Постанова № 73873835, 07.05.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2018
Номер справи
813/1496/17
Номер документу
73873835
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/11856/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізко І.М.

суддів Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.

за участю секретаря судового засідання Торкот Д.О.

представника сторони відповідача - Лешика І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року ухвалену головуючим суддею Гулик А.Г, суддями Брильовський Р.М., Сакалош В.М. в місті Львів о 12 годині 37 хвилині у справі № 813/1496/17 за адміністративним позовом товариства з обмежено відповідальністю «МС Імперіал» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними дій, протиправними та скасування приписів і постанови, -

В С Т А Н О В И В :

товариство з обмеженою відповідальністю "МС Імперіал" (далі - ТзОВ «МС Імперіал», позивач) звернулося з адміністративним позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.01.2017 року №1п/1пз/1013-6/201-17.

Ухвалою від 13.07.2017 року суд відповідно до ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснив заміну первинного відповідача у справі Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області (далі - ДАБІ у Львівській області) на належного відповідача Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (далі - ДАБІ України).

Ухвалою від 28.07.2017 року суд об'єднав в одне провадження адміністративну справу №813/444/17 за позовом ТзОВ «МС Імперіал» до ДАБІ України про визнання протиправними дій щодо проведення перевірки, визнання протиправними та скасування приписів № 1686/16/1 та № 1686/16/2 від 02.11.2016 року з адміністративною справою №813/1496/17 за позовом ТзОВ «МС Імперіал» до ДАБІ України про визнання протиправною та скасування постанови від 16.01.2017 року №1п/1пз/1013-6/201-17, присвоївши їм №813/1496/17.

В обґрунтування позовних вимог покликається маються на те, що відповідач протиправно провів позапланову перевірку будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення та підземною автостоянкою по вул.Б.Хмельницького, 230а у м.Львові без участі представників позивача. Крім того, позивач зазначає, що припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт відповідач виніс 02.11.2016, тобто ще до початку проведення перевірки (12.01.2017). Позивач також звертає увагу на порушення відповідачем порядку проведення перевірки, яке полягає, зокрема, в нескладенні акта про недопущення посадових осіб ДАБІ у Львівській області на об'єкт будівництва, не ознайомлені посадових осіб позивача з актом перевірки в останній день її проведення. Позивач вважає протиправною постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16.01.2017 року №1п/1пз/1013-6/201-17 з тих підстав, що вона складена за наслідками перевірки, проведеної з численними порушеннями чинного законодавства.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року позовні вимоги задоволено. Суд виходив з того, що є протиправними дії відповідача по проведенню позапланової перевірки позивача вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, з результатами якої складено акт від 02.11.2016 року, без участі представника позивача, позаяк ОСОБА_3 не можна вважати особою, уповноваженою на представництво інтересів позивача (перебувала на тимчасовій працездатності, призупинено дію довіреності, та остання не передбачала таких повноважень для ОСОБА_3.).

Крім того, акт перевірки позивачу не вручався та не надсилався у спосіб передбачений п.п. 17, 18 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 533 (далі Порядок №533).

Аналогічне стосується і винесених відповідачем приписів.

Отже, виходячи з порушень встановлених судом, матеріали такої перевірки не можуть слугувати підставою для винесення приписів.

Відносно постанови про адміністративне правопорушення, то ні протокол, ні постанова також не надсилались позивачу. Крім того, висновки про правопорушення у сфері містобудування сформовані на матеріалах перевірки, як уже встановлено, проведеної із порушенням законодавства.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, стороною відповідача подано апеляційну скаргу, де вказується на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги покликання маються на те, що суд не може ґрунтувати своє рішення на фактичних обставинах та законах, які на момент його ухвалення хронологічно не відбулися (позиція ВСУ від 01.06.2010 року).

Суд своїм рішенням дозволив уникнути позивачу відповідальності за допущені ним порушення законодавства.

Судом не враховано, що ОСОБА_3 була присутньою як представник позивача при перевірці 02.11.2016 року, а перебування на лікарняному мало місце значно пізніше з 11.01.2017 по 13.01.2017 рік.

