2262-XII, постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу пенсійного органу надійшла від ліквідаційної комісії Управління МВС України в Житомирській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №85/1860 від 27.04.2017.
Зазначена довідка видана позивачу на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, колегія суддів вказує, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Отже, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.
Щодо перерахунку та виплати пенсії на підставі, як вказує позивач, довідки голови ліквідаційної комісії за №244зі/29/05-2007 від 06.12.2017 слід зазначити таке.
Законодавством встановлено, що необхідною умовою для проведення такого перерахунку є наявність довідки про грошове забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з якого розраховується розмір пенсійних виплат.
Довідка про грошове забезпечення є оганізаційного-розпорядчим рішенням суб'єкта владних повноважень про визначення певних складових частин грошового забезпечення та їх розмірів для перерахунку пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області сформовано та направлено до ГУ ПФУ довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії від 24.04.2017 №85/1860. Будь-яких інших довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від Ліквідаційної комісії до пенсійного органу не надходило.
Посилання суду першої інстанції на довідку №244зі/29/05-2007 від 06.12.2017 є необґрунтованим, оскільки з матеріалів справи вбачається, що вказаний документ був надісланий на адресу позивача як відповідь на його запит, а тому не може вважатися довідкою в розумінні Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.
Частиною 1 постанови Кабінету Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до довідки Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 27.04.2017 №85/1860 розмір грошового забезпечення за посадою позивача станом на 01.01.2016 становив: посадовий оклад - 2700,00 грн., оклад за військовим званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 45% - 2205,00 грн., премія (4,17%) 296 грн.
Таким чином, підстави для врахування до грошового забезпечення для перерахунку пенсії інших складових відсутні, оскільки вони у цій довідці не зазначені, а інших - відповідачу не надавалось.
Відповідно до ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.
Наведений перелік підстав, за яких може бути постановлена додаткова постанова є вичерпним.
Додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення (постанови чи ухвали), внаслідок якої залишилися невирішеними певні вимоги особи, яка бере участь у справі.
В позовній заяві ОСОБА_2 просив визнати бездіяльність протиправною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням всіх необхідних видів грошового забезпечення встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" "№900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006", постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, наказу МВС від 06.04.2016 №260, Указами Президента №771 від 2001: посадовий оклад 2700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 2205,00 грн., підвищення посадового окладу -15%, надбавка за особливі умови 50 %, надбавка за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - 50%, премія - 173 %.
В заяві ОСОБА_2 просить ухвалити додаткове рішення щодо здійснення перерахунку на підставі довідки №244зі/29/05-2007 від 06.12.2017.
Проте, обставини, які зазначає позивач, не можуть бути підставами для винесення додаткового рішення.
Відтак, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення заяви позивача та прийняття додаткового рішення у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для скасування додаткового рішення щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_2 на підставі довідки голови ліквідаційної комісії за №244зі/29/05-2017 від 06.12.2017.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити, додакове рішення Богунського районного суду м. Житомира від "18" січня 2018 р. скасувати.
Прийняти нове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 в задоволенні заяви про ухвалення додаткового судового рішення.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_1
Повне судове рішення складено "16" травня 2018 р.