Рішення № 73962464, 15.05.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
823/1284/18
Номер документу
73962464
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2018 року справа № 823/1284/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (18028, АДРЕСА_1, далі – ОСОБА_1, позивач) подала позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, далі – Головне управління, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (правонаступник управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області) щодо неприйняття рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії у зв’язку із затвердженням Кабінетом міністрів України схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році;

- здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2018 перерахунок та виплату пенсії, як посадовій особі місцевого самоврядування, призначеної відповідно до статті 37-1 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 “Про державну службу” в розмірі 80 відсотків заробітної плати на момент виходу на пенсію, виходячи із розміру посадового окладу 3100,00 грн за 6 групою оплати праці, визначеного постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 18.01.2017 “Питання оплати праці працівників державних органів”, які застосовуються з 01.01.2017, що прирівняна до посади позивача (остання посада в органі місцевого самоврядування, з якої призначено пенсію) на підставі пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” та підпункту 2 пункту 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 19.06.2013 № 426, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що позивач перебуває на обліку на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу” № 3723-ХІІ від 16.12.1993.

Позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та із зміною мінімальної заробітної плати та отримала лист-відповідь без прийняття рішення у формі окремого документа про перерахунок або про відмову в перерахунку. Вказану бездіяльність Головного управління позивач вважає протиправною.

Також, позивач зазначає, що має право на перерахунок пенсії, оскільки таке право є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов’язань, у зв’язку з чим має застосовуватися законодавство, що було чинним на момент виникнення спірних правовідносин - призначення позивачеві пенсії, адже вона відпрацювала на державній службі необхідний для її отримання час і сподівалася що право на її перерахунок в подальшому гарантоване державою.

В письмовому відзиві на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю зазначивши при цьому, що вимоги позивача є безпідставними, оскільки позивач просить суд своїм рішенням створити законодавчий (законотворчий) прецедент для задоволення вимог позивача, з-за відсутності відповідного законодавства.

Також, відповідач звертає увагу, що відмова управління у перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача та не є звуженням обсягу вже набутих позивачем прав.

Відповідач зазначає, що оскільки чинним законодавством України (Закон України “Про державну службу” від 01.12.2015 № 889-VІІІ, постанова Кабінету Міністрів України від 06.12.2015 № 1013) скасовано право на перерахунок призначених пенсій у зв’язку з підвищенням окладів з 01.01.2015, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та проведення перерахунку призначеної пенсії, не вбачається.

Відповідач наголошує, що відсутність на даний час законодавства, що передбачає перерахунок пенсії держаним службовцям не є підставою для застосування вже недіючих норм (стаття 37-1 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (зі змінами), яка втратила чинність з 01.05.2016.

Окрім того, відповідач зазначив, що заява позивача від 15.02.2018 розглянута Головним управлінням згідно вимог статті 15 Закону України “Про звернення громадян” та надано обґрунтовану відповідь з посиланням на законодавство та викладенням мотивів відмови, а також із роз’ясненням порядку оскарження прийнятого рішення про відмову у перерахунку пенсії.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 26.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою позивачеві також відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у даній адміністративній справі.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розпочато через п’ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу” у розмірі 80% заробітної плати.

15 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління із заявою про перерахунок пенсії, як посадовій особі місцевого самоврядування, призначеної відповідно до статті 37-1 Закону України “Про державну службу” № 3723-ХІІ від 16.12.1993 у зв’язку із затвердженням Кабінетом міністрів України схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році.

21 лютого 2018 року Головне управління надіслало позивачеві лист № 27/Ж-10, відповідно до якого повідомило ОСОБА_1, що скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону №3723-ХІІ. В свою чергу, у зв’язку з набранням чинності Законом України “Про державну службу” від 10.12.2015 №889-VIII ст. 37-1 Закону №3723-ХІІ втратила чинність.

Підстав для розгляду вказаної заяви по суті немає, оскільки Законом України “Про державну службу” від 01.12.2015 № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а перерахунок пенсії непрацюючим державним службовцям Законом № 889 не передбачений.

