Рішення № 73919822, 27.04.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2018
Номер справи
805/1158/18-а
Номер документу
73919822
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 квітня 2018 р. Справа№805/1158/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, треті особи: відокремлений підрозділ «Шахта 1/3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля; відокремлений підрозділ «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, треті особи: відокремлений підрозділ «Шахта 1/3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля; відокремлений підрозділ «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах. Просив визнати протиправними дії Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області стосовно відмови в призначенні пенсії та скасувати рішення від 20.12.2017 року № 3880; зобов'язати Селидівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області: переглянути заяву ОСОБА_1 від 11.12.2017 року № 1812 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійного забезпечення» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи на підприємстві ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» - з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року; на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» з 01.08.2016 року по 31.10.2017 року. Надати роз'яснення щодо відсутності суми нарахування заробітної плати за період з 01.11.2011 по 30.11.2011 роки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням від 20.12.2017 року № 3880 Селидівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку, відповідно до положень пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» через відсутність страхового стажу роботи, необхідного для здобуття права на пенсію на пільгових умовах, а саме - 21 рік 06 місяців, посилаючись на те, що позивач має страховий стаж - 19 років 07 місяців 01 день.

Отже, позивач вважає що відповідачем невірно підрахований страховий стаж, у зв'язку із чим він був змушений звернутися із позовом до суду.

03 березня 2018 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

Сторони отримали ухвали про відкриття провадження в справі, що підтверджується поштовими повідомленнями.

29 березня 2018 року, через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що до страхового та пільгового стажу не зараховано періоди роботи позивача з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року на підприємстві «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля», до страхового стажу не зараховано з 01.08.2016 року по 31.10.2017 року, оскільки відсутні відомості про сплату щомісячних внесків за ці періоди; з 01.11.2011 року по 30.11.2011 року, оскільки відсутня сума нарахованої заробітної плати на ВП «Шахта «1/3 Новогродівська» ДП «Селидіввугілля». Отже відповідач у своєму відзиві на позовну заяву не визнав, вказав на те, що Селидівське об'єднане управління пенсійного фонду України Донецької області діяло у спосіб та у межах передбачених Конституцією та Законами України, та що управлінням не було порушено права позивача.

Сторонами не були надані клопотання щодо розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Отже, відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу за правилами спрощеного провадження.

Дослідивши заяви по суті справи, письмові докази, наявні у справі, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

11 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до положень пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Рішенням від 20.12.2017 року № 3880 Селидівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відмовило ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку, відповідно до положень пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» через відсутність страхового стажу роботи, необхідного для здобуття права на пенсію на пільгових умовах, а саме - 21 рік 06 місяців. В обґрунтування свого рішення Селидівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було підраховано стаж ОСОБА_1, який за розрахунками пенсійного фонду дорівнює 19 років 07 місяців 01 день. Наявність такого страхового стажу обумовлена не зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи на підприємствах: на підприємстві ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецкшахтопроходка» з 14.11.2011 року по 29.03.2012 року та з 01.04.2012 року по 17.03.2014 року (відсутність відомостей про підземні спуски в шахту); на підприємстві ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» - з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року (відсутні відомості про сплату щомісячних внесків до МДЗ України); на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» з 01.08.2016 року по 31.10.2017 року (відсутність відомостей про сплату щомісячних внесків до МДЗ України ), з 01.11.2011 по 30.11.2011 року (відсутність суми нарахування заробітної плати).

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV, в редакції Закону №2281-VIII від 08.02.2018, "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

Згідно статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід);

персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина 2 статті 20 Закону №1058-IV).

Згідно частини 4 статті 20 Закону №1058-IV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.

У разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі днем сплати страхових внесків, згідно частини 9 цієї статті, вважається день списання установою банку суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.

Статтею 21 Закону №1058-IV встановлено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки, яка містить, зокрема, відомості про страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.

Порядок відкриття та ведення персональної електронної облікової картки встановлений «Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 8 липня 2014 року за № 785/25562.

Відповідно до статті 22 Закону № 1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для, зокрема, обчислення страхових внесків, визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.

Страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях (стаття 24 Закону № 1058-IV) .

Аналізуючи наведені положення чинного законодавства та оцінюючи докази, надані сторонами, суд приходить до наступних висновків.

За даними, які містяться в наданій позивачем копії трудової книжки НОМЕР_2, ОСОБА_1 у період роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року він працював на ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» в якості гірничого монтажника підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті. В період роботи з 01.080.2016 року по 31.1.2017 року позивач працював на ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидівугілля» в якості гірничого монтажника підземного 4 розряду з повним робочим днем у шахті, що підтверджується відомостями трудової книжки.

Відповідно до вимог статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж - період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страхувальники (роботодавці) зобов'язані обчислювати, нараховувати і сплачувати в установлені строки та у повному обсязі страхові внески. Строк для сплати страхових внесків - 20 календарних днів із дня закінчення місяця, в якому нараховані суми до сплати. При цьому страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Отже, відповідальність за несплату страхових внесків повністю несе підприємство - страхувальник, на якому працює працівник.

Відповідно до положень частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

45 років - по 31 березня 1970 року включно;

45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;

46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;

46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;

47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;

47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;

48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;

48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;

49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;

49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;

50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;

з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;

з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;

з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;

з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;

з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

Відповідно до листа Вищого адміністративного суду України від 18.02.2014 року № 212/11/14-14 було також зазначено, що наявність заборгованості перед пенсійним фондом України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство - страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Крім того, як зазначалося вище, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону № 1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що Рішення Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 3880 від 20 грудня 2017 року , яким ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважує на його ефективність з точки зору статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» та враховує положення «Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень», прийняті Комітетом Міністрів 11.03.1980, а саме суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Разом з тим, пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Конституційний Суд України в рішенні від 30.01.2003 року № 3-рп/2003 зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах при цьому, під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий спосіб, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти (вчинити) певні дії, і це прямо вбачається з пункту 4 частини 1 статті 5 та пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України.

Статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України суду надано право виходити за межі позовних вимог для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини та громадянина від порушень суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ефективним засобом правого захисту у даній справі буде зобов'язання відповідача потворно розглянути заяву позивача № 1812 від 11 грудня 2017 року про призначення пенсії за віком відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, треті особи: відокремлений підрозділ «Шахта 1/3 «Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля; відокремлений підрозділ «Шахта «Котляревська» державного підприємства «Селидіввугілля» про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах задовольнити.

Визнати протиправними дії Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) стосовно відмови в призначенні пенсії ОСОБА_1 (місцезнаходження: 85483, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) та скасувати рішення від 20.12.2017 року № 3880.

Зобов'язати Селидівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274): переглянути заяву ОСОБА_1 (місцезнаходження: 85483, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) від 11.12.2017 року № 1812 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійного забезпечення» із зарахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи на підприємстві ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» - з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року; на підприємстві ВП «Шахта 1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» з 01.08.2016 року по 31.10.2017 року. Надати роз'яснення щодо відсутності суми нарахування заробітної плати за період з 01.11.2011 по 30.11.2011 роки.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження: 85483, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1)за рахунок бюджетних асигнувань Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Тарасенко І.М.