
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/452/18
14 травня 2018 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцька І.І.
прокурора Гриценяк О.І.
представника позивача Черемшук У.М.
представника відповідача Олійник Т.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області до Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Заступника прокурора Тернопільської області, що діє в інтересах держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі позивач) до Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" (надалі відповідач) про стягнення з Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" на користь Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області боргу по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за лютий 2018 року в сумі 70428,37 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у КП "Тернопільелектротранс" працювали громадяни, яким призначена пенсія на пільгових умовах, а тому згідно з пунктом 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач зобов'язаний проводити відшкодовування Пенсійному фонду України сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів "б"-"з" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". В порушення пунктів "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідачем не відшкодовано фактичні витрати на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за лютий 2018 року на суму 70428,37 гривень, яку відповідач добровільно не сплатив.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19 березня 2018 року дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Даною ухвалою відповідачу у справі встановлено 15-денний термін для подання відзиву з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
У встановлений законом строк уповноваженими представниками сторін були подані відзив на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечення в порядку ст.164 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України).
Прокурор Гриценяк О.І. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх у повному обсязі. Пояснила, що прокуратурою області під час опрацювання інформації, яка надійшла з Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області встановлено, що КП "Тернопільелектротранс" не погасило заборгованість по відшкодуванню витрат по виплаті і доставці пенсій в сумі 70428,37 грн. Зазначила, що підприємства та організації, на яких працівники вийшли на пенсію призначену відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на на пільгових умовах, зобов'язані згідно ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообо'язкове державне пенсійне страхування" та п.6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 (надалі - Інструкція), відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій.
Представник Тернопільського об'днаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити його в повному обсязі. Вказала, що платниками збору згідно п.1 та п.2 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади. Зазначила, що з огляду на чинне законодавство, відповідач зобов'язаний здійснювати відшкодування витрат по виплаті та доставці пенсій, по виплаті та доставці пенсій.
Представник Комунального підприємства "Тернопільелектротанс" в судовому засіданні позов визнав, погодився, що уповноваженим органом правомірно виставлені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, а відтак і існування заборгованості у відповідача по вказаним витратам у розмірі 70428,37 грн. за лютий 2018 року.
Відповідно до п.3 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Частиною 1 статті 23 Закону передбачено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Отже, звернення прокурора до суду зумовлюється необхідністю захистити інтереси держави, однак ст.53 КАС України не визначає, коли настають такі обставини, а надає право прокуророві, як окремому учаснику адміністративного процесу, визначити їх у кожному конкретному випадку самостійно у будь-якій справі, що підвідомча суду.
Судом встановлено, що відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та відповідно до пункту 2 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зобов'язаний відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області ініційовано питання щодо пред'явлення прокуратурою Тернопільської області позову до КП "Тернопільелектротанс" про стягнення витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, оскільки не має фінансової можливості сплатити судовий збір за подання позову, що підтверджується листом від 01.03.2018 року №3320/07.
Як вбачається з матеріалів справи, сума заборгованості відповідача з фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" Закону України "Про пенсійне забезпечення" за лютий 2018 року складає по Тернопільському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області (місто Тернопіль) - 62268,13 грн., та (Тернопільський район) - 3141,71 грн.; по Чотрківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області (Заліщицький район) - 2789,69 грн.; по Лановецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Тернопільської області - 2026,03 грн.; по Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Запоріжжя - 202,81 грн., всього за лютий 2018 року - 70428,37 грн. Дана заборгованість підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Всього, з період з 01.02.2018 року по 28.02.2018 року не відшкодовано витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2 - 70428,37 грн. Відповідачем вказана заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій добровільно не погашено.
При цьому, судом не здобуто, а відповідачем не подано належних та допустимих доказів оскарження вказаних вище розрахунків.
Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону.
У відповідності до вимог ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" Відповідач є платником збору на державне пенсійне страхування і зобов'язаний сплачувати цей збір на рахунок Пенсійного фонду у розмірі та строки, визначені чинним законодавством. Об'єктом оподаткування, згідно ст. 2 вказаного Закону, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Підприємства та організації, на яких працівники вийшли на пенсію призначену відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах, зобов'язані згідно з ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (надалі - Інструкція), відшкодувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно п. 6.7 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідач є платником збору на державне пенсійне страхування і в силу вимог статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" зобов'язаний сплачувати такий збір на рахунок Пенсійного фонду у розмірі та строки, визначені чинним законодавством.
Борг з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах визначено на підставі розрахунків, що направлялись відповідачу, відповідно до п.п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою управління Пенсійного фонду України №21-1.
Таким чином, суд встановив, що сума заборгованості Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" з фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. "б" - "з" Закону України "Про пенсійне забезпечення" за лютий 2018 року становить 70428,37 грн. З системного аналізу норм чинного законодавства України вбачається, що відповідач не виконує покладені на нього обов'язки в частині своєчасності та повноти відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Згідно положень частин 1,2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача. Позивачем доведено обов'язок відповідача проводити відшкодування таких фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, а тому сума заборгованості підлягає до стягнення.
Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оскільки, відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про сплату заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, відтак, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до переконання, що органом Пенсійного фонду правомірно та обґрунтовано визначено суми для відшкодування КП "Тернопільелектротранс" фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов Заступника прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області до Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" про стягнення заборгованості - задовольнити.
2.Стягнути з Комунального підприємства "Тернопільелектротранс" (код ЄДРПОУ 05447987, м.Тернопіль, вул.Тролейбусна,7) на користь Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (код ЄДРПОУ 40377598, м.Тернопіль, вул.Руська,17) заборгованість по фактичних витратах на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за лютий 2018 року у розмірі 70428 ( сімдесят тисяч чотириста двадцять вісім) грн. 37 коп., шляхом перерахування на р/р 25607303620988 у філії- Тернопільське обласне управління АТ " Ощадбанк" ПАТ " Державний ощадний банк України", кодування платежу 50020600, МФО 338545.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17 травня 2018 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.