
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1832/18
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Обрізка І.М.
за участю секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року, ухвалене суддею Плеханова З.Б., 16:59:24 м. Ужгород, дата складання повного тексту рішення 31.01.2018 року, у справі за позовом Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
07.12.2017 року позивач - Ужгородська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС у Закарпатській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №474 від 23.11.2017 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 34 819,29 грн. та пені в розмірі 6 499,28 грн.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що згідно звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за червень 2014 року, загальна сума єдиного внеску, що підлягала сплаті позивачем за червень 2014 року складала 147746,09 грн. Вказана сума була сплачена позивачем, саме: 16.06.2014 року відповідно до платіжного доручення № 148 на суму 104466,28 грн. та 01.07.2014 року відповідно до платіжного доручення № 166 на суму 43279,81 грн. Згідно платіжного доручення від 16.06.2014 року №148 про сплату Ужгородською ЗОНІ 1-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» 104466,2% грн. єдиного внеску зазначено оплату на «рах. №33212800700002». Вказаний рахунок - рахунок податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати код платежу 11010100. 26 грудня 2014 року кошти в сумі 104466,28 гривень єдиного внеску було зараховано на рахунок №37197201000701 «єдиний внесок нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати; винагороди за договорами ЦПХ; допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, згідно платіжного доручення Ужгородської ЗОШ І-III ступенів №20 - Ліцей «Лідер» від 25.12.2014р. №364 та проведено в інтегрованій картці Ужгородської ЗОШ І-III ступенів №20-Ліцей «Лідер» по коду бюджетної класифікації 71010000 в оплату єдиного внеску. Крім того, позивачем 18.06.2014 року було сплачено 8710,09 грн. єдиного внеску згідно платіжного доручення від 16.06.2014р. №147, зазначивши правильний рахунок.
Однак, вищевказане платіжне доручення було заповнено Ужгородською ЗОШ І-III ступенів №20 - Ліцей «Лідер» в порушення п.2.1, п.2.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті.
Відтак, Ужгородська ЗОШ І-Ш ступенів №20-Ліцей «Лідер» в порушення п.1 ч.2 ст.6, ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» несвоєчасно сплатила 348 192,69 грн. узгодженого єдиного внеску,що відображено в інтегрованій картці по єдиному внеску.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що застосовуючи до позивача заходи впливу, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, шляхом прийняття спірного рішення № 474 від 23.11.2017 року, відповідач діяв у відповідності та в межах наданих йому повноважень.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, вважаючи його винесеним із невідповідністю висновків суду обставинам справи, неповним з'ясуванням обставин справи, порушенням норм матеріального та процесуального права, Ужгородська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області оскаржила його, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року та постановити нове рішення, яким повністю задовольнити позовні вимоги.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що позивач своєчасно та в повному обсязі виконав вимоги законодавства щодо сплати єдиного внеску за період з червня 2014 року по грудень 2014 року, а при виявлені помилкового направлення коштів у сумі 104 466,28 грн. за невірно визначеним рахунком, вжив всіх залежних від нього заходів для перерахування відповідних сум єдиного внеску за вірним рахунком, тому накладення штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування сум єдиного внеску є протиправним.
При цьому, апелянт звертає увагу, що судом першої інстанції встановлено факт перерахування та поступлення суми у розмірі 104 466,28 грн. згідно платіжного доручення № 148 від 16.06.2014 року на рахунок Державного казначейства.
Також, зазначає, що частиною 11 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено застосовування до платника фінансові санкції тільки у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску, при цьому законодавцем не визначено випадки застосування до платника фінансових санкцій, за сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування вчасно, але на помилковий рахунок.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 23 листопада 2017 року Головне управління ДФС у Закарпатській області прийняло рішення №474 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області застосовано 34 819,29 грн. штрафу за період з 22.07.2014 року по 26.12.2014 року, та нараховано 6499,28 грн. пені (а.с.6).
