Ухвала суду № 73874528, 10.05.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
816/1506/18
Номер документу
73874528
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

10 травня 2018 рокум. ПолтаваСправа № 816/1506/18

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Алєксєєва Н.Ю., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Рунівщинської сільської виборчої комісії в особі заступника голови Мапцюці Марії Василівни, третя особа: Центральна виборча комісія про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

08 травня 2018 р. ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Рунівщинської сільської виборчої комісії в особі заступника голови Мапцюця Марії Василівни, третя особа: Центральна виборча комісія про:

- визнання протиправними дій Рунівщинської сільської виборчої комісії в частині формування та подання до Центральної виборчої комісії додатку №7 до Порядку надання Центральній виборчій комісії інформації щодо підготовки та проведення місцевих виборів по виборчому округу №5 відносно повідомлення про визнання виборів такими, що не відбулися;

- зобов'язання сформувати та подати до Центральної виборчої комісії додаток №7 до Порядку надання Центральній виборчій комісії щодо підготовки та проведення місцевих виборів по виборчому округу №5 з урахуванням постанови Рунівщинської сільської виборчої комісії від 26.10.2015 №9, оприлюдненої в газеті "Зоря Полтавщини" №6263 від 04.05.2018.

Вирішуючи питання про можливість прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.

За приписами частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, в тому числі, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно ч. 7 ст. 95 Закону України "Про місцеві вибори" строк судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосується виборчого процесу, встановлюється Кодексом адміністративного судочинства.

Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначено статтею 273 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частини шостої статті 273 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Як свідчить зміст позовної заяви ОСОБА_1, предмет спору фактично зводиться до оскарження дій Рунівщинської сільської виборчої комісії в частині формування та подання у жовтні 2015 року до Центральної виборчої комісії додатку №7 до Порядку надання Центральній виборчій комісії інформації щодо підготовки та проведення місцевих виборів по виборчому округу №5 відносно повідомлення про визнання виборів депутатів Рунівщинської сільської Полтавського району Полтавської області, виборів Рунівщинського сільського голови 25.10.2015 такими, що не відбулися, решта вимог є похідними.

Згідно з пунктом 14 частини четвертої статті 25 Закону України "Про місцеві вибори" (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) до повноважень сільської виборчої комісії віднесено встановлення підсумків голосування та результатів виборів сільської ради та сільського голови.

Сільська виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") встановлює результати виборів у цьому окрузі, про що складає протокол (частина перша статті 85 Закону України "Про місцеві вибори").

Сільська виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у єдиному одномандатному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень: 1) про визнання депутата обраним у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі; 2) про проведення повторного голосування; 3) про визнання виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися (частина друга статті 85 Закону України "Про місцеві вибори").

Отже, строк звернення до суду відраховується з 25.10.2015 року, і позивач повинен був звернутися до суду не пізніше 04 листопада 2015 року.

Разом з тим, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 08 травня 2018 року, тобто після закінчення строків, визначених статтею 273 КАС України.

Суд зазначає, що дотримання строку звернення з адміністративним позовом до суду є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах.

Встановлення строків звернення до суду законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій щодо захисту своїх прав, свобод та інтересів.

Інститут строків звернення до суду в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Відповідно до статті 270 КАС України, на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу. Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.

Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.

Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.

Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду.

Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» від 01.11.2013 №15, зокрема пункту 8.1.1, важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Отже, у виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб'єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.

Відтак, посилання позивача на те, що про існування відповідного повідомлення до ЦВК їй стало відомо лише 04.05.2018 з публікації в газеті "Зоря Полтавщини" №6263 постанови Рунівщинської сільської виборчої комісії від 26.10.2015 №9, суд оцінює критично з огляду на той факт, що строк звернення до суду у виборчих спорах обчислюється саме з моменту прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Таким чином, суд дійшов висновку про пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду, встановленого частиною шостою статті 273 КАС України, та наявність визначених законом підстав для залишення позовної заяви без розгляду.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 122, 241, 248, 256, 270, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Рунівщинської сільської виборчої комісії в особі заступника голови Мапцюця Марії Василівни, третя особа: Центральна виборча комісія про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273-277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва