Рішення № 73948568, 12.04.2018, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
757/40591/17-ц
Номер документу
73948568
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/40591/17-ц

Категорія 29

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2018 року Печерський районний суд м.Києва

в складі головуючого судді Остапчук Т.В.

при секретарі Медведєва М.Г.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3

представника 3-ї особи Імховик Ю.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до Національного банку України, третя особа: Корпоративний недержавний пенсійний фонд Національного банку України про відшкодування майнової шкоди,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд з позовом про відшкодування завданої за період з 01.01.2015 р. по 01.01.2016 р. матеріальної шкоди у сумі 32436,95 грн., шляхом збільшення пенсійних коштів, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку НОМЕР_3 у КНГІФ НБУ на суму матеріальної шкоди 32436.95 грн. посилаючись на те що у період з 31 травня 2012 р. по 13 листопада 2013 р.. Позивач перебував у трудових відносинах із Відповідачем. 28 грудня 2007 р. між Відповідачем, як вкладником-роботодавцем, та КНГІФ НБУ було укладено пенсійний контракт №D:1 з метою врегулювання відносин, пов'язаних із здійсненням Відповідачем пенсійних внесків (відрахувань) на користь своїх працівників.

11 жовтня 2013 р. було укладено індивідуальний пенсійний контракт №109-Ф (між Позивачем (за його власним бажанням) та КНПФ МБУ, відповідно до якого Позивач зобов'язаний сплачувати на власну користь пенсійні внески шляхом перерахування грошових коштів до КНПФ НБУ . Позивач с вкладником та учасником КНПФ НБУ на підставі Пенсійного контракту №Б:1 від 28.12.2007 р. та Індивідуального пенсійного контракту №109-Ф від 11.10.2013 р., а пенсійні кошти обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку Позивача за НОМЕР_1, що Відповідачем (вкладник-роботодавець) здійснювались перерахування пенсійних внесків на користь Позивача (у період з 31 травня 2012 р. по 13 листопада 2013 р.), так і Позивачем (починаючи з 11 жовтня 2013 р.) здійснюються перерахування пенсійних внесків на рахунок КНПФ НБУ. При цьому, Позивач вважає, що управління пенсійними активами передбачає управління пенсійними коштами.незаконне використання Відповідачем пенсійних активів КНПФ НБУ на цілі, не передбачені Законом України «Про НПЗ», в свою чергу спричинило зменшення чистої вартості активів КНПФ НБУ . Станом на 01.01.2015 ним було передано в управління Відповідача пенсійні кошти у сумі 97405.21грн., проте станом на 01.01.2016 сума належних пенсійних коштів, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку зменшилася 52436,95 грн. (97405,21 - 64968,26 =32436,95) і складала 64968,26 грн. Вважає, зменшення суми пенсійних коштів є наслідком зменшення грошових зобов 'язань щодо КНПФ НБУ перед ним та ці обставини свідчать про протиправне позбавлення права власності на належні йому грошові кошти. Тому просить стягнути спричинену матеріальну шкоду в розмірі 32436,95 грн. В судовому засіданні представник позивача позов підтримала.

Представник відповідача проти позову заперечувала, надала відзив, вказувала що шкоду позивачу не спричинено.

Представник 3-ї особи проти позову заперечувала, надано пояснення.

Суд , заслухавши пояснення представників сторін,3-ї особи , дослідивши письмові матеріали справи , приходить до слідуючого.

Ухвалою печерського районного суду м.Києва від 18.07.2017р. відкрито провадження в справі . За клопотанням відповідача було залучено третю особу КНПФ НБУ.

Судом встановлені обставини.

Встановлено , що у період з 31 травня 2012 р. по 13 листопада 2013 р. Позивач перебував у трудових відносинах із Відповідачем.

