
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1887/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови у призначенні пенсії протиправною і визнання права на пенсію за вислугу років,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначені йому пенсії за вислугу років у відповідності до п."в" ст. 55 ЗУ та визначити його право на пенсію за вислугу років, починаючи із дня подання заяви про призначення пенсії - із 19.03.2018.
В обґрунтування позову зазначає, що має право на призначення йому пенсії у відповідності до п."в" ст. 55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" за вислугу років, оскільки усі необхідні документи на підтвердження як загального так і пільгового стажу ним надані відповідачеві, його загальний трудовий стаж складає 36 років 7 місяців та 11 днів, а загальний стаж роботи водія по вивезенню лісу та лісоруба 12 років 6 місяців 10 днів.
Ухвалою від 16.04.2018 року, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
03.03.2018 відповідач надав письмовий відзив на позовну заяву (а.с. 23-27), в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що позовні вимоги суперечать переліку способів судового захисту визначених статтею 5 КАС України, оскільки при зверненні до суду з позовом, позивач із заявою про призначення пенсії встановленого зразка до об'єднаного управління не звертався; між сторонами відсутні спірні відносини, оскільки відсутнє рішення суб'єкта владних повноважень, яким вирішено права, свободи чи порушено певні інтереси особи; задоволення позовних вимог в частині призначення пенсії є втручанням у дискреційні повноваження Пенсійного фонду; на заяву позивача в порядку ЗУ "Про звернення громадян" управлінням роз'яснено, що підстав для призначення пенсії за вислугу років, згідно п. "в" ст. 55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" не має; умовно обрахований стаж, що дає право на пенсію за вислугу років позивача складає 12 років 2 місяці, що є недостатнім для призначення даного виду пенсії; роботу позивача на ФОП ОСОБА_2 з 01.08.2017 по 08.12.2017 на посаді лісоруба неможливо зарахувати до стажу, що надає право на призначення пільгової пенсії, оскільки ФОП не має статусу визначеного у порядку затвердженого постановою КМУ № 583 від 12.10.1992.
14.05.2018 представник позивача надав відповідь на відзив (а.с. 30-32), яку суд не приймає до уваги з тих підстав, що відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Проаналізувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 19.03.2018, в якій просив нарахувати та виплатити йому пенсію на пільгових умовах, оскільки він досягнув віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та має стаж достатній для призначення пенсії (а.с. 14). До заяви додав: копію трудової книжки; копію паспорту; копію коду; копію довідки № 1 від 11.12.2017; копію довідки № 08/584 від 16.06.2017.
27.03.2018 відповідач листом № 68/Г-8 (а.с. 15-16) надав відповідь на заяву в якій вказав, що оскільки у позивача відсутній необхідний спеціальний стаж 12 років 6 місяців, тому призначити пенсію за вислугу років не маємо можливості відповідно до п. "в" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Звернення ОСОБА_3 з питання призначення пенсії за вислугу років було розглянуто відповідно до Закону України "Про звернення громадян".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Право на пенсію за вислугу років мають робітники і майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання (абз. 6 ч. 1 ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення").
Відповідно до п. "в" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію за вислугу років мають: робітники, майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання, - за списком професій, посад і виробництв, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі роботи:
для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі;
для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацами другим і третім цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року право на пенсію за вислугу років надається за наявності стажу роботи, встановленого абзацами п'ятнадцятим - двадцять третім пункту "б" частини першої статті 13 цього Закону.
Відповідно до абз. 3, 5 п. "а" Списку професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплаві, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 р. N 583, право на пенсію за вислугою років надається водіям автомобілів по вивезенню лісу та лісорубам.
