
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у відстроченні та розстроченні виконання судового рішення
справа№813/350/18
10 травня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лунь З.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України Львівської області про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), в якому просить стягнути суд:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача у не проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.
Вказана заява мотивована тим, що Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ №103), якою встановлено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в тому числі і для колишніх працівників міліції з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейського визначе-ного постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набула чинності з 24.02.2018. Згідно з вказаної постанови сума перерахованої доплати до пенсії для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Таким чином, на переконання заявника перерахунок пенсії з 01.01.2016, а також виплата перерахованої пенсії, в тому числі й позивачеві, належним чином врегульований. Просить відстрочити виконання судового рішення у справі №813/5097/17 до 31.03.2019 і розстрочити до 01.01.2020.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області явку представника не забезпечило, хоча повідомлялося про дату, час і місце проведення судового засідання.
Позивач явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча повідомлявся про дату, час і місце його проведення.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи в судовому засіданні без участі сторін, відповідно до ч.2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглянув заяву на основі наявних в матеріалах справи доказах.
Розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення, суд дійшов висновку, що вказана заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.03.2018 задоволено адміністративний позов повністю, а саме: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у не проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки від 02.05.2017 №91-03648 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки від 02.05.2017 №91-03648 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Положеннями ч. ч. 3, 4 вказаної статті передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, єдиною правовою підставою для розстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст.ст. 72-77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Існування будь-яких непереборних чи нездоланних обставин відносно відповідача матеріали справи не містять.
Фактів дії на відповідача стихійного лиха чи інших надзвичайних подій судом не встановлено.
Європейський Суд з прав людини у справі «Кечко проти України» зазначив, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Посилання відповідача на відсутність коштів у Державному бюджеті України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» суд вважає необґрунтованими, оскільки вони не спростовують вищевказані висновки.
Тому суд приходить до висновку, що заявником не надано жодних переконливих доказів на підтвердження наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відстрочення виконання рішення суду є правом суду. Враховуючи відсутність доказів, які б свідчили про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, рішення суду, яке набрало законної сили підлягає виконанню всіма особами і на всій території держави, а тому в задоволенні заяви необхідно відмовити, оскільки у разі її задоволення будуть порушені конституційні права та інтереси стягувача на соціальний захист, який має на це всі законні підстави.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
у х в а л и в:
у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області про відстрочення та розстрочення виконання рішення суду у справі №813/350/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання перерахувати пенсію - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу в строк та в порядку, що передбачені ст.ст.292-293, 295 КАС України з урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України.
Суддя Лунь З.І.