Відповідач, керуючись Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення» від 09 вересня 2003 р. №1057-ІУ перераховував на рахунок Третьої особи (КНПФ НБУ) пенсійні внески за власний рахунок на користь Позивача (пенсійні внески сплачувались не за рахунок заробітної плати працівника), у якості додаткових трудових заохочень, та з метою забезпечення додаткових до загальнообов'язкового державного пенсійного страхування пенсійних виплат. Додаткове недержавне пенсійне забезпечення носить добровільний характер (за власною згодою працівників Відповідача)

28 грудня 2007 р. між Відповідачем, як вкладником-роботодавцем, та КНГІФ НБУ було укладено пенсійний контракт № D:1 з метою врегулювання відносин, пов'язаних із здійсненням Відповідачем пенсійних внесків (відрахувань) на користь своїх працівників .

11 жовтня 2013 р. було укладено індивідуальний пенсійний контракт №109-Ф від 11.10.2013 р.. між Позивачем (за його власним бажанням) та Третьою особою (КНПФ МБУ), відповідно до якого Позивач зобов'язаний сплачувати на власну користь пенсійні внески шляхом перерахування грошових коштів до КНПФ НБУ.

Таким чином, Позивач є вкладником та учасником КНПФ НБУ на підставі Пенсійного контракту № D:1 від 28.12.2007 р. та Індивідуального пенсійного контракту №109-Ф від 11.10.2013 р., а пенсійні кошти обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку Позивача за НОМЕР_1

Відповідачем (вкладник-роботодавець) здійснювались перерахування пенсійних внесків на користь Позивача (у період з 31 травня 2012 р. по 13 листопада 2013 р.), так і Позивачем (починаючи з 11 жовтня 2013 р.) здійснюються перерахування пенсійних внесків на рахунок КНПФ НБУ.

Законодавство про недержавне пенсійне забезпечення складається з цього Закону, законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, законів України "Про страхування", "Про банки і банківську діяльність", "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цього Закону (ст. З ЗУ «Про НИЗ»),

Преамбулою ЗУ «Про НПЗ» встановлено, що ЗУ «Про НПЗ» визначає правові, економічні та організаційні засади недержавного пенсійного забезпечення в Україні та регулює правовідносини, пов'язані з цим видом діяльності.

Таким чином, правовідносини, пов'язані із недержавним пенсійним забезпеченням Позивача, як учасника КНПФ НБУ регулюються нормами ЗУ «Про НПЗ», який є спеціальним відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах.

Так, відповідно до абз.1 ч. З ст. 2 ЗУ «Про НПЗ» недержавне пенсійне забезпечення здійснюється пенсійними фондами шляхом укладення пенсійних контрактів між адміністраторами пенсійних фондів та вкладниками таких фондів відповідно до цього Закону, при цьому, адміністратор діє від імені пенсійного фонду і в інтересах його учасників (абз. 2 ч. 4 ЗУ «Про НПЗ»),

Пенсійний контракт є договором між пенсійним фондом та його вкладником, який укладається від імені пенсійного фонду його адміністратором та згідно з яким здійснюється недержавне пенсійне забезпечення учасника або декількох учасників фонду за рахунок пенсійних внесків такого вкладника (ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про НПЗ»), ЗУ «Про НГІЗ» визначені порядок, умови укладання пенсійного контракту та його істотні умови (ст.ст. 55. 56).

Отже, підставою виникнення правовідносин між Третьою особою- КНПФ МБУ та Позивачем є пенсійний контракт № D:1 та Індивідуальний пенсійний контракт №109- Ф від 11.10.2013 р.

Відповідно до статті 34 ЗУ «Про НПЗ» управління активами пенсійного фонду здійснюється на підставі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління активами та відповідно до умов договору про управління активами пенсійного фонду, який укладається між пенсійним фондом та особою, що має вищезазначену ліцензію.