Сама ж заява розглянута відповідно до статті 15 Закону України “Про звернення громадян” та надана відповідь.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Згідно із частиною сьомою статті 21 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” в редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 року (далі - Закон № 3723-XII), в редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно із частиною четвертою статті 37 Закону № 3723-XII, в редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 37-1 Закону № 3723-XII, в редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв’язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінет Міністрів України 31 травня 2000 року прийняв постанову № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії”, згідно з пунктами 4 та 5 якої, в редакції, чинній на момент призначення позивачеві пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV “Про внесення змін до Закону України “Про державну службу” заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України “Про державну службу”, за винятком працюючих, визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

В подальшому вказані правові норми зазнали змін як щодо права особи на отримання пенсії, так і щодо її розміру у відсотках до заробітку та порядку її призначення та перерахунку.

Так, з 01 січня 2015 року стаття 37-1 Закону № 3723-XII була чинною в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України”, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 змін, що вносились до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”, яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, у постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії” пункт 4 виключено, абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: “Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики”.

Відтак, з 01 січня 2015 року в Законі № 3723-XII, а з 15 грудня 2015 року в постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії” відсутні норми, які б регламентували умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.

Окрім цього, з 01 травня 2016 року набрав чинності новий Закон України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), яким встановлено інші правила щодо пенсійного забезпечення державних службовців.

Зокрема, згідно із статтею 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, який не містить норм щодо перерахунку пенсій, аналогічних тим, що втратили чинність.

Окрім цього, 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” від 02 березня 2015 року № 213-VIII (далі - Закон №2 13-VIII), пунктом п’ятим Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 3723-XII.

Закон № 213-VIII чинний, а до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 3723-XII.

Враховуючи те, що в законодавстві відсутні норми, які б регламентували умови та порядок проведення перерахунку пенсії державних службовців, то у відповідача не було правових підстав для здійснення її перерахунку та виплати.

Крім того, судом взято до уваги рішення Європейського суду з прав людини від 03.06.2014 у справі “Великода проти України”, в якому суд, розглянувши скаргу, зокрема, за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції на припинення виплати заявниці державними органами пенсії у розмірах, встановлених рішенням національного суду від 19.01.2010 після внесення у 2011 році змін до законодавчих актів, вказав на відсутність втручання у право заявниці на мирне володіння майном внаслідок внесення змін до законодавства щодо зменшення розміру соціальних виплат. Такого висновку Суд дійшов за відсутності доказів того, що ці зміни внесені не у відповідності до законної процедури та за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними.

Дана позиція узгоджується з постановою Верховного Суду від 07.02.2018 року у справі № 693/636/16-а.

За таких обставин, у задоволенні позовної вимоги позивача про здійснення ОСОБА_1 з 01.03.2018 перерахунку та виплати пенсії, як посадовій особі місцевого самоврядування, призначеної відповідно до статті 37-1 Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993 “Про державну службу”, слід відмовити.

Стосовно позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії у зв’язку із затвердженням кабінетом Міністрів України схеми посадових окладів на посадах держаної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з частиною 5 статті 45 вказаного Закону документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Як свідчать матеріали справи, 15 лютого 2018 року позивач звернулася до Головного управління із заявою, в якій, посилаючись, зокрема, на статтю 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, просила здійснити перерахунок пенсії, як посадовій особі місцевого самоврядування, призначеної відповідно до статті 37-1 Закону України “Про державну службу” № 3723-ХІІ від 16.12.1993 у зв’язку із затвердженням Кабінетом Міністрів України схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державний органів у 2017 році.

Однак, відповідачем не прийнято жодного рішення, передбаченого частиною 5 статті 45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року 1058-IV, а лише надіслало лист № 27/Ж-10 від 21.02.2018, який має інформаційний характер.

Окрім того, в самому листі № 27/Ж-10 від 21.02.2018 відповідач зазначає, що заяву ОСОБА_1 від 15.02.2018 про перерахунок пенсії розглянуто відповідно до статті 15 Закону України “Про звернення громадян”, в той час як позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії у порядку Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року 1058-IV, а відтак Головне управління, не прийнявши рішення про відмову в перерахунку пенсії, проявило свою бездіяльність, яка в даному випадку є протиправною.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295 підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неприйняття рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв’язку із затвердженням Кабінетом міністрів України схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (18028, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) в дохід бюджету (отримувач коштів: УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38031150; банк отримувача: ГУДКСУ у Черкаській області; код банку отримувача (МФО): 854018; рахунок отримувача: 31212206784002; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Черкаський окружний адміністративний суд) судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) на користь ОСОБА_1 (18028, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) судовий збір в розмірі 234 (двісті тридцять чотири) грн 93 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 15.05.2018.

Суддя В.О. Гаврилюк