Рішення № 73899415, 11.05.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
820/2717/18
Номер документу
73899415
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

11 травня 2018 р. № 820/2717/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (далі по тексту - відповідач, Слобожанське ОУПФУ м. Харкова), в якому просить суд:

- визнати дії Слобожанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в місті Харкові, щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки про заробітну плату №123 від 13.10.2017 року, наданої Державною установою "Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень";

- зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Харкові, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки про заробітну плату № 123 від 13.10.2017 р., наданої Державною установою "Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень" з врахуванням виплачених сум починаючи з моменту звернення із заявою про перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в Слобожанському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова.

ОСОБА_1 на даний час має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії та ІІ групу інвалідності, захворювання пов'язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

20 жовтня 2017 року, позивач звернувся до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 123 від 13.10.2017 року, на що листом від 20.02.2018 року ОСОБА_1 було повідомлено про відмову у перерахунку його пенсії на підставі зазначеної довідки через те, що надана для перерахунку довідка не відповідає вимогам діючого законодавства.

Позивач зазначає, що з рішенням Слобожанського ОУПФУ м. Харкова про відмову у перерахунку його пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 123 від 13.10.2017 року, він не погоджується та вважає його незаконним, просить задовольнити адміністративний позов, посилаючись на доводи викладені в ньому.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана повноважною особою 20.04.2018 року (а.с. 48).

Відповідач, у встановлений судом строк, надав відзив на позовну заяву та просив суд відмовити у задоволені позову зазначивши, що листом від 20.02.2018 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку його пенсії на підставі довідки № 123 від 13.10.2017 року оскільки надана для перерахунку довідка не відповідає вимогам діючого законодавства.

Зазначає, що позивачу пенсія призначена та виплачується відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, у зв'язку з чим просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, а відтак суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАСУ справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши надані учасниками справи докази, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи встановлено, що згідно копії посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 11.02.1999 року, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1 ( а.с.13).

Згідно з вкладкою № 540104 до посвідчення громадянина(ки), який(яка) постараждав(ла) внаслідок Чорнобильської катастрофи вбачається, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС( категорія 1) ( а.с.13).

Копією архівної довідки Міністерства оборони України підтверджено, що ОСОБА_1 з 13.08.1986 року по 22.09.1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.26).

Судом також встановлено, що в період часу з 09.09.1985 року по 24.03.1989 року позивач працював в ДУ «Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень». Факт перебування в трудових відносинах з підприємством підтверджується копією трудової книжки, яка міститься в матеріалах справи (а.с. 19-21).

Відповідно до копії архівної довідки Міністерства оборони України, ОСОБА_1 зазначено наступні дати коли він виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС -20.08.1986 р. та 22.08.1986 р. - на Чорнобильській АЕС, могильник АЕС (3 зона небезпеки), 26.08.1986 р. та 27.08.1986 р. - м. Чорнобиль, перевезення особового складу (1 зона небезпеки); 18.09.1986 р. - доставка чистої білизни (1 зона небезпеки). (а.с. 26).

На підставі довідки від 13.10.2017 року № 123, позивач, звернувся до Слобожанського ОУПФУ м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 році у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 28-29).

Листом від 20.02.2018 року № ПА-7771532 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку його пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 13.10.2017 року № 123, виданої ДУ «Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень».

Позивача повідомлено, що пенсія йому обчислена із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження, на підставі довідки про заробітну плату від 27.09.2012 року № 31 виданої ДУ «Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень», а надано для перерахунку довідка від 13.10.2017 року № 123 не відповідає вимогам законодавства (а.с. 32-33).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

У ст.ст. 21, 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод не допускається.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У частині першій статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Як передбачено ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабміну України № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабміну № 112 від 25.03.2014 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно якого визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання.

Пунктом 1 Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005 р. довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відповідно до п. 7 постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно зі статтею 101 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Так, головним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи № 2 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_2 було проведено перевірку Державної установи «Державний інститут праці та соціально- економічних досліджень».

За результатом перевірки було складено акт № 1900 від 21.12.2017 року перевірки факту роботи та відповідності первинних документів змісту довідки про заробітну плату наданої для призначення (перерахунку) пенсії № 123 від 13.10.2017 року.

Згідно висновків зазначеного акту перевірки первинних документів змісту довідки про заробітну плату № 123 від 13.10.2017 року, наданій ОСОБА_1 за період роботи в зоні відчуження порушень не встановлено (а.с. 15-18).

Таким чином суд приходить до висновку, що відмова Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова у перерахунку пенсії, з урахуванням довідки про заробітну плату № 123 від 13.10.2017 року, яка надана ДУ «Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень» є протиправною, оскільки дана довідка була видана на підставі первинних бухгалтерських документів та перевірена відповідно до статті 101 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", а отже довідка про заробітну плату № 123 від 13.10.2017 року відповідає всім вимогам чинного законодавства.

Будь - яких доказів про невідповідність зазначеної довідки вимогам законодавства відповідачем не надано.

Також суд зазначає, що відповідно до п.п. 1.1, 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1) заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації). 1.7. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Отже, перерахунок пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі довідки про заробітну плату № 123 від 13.10.2017р., наданої Державною установою "Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень" має бути проведений починаючи з моменту звернення із заявою про перерахунок пенсії.

Згідно до вимог статей 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

За ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту.

Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. (ч. 2 ст. 19 Конституції України).

"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень, крім того, що має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України, зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх. Під встановленими законом повноваженнями прийнято розуміти як ті, на наявність яких прямо вказує закон - так звані "прямі повноваження", так і повноваження, які прямо законом не передбачені, але безпосередньо випливають із положень закону і є необхідними для реалізації суб'єктом владних повноважень своїх функцій (завдань) так звані "похідні повноваження".

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Водночас, положенням ч.2 ст.9 КАС України, передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В даному випадку суд приходить до висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог в частині скасування рішення про відмову у перерахунку та виплаті пенсії, викладеного в листі від 20.02.2018 року за № ПА-7771532 "Про пенсійне забезпечення" у зв'язку з його протиправністю.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до положень, закріплених ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст.); жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 90); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 90).

З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 263, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61000, код НОМЕР_1) до Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, буд. 15, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41247824) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, буд. 15, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41247824) викладену в листі від 20.02.2018 року за № ПА-7771532 "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61000, код НОМЕР_1) у перерахунку пенсії, на підставі довідки про заробітну плату №123 від 13.10.2017 року, наданої Державною установою "Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень".

Скасувати рішення Слобожанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (вул. Гольдбергівська, буд. 15, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41247824) про відмову у перерахунку пенсії викладену в листі від 20.02.2018 року за № ПА-7771532 "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61000, код НОМЕР_1), на підставі довідки про заробітну плату №123 від 13.10.2017 року, наданої Державною установою "Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень".

Зобов'язати Слобожанське об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Харкові (вул. Гольдбергівська, буд. 15, м. Харків, 61140, код ЄДРПОУ 41247824) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61000, код НОМЕР_1) на підставі довідки про заробітну плату № 123 від 13.10.201 7р., виданої Державною установою "Державний інститут праці та соціально-економічних досліджень" з врахуванням виплачених сум починаючи з моменту звернення із заявою про перерахунок пенсії.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 11 травня 2018 року

Суддя Бадюков Ю.В.