Таким чином,відносини управління активами Третьої особи (КНПФ НБУ) регулюються ЗУ «Про НПЗ» та договором про управління активами Третьої особи, укладеним між Відповідачем (особа, що має ліцензію на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління активами) та Третьою особою (КНПФ НБУ) вимоги до якого та його істотні умови чітко встановлені ст. 36 ЗУ «Про НПЗ», зокрема, істотними умовами є: повна назва та місцезнаходження (юридична адреса) органів управління договірних сторін; вид пенсійного фонду (відкритий, корпоративний чи професійний); предмет договору; права і обов'язки сторін; обсяги пенсійних активів та умови їх розподілу між особами, що надають послуги з управління активами пенсійного фонду (в разі укладення договору про управління активами пенсійного фонду більше ніж з однією такою особою); застереження щодо конфіденційності; порядок подання звітності та інформації; відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов договору та порушення конфіденційності; строк дії договору; розмір винагороди за надання послуг з управління активами; порядок зміни умов договору; умови дострокового розірвання договору.

Істотні же умови договору на управління майна визначаються ЦК України, зокрема, ст. 1035 ЦК України, так відповідно до цієї статті істотними умовами договору на управління майном є; перелік майна, що передається в управління; розмір і форма плати за управління майном.

Позивач визнає, що норми ЗУ «Про НПЗ» як спеціального правового акту, встановлюють особливий порядок управління активами недержавних пенсійних фондів.При цьому, Позивач вважає, що управління пенсійними активами передбачає управління пенсійними коштами.

Суд вважає твердженнями Позивача, такими, що не відповідають вимогам ЗУ «Про НПЗ» та нормам ЦК України, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 1029 ЦК України передбачено, що договір на управління майном укладається між управителем та установником.

Як зазначалося, відносини управління активами пенсійного фонду регулюються ЗУ «Про НПЗ» та договором про управління активами такого фонду. Сторонами даного договору є особа, що має ліцензію на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління активами (у даному випадку Відповідач) та пенсійний фонд (Третьою особою - КНПФ НБУ). Учасник пенсійного фонду (у даному випадку - Позивач) не є стороною вказаного договору.

Управління пенсійними активами не передбачає управління пенсійними коштами учасників пенсійного фонду, виходячи з наступного.

Пенсійні активи - активи пенсійного фонду, сформовані відповідно до цього Закону, за рахунок яких здійснюються пенсійні виплати (ст. 1 Закону України «Про НПЗ»), Активи пенсійного фонду складаються з активів в грошових коштах; активів в цінних паперах та інших активів згідно із законодавством (ч.І ст. 47 Закону України «Про НПЗ»),

Отже, Відповідач управляє активами КНПФ НБУ. які складаються із грошових коштів, цінних паперів, нерухомості та інших активів.

Пенсійні кошти - сума зобов'язань пенсійного фонду перед його учасником (ст.. 1 ЗУ «Про НПЗ»). Сума пенсійних коштів, що належить кожному учаснику фонду, визначається шляхом множення кількості одиниць пенсійних активів фонду, облікованих на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду, на чисту вартість одиниці пенсійних активів фонду та відображається на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду. Сума пенсійних коштів усіх учасників пенсійного фонду дорівнює чистій вартості активів пенсійного фонду (ч.І ст.51 Закону України «Про НПЗ»)

Отже, пенсійні кошти, що обліковуються на індивідуальних пенсійних рахунках учасників КНПФ НБУ є грошовим еквівалентом пенсійних активів станом на певний момент часу .

Відповідно до ст. 1029 ЦК України управитель майном діє від свого імені.

Проте, слід вказати на те, що відповідно до норм ЗУ «Про НПЗ» особа, що здійснює управління активами пенсійного фонду не діє від свого імені, як стверджує Позивач а діє від імені пенсійного фонду, що підтверджується наступним.

П.5 ч. першої ст. 4 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» діяльність з управління активами - професійна діяльність учасника фондового ринку - компанії з управління активами, що провадиться нею за винагороду від власного імені або на підставі відповідного договору про управління активами, які належать інституцінним інвесторам на праві власності. При цьому, інституційним інвестором є недержавні пенсійні фонди, інститути спільного інвестування (Положення про особливості здійснення діяльності з управління активами інституційних інвесторів, затверджене рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.08.2013 № 1414).

Згідно з предметом вказаного Договору КНПФ НБУ доручає, а Відповідач приймає на себе обов'язок здійснювати діяльність з управління активами КНГІФ НБУ згідно вимог законодавства України га відповідно до цього Договору, при цьому. Відповідач діє віл імені КНПФ НБУ та в його інтересах.

