Рішення № 73994529, 15.05.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
805/2748/18-а
Номер документу
73994529
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2018 р. Справа№805/2748/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Череповського Є.В., при секретарі Нестеренко Н.Л., за участю представника Позивача ОСОБА_1, представника Відповідача Голуба М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС у Донецькій області про застосування фінансових санкцій від 07.07.2017 року № 000078/05-99-40-03/2189519476,

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 (далі - Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області (далі - Відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС у Донецькій області про застосування фінансових санкцій від 07.07.2017 року № 000078/05-99-40-03/2189519476.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив наступне.

09.07.2017 року Відповідачем, на підставі протоколу про адміністративне правопорушення № 0163 від 30.03.2017 р., було прийнято рішення № 000078/05-99-40-03/218951947 про застосування відносно Позивача фінансових санкцій за порушення ст.ст. 11, 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» на загальну суму штрафу 140 372,00 грн.

20.09.2017 року Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно Позивача закрито через відсутність у діях Позивача складу адміністративного правопорушення. За адресою, вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення, знаходиться житловий будинок Позивача, і торгівля там взагалі не здійснюється. Крім того, Відповідач неправомірно визначив розмір фінансових санкцій. Отже, Позивач вважає, що дані фінансові санкції були застосовані протиправно.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року провадження по справі відкрито, призначене судове засідання.

14 травня 2018 року Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що рішення про застосування фінансових санкцій застосовано до Позивача на підставі матеріалів Управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. ГУ ДФС діяло виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. Просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Представник Позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові, просив задовольнити позов.

Представник Відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, просив у позові відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) знаходиться на обліку як платник податків та єдиного соціального внеску в Маріупольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (Орджонікідзевське відділення), згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Основний вид економічної діяльності Позивача - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).

18.01.2017 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області Позивачу було видано ліцензію за реєстраційним № 05/83/17/0/10246 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за адресою: АДРЕСА_3, магазин, терміном дії з 01.02.2017 р. по 01.02.2018 р.

18.01.2017 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області Позивачу було видано ліцензію за реєстраційним № 05/83/17/1/10247 на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за адресою: АДРЕСА_3, магазин, терміном дії з 01.02.2017 р. по 01.02.2018 р.

Відповідач - Головне управління державної фіскальної служби Донецької області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

30 березня 2017 року старшим оперуповноваженим з ОВС четвертого відділу УОЗ на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області Орищак І.О. було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно Позивача № 0163, з якого вбачається, що під час перевірки магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», який розташований за адресою: АДРЕСА_2, ФОП ОСОБА_3 здійснював реалізацію тютюнових виробів та алкогольних напоїв без отримання ліцензій на право торгівлі підакцизними товарами, та тютюновими виробами без марок акцизного податку, чим вчинив правопорушення, передбачене передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.

07.07.2017 р. на підставі протоколу про адміністративне правопорушення № 0163 від 30.03.2017 року Відповідачем було прийнято оскаржуване рішення про застосування відносно Позивача фінансових санкцій за порушення ст.ст. 11, 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» на загальну суму штрафу 140 372,00 грн., в тому числі: 102 693,00 грн. - за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії; 20 679,00 грн. - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії; 17 000,00 грн. - за виробництво, зберігання, транспортування, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 20.09.2017 р. закрито провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ФОП ОСОБА_3 відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Згідно даних єдиного державного реєстру судових рішень, вказана постанова набрала законної сили 03.10.2017 р.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ратифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом - сирцем виноградним, спиртом - сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» № 481/95-ВР від 19.12.1995.

Відповідно до ч. 1 цього Закону, алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД ( 584а-18 ).

Тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.

Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових

виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

Ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону № 481/95-ВР, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно ст. 15 даного Закону встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта

господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання.

Статтею 15-3 Закону № 481/95-ВР передбачена заборона продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових

виробів у невизначених для цього місцях торгівлі.

Відповідно до ст. 17 цього Закону, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення, зокрема:

оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень;

виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного

податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, останнє було прийняте у зв'язку з порушенням, на думку Відповідача, суб'єктом господарювання - Позивачем вимог статтей 11, 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Суд наголошує на тому, що постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 20.09.2017 р. у справі № 265/4546/17, яка набрала законної сили, встановлено відсутність факту вчинення ФОП ОСОБА_3 правопорушення на підставі адміністративного протоколу № 0163 від 30.03.2017 року.

Факт того, що Позивач здійснював реалізацію тютюнових виробів та алкогольних напоїв без отримання ліцензій на право торгівлі підакцизними товарами, та тютюновими виробами без марок акцизного податку саме в приміщенні, яке розташовано за адресою: АДРЕСА_2, не був доведений.

Натомість згідно ліцензій ГУ ДФС у Донецькій області суб'єкт господарювання ФОП ОСОБА_3 має право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями за адресою: АДРЕСА_3 Строк дій ліцензій з 01 лютого 2017 року по 01 лютого 2018 року.

Зазначене свідчить про спростування факту вчинення ФОП ОСОБА_3 правопорушення, за наслідком якого спірним рішенням контролюючого органу було застосовано фінансові санкції.

Крім того, зі змісту оскаржуваного рішення не можливо встановити, яка партія товару та на підставі яких документів була врахована при розрахунку її вартості, як наслідок і розрахунку розміру фінансових санкцій.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судовий збір розподілити у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_4 ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39406028) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС у Донецькій області про застосування фінансових санкцій від 07.07.2017 року № 000078/05-99-40-03/2189519476 - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про застосування фінансових санкцій № 00078/05-99-40-03/2189519476 від 07.07.2017 року відносно Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 1403 (одна тисяча чотириста три) грн. 72 коп.

Рішення прийняте у нарадчій кімнаті і складене в повному обсязі 15 травня 2018 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Череповський Є.В.