Не знайшло свого підтвердження, що приписи не надсилались позивачу, позаяк до позовної заяви останнім долучені такі.

Висновки акту перевірки підтверджені судовими рішеннями господарських судів, а факт проведення перевірки підтверджено матеріалами справи фото фіксації об'єкту будівництва.

Щодо наявного договору оренди, то перевірка відбулась 02.11.2016 року, а договір від 28.05.2017 року. Крім того, договір оренди земельної ділянки не надає право на виконання будівельних робіт.

По суті спору, то внаслідок перевірки встановлено, що виконання будівельних робіт проводиться без затвердженої у встановленому порядку документації та без проведення експертизи такої документації. Відсутня інформація щодо реєстрації дозволу на виконання будівельних робіт по вул. Б. Хмельницького 230а м. Львів. Отже, позивачем здійснюються будівельні роботи без права на їх виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд не в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.

Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 02.11.2016 року головні інспектори будівельного нагляду ОСОБА_4 та ОСОБА_5 відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з Порядком №553, на підставі звернення ГО «Антикорупційний моніторинг Львівщини», ГО «Учасників АТО» (вх. №1013/16/30617 від 02.09.2016), ухвали слідчого судді Франківського районного суду м. Львова від 17.10.2016 року у справі №465/5862/16-к провели позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ТзОВ «МС Імперіал» на об'єкті «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення та підземною автостоянкою по вул. Б.Хмельницького, 230а у м. Львові».

За результатами проведення перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 02.11.2016 року №1686/16, в якому встановлено порушення, а саме:

- ТзОВ «МС Імперіал» за адресою: АДРЕСА_1 на земельній ділянці кадастровий НОМЕР_1 (загальною площею 1,885га), яка не надана ТзОВ «МС Імперіал» в користування та приватну власність, виконує будівельні роботи з будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення та підземною автостоянкою, що є порушенням ч.2 ст.8, ч.4 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;

- виконання будівельних робіт проводиться без затвердженої у встановленому порядку проектної документації, що є порушенням ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», ч.4 ст.7, ч.1 ст.9, абз.3 ч.1 ст.27 Закону України «Про архітектурну діяльність», ч.5 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;

- виконання будівельних робіт проводиться без проведення експертизи проектної документації, що є порушенням ч.4 ст.3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.10 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №560.

- ТзОВ «МС Імперіал» здійснює будівельні роботи без дозволу на їх проведення, чим порушує п.п.3 п.1 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз. 1, 4 п.5 Порядку виконання та підготовки будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466.

Крім того, за наслідками перевірки посадові особи ДАБІ у Львівській області винесли припис №1686/16/1 від 02.11.2016 року про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема, будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконують без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт та припис від 02.11.2016 року №1686/16/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

ДАБІ у Львівській області склало протокол про правопорушення у сфері містобудування від 02.11.2016 року №1686/16.

За результатами розгляду вказаного протоколу ДАБІ у Львівській області прийняв постанову від 16.01.2017 року №1п/1пз/1013-6/201-17 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ТзОВ «МС Імперіал» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.4 ст.26, ч.2 ст.8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», ч.4 ст.7, ч.1 ст.9, абз.3 ч.1 ст.27 Закону України «Про архітектурну діяльність», ч.5 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ч.4 ст.3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.10 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №560, п.п.3 п.1 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз. 1, 4 п.5 Порядку виконання та підготовки будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 та накладено штраф у сумі 1440000грн.

Згідно пункту 3 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2014 року № 294 (далі - Положення), одним із основних завдань Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, зокрема, здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Що стосується покликання апелянта про правомірність проведення позапланової перевірки з дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ТзОВ «МС Імперіал» на об'єкті «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення та підземною автостоянкою по вул. Б.Хмельницького, 230а у м. Львові», то колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що вищевказана перевірка була проведена відповідно до норм чинного на момент її проведення законодавства. В матеріалах справи наявні підтверджуючі документи, що містять інформацію про те, що перевірка проводилась у присутності представника позивача, оскільки окрім посадових осіб відповідача, у акті перевірки наявні підписи старшого слідчого Франківського ВПГУІІП у Львівській області - Мудрої У.Ю. та ст. ОУ ОВС УЗЕ у Львівській області - ОСОБА_6 - що підтверджує факт присутності належного представника позивача ОСОБА_3 на об'єкті будівництва під час перевірки (а.с. 44-45 том № 1).

