Ухвала суду № 73926238, 08.05.2018, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
909/1006/17
Номер документу
73926238
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Справа № 909/1006/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

08.05.2018 м. Івано-ФранківськГосподарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В.О.

секретар судового засідання Кричовський Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області,

вул. А. Сахарова, 23 -А, м. Івано-Франківськ, 76014

до відповідача: Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу,

вул. Дем'янчука, буд. 12, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400

про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 1380095,75 грн.

за участю:

Від позивача: ОСОБА_1-завідувач юридичного сектору, доручення № 02-19/34 від 04.01.2018;

Від відповідача: представник не з"явився,

Встановив:

Позивач, Державна екологічна інспекція у Івано-Франківській області звернулась до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою про відшкодування з відповідача, Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 1380095,75 грн.

Ухвалою суду від 30.01.2018 задоволено клопотання відповідача, Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу про призначення судової експертизи, проведення якої доручено Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Липинського,54, провадження у справі зупинено. Супровідним листом від 02.02.2018 справу надіслано до вищевказаної експертної установи.

15.02.2018, до Господарського суду Івано-Франківської області надійшов лист Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз від 09.02.2018 про повернення матеріалів справи №909/1006/17 до суду першої інстанції без виконання ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 30.01.2018 у зв'язку з відсутністю фахівців з лісогосподарських досліджень та надмірним завантаженням експерта зі спеціальності 10.19.

Проте, позивачем, Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області подано апеляційну скаргу від 09.02.2018 №02-12/306, в якій просив скасувати ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 30.01.2018 у справі № 909/1006/17 і направити матеріали справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постановою від 20.03.2018 Львівський апеляційний господарський суд залишив без змін ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 30.01.2018 у справі №909/1006/17, апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області №02-12/306 від 09.02.2018 без задоволення. Справу направлено до Господарського суду Івано-Франківської області

Ухвалою суду від 06.04.18 розгляд справи в підготовчому засіданні призначено на 08.05.2018 о 12:30.

Представник позивача в судовому засіданні надав свої пояснення з приводу заявлених позовних вимог та не погоджується із призначенням експертизи проведення якої доручити іншій експертній установі.

Оскільки , постановою від 20.03.2018 Львівський апеляційний господарський суд залишив без змін ухвалу Господарського суду Івано-Франківської області від 30.01.2018 у справі №909/1006/17 про призначення судової експертизи, проведення якої доручено Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз, а у вказаній вище експертній установі відсутні фахівці з лісогосподарських досліджень та надмірним завантаженням експерта зі спеціальності 10.19, суд вважає за доцільне проведення експертизи доручити іншій експертній установі.

Враховуючи предмет розгляду даного спору, необхідним є з'ясування обставин щодо законності чи незаконності проведеної рубки дерев. При цьому, враховуючи заперечення відповідача та специфіку об'єкту дослідження, суд зазначає про виникнення в процесі розгляду даної справи питань, які потребують спеціальних знань.

Таким чином, необхідність проведення судової експертизи зумовлена потребою з'ясувати обставин, що мають вагоме значення для правильного вирішення спору та не можуть бути встановлені судом, оскільки потребують спеціальних знань.

Відповідно до ст. 99 ГПК України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

Визначаючись з експертною установою, яка проводитиме судову експертизу, господарський суд має враховувати положення Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5).

Відповідно до п. 1.6 даної Інструкції, експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції.

Суд зазначає, що експертною установою, регіональна зона обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України якого поширюється на Івано-Франківську область є Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз.

Однак, з огляду на відсутність у вказаній вище експертній установі фахівці з лісогосподарських досліджень та навантаженістю Львівського науково-дослідного інституту, суд вважає за доцільне доручити проведення експертизи Товариству з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз", яка відповідно до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 N 53/5 є відповідною експертною установою у якій наявні відповідні фахівці та можливості проведення судової експертизи у даній справі у найближчий термін.

Згідно приписів ч. 4, ч. 5 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України, питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

Формулювання питань, які ставляться перед експертом, повинно здійснюватись з урахуванням Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень і атестованих експертних методик, у яких зазначаються питання, на вирішення яких спрямовані ці методики.

Питання, які ставляться перед експертом, мають бути сформульовані чітко, ясно і таким чином, щоб вони виключали неоднозначне їх розуміння й тлумачення та відповідали тим об'єктам і матеріалам, які направляються на експертизу.

Згідно п. 4.3. Інструкції, якщо в одному документі про призначення експертизи (залучення експерта) є питання, що стосуються різних видів експертиз, не пов’язаних між собою, керівник установи визначає, які питання підлягають вирішенню у відповідному підрозділі та послідовність їх виконання.

Розглянувши питання, запропоновані сторонами для роз'яснення експертом, суд, зазначає про те, що враховуючи обставини, що входять до предмета доказування у справі, питання запропоновані сторонами складені з урахуванням Науково-методичних рекомендацій , а тому суд залишає без змін питання на вирішення судової експертизи, які були визначені ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 30.01.2018.