Тому, посилання Позивача на норми статті 1029 ЦК України є безпідставним.

Крім того, ст. 1030 ЦК України визначено, що предметом договору управління майном можуть бути підприємство як єдиний майновий комплекс, нерухома річ. цінні папери, майнові права га інше майно. Не можуть бути предметом договору управління майном грошові кошти, крім випадків, коли право здійснювати управління грошовими коштами прямо встановлено законом. Майно, передане в управління, має бути відокремлене від іншого майна установника управління та від майна управителя. Майно, передане в управління, має обліковуватися в управителя на окремому балансі, і щодо нього ведеться окремий облік. Розрахунки, пов'язані з управлінням майном, здійснюються на окремому банківському рахунку. Майно, набуте управителем у результаті управління майном, включається до складу отриманого в управління майна.

При цьому, управителем може бути суб'єкт підприємницької діяльності та не може бути орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування, якщо інше не встановлено законом (ст. 1033 ЦКУ).

Проте, Відповідач, надаючи послуги з управління активами КНПФ НБУ не веде окремий облік та не обліковує у себе на окремому балансі ані активи КНГІФ НБУ (який має самостійний баланс), ані пенсійні кошти Позивача. Крім того. Відповідач в силу норм Закону України «Про Національний банк України» та ЗУ «Про НПЗ» не відкриває на власне ім'я окремий банківський рахунок для здійснення розрахунків, пов'язаних з управлінням активами КНПФ НБУ. Проте, ним, як зберігачем активів КНПФ НБУ, відповідно до вимог ЗУ «Про НПЗ» на ім'я КНПФ НБУ (юридичної особи) відкрито єдиний поточний рахунок.

Відповідно до ст. 51 ЗУ «Про НПЗ» сума пенсійних коштів, що належить кожному учаснику фонду, визначається шляхом множення кількості одиниць пенсійних активів фонду, облікованих на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду, на чисту вартість одиниці пенсійних активів фонду та відображається на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду. Сума пенсійних коштів усіх учасників пенсійного фонду дорівнює чистій вартості активів пенсійного фонду.

Враховуючи вищезазначену норму Закону, на рахунку Позивача обліковуються одиниці пенсійних активів.

Як вбачається з виписок з індивідуального пенсійного рахунку НОМЕР_1 за період з 01.01.2015 до 01.01.2015 та за період з 01.01.2016 до 01.01.2016 кількість накопичених одиниць на індивідуальному пенсійному рахунку Позивача НОМЕР_1 не змінилася та становить 27421,376514183576686.

Сума же пенсійних коштів, що належить Позивачу, вказана в зазначених виписках, залежала від чистої вартості активів КНПФ НБУ, яка визначалась на підставі Положення.

Позивач вказує , що зменшення суми належних йому коштів безпосередньо залежить від порушення Відповідачем вимог чинного законодавства, яке полягало в здійсненні уцінки активів КНПФ НБУ, проведеною на підставі звіту ТОВ «КГІМГ- У країна» про визначення справедливої вартості активів інвестиційного портфелю КНПФ НБУ станом на 31.12.2014, однак, жодного належного доказу щодо порушення Відповідачем Позивач не надає.

Так, п. 1 розділу II Положення встановлює, що активи пенсійного фонду оцінюються за їх ринковою вартістю.

Відповідно до п.2 розділу II Положення ринкова вартість акцій і облігацій українських емітентів визначається за даними біржового курсу організатора торгівлі на дату розрахунку вартості активів, розрахованого та оприлюдненого відповідно до вимог законодавства, що регулює діяльність організаторів торгівлі.

П. 1 розділу II Положення передбачено, що у разі відсутності ринкової вартості активи повинні оцінюватися за іншою оцінною вартістю відповідно до вимог цього Положення.

Особа, що здійснює управління активами пенсійного фонду, для проведення оцінки активів пенсійного фонду може залучити незалежного оцінювача у випадку неможливості проведення оцінки активів пенсійного фонду за ринковою вартістю.