Крім того, підставами для проведення позапланової перевірки слугували, звернення ГО «Антикорупційний моніторинг Львівщини», ГО «Учасників АТО» (вх. №1013/16/30617 від 02.09.2016) та ухвала слідчого судді Франківського районного суду м. Львова від 17.10.2016 у справі №465/5862/16-к (а.с. 156-159 том 1).

Що стосується питання про не повідомлення стороною відповідача про розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, то в матеріалах справи маються належні докази скерування стороною відповідача усіх процесуальних документів, а саме: -

- Акт перевірки № 1686/16 від 02.11.2016 року на 3 арк.

- Протокол № 1686/16 від 02.11.2016 року на 4 арк.

- Припис № 1686/16/1 від 02.11.2016 року на 3 арк.

- Припис № 1686/16/2 від 02.11.2016 року на 3 арк.

Відтак, твердження про не отримання стороною ряду процесуальних документів не підтверджено, оскільки з матеріалів справи вбачається протилежне (а.с. 37-49 том № 2).

Щодо суті правопорушень.

Із матеріалів справи вбачається виконання будівельних робіт проводиться без затвердженої у встановленому порядку проектної документації, що є порушенням ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», ч. 4 ст.7, ч. 1 ст.9, абз. 3 ч.1 ст.27 Закону України «Про архітектурну діяльність», ч.5 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», та без проведення експертизи проектної документації, що є порушенням ч.4 ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». п.10 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року №560.

На об'єкті будівництва - багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського призначення та підземною автостоянкою на вул. Б. Хмельницького, 230а у м. Львові, ТзОВ «МС Імперіал» - не представлено документу, що надає право на виконання будівельних робіт.

Встановлено, що станом на момент перевірки в «Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів» відсутня інформація щодо реєстрації дозволу на виконання будівельних робіт за адресою: вул. Б.Хмельницького, 230а, м.Львів.

Таким чином ТзОВ «МС Імперіал» здійснює будівельні роботи без права на їх виконання (без дозволу на виконання будівельних робіт), чим порушено п.п.3 п.1 ч.1 ст. 34, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», абз.1 та 4 п.5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Враховуючи вищенаведені обставини та здійснивши системний аналіз вищевикладених правових норм, колегія суддів приходить до висновку про відсутність на момент проведення позапланової перевірки правових підстав для проведення будівельних робіт. Договір оренди землі, був укладений тільки 28.05.2017 року. Більше того, договір оренди землі, не надає права на виконання будівельних робіт визначений ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 5 «Порядком виконання підготовчих і будівельних робіт», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2017року.

Крім того, колегія суддів не може залишити поза увагою рішення Господарського суду Львівської області від 08.02.2017 року яке залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.04.2017 року та які в силу вимог ст. 72 КАС України (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) мають приюдиційне значення для вирішення даної справи. 17.08.2017 року постановою Львівського апеляційного господарського суду затверджено мирову угоду у справі № 914/2746/16 - проте цим рішенням не спростовано фактів встановлених судом раніше, зокрема відсутності відповідних правовстановлюючих документів на будівництво багатоквартирних житлових будинків по вул. Б.Хмельницького, 230а у м Львові.

Відповідно до ч. 3 ст. 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги являються суттєвими і дають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального, процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також наявна невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст. 271, 272, 286, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України задовольнити. Скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2017 року у справі № 813/1496/1 та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог товариства з обмежено відповідальністю «МС Імперіал» - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, та в частині відмови у визнанні протиправною та скасуванні постанови Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області від 16.01.2017 року №1п/1пз/1013-6/201-17 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності не підлягає оскарженню до Верховного Суду. В іншій частині може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду

Головуючий суддя І. М. Обрізко судді Л. П. Іщук Т. В. Онишкевич

Повний текст складено 10.05.2018 року.