
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2018 р. справа № 814/52/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мороза А.О., суддів: Лісовської Н.В., Брагаря В.С., розглянув в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54034
до відповідачів:1. Кабінету Міністрів України, вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008 2. Секретаріату Кабінету Міністрів України, вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008
про:визнання противоправними дії, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1) звернувся до суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України (далі - КМУ), з наступними позовними вимогами:
- визнати протиправною дію Кабінету Міністрів України направлення до Миколаївської обласної державної адміністрації звернення на Урядову гарячу лінію від 26.11.2017 року, зареєстрованого за номером НОМЕР_1
- зобов'язати Кабінет Міністрів України розглянути звернення на Урядову гарячу лінію від 26.11.2017 року, зареєстроване за номером НОМЕР_1
- визнати протиправною дію Кабінету Міністрів України найменування позивача по батькові в повідомленні, направленому йому 04.12.2017 року. за № 41-І-027955/14-1.
Ухвалою від 03.04.2018 року суд залучив Секретаріат Кабінету Міністрів України (далі - Секретаріат КМУ), як другого відповідача по справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19.12.2017 року він звертався на Урядову гарячу лінію із зверненням, в якому просив вжити заходи для звільнення голови Миколаївської обласної державної адміністрації, але КМУ звернення позивача протиправно було направлено до того органу на який він скаржився. Також, КМУ протиправно зазначив позивача по батькові у листі від 04.12.2017 р.
Від КМУ надійшов відзив, в якому зазначив, що безпосередньо не пересилав звернення позивача. Вказані дії були вчинені Секретаріатом КМУ. Крім того, вирішення питань, порушених у зверненні, не входить до повноважень КМУ, отже перенаправлення звернення не є порушенням законодавства, а навпаки - спрямоване на забезпечення реалізації його прав, закріплених Законом України № 393/96-ВР.
Від Секретаріату КМУ відзив не надходив.
Від позивача та КМУ надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.
Процесуальних дій у справі судом не вчинялось.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
26.11.2017 р. ОСОБА_1 звернувся на Урядову гарячу лінію із заявою, яка прийнята та зареєстрована за № НОМЕР_1. У своєму зверненні позивач просив звільнити голову Миколаївської обласної державної адміністрації, оскільки він не забезпечує розгляд звернень громадян.
З Урядової гарячої лінії звернення позивача було направлено до Секретаріату КМУ. Секретаріат КМУ направив звернення позивача для розгляду та вирішенню по суті до Миколаївської обласної державної адміністрації, про що позивачу було надіслано відповідне повідомлення.
Позивач вважає, що відповідачем порушено норми Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР), оскільки його звернення направлено відповідачем на розгляд того органу, дії якого оскаржено позивачем, адже його скарга була на голову Миколаївської обласної державної адміністрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №393/96-ВР, громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Частиною 3 ст. 7 Закону України № 393/96-ВР зазначено, що у разі якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, органом місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, зверненні не входять до їх повноважень, воно, в термін не більше 5 днів пересилається ним за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
У відповідності до положень ст. 15 Закону України № 393/96-ВР Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону №393/96-ВР, забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Звернення позивача є скаргою на голову Миколаївської обласної державної адміністрації та його заступників.
Відповідно до ч. 4 ст. 118 Конституції України, голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
Згідно з Перший заступник та заступники голови обласної державної адміністрації призначаються на посаду та звільняються з посади головою обласної державної адміністрації за погодженням із Кабінетом Міністрів України.
Статтею 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом в системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів.
Відповідно до ч. З ст. 3 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України є колегіальним органом. Кабінет Міністрів України приймає рішення після обговорення питань на його засіданнях.
Частиною 2 ст. 41 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що Кабінет Міністрів України відповідно до Конституції та законів України здійснює свої повноваження шляхом прийняття рішень на його засіданнях більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України. Рішення Кабінету Міністрів України оформлюються у вигляді постанов та розпоряджень (ч. 1 ст. 49 Закону).
Таким чином, Кабінет Міністрів України, в силу колегіальної специфіки його діяльності, визначеної законодавчо, не має повноважень щодо розгляду на своїх засіданнях звернень громадян.
У той же час, законодавством визначено порядок розгляду звернень, що адресовані Кабінету Міністрів України, та відповідний суб'єкт владних повноважень, який здійснює роботу з вказаними зверненнями.
Так, відповідно до ст. 47 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", при Кабінеті Міністрів України створений та діє Секретаріат Кабінету Міністрів України, який здійснює організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України.
