
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/73517/17-а
Категорія 87
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2018 року суддя Печерського районного суду міста Києва Писанець В.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію,-
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2017 року позивач звернувся до суду із вищезазначеним позовом, в якому просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 29 грудня 2015 року перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та провести виплату останньому, виходячи з 90 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 31 травня 2017 року №22/6-3558, що становить 14075,18 грн., з урахуванням проведеного перерахунку, а також, розподілити судові витрати.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд вирішує справу на підставі наявних матеріалів справи в порядку письмового провадження.
Судовим розглядом встановлено та не заперечується сторонами, що 24 червня 2002 року наказом МВС України за № 237о/с ОСОБА_1, підполковника міліції, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах 1-го відділення 2-го відділу оперативно-технічного управління МВС України, було звільнено у відставку за п. 65 «а» (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114.
З 25 червня 2002 року ОСОБА_1 призначена пенсія у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90 % грошового забезпечення.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачений перерахунок раніше призначених пенсій.
Статтю 63 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-УІІІ від 23 грудня 2015 року (надалі також - Закон № 900-УІІІ) було доповнено новою частиною 3, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Розділом II Закону № 900-УІІІ визначено, що він набирає чинності з дня. наступного за днем його опублікування.
Слід зазначити, що Закон № 900-УІІІ було опубліковано у офіційному виданні Голос України № 247 від 28 грудня 2015 року, а отже вказаний нормативно-правовий акт набрав чинності з 29 грудня 2015 року.
Згідно частини четвертої статті 63 цього Закон № 900-УІІІ всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке є значно вищим ніж грошове забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), яке я отримував перед звільненням з органів внутрішніх справ та з якого мені була нарахована пенсія.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 ( надалі також - Порядок № 45).
У Порядку № 45 наведена певна процедура, яка передує перед проведенням перерахунку пенсії, і яку органи державної влади повинні дотримуватися та діяти згідно з її положеннями, як то визначено у ч. 2 ст. 19 Конституції України.
П. 1 Порядку №45 передбачені умови перерахунку раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій, який проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Саме на підставі такого рішення державні органи, наведені у п. 2 Порядку № 45.
Після отримання такого повідомлення Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження такої інформації свої територіальні органи про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Слід зазначити, що такі списки складаються у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації та подаються органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі отриманих списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено Порядком №45.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене суд приходить до переконання, що у осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ право на перерахунок пенсії виникло з 29 грудня 2015 року, то МВС України повинно було повідомити Пенсійний фонд України у строк до 03 січня 2016 року. Пенсійний Фонд України повинен був повідомити свої територіальні органи про підстави перерахунку пенсії колишнім міліціонерам у строк до 08 січня 2016 року, а територіальні органи Пенсійного фонду України у строк до 18 січня 2016 року повинні були направити органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
На підставі цих списків органи внутрішніх справ, у яких проходив службу пенсіонер, у строк до 18 лютого 2016 року повинні були подати до відповідних органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських за посадами, що відповідають посадам, які раніше обіймали особи рядового і начальницького складу до звільнення на пенсію.
Разом з тим, у порушення строку, визначеного у п. 2 Порядку, МВС України повідомило Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ лише на початку 2017 року, а саме листами МВС України від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017 та повторним від 22 березня 2017 року №4019/02/22-2017.
Після чого на підставі отриманих з територіальних органів Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, і були підготовлені довідки про розмір грошового забезпечення (з урахуванням грошового забезпечення поліцейських) для перерахунку пенсій відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вказує позивач, у листопаді 2017 року з отриманої відповіді відповідача на його заяву, МВС України направило до територіальних органів Пенсійного фонду України відповідні довідки про грошове забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій у травні 2017 року.
Викладене свідчить, що позивачу не було проведено своєчасного перерахунку раніше призначеної пенсії з вини органів Пенсійного фонду України та державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
У відповідь на запит від 31 жовтня 2017 року до Головного управління Пенсійного фонду України м. Києва позивачем було отримано довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 31 травня 2017 року № 22/6-3558, відповідно до якої грошове забезпечення останнього з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, станом на 01 січня 2016 року складає 14075,18 гри.
У своїй відповіді від 27 листопада 2017 року №28838/03/11-2587 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві підтвердило отримання з МВС України довідки про грошове забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Разом з тим, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, посилаючись на відсутність відповідних коштів у Державному бюджеті України повідомило про те, що такий перерахунок позивачу буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Що в свою чергу свідчить про порушення відповідачем права позивача, гарантованого статтею 46 Конституції України, на отримання передбаченого законом розміру пенсії.
Поряд із цим, право позивача на отримання пенсії за віком є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Такої ж правової позиції дотримується і Європейський Суд з прав людини, який у своєму рішенні у справі «Хонякіна проти Грузії» (Khoniakina v. Georgia), № 17767/08, пункт 72, від 19 червня 2012 року зазначив, що право на соціальні виплати є майновим правом, передбаченим статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, і зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності. Бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу (рішення у справі «Суханов та Ільченко проти України" (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine), № 68385/10 та 71378/10), від 26.09.2014).
Аналогічна правова позиція викладена і в рішенні Європейського Суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява №63134/00), у якому зазначив, що суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (див. mutatis mutandis, рішення у справі «Бурдов проти Росії» ( 980 045 ), N 59498/00, пар. 35, ECHR 2002-ІІІ).
Враховуючи те, що рішення ЄСПЛ є джерелом права та обов'язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов'язані враховувати практику ЄСПЛ. як джерело права відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».
Таким чином, між позивачем та відповідачем має місце спір про здійснення перерахунку та проведення виплати призначеної мені раніше пенсії у відповідності до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом першим частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 1 статті 6 КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішення, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 29 грудня 2015 року, з урахуванням раніше призначеної йому пенсії, виходячи з 90 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 31 травня 2017 року №22/6-3558, що становить 14075,18 грн. було відмовлено неправомірно.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 5 ст. 77 КАС України, якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідач письмових заперечень у встановлений строк не надав, отже, достатньо належних, обґрунтованих та допустимих доказів щодо підтвердження правомірності своїх дій судом не встановлено.
У зв'язку з цим, суд, аналізуючи викладене приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати розподілено відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, починаючи з 29 грудня 2015 року, з урахуванням раніше призначеної йому пенсії, виходячи з 90 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 31 травня 2017 року №22/6-3558, що становить 14075,18 грн. - неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної йому пенсії та провести виплату, виходячи з 90 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці МВС України від 31 травня 2017 року №22/6-3558, що становить 14075,18 грн., з урахуванням проведеного перерахунку, починаючи з 29 грудня 2015 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві сплачений ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Рішення може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом тридцяти днів з дня отримання її копії.
Суддя В. А. Писанець