Ужгородська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області в рядку 8 «Загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, всього» таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за червень 2014 року задекларувало 162507,69 грн., за липень 2014 року - 24 958,14 грн., за серпень 2014 року - 69 279,13грн., за вересень 2014 року - 95 557,73 грн., за жовтень 2014 року - 100 540,59 грн., за листопад 2014 року - 102753,73 гривень.
За даними інтегрованої картки Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, станом на 20.07.2014 року рахувалась переплата у розмірі 59972,93 грн. по єдиному внеску, яка виникла за рахунок сплати авансових платежів.
Відтак, за рахунок вказаної переплати Ужгородська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області 21.07.2014 року сплатила 59972,93 грн. єдиного внеску, узгодженого згідно звіту за червень 2014 року, а 21.07.2014 року виник борг по єдиному внеску в сумі 102534,76 гривень
Відповідно до інтегрованої картки Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ступенів №20-Ліцей «Лідер» по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування:
- 22.07.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 675,36 грн. та 8039,75 грн. згідно платіжних доручень від 21.07.2014р. №174, №175;
- 01.08.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 86,77грн. згідно платіжного доручення від 18.07.2014 року №17;
- 06.08.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 14696,01 грн. та 1506,95грн. згідно платіжних доручень від 05.08.2014 року №184, №181;
- 11.08.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 40,07 грн. згідно платіжного доручення від 06.08.2014 року №21;
- 20.08.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 1875,6 грн. та 22328,00 грн. згідно платіжних доручень від 18.08.2014 року №193, №194;
- 02.09.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 40743,08 грн. та 4263,74 грн. згідно платіжних доручень від 01.09.2014 року №219, №216;
- 12.09.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 68,72 грн. Згідно платіжного доручення від 10.09.2014 року №25;
- 17.09.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 3281,04 грн. та 39555,01 грн. згідно платіжних доручень від 16.09.2014 року №255 №256;
- 01.10.2014р. проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 47424,09 грн. та 5209,85 грн. згідно платіжних доручень від 01.10.2014р. №269, №266;
- 10.10.2014р. проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 87,73 грн. згідно платіжного доручення від 08.10.2014 року №29;
- 16.10.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 3268,80 грн. та 3621,46 грн. згідно платіжних доручень від 15.10.2014 року №274, №275;
- 03.11.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 52881,34 грн. та 5761,37 грн. згідно платіжних доручень від 31.10.2014 року №297, №294;
- 12.11.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 18,77 грн. згідно платіжного доручення від 07.11.2014 року №31;
- 17.11.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 3315,60грн. та 40152,2 грн. згідно платіжних доручень від 14.11.2014 року №303, №304;
- 02.12.2014р. проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 53455,47 грн. та 5733,11 грн. згідно платіжних доручень від 01.12.2014року №322, №319;
- 16.12.2014 року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 4575,60 грн., 55286,74 грн., 97,35грн. та 94,46 грн. згідно платіжних доручень від 15.12.2014року №335, №336, від 10.12.2014 року №35, від 16.12.2014 року №45;
- 22.12.2014року проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 952,40 грн. згідно платіжного доручення від 16.12.2014 року №47;
- 26.12.2014р. проведено зарахування сплати єдиного внеску в сумі 104466,28 грн., 1783,87 грн. та 43336,27 грн. згідно платіжних доручень від 25.12.2014 року №364, від 24.12.2014 року №360, №363.
Згідно звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за червень 2014 року, загальна сума єдиного внеску, що підлягала сплаті позивачем за червень 2014 року складала 147746,09 грн. Вказана сума була сплачена позивачем, саме: 16.06.2014 року відповідно до платіжного доручення № 148 на суму 104466,28 грн. та 01.07.2014 року відповідно до платіжного доручення № 166 на суму 43279,81 грн.
Із платіжного доручення від 16.06.2014 року №148 видно, що Ужгородською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області сплачено 104466,28 грн. єдиного внеску зазначено оплату на «рах. №33212800700002». Вказаний рахунок - рахунок податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати код платежу 11010100.
