Рішення № 73860282, 24.04.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
522/4453/18
Номер документу
73860282
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/1002/18 Провадження №2-а/522/4453/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 року

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючої судді Бондар В.Я.,

за участі секретаря - Грищук В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнаму ОСОБА_3 про примусове видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 16.03.2018 року в особі представника ОСОБА_4 звернувся до Приморського районного суду міста Одеси із позовом, яким просить примусово видворити за межі України громадянина Соціалістичної республіки В`єтнам ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1

Ухвалою суду від 16.03.2018 року провадження у справі було відкрито.

Представником позивача ОСОБА_5 (по довіреності) 22.03.2018 року до канцелярії суду, подано клопотання про розгляд справи в режимі відеоконференції, яке обґрунтовано тим, що рішенням ГУДМС України в Одеській області від 19.03.2018 року громадянина Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, було поміщено до Чернігівського пункту тимчасового розміщення іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Оскільки, відповідач на теперішній час знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та неможливо забезпечити його явку в судове засідання до Приморського районного суду м. Одеси, просили дану справу призначити до розгляду в режимі відеоконференцзв'язку.

22.03.2018 року зазначене клопотання отримано суддею.

23.03.2018 року з метою забезпечення своєчасного розгляду адміністративної справи та забезпечення права особи на участь у розгляді судової справи, суд прийшов до висновку, що клопотання представника позивача про проведення судового засідання по справі № 522/4453/18, призначеного на 23 березня 2018 року об 14 год. 00 хв., в режимі відеоконференції підлягає задоволенню та постановив ухвалу про розгляд справи в режимі відеоконференції 13 квітня 2018 року о 14 год. 00 хв..

Представник відповідача - адвокат ОСОБА_6 у судовому засіданні призначеному на 13.04.2018 року заявила про те, що відповідач відсутній на території України, вважає з цих підстав, позов таким, що не підлягає задоволенню та просила суд зобов'язати позивача надати інформацію про місцезнаходження відповідача.

У судовому засіданні 13.04.2018 року суд постановив задовольнити клопотання представника позивача ОСОБА_6 та в зв'язку з цим оголосив перерву до 23.04.2018 року до 12 години 15 хвилин.

23.04.2018 року представником позивача - ОСОБА_4 суду було надано заяву, якою позивач визнав факт відсутності на території України відповідача по справі № 522/4453/18, згідно даних системи «Аркан» останній виїхав за межі території України. Також 23.04.2018 року від позивача надійшла заява про поновлення строку для надання додаткових доказів по справі № 522/4453/18 за позовом ГУ ДМС України в Одеській області до ОСОБА_3.

У судовому засіданні 23.04.2018 року представник позивача вказані заяви підтримала, просила їх задовольнити, поновити строк для подання додаткових доказів. Судом постановлено протокольну ухвалу про відмову у задоволенні вказаної заяви з причин відсутності поважних причин пропуску встановленого законом строку подачі відповідних доказів по справі.

У судовому засіданні 23.04.2018 року суд перейшов до огляду письмових доказів та протокольною ухвалою оголосив перерву до 24.04.2018 року до 12 години 20 хвилин, з метою підготовки підсумкової промови сторонами.

В судовому засіданні 24.04.2018 року представник позивача підтримав позовні вимоги, та просив їх задовольнити.

Представник відповідача - адвокат ОСОБА_6 проти задоволення позовних вимог заперечувала, вказавши, що відповідач на момент розгляду справи судом вже покинув територію України, таким чином у суду немає правових підстав задовольнити позов ГУ ДМС України в Одеській області.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

15.03.2018 року працівниками УБЗТЛ ГУ НП України в Одеській області за адресою: вул.. Петра Лещенко, 92, м. Одеса, було виявлено громадянина В’єтнаму ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2. Який порушив правила перебування іноземців в Україні.

В результаті проведеної перевірки наявних документів та відібраних пояснень у Відповідача було встановлено, що відповідач до України прибув в 2005 році з метою працевлаштування. Кордон України перетинав через КПП «Аеропорт-Бориспіль» по паспорту громадянина В’єтнаму на його ім'я, який втратив за невстановленими обставинами. Після втрати паспорту до поліції не звертався. На території України відповідач знаходиться нелегально.