Як вбачається з матеріалів справи позивач, в період з 12.08.1999 по 12.10.2011 працював в Бердичівському лісогосподарстві на посаді водія автомобіля ЗІЛ -130, що підтверджується записами в трудовій книжці (а.с. 6-7) та довідкою ДП "Бердичівське лісове господарство" від 16.06.2017 № 08/584 (а.с. 12), в якій зазначено, що в даний період позивач працював на посаді водія автомобіля ЗІЛ -130 з причіпом по вивезенні лісу, а в період з 01.08.2017 по 08.12.2017 працював у ФОП ОСОБА_4 на посаді лісоруба (а.с. 10). В підсумку стаж роботи складає 12 років 6 місяців 7 днів.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача, що ФОП не має статусу визначеного у порядку затвердженого постановою КМУ № 583 від 12.10.1992, з таких підстав.
Список професій і посад працівників підприємств лісової промисловості та лісового господарства, постійно діючих лісопунктів, лісництв, лісозаготівельних дільниць, зайнятих на заготівлі лісу, лісогосподарських роботах, підсочці лісу та лісосплаві, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років затверджений 12 жовтня 1992 року, в той час, як поняття фізична особа-підприємець було введено 15 травня 2003 року Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", тобто значно пізніше.
Проте, як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності ФОП ОСОБА_2 є лісозаготівлі, що підпадає під визначену списком професій і посад працівників зайнятих на заготівлі лісу, а тому суд вважає за можливе зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, 4 місяці та 7 днів, що він перебував на посаді лісоруба у ФОП ОСОБА_2
Щодо посилань представника відповідача, що оскільки заява позивача не відповідала вимогам визначених у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок), та не було надано всіх необхідних документів для призначення даного виду пенсії, як наслідок особі органом, що призначає пенсію не була видана розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви, заява позивача була розглянута в порядку ЗУ "Про звернення громадян", суд вважає за необхідне зазначити.
Відповідно до п.1 р. 1 Порядку, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 1 пункту 2.1 р. 2 вищевказаного Порядку визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; 2) документи про стаж; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам; 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи; 5) документи, які засвідчують особливий статус особи.
Згідно п. 2.4 даного Порядку, до заяви про призначення пенсії за вислугу років, крім документів, передбачених підпунктами 1-4 пункту 2.1 цього розділу, надаються також документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії.
Дослідивши заяву від 19.03.2018 та додатки до неї, суд прийшов до висновку, що вона відповідала вимогам визначених у Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та до неї було надано всі необхідні документи для призначення даного виду пенсії. Відповідачем на заяві проставлена відмітка про її отримання. Варто зауважити, що чинним законодавством не передбачено виключний зміст заяви про перерахунок пенсії, а тому вона може бути довільної форми.
Твердження представника відповідача на те, що між сторонами відсутні спірні відносини, оскільки відсутнє рішення суб'єкта владних повноважень, яким вирішено права, свободи чи порушено певні інтереси особи, суд не приймає до уваги та зазначає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, не розглянувши заяву позивача відповідно до вимог Порядку, а розглянувши цю заяву відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян" і надавши відповідь, оформлену листом від 27.03.2018 № 68/Г-8, в якому зазначено, що призначити пенсію за вислугу років не мають можливості відповідно до п. "в" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Суд не враховує посилання відповідача на рішення Вищого адміністративного суду України, так як згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача, що задоволення позовних вимог в частині призначення пенсії є втручанням у дискреційні повноваження Пенсійного фонду та зазначає наступне.
Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи вищевикладене, те, що позивач народився 27.07.1961, тобто на момент звернення до відповідача із заявою від 19.03.2018 про призначення пенсії на пільгових умовах, досяг 55 років, має стаж роботи 30 років, з них понад 12 років 6 місяців на роботі, яка передбачена п. "в" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заяви додав необхідні документи, тобто були виконані всі умови для прийняття відповідачем рішення про призначення позивачу пенсії на пільгових умовах, суд приходить до висновку, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність і, в даному випадку, зобов'язання відповідача прийняти таке рішення не є втручанням у дискреційні повноваження Пенсійного фонду.
Враховуючи задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1., 13337, номер НОМЕР_1) до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Л. Карастоянової, 29, м. Бердичів, Житомирська обл., 13312, код 37752900), задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу відповідно до пункту "в" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за призначенням пенсії, тобто з 19.03.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк