Рішення № 73899405, 10.05.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
669/59/18
Номер документу
73899405
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 669/59/18

РІШЕННЯ

іменем України

10 травня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести індексацію пенсії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

1. ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі по тексту - ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, відповідач), в якому просить :

1) визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови провести індексацію пенсії;

2) зобов'язати провести індексацію пенсії за період призначення з 01.10.2014 по даний час, з дотриманням вимог чинного законодавства.

2. Свій позов позивач мотивує тим, що 26.09.2017 звернулась до відповідача з заявою про проведення індексації пенсії за період з 01.01.2014 по даний час згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та порядку індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, однак отримала відмову. Вважає дії відповідача протиправними, оскільки відповідач безпідставно відмовив їй у проведенні індексації пенсії.

3. Представник відповідача у наданому відзиві позов не визнав. Зазначив, що в діях Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області не вбачається будь - якої неправомірності, оскільки відповідач діяв відповідно та у спосіб, що передбачений Конституцією України та Законами України.

Вказав, що бюджетами Пенсійного фонду України взагалі не закладено коштів на проведення індексації пенсії. Проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться позивачу виключно в межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.

4. 28.03.2018 року позивачем було подано відповідь на відзив, в якому позивач просить позов задовольнити. Вказує, що посилання відповідача на той факт, що індексація пенсії проводиться у межах бюджетних асигнувань, а також, що кошти на вказані цілі бюджетами Пенсійного фонду України на 2016, 2017 роки не закладались являються нікчемними. При цьому зазначає, що не закладення коштів до бюджету носить ознаки протиправної бездіяльності державних органів.

5. У запереченні на відповідь на відзив відповідач просить відмовити в задоволенні позову з підстав, що є тотожними підставам, викладеним у відповіді на відзив. Крім того зазначає, що підстав, які ґрунтувалися б на законі, для здійснення індексації пенсії немає.

6. В судовому засіданні 27.04.2018 сторони підтримали позиції, викладені в позовній заяві та відзиві.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

7. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.02.2018 позовну заяву залишено без руху.

8. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2018 відкрито провадження в даній справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання на 27.03.2018.

9. Судові засідання призначені на 27.03.2018, 19.04.2018 відкладені у зв'язку з неявкою у судове засідання позивача.

10. В судовому засіданні 27.04.2018 ухвалено замінити відповідача, а саме Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області, поновлено позивачу строк звернення до суду. Оголошено перерву до 10.05.2018.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

11. 26.09.2017 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про проведення індексації пенсії за період з 01.01.2014 по даний час згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.

12. Листом Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області №61Г13 від 11.10.2017 позивача повідомлено, що станом на 10.10.2017 розмір її пенсії становить 3456,08 грн : 3285,23 - основний розмір пенсії від середнього заробітку; 170,82 грн - фіксована сума індексації з 01.10.2012. Крім того зазначено, що Законом України "Про державний бюджет на 2017 рік" індексація пенсії не передбачена.

13. Вважаючи зазначену відмову протиправною, позивач звернулась до суду з даним позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

14. Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (надалі Закон № 1282-ХІІ) , індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

15. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії. Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті. За приписами частини 5 цієї статті індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

16. Згідно ст. 4 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

17. Згідно ст. 5 Закону №1282-ХІІ проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

18. Відповідно до ст. 6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

19. З 01.01.2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 року №911-VІІ, яким внесені зміни до ст. 4 Закону №1282-ХІІ, а саме: індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

20. Аналогічні зміни були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року №77 до п. 1-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку індексації грошових доходів населення".

21. 28.12.2014 року до Закону № 1282-ХІІ були внесені зміни, зокрема доповнено ст. 5 частиною 6 такого змісту: "Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік".

22. Водночас, пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону № 1282-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

23. Суд звертає увагу на те, що наведені норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п.9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" не визнані неконституційними.

24. Таким чином, з 01.01.2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.

25. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок № 1078), відповідно до п. 3 якого до об'єктів індексації, визначених у п.2, не відносяться зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч.1 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

26. Відповідно до абзацу третього пункту 4 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуваннями виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачується особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

27. Так, індексація пенсії ОСОБА_1 є складовою загальної суми пенсійної виплати.

28. За приписами абз. 5 п. 4 Порядку № 1078 частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

29. Абзацом 1 п. 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

30. З вищевказаного вбачається, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

31. Верховний Суд України у постанові від 17.02.2016 року по справі № 21-5368а15 дійшов висновку про те, що відповідно до статей 3, 4 Закону № 1282-ХІІ індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку індексація у базовому місяці не проводиться. Таким чином, підстав, які ґрунтувалися б на законі, для здійснення індексації пенсії немає.

32. Разом з тим, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, оскільки він є чинним та не скасований у встановленому законом порядку, а вимоги прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015,2016,2017 роки" не визнані неконституційними.

33. З аналізу вищезазначеного вбачається, що проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.

34. Бюджетами Пенсійного фонду України на 2014, 2015, 2016 роки взагалі не закладено коштів на проведення індексації пенсії.

35. Згідно з п. 4 Порядку перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 року № 795, перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проводиться шляхом збільшення заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію, зазначеної у п. 3 цього Порядку, на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, але не менше зростання рівня інфляції (індексу споживчих цін) за минулий рік. Зазначений коефіцієнт визначається щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України Кабінетом Міністрів України.

36. Слід зазначити, що оскільки, Кабінет Міністрів України не визначив коефіцієнт зростання середньої заробітної плати (доходу) Україні, тому суд вважає, що у відповідача відсутні правові підстави для здійснення позивачу перерахунку та виплати підвищення до пенсії згідно ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійні страхування".

37. Таким чином, суд вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

38. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

39. Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

40. Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач довів правомірність відмови позивачу в індексації пенсії, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести індексацію пенсії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя Д.Д. Гнап