Враховуючи неможливість визначити ринкову вартість цінних паперів, про які у позовній заяві вказав Позивач, а саме, акцій ПАТ «Свіжачок», ПАТ «Компанія «Ельба», ПАТ «ФК «Сучасні кредитні технології», ПАТ «Фондова біржа «Перспектива». ПАТ «КФЦ», ПАТ «Національний депозитарій України». ПАТ «Свіжачок», ПАТ «Компанія «Ельба» за даними біржового курсу, у зв'язку із їх відсутністю, для визначення ринкової вартості цих акцій була використана незалежна оцінка, яку здійснено ТОВ «КПМГ-Україна». Зокрема, торгівлю цінними паперами ПАТ «ФК «Сучасні кредитні технології», ПАТ «Фондова біржа «Перспектива», ІІАТ «КФЦ» у 2015 році взагалі було зупинено відповідно до рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 04.08.2015 №1213, від 26.11.2015 №1975, від 04.08.2015 №1212, від 26.11.2015 №1967, від 28.07.2015 №1141, від 26.11.2015 №1942 .

Крім того, щодо проведення оцінки активів КНПФ НБУ Національна комісія з цінних паперів та фондового рику висловила свою позицію у листі від 29.07.2015 № 10/04/16157/НК. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку цим листом підтвердила право Відповідача залучати незалежного оцінювача для визначення вартості цінних паперів вищевказаних емітентів. Також, Національною комісією з цінних паперів та фондового рику, яка здійснює державний нагляд та контроль за діяльністю осіб, що здійснюють управління активами недержавних пенсійних фондів, не було застосовано жодного заходу впливу до Відповідача щодо порушення вимог законодавства в частині проведеної оцінки активів КНПФ НБУ.

Тому , залучення незалежного оцінювача для оцінки активів КНГІФ НБУ повністю відповідає вимогам Положення та направлено на відображення в обліку активів КНПФ НБУ їх справедливої вартості, а твердження Позивача про порушення Відповідачем вищезазначених норм законодавства є безпідставним.

Ст. 48 ЗУ «Про НПЗ» встановлені перелік видів витрат, які відшкодовуються за рахунок пенсійних активів, але цей перелік не є вичерпним.

Так. відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 48 ЗУ «Про НПЗ» пенсійні активи, що накопичуються у пенсійному фонді, можуть бути використані для оплати інших послуг, надання яких передбачено цим Законом та які визначені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Відповідно до статуту КНПФ НБУ. а саме: п.п.14 п.10.1. Рада КНПФ НБУ провадить свою діяльність у порядку, визначеному цим Статутом та законодавством, зокрема: приймає рішення щодо витрат, які відшкодовуються за рахунок активів фонду.

Відповідно до підпункту 13.3 пункту 13 розділу IV статуту КНПФ НБУ - витрати, пов'язані з виконанням функцій управління активами Фонду здійснюються за рахунок його засновника, за виключенням витрат, по яких Радою КНПФ НБУ прийнято рішення про їх відшкодування за рахунок пенсійних активів Фонду у випадках, що передбачені Законом.

Враховуючи вищезазначене, отримані КНПФ НБУ послуги з: проведення щорічних аудиторських перевірок; з оцінки вартості активів; надання юридичних послуг, які стосуються повернення активів КНПФ НБУ. а саме: повернення заборгованості, що виникла перед КНПФ НБУ внаслідок невиконання боржниками КНПФ НБУ своїх зобов'язань за цінними паперами, що є в активах КНПФ НБУ; договорами оренди майна КНПФ НБУ; вирішення питання звільнення майна КНПФ НБУ від незаконного заволодіння та користування ним третіми особами, тощо, відноситься до послуг з обслуговування активів КНПФ НБУ, тому не порушують норми законодавства з недержавного пенсійного забезпечення.