Секретаріат Кабінету Міністрів України є юридичною особою, діяльність якої врегульована Положенням про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 року № 850 (далі - Положення).
Відповідно до пп. 33 п. 17 Положення, структурні підрозділи Секретаріату відповідно до своїх основних завдань організовують та здійснюють в установленому порядку розгляд звернень громадян, що адресуються Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністру України, Першому віце-прем'єр-міністру України та віце-прем'єр- міністрам України.
Порядок розгляду звернень громадян встановлений також § 158 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 року № 950, згідно якого Секретаріат Кабінету Міністрів опрацьовує звернення громадян та готує пропозиції для розгляду Прем'єр-міністром, Першим віце-прем'єр-міністром, віце-прем'єр-міністрами, Державним секретарем Кабінету Міністрів, міністром, який не очолює міністерство, для прийняття рішення щодо порушеного питання. Якщо вирішення питання, порушеного у зверненні, не належить до повноважень Прем'єр-міністра, Першого віце-прем'єр-міністра, віце-прем'єр-міністрів, Державного секретаря Кабінету Міністрів, міністра, який не очолює міністерство, Секретаріат Кабінету Міністрів надсилає звернення протягом п'яти днів за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється авторові.
Враховуючи викладене, направлення Секретаріатом КМУ звернення позивача до Миколаївської обласної державної адміністрації в частині, що стосується питання звільнення заступників голови Миколаївської обласної державної адміністрації є правомірним, оскільки вони можуть бути звільнені головою обласної державної адміністрації, а КМУ лише погоджує таке звільнення. Тобто, питання звільнення заступників голови Миколаївської обласної державної адміністрації не належить до компетенції КМУ. А направляючи звернення позивача в частині, що стосується питання звільнення голови Миколаївської обласної державної адміністрації до Миколаївської обласної державної адміністрації, Секретаріат КМУ порушив норми Закону України «Про звернення громадян», оскільки питання звільнення голови обласної державної адміністрації не належить до повноважень Миколаївської обласної державної адміністрації і по суті позивач скаржиться на той орган до якого надіслано скаргу.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною дію відповідача в найменуванні позивача по батькові у повідомленні, направленому йому Секретаріатом КМУ від 26.11.2017 року №41-1-027955/14-1, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про національні меншини" кожний громадянин України має право на національні прізвище, ім'я та по батькові. Громадяни мають право у встановленому порядку відновлювати свої національні прізвище, ім'я та по батькові. Громадяни, в національній традиції яких немає звичаю зафіксовувати "по батькові", мають право записувати в паспорті лише ім'я та прізвище, а у свідоцтві про народження - ім'я батька і матері.
ОСОБА_1 в позовній заяві вказано, що відповідач, застосовуючи звернення по батькові, насаджує тим самим традиції росіян.
Позивачем всупереч вимогам ст. 77 КАС України не доведено, які саме його права, свободи та інтереси у сфері публічно-правових відносин порушені зверненням до нього по батькові.
Якщо позивач вважає дію відповідача, що полягає у зверненні до нього по батькові, недопустимою та образливою та йому завдано цим моральної шкоди, то він має право звернутися з позовом до відповідача про захист честі та гідності до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 45, 76, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54034 паспорт НОМЕР_2) до Кабінету Міністрів України (вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008 ідентифікаційний код 00019442) , Секретаріату Кабінету Міністрів України (вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною дію Секретаріату Кабінету Міністрів України (вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008) щодо направлення до Миколаївської обласної державної адміністрації звернення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54034, паспорт НОМЕР_2) на Урядову гарячу лінію від 26.11.2017 р. НОМЕР_1 в частині, що стосується питання звільнення голови Миколаївської обласної державної адміністрації.
3. Зобов'язати Секретаріат Кабінету Міністрів України (вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ 8, 01008) розглянути звернення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54034, паспорт НОМЕР_2) на Урядову гарячу лінію від 26.11.2017 р. НОМЕР_1 в частині, що стосується питання звільнення голови Миколаївської обласної державної адміністрації.
4. У задоволенні вимог про визнання протиправною дію Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо направлення до Миколаївської обласної державної адміністрації звернення ОСОБА_1 на Урядову гарячу лінію від 26.11.2017 р. НОМЕР_1 в частині, що стосується питання звільнення заступників голови Миколаївської обласної державної адміністрації, зобов'язання розглянути в цій частині звернення та визнання протиправною дію Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо найменування ОСОБА_1 по батькові у повідомленні від 04.12.2017 р. №41-І-027955/41-1, відмовити.
5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя А. О. Мороз
Судді Н.В. Лісовська
В.С. Брагар