Витрати по проведенню експертизи покладаються на відповідача , Надвірнянський спеціалізований агролісгосп.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про судову експертизу", судовий експерт зобов'язаний провести повне дослідження і дати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок.

Висновок експерта повинен відповідати вимогам ст. 98 ГПК України.

Судову експертизу слід провести у строки визначені пунктом 1.13. наказу Міністерства юстиції України N 53/5 від 08.10.98 "Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень".

Призначення господарським судом експертизи відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України є підставою для зупинення провадження у справі.

В зв"язку з призначенням судової експертизи , провадження у даній справі слід зупинити.

Керуючись 99, 100, 228, 234 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1.Призначити судову експертизу, проведення якої доручити Товариству з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз" (вул. Маршала Тимошенка, 21, корпус 3, офіс 7, м. Київ, 04212).

Остаточне визначення виду (підвиду) експертизи віднести на розсуд експертної установи (експерта).

2.На вирішення судової експертизи експерту поставити наступні питання:

- яка дата вирубки дерев у кварталі № 91 виділах № 25, №30, № 32, № 35, № 37, № 39 Ланчинської технічної дільниці № 3 лісового фонду Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу вказаних у Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу від 28 квітня 2017 року;

- який термін зберігання тавр на кореневих лапах та торцях зрізів пнів?

- чи підтверджується встановлений перевіркою розмір шкоди довкіллю (сума збитків) завданої внаслідок самовільної рубки лісових насаджень встановленої у Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного і законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу від 28 квітня 2017 року.

- Визначити фактичний об'єм та кількість вирубаних дерев із врахуванням обпаду та відпаду на території кварталів та виділів Ланчинської технічної дільниці, на яких виявлено незаконні рубки, які зафіксовані Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області в акті перевірки Надвірнянського САЛГ від 28.04.2017р. за весь ревізійний період: від моменту проведення Базового лісовпорядкування Надвірнянського САЛГ в 2013 році Львівською лісовпорядною експедицією ВО «Укрдержліспроект» до часу проведення перевірки Держекоінспекцією.

- Надати повну таксаційну характеристику лісонасаджень, які залишилися на території квартатів та виділів Ланчинської технічної дільниці, на яких виявлено незаконні рубки, які зафіксовані Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області в акті перевірки Надвірнянського САЛГ від 28.04.2017р.

- Зробити порівняльну характеристику даних таксаційної характеристики вищезгаданих лісонасаджень із врахуванням матеріалів останнього Базового лісовпорядкування Надвірнянського САЛГ 2013 року, об'єму вирубаної деревини на даних територіях об'єму вирубаної деревини, яка відведена до рубки згідно виданих лісорубних квитків та залишеного запасу деревостанів в даних лісонасаджень

3.Обов'язок по оплаті судової експертизи покласти на відповідача, Надвірнянський спеціалізований агролісгосп.

4. З метою належного проведення судової експертизи, зобов"язати сторони надати на вимогу експерта всі необхідні документи для проведення експертизи.

5. Провадження у справі №909/1006/17 зупинити до проведення експертизи та одержання висновку експерта.

6.Судову експертизу провести у строк, передбачений підпунктом 1.13 пункту 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 N 53/5. У разі неможливості проведення судової експертизи у строки передбачені законодавством, повідомити про це суд.

7. Попередити експерта про кримінальну відповідальність передбачену ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за надання завідомо неправдивого висновку або за відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.

8. Зобов'язати експерта подати господарському суду експертний висновок в письмовій формі та надіслати копії такого висновку сторонам, згідно з частиною першою статті 98 ГПК України, після проведення експертизи.

9. Копії ухвали направити сторонам, матеріали справи Товариству з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз" (вул. Маршала Тимошенка, 21, корпус 3, офіс 7, м. Київ, 04212).

Господарський суд поновлює провадження у справі після усунення обставин, що зумовили його зупинення.

11. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення (ст. 235 ГПК України).

Окремо від рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції: про призначення експертизи, про зупинення провадження у справі (ст. 255 ГПК України).

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі “Судова влада України”, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі: http://court.gov.ua/fair/sud5010/

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/

Веб-адреса Господарського суду Івано-Франківської області: http://if.arbitr.gov.ua/sud5010/

e-mail суду: inbox@if.arbitr.gov.ua. Інформація за тел.: (0342) 55-94-88

Звернути увагу, що учасники справи можуть отримувати процесуальні документи в електронному вигляді. Для цього необхідно зареєструватись в системі, розміщеній на офіційному веб-порталі "Судова влада України" (https://e-court.mail.gov.ua/?_task=login&_action=plugin.registration_rules) та подати до суду заявку для отримання процесуальних документів в електронному вигляді.

Суддя Калашник В.О.