Відповідно до п. З ст. 49 Закону України «Про НПЗ» купівля-продаж акцій, облігацій українських емітентів особами, що здійснюють управління активами пенсійного фонду, провадиться виключно на фондовій біржі з дотриманням вимог цього Закону.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 47 Закону України. «Про НПЗ» пенсійні активи у цінних паперах складаються, зокрема, з акцій українських емітентів, які відповідно до норм законодавства пройшли лістинг на фондовій біржі, що відповідає вимогам, установленим Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

У складі пенсійних активів КНПФ НБУ є акції ПАТ «Національний депозитарій України» та ПАТ «Компанія,«Ельба».

Слід зазначити, що акції ПАТ «Національний депозитарій України» до 02.12.2014 знаходились у лістингу на Фондовій біржі «ПФТС» і на момент їх придбання КНПФ НБУ (дата придбання 05.06.2012) відповідали вимогам законодавства, а виключені з біржового списку та реєстру 03.12.2014.

Акції ПАТ Компанія «Ельба» знаходились у лістингу на Фондовій біржі «ГІФТС» та були виключені з біржового реєстру 02.12.2014, але не були виключені з біржового списку.

З огляду на вищезазначене, інвестування Відповідачем пенсійних активів КНПФ НБУ у вказані цінні папери, відповідало вимогам ЗУ «Про НПЗ», оскільки, на момент набуття права власності на вказані цінні папери та до їх виключення з біржового реєстру, а саме, до грудня 2014 року, вони перебували у лістингу на фондовій біржі.

Несприятлива ринкова кон'юктура у Державі, невідповідність показників діяльності емітентів вимогам до лістингових цінних паперів, відсутність попиту на зазначені цінні папери на ринку, відсутність урегульованості Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку механізму реалізації цінних паперів, що знаходяться у позалістингу в даному випадку, є чинниками, які знаходяться поза межами впливу Відповідача та призвели до наявності у 2015 році у складі активів КНГІФ НБУ вказаних вище цінних паперів.Визначити ринкову вартість таких цінних паперів ПАТ «Національний депозитарій України» та ПАТ «Компанія «Ельба» за даними біржового курсу неможливо, тому була проведена їх переоцінка відповідно до звіту незалежного оцінювача ТОВ «КПМЕ-Україна».

Враховуючи вищевикладене, у даній ситуації має місце зниження чистої вартості активів, що зокрема вбачається з виписок з індивідуального пенсійного рахунку НОМЕР_3 за період з 01.01.2015 до 01.01.2015 та за період з 01.01.2016 до 01.01.2016. де 01.01.2015р. чиста вартість одиниці пенсійних активів дорівнювала 3.552163439065652. а 01.01.2016р. чиста вартість одиниці пенсійних активів вже дорівнювала 2.369255806464317. яке в свою чергу спричинило здешевлення пенсійних активів Позивача.

Встановлено , що Позивач є учасником та вкладником КНПФ НБУ. Метою його недержавного пенсійного забезпечення було отримання ним пенсійних виплат (додаткової пенсії) у порядку, встановленому ЗУ «Про НПЗ».

У свою чергу, учасник недержавного пенсійного забезпечення - фізична особа, на користь якої сплачуються (сплачувалися) пенсійні внески до пенсійного фонду на умовах і в порядку, визначених пенсійним контрактом та ЗУ «Про НПЗ». або яка отримує пенсійні виплати із пенсійного фонду (абз.38 ст.1 Закону України «Про НПЗ»)

Як визначено ст. 7 ЗУ «Про НПЗ» вкладником пенсійного фонду може бути як сам учасник пенсійного фонду, так і його роботодавець.

Недержавне пенсійне забезпечення Позивача здійснювалось на підставі Пенсійного контракту №D:1 від 28.12.2007 року та Індивідуального пенсійного контракту №109-Ф від 11.10.2013 року.

Так, предметом Індивідуального пенсійного контракту №109-Ф від 11.10.2013 р. є здійснення КНПФ НБУ (Відповідачем) недержавного пенсійного забезпечення учасника КНПФ НБУ (Позивача). Вкладник КНПФ НБУ (Позивач) сплачує пенсійні внески відповідно до законодавства України, пенсійної схеми №1 та цього контракту. Пенсійні кошти, що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника КНПФ НБУ (Позивача) можуть бути отримані таким учасником у вигляді пенсійної виплати на умовах та в порядку встановлених ЗУ «Про НПЗ» (п.2 відповідного контракту).

