Постанова № 73873820, 10.05.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
299/3974/17
Номер документу
73873820
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1381/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Кухтея Р. В., Попка Я. С.;

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на рішення Виноградівського районного суду Закарпатської області від 12 січня 2018 року в справі № 299/3974/17 (головуючий суддя - Трагнюк В. Р., м. Виноградів Закарпатської області) за позовом ОСОБА_1 до Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

14 грудня 2017 року Виноградівським районним судом Закарпатської області зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови у призначенні позивачу пільгової пенсії неправомірними; зобов'язання Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах починаючи з моменту подачі заяви 01 вересня 2017 року відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком № 1.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що оскільки загальний стаж позивача згідно трудової книжки та наданих ним довідок складає 34 роки 6 місяців 13 днів, а пільговий стаж складає не менше 12 років 8 місяці 28 днів, рішення відповідача про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах є незаконним та порушує права позивача на пенсійне забезпечення.

Рішенням Виноградівського районного суду Закарпатської області від 12 січня 2018 року адміністративний позов задоволено. Визнано дії Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про відмову у призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 неправомірними. Зобов'язано Виноградівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах починаючи з 01 вересня 2017 року, відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за Списком №1. Вирішено стягнути з Виноградівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 гривень.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - Виноградівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Закарпатської області подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення було порушено норми матеріального та процесуального права. Також вказано, що пільговий стаж позивача становить 12 років 3 місяці 14 днів, відповідно ОСОБА_1 не має права на пільгову пенсію, а має тільки право на зниження пенсійного віку у відповідності до вимог статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи те, що рішення суду першої інстанції прийняте у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України (далі - КАС України) в порядку письмового провадження, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України розгляд даної справи судом апеляційної інстанції здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що ОСОБА_1 01 вересня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пільгової пенсії за віком відповідно до ст.13 п "б" Закону України «Про пенсійне забезпечення».

21 листопада 2017 року за результатами розгляду звернення відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до виписки з протоколу № 85 від 21 листопада 2017 року (а.с.5). Підставою відмови зазначено відсутність пільгового стажу 12 років 6 місяців, оскільки такий має пільговий стаж 12 років 3 місяці 14 днів.

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне

Відповідно до статті 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до вимог п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах мають право на пільгову пенсію.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи. За відсутності наявного стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності страхового стажу з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Згідно п.20 порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено Постановою КМУ №637 від 12.08.1993 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. В довідці мають бути вказані: періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу, професія або посада, на якій був зайнятий працівник, характер виконуваної роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.

Тобто для призначення пенсії за ст.13 п. "б" Закону необхідними умовами є досягнення особою на момент звернення із заявою про призначення пенсії 55 років, при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах мають право на пільгову пенсію.

Згідно довідки № 57 від 24 липня 2017 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, ОСОБА_1 працював повний робочий день на «Затисянському хімічному заводі» за професією майстер сушильно-помольного цеху організацією робіт зміни в технологічному процесі виробництва сухих фарб, що передбачено списком № 2 розділ 10А пункт1 код 2110А010, за період роботи з 07.08.1987 р. по 05.05.2000 р.р., стаж роботи становить 12 років 8 місяців 28 днів (а.с.13)

Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1, ОСОБА_1: 30.07.1980 року прийнятий на роботу машиністом екскаватора в УМСС треста «Закарпатстрой», 29.10.1980р. звільнений з роботи у зв'язку з призивом в армію, 17.11.1980 р. служба в армії, 21.12.1982 р. Ужгородський університет - прийнятий на роботу машиніста котельні; 27.08.1983 року звільнений за власним бажанням, 26.09.1983 року прийнятий на роботу на «Затисянський хімічний завод» машиністом екскаватора, 07.08.1987 р. працюючи на «Затисянському хімічному заводі» переведений в цех майстром сушильно-помольного цеху, 22.12.2003 року призначений начальником сушильно-помольного цеху «Затисянському хімічному заводі» (а.с.14-15).

Пільговий стаж ОСОБА_1 - це робота на посаді майстер сушильно-помольного цеху на «Затисянському хімічному заводі». Вищенаведене свідчить, що загальний стаж позивача роботи становить більше 30 років, а пільговий більше 12 років 6 місяців, і відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Згідно п. 1.6 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) - звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Згідно зі статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Крім того, Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України, Згідно пункту № 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за № 637, у разі коли документ про трудовий стаж не зберігся, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного Фонду на підставі показань свідків. Відповідно до пункту № 18 зазначеного Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин трудовий стаж установляється на підставі показань не менш двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Згідно з ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.

Керуючись статтями 229, 241, 250, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Виноградівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області - залишити без задоволення, а рішення Виноградівського районного суду Закарпатської області від 12 січня 2018 року в справі № 299/3974/17 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С. П. Нос судді Р. В. Кухтей Я. С. Попко