ГУ ДМС України в Одеські області встановлено, що громадянин В’єтнаму ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, на території України знаходиться незаконно, постійного місця проживання та законного джерела доходів не має.

В ході перевірки Відповідача було отримано інформацію з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають кордон (система Аркан) та встановлено, що офіційний в'їзд на територію України Відповідач не здійснював. Даний факт свідчить про перебування громадянин В’єтнаму ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.н., на території України без законних на те підстав.

15.03.2018 року за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні стосовно громадянина В’єтнаму ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.н. складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 000273 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 15.03.2018 ПН МОД № 000273 був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.

15.03.2018 ГУДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянин В’єтнаму ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 16.03.2018.

Відповідно до ч. 5ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ передбачено, що іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

У визначений термін громадянин В’єтнаму ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 з території України не виїхав.

Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення. Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення визначається Кабінетом Міністрів України.

Позивач зазначив, що відповідач не звертався до ГУ ДМС України в Одеській області з заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні та не виявив відповідного бажання під час опитування, також в позові зазначається, що відповідач не вважає себе жертвою торгівлі людьми.

Згідно до п. 14 ст. 1 Закону № 3773, нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Частиною 3 статті 3 розділу І Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ (Далі - Закон № 3773), передбачено, що іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до частини 1 стаття 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Проаналізувавши всі обставини перебування Відповідача на території України було встановлено, що:

- відомості про в'їзд на територію України і подальше перебування на території України на законних підставах Відповідача відсутні, що вказує на грубе порушення з боку відповідача нори Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

- відповідач був затриманий співробітниками відділу запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення управління у справах іноземців та осіб без громадянства ГУ ДМС України в Одеській області за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме проживання без документів на право проживання в Україні.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Щодо заперечень представника відповідача - ОСОБА_6 з приводу того, що у задоволенні позову має бути відмовлено з підстав відсутності відповідача на території України, та як наслідок неможливості виконання рішення суду щодо видворення особи. Суд зазначає наступне:

15.03.2018 ГУДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянин В’єтнаму ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 16.03.2018. Вказане рішення, у встановлений у рішенні строк не було виконано відповідачем добровільно. В межах повноважень встановлених ст.. 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» позивач вправі звернутись з позовом до адміністративного суду про примусове видворення з України іноземця та особи без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Ні відповідачем, ні представником відповідача до суду не надавались докази поважності причин для невиконання Рішення позивача від 15.03.2018 року про примусове повернення.

Крім того, таким іноземцям та особам без громадянства зазначеним у статті 30, забороняється подальший в'їзд в Україну строком на п'ять років. Строк заборони щодо подальшого в'їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення та додається до строку заборони в'їзду в Україну, який особа мала до цього. (абз. 3 ч. 1 ст. 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»).

Тому факт самостійного виїзду за межі території України після встановленого Рішенням ГУ ДМС України в Одеській області строку не є підставою для звільнення відповідача від відповідальності передбаченої ст.. 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Зазначені обставини дають обґрунтовані підстави суду вважати, що є підстави для примусового видворення відповідача за межі території України.

Відповідно до статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», статті 3 Конвенції «Про захист прав людини та основоположних свобод», Постанови № 1 Пленуму Вищого Адміністративного суду України від 25.06.2009 року суд приходить до висновку, що рішення про примусове видворення громадянина Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 не буде означати для нього реальної загрози бути страченою або підданою катуванню, нелюдському чи принизливому поводженню з боку влади країни, куди вона видворяється.

Згідно ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч.1ст. 77 КАС України), за згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Пунктом 3 частини 2статті 371 КАС України, передбачено, що суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.

З огляду на викладене, є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, що підтверджується його ухиленням від добровільного виїзду, а також відсутністю документів на повернення, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 5, 7-9,72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 288, 289, 371 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65045, м. Одеса, вул. Преображенська, 44) до громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 про примусове видворення за межі території України- задовольнити.

Застосувати до громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідальність передбачену ст. 30 Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» у вигляді примусового видворення з України.

Примусово видворити за межі території України громадянина Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Оскарження рішення не зупиняє його негайного виконання.

Повний текст рішення суду складено 24.04.2018 року.

Суддя В.Я. Бондар

24.04.18