При цьому, пенсійні кошти, що обліковуються на індивідуальних пенсійних рахунках учасників КНПФ НБУ, є грошовим еквівалентом пенсійних активів станом на певний момент часу.

Сума пенсійних коштів, що належить кожному учаснику фонду, визначається шляхом множення кількості одиниць пенсійних активів фонду, облікованих на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду, на чисту вартість одиниці пенсійних активів фонду та відображається на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду. Сума пенсійних коштів усіх учасників пенсійного фонду дорівнює чистій вартості активів пенсійного фонду (ч.І ст.51 Закону України «Про НПЗ»).

Таким чином, пенсійні кошти - це грошове зобов'язання КНПФ НБУ (Відповідача) перед . часником, що дорівнює сумі пенсійних внесків, сплачених на користь учасника КНПФ НБУ, і розподіленого на його користь інвестиційного прибутку (або збитку), що обліковуються на індивідуальному пенсійному рахунку учасника фонду (Позивача).

Вищезазначене відображається у виписках з індивідуального пенсійного рахунку Позивача за періоди з 31 травня 2012 р. до 01 січня 2015 р. та з 31 травня 2012 р. до 01 січня 2016 р.

Як вбачається із вказаних виписок з індивідуального рахунку Позивача, різниця між показниками суми пенсійних коштів, що обліковувались на рахунку Позивача (а) станом на 01 січня 2015 р. - 97405,21 грн/ та (б) станом на 01 січня 2016 р. - 64968,26 грн. відбулась у зв'язку із зниженням чистої вартості одиниці пенсійних активів фонду.

В свою чергу, чиста вартість одиниці пенсійних активів фонду залежить від чистої вартості активів пенсійного фонду.

Чиста вартість активів пенсійного фонду - це різниця між вартістю активів пенсійного фонду на день проведення підрахунку та загальною сумою зобов'язань пенсійного фонду, що підлягають виконанню на день проведення підрахунку.

При таких обставинах, зменшення вартості активів пенсійного фондупризводить відповідно до зниження показника пенсійних коштів учасників фонду, у тому числі і у Позивача.

Відповідно до статей 12, 13 Цивільного процесуального кодексу України, Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч.1, 6 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно з ч.1,2 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Згідно з приписами частини першої статті 623 Цивільного кодексу України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором.

У відповідності до частини другої статті 22 Цивільного кодексу України, збитками є: 1) витрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до статті 43 ЗУ «Про НПЗ», особа, що здійснює управління активами пенсійних фондів, несе відповідальність перед пенсійним фондом за виконання своїх зобов'язань і збитки, завдані пенсійному фонду внаслідок порушення цією особою законодавства, положень інвестиційної декларації пенсійного фонду або договору про управління активами пенсійного фонду, всім майном, що належить їй на праві власності. Збитки, завдані пенсійному фонду внаслідок порушень, визначених частиною першою цієї статті, відшкодовуються за рахунок резервного фонду особи, що здійснює управління активами такого пенсійного фонду, а у разі недостатності резервного фонду - за рахунок іншого майна цієї особи.

Аналізуючи зібрані докази суд приходить до висновку , що у Позивача не може виникнути права на відшкодування збитків, оскільки їх не може бути завдано внаслідок переоцінки активів пенсійного фонду, так як різниця вартості активів яка утворилася в результаті їх переоцінки, відповідно до вищезазначеного законодавства, не є збитками. При таких обставинах позов є безпідставним та не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.16,22 ЦК України, ст.ст.12,77,79,81,263,264,273,280,354, ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Відмовити в позові ОСОБА_5 до Національного банку України, третя особа: Корпоративний недержавний пенсійний фонд Національного банку України про відшкодування майнової шкоди.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м.Києва через Печерський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного тексту рішення 25.04.2018р. Суддя Остапчук Т.В.