25 грудня 2014 року позивачем було подано до ДПІ у м. Ужгороді заяву про повернення вищевказаних коштів , а саме 104466,28 грн. з рахунку № 33212800700002 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати 11010100».
Згідно Висновку від 25.12.2014 року №3895-20 платіжним дорученням від 25.12.2014 року №1347 на розрахунковий рахунок Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області № 35410001053455 було проведено повернення коштів в сумі 104466,28грн.
Встановлено, що 26 грудня 2014 року кошти в сумі 104466,28 гривень єдиного внеску було зараховано на рахунок №37197201000701 «єдиний внесок нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати (36,76%-49,7%; 36,3%; 45,96%; 33,2%; 8,41%, 5,5 /о, 5,3%; 3,6%; 2,85%; 6,1%); винагороди за договорами ЦПХ (34,7%, 2,6%); допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами (33,2/о, 2/о)», згідно платіжного доручення Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області від 25.12.2014р. №364 та проведено в інтегрованій картці позивача по коду бюджетної класифікації 71010000 в оплату єдиного внеску.
Крім того, позивачем 18.06.2014 року було сплачено 8710,09 грн. єдиного внеску згідно платіжного доручення від 16.06.2014р. №147, зазначивши правильний рахунок.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI встановлено обов'язок платника єдиного внеску своєчасно та у повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати такий внесок.
Згідно ч.5, 7 ст.9 Закону № 2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.
Абзацом 1 частиною 8 статтею 9 цього Закону передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до ч.10 ст.9 Закону № 2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається, зокрема : 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.
Згідно ч.11 ст.9 Закону № 2464-VI, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 3 статті 25 Закону № 2464-VI передбачено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч.ч.10, 13 ст.25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Згідно з п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Таким чином, відповідальність у вигляді штрафу, відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI, застосовується у разі, якщо платник податків протягом строків, визначених цим Законом, не сплачує єдиний внесок, сума якого є узгодженою та строк сплати якого настав.
Тобто законодавцем встановлений критерій для настання юридичної відповідальності за порушення - це несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску, тобто таким платником повинна була бути допущена протиправна бездіяльність і така бездіяльність повинна була бути допущенна у строки, що встановлені для сплати єдиного внеску за відповідні періоди.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачем у строк, встановлений ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» здійснено сплату єдиного внеску, проте помилково у квитанціях зазначено рахунок отримувача коштів №33212800700002. Вказаний рахунок - рахунок податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати код платежу 11010100.
Разом, з тим, всі реквізити для зарахування єдиного внеску за виключенням рахунку отримувача вказані вірно. Крім того, вірно вказано код бюджетної класифікації - 71010000, який присвоєний для платежів: «Єдиний внесок, нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності.».
Відтак, допущення помилки під час сплати єдиного внеску в строк, встановлений ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату чи несвоєчасну сплату необхідної суми єдиного внеску у визначений цим Законом строк, а тому не може бути підставою для застосування штрафів та нарахування пені, передбачених ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Крім того, позивач вжив всіх залежних від нього заходів для зарахування відповідних сум єдиного внеску на сплату платежу саме на вірний рахунок.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржуване рішення відповідача №474 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області застосовано 34 819,29 грн. штрафу за період з 22.07.2014 року по 26.12.2014 року, та нараховано 6499,28 грн. пені, не ґрунтується на нормах права, а тому необхідно скасувати.
Отже, оскаржуване рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.317 КАС України, є підставою для скасування та прийняття нової постанови.
Керуючись ч.3 ст.243, ст.ст. 308, 310, п.2 ч.1 ст.315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Апеляційну скаргу Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області задовольнити.
Постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 січня 2018 року у справі №807/1554/17 скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов позовом Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Закарпатській області №474 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №20 - Ліцей «Лідер» Ужгородської міської ради Закарпатської області застосовано 34 819,29 грн. штрафу, та нараховано 6499,28 грн. пені.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Я. С. Попко судді Р. Б. Хобор І. М. Обрізко Повне судове рішення складено 15.05.2018р.