
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/805/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 травня 2018 року зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представники сторін не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1, яка діє в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги як члену сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4, смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби - захисту Батьківщини;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення з питання виплати позивачу одноразової грошової допомоги як члену сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4, смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби - захисту Батьківщини.
Ухвалою від 18.04.2018 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Львівський обласний військовий комісаріат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є дружиною ОСОБА_4, призваного на військову службу під час мобілізації на особливий період з 20.05.2014 по 08.06.2015. ОСОБА_4 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2, його захворювання і причина смерті пов'язані з захистом Батьківщини. Позивач вважає, що вона та її неповнолітні діти мають право на отримання одноразової грошової допомоги як члену сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4, смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби - захисту Батьківщини. Проте, в призначенні та отриманні такої їй протиправно відмовив відповідач.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Відповідач зазначає, що він не розглядав документи про призначення і виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_5, яка діє в своїх інтересах та інтересах неповнолітніх дітей, відповідно до ст.16 вказаного Закону, рішення про виплату/відмову у виплаті такої допомоги не приймав. Лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 12.10.2017 №248/3/6/3562 не є рішенням про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.
Крім того, відповідач зазначав, що оскільки на момент своєї смерті ОСОБА_4 не був військовослужбовцем, то підстав для призначення і виплати одноразової грошової допомоги членам його сім'ї немає.
Також відповідач вважає, що суд не справі втручатися в його дискреційні повноваження та давати вказівки щодо прийняття рішення про призначення і виплату позивачу та її дітям одноразової грошової допомоги як членам сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4, смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби - захисту Батьківщини.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, подала до суду письмові пояснення, в яких зазначає про те, що ОСОБА_4, виключений зі списку особового складу військової частини В4680 з 08.06.2015, а помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Враховуючи те, що на момент смерті ОСОБА_4 не був військовослужбовцем, то підстав для оформлення документів для призначення і виплати одноразової грошової допомоги членам його сім'ї немає.
Позивач в судове засідання не з'явилась, належним чином повідомлялась про дату, час і місце його проведення. Проте, подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі.
Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлявся про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без його участі до суду не надходило.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, явку представника в судове засідання не забезпечила, належним чином повідомлялася про дату, час і місце його проведення. Клопотань про розгляд справи без її участі до суду не надходило.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до свідоцтва про одруження сері НОМЕР_1 від 18.11.1999 між ОСОБА_4 та ОСОБА_5 було укладено шлюб.
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 є дітьми ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 16.05.2002 та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 20.06.2007.
Згідно з довідками управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької РДА Львівської області №№1, 2 від 01.06.2017 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 є членами сім'ї загиблого (померлого) учасника бойових дій, який брав участь в антитерористичній операції та мають право на пільги, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до витягу з послужного списку особової справи сержанта в запасі ОСОБА_4 членами його сім'ї є дружина ОСОБА_5 та діти - ОСОБА_2. та ОСОБА_3
Як вбачається з посвідчення серії НОМЕР_4 ОСОБА_4, пред'явник вказаного посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Як вбачається з посвідчення серії НОМЕР_5 ОСОБА_5, пред'явник вказаного посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих ветеранів війни.
Згідно з довідкою від 30.04.2015 №2119 ОСОБА_4 в період з 15.06.2014 по 16.08.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської області.
Відповідно до наказу командира військової частини - польова пошта В-4680 від 08.06.2015 №130 сержанта ОСОБА_4, звільненого наказом командира військової частини - польова пошта В-4680 (по особовому складу) від 14.05.2015 №90-РС у запас за п. «є» (призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, а також які вислужили встановлені строки строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу у строки, визначені рішенням Президента України) ч.8 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», вважати таким, що справи і посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до Дрогобицько-Бориславського ОРВК Львівської області.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_6 від 25.02.2016 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до витягу з протоколу засідання ВЛК Західного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця віл 19.05.2016 №421 захворювання і причина смерті ОСОБА_4 пов'язані з захистом Батьківщини.
07.09.2017 позивач звернулася до Львівського обласного військового комісаріату з заявою про виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4, смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби - захисту Батьківщини.
Згідно з відповіддю Львівського обласного військового комісаріату від 16.09.2017 №8317 заява позивача направлена для прийняття рішення до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
З відповіді Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 12.10.2017 №248/3/6/3562 вбачається, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється у разі смерті військовослужбовця, а не особи, звільненої зі служби. ОСОБА_4 звільнений зі служби 08.06.2015, а його смерть настала ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто після звільнення зі служби. Тому, в Департаменту відсутні підстави для розгляду заяви позивача.
Не погоджуючись з вказаною відповіддю Міністерства оборони України щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї померлого військовослужбовця, позивач звернулася до суду з відповідним позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначаються Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до ч.1, п.2 ч.2 ст.16 вказаного Закону одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.
Відповідно д ст.16-1 вказаного Закону у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 вказаного Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 9 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджений постановою Кабінету Міністрів України» №975 від 25.12.2013 (далі - Порядок №975).
Відповідно до п.п.1 п.4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Згідно з п.10 вказаного Порядку №975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії:
документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;
свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);
свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);
довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;
сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);
рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);
рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
Відповідно до п.13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 вказаногоПорядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Органом, уповноваженим примати рішення щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги є Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, що діє на підставі положення, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 №564 (далі - Комісія Міністерства оборони України).
Суд встановив, що позивач звернулася до Львівського обласного військового комісаріату з заявою від 07.09.2017 про виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4, смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби - захисту Батьківщини. Вказана заява за своєю формою і змістом відповідає вимогам п.11 Порядку №975.
Як вбачається з відповіді Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 12.10.2017 №248/3/6/3562 та визнається відповідачем у відзиві на позовну заяву (а.с.46-47) заява позивача від 07.09.2017 Комісією Міністерства оборони України відповідно до вимог п.13 Порядку не розглядалася, рішення щодо призначення чи відмову в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги не приймалось.
З огляду на наведене, суд вважає, що вимога позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги як члену сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4, смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби - захисту Батьківщини є передчасною, а тому, задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на безпідставність повернення відповідачем заяви позивача від 07.09.2018 без розгляду, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_5 від 07.09.2017 про виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4 смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби - захисту Батьківщини, та прийти відповідне рішення про призначення чи відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги як члену сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4, смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби - захисту Батьківщини, то така задоволенню не підлягає. Суд зазначає, що він не вправі вручатися в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та давати йому вказівки щодо прийняття конкретного рішення в межах таких повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити частково.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_5 від 07.09.2017 про виплату одноразової грошової допомоги членам сім'ї померлого військовослужбовця ОСОБА_4 смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби - захисту Батьківщини, та прийняти відповідне рішення про призначення чи відмову в призначенні одноразової грошової допомоги.
В задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Міністерства оборони України щодо відмови в призначенні та виплаті ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги як членам сім'ї померлого військовослужбовця та про зобов'язання призначити і виплатити вказану допомогу відмовити.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписне 08.05.2018.
Суддя А.Г.Гулик