
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2018 р. м. ХарківСправа № 552/8455/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Подобайло З.Г.
суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Ткаченко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.03.2018, суддя Т.С. Канигіна, м. Полтава, повний текст складено 29.03.18 по справі № 552/8455/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Полтави з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дії протиправними, зобов'язання вчинити дії, а саме просить: визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо утримання з пенсії ОСОБА_1 суми індексації з квітня 2016 року у ході виконання постанови Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 14.09.2017 та зміни базового місяця нарахування індексації пенсії починаючи з 28.04.2016; зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 утриману з 28.04.2016 суму індексації пенсії та відновити індексацію пенсії без перевизначення базового місяця наростаючим підсумком, залишивши раніше визначений базовий місяць індексації пенсії, відповідно до пунктів 1 та 10 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 № 1078.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
ОСОБА_1, не погодившись з рішення суду першої інстанції , подав апеляційну скаргу, вважає його прийнятим з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування, просить суд апеляційної інстанції рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29 березня 2018р. скасувати , прийняти нове, яким задовольнити позов та зобов'язати відповідно до ст. 322 КАС України подати протягом 15 днів , з дня набрання законної сили , звіт про виконання судового рішення.
Апеляційна скарга розглядається у судовому засіданні згідно приписів ст. 229 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що остановою Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 14.09.2017 позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до довідки Полтавського обласного військового комісаріату № 10/823 від 28.04.2017 протиправними; скасовано розпорядження ГУ ПФУ в Полтавській області від 27.07.2017 № 03-50/1-155 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Полтавського обласного військового комісаріату № 10/823 від 28.04.2017; зобов'язано ГУ ПФУ в Полтавській області перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати з 28.04.2016 ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до довідки Полтавського обласного військового комісаріату № 10/823 від 28.04.2017 та до змін в законодавстві і провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання постанови Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 14.09.2017 у справі № 541/1770/17 Миргородським міськрайонним судом Полтавської області видано 27.11.2017 виконавчий лист, відповідно до якого зобов'язано ГУ ПФУ в Полтавській області перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати з 28.04.2016 ОСОБА_1 пенсію з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди відповідно до довідки Полтавського обласного військового комісаріату № 10/823 від 28.04.2017 та до змін в законодавстві і провести відповідні виплати з врахуванням раніше виплачених сум /а.с. 3/.
ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 13.12.2017 № 948/0-03 повідомлено позивача, що доплата за рішенням Миргородського міськрайонного суду від 14.09.2017 та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2017 здійснена у грудні 2017 року. Також відповідач зазначив, що згідно із заявою позивача про проведення індексації пенсії від 20.08.2013 та з метою реалізації Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" ГУ ПФУ в Полтавській області здійснювалася щомісячна індексація пенсії позивача починаючи з квітня 2014 року. За доводами відповідача, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" у редакції, що діяла до 15.12.2015 (до внесення змін постановою від 09.12.2015 № 1013), у разі підвищення розмірів пенсій місяць, у якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії. Індексація пенсії за цей місяць не проводиться. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищить пробіг індексації.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо утримання з пенсії ОСОБА_1 суми індексації з квітня 2016 року у ході виконання постанови Миргородського міськрайонного суду Полтавської області від 14.09.2017 та зміни базового місяця нарахування індексації пенсії починаючи з 28.04.2016, звернувся до суду із цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що починаючи з квітня 2016 року розмір пенсії позивача збільшився, що відповідно до вимог чинного законодавства є підставою для зміни базового місяця індексації пенсії. При цьому, не має значення, що підвищення пенсії відбулося за рішенням суду.
Проте, колегія суддів погодитись з такими висновками суду першої інстанції не погоджується, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 2 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до Закону, базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.
Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.
При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10-1 Порядку).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку №2 Порядку.
Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому, сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Тобто, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.
Разом з тим, збільшення пенсії у позивача пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії, тому, посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця на квітень 2016 року у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судами встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, тому суд у своєму рішенні зобов'язав здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.
Виходячи з наведеного виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії відповідача у розумінні п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 „Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", а місяць перерахунку пенсії позивача згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Згідно п. 10 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Колегія суддів вважає, що дії відповідача під час перерахунку пенсії позивачу за рішенням суду з підстав неправильного нарахуванням, внаслідок якого був змінений базовий місяць для нарахування на квітень 2016 року є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства, порушують конституційні права позивача на збільшений розмір пенсії, передбачені ст.ст. 62, 64 Конституції України, п.п.5-1,10 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
При вирішенні спору суд першої інстанції не звернув уваги на вказані обставини, що призвело до неправильного вирішення спору.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Отже, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказаною нормою КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому, встановлення вказаного заходу судового контролю є доцільним виключно у випадку, коли наявні достатні та об'єктивні підстави вважати, що суб'єкт владних повноважень буде ухилятись від виконання судового рішення.
В даному випадку, необхідність зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення позивач обґрунтовує виключно власними припущеннями, а в ході судового розгляду справи судом не встановлено наявності жодних обставин, які б вказували на можливе ухилення відповідача від виконання судового рішення, тому суд не вбачає підстав для застосування положень ч. 1 ст. 382 КАС України .
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 323, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 по справі № 552/8455/17 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо утримання з пенсії ОСОБА_1 суми індексації з квітня 2016р. та зміни базового місяця нараховання індексації пенсії починаючи з 28.04.2016 неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 безпідставно утриману з квітня 2016 року частину пенсії у вигляді індексації та відновити без перевизначення базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п.1-1 п. 1 Порядку проведення грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
.
Головуючий суддя (підпис)З.Г. ПодобайлоСудді(підпис) (підпис) Л.В. Тацій А.М. Григоров Повний текст постанови складено 15.05.2018.