
___________________
справа № 520/15007/17
провадження № 2-а/520/178/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.05.2018 року Київський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Літвінової І.А. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2017 року ОСОБА_1 пред'явив позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та за вимогами уточненої позовної заяви від 03.01.2018 року просив: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зробити перерахунок раніше призначеної пенсії позивачу, за весь час починаючи з 06.07.2015 року з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, повинні бути включені: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, набавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, премія, надбавка за кваліфікацію, надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, винагорода за тривалість безперервної військової служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, винагорода за безпосередню участь в АТО, 1/12 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в довідці про розмір грошового забезпечення за останній повний місяць служби; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити доплату частини не виплаченої позивачу пенсії за весь час, починаючи з 06 липня 2015 року; відповідно до частини першої статті 94 КАС України стягнути з відповідача витрати на сплату судового збору; відповідно до пункту 4 частини першої статті 163 КАС України зобов'язати відповідача в місячний термін надати до суду звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 в позовній заяві вказував, що він у 2015 році був звільнений в запас з прикордонної служби за скороченням та виключений зі списків особового складу частини.
З 06.07.2015 року позивач отримує пенсію за вислугу років.
Згодом позивачу стало відомо про порушення його прав з питань обчислення пенсії та що з вини роботодавця пенсія йому призначена з заниженням реального розміру грошового забезпечення, з якого повинна була обчислена пенсія, а саме до довідки про розмір його грошового забезпечення за 24 місяця підряд перед зверненням за пенсією не включені суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, винагороди за безпосередню участь в АТО, а довідки про розмір грошового забезпечення за останній повний місяць служби не включена 1/12 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.
За результатами звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії відповідач не вчинив дій, спрямованих на здійснення такого перерахунку. У зв'язку із чим право позивача на одержання пенсії у належному розмірі так і залишається не реалізованим.
На підтвердження зазначених обставин до позовної заяви позивач надав письмові докази, при досліджені яких суд встановив, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2, виданим Житомирським МВ УМВС України в Житомирський області 10 лютого 2007 та довідкою № 170211 ДПІ у м. Житомирі від 09.08.1999.
Місце проживання ОСОБА_1 з 31 жовтня 2011 року та до цього часу зареєстроване у встановленому законом порядку за адресою: АДРЕСА_1.
До особистих документів позивач додав копії посвідчень: серії НОМЕР_3 Управління кадрів командування сухопутних військ України про безтермінове право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій; посвідчення серії НОМЕР_4 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС у 1986 р., видане 23.02.1994 р. та довічне пенсійне посвідчення Пенсійного фонду України від 02.09.2015 р. серії НОМЕР_5 на отримання пенсії за вислугу років (номер особового рахунку НОМЕР_6).
ОСОБА_1 станом на 17 травня 2015 року був у званні генерал-майора та займав посаду заступника начальника регіонального управління - начальника інженерно-технічного відділу Державної прикордонної служби України.
Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 17 квітня 2015 року № 322-ОС генерал-майора ОСОБА_1 звільнено за пунктом «г» частини 7 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» в запас (а.с. 28).
Наказом начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 08 травня 2015 року № 190-ос із змінами, внесеними наказом від 06 липня 2015 року № 289-ос датою виключення генерал- майора ОСОБА_1 із списків особового складу управління зазначене 05 липня 2017 року.
Згідно із цим наказом вислуга років позивача станом на 05 липня 2015 років становить: календарна: 31 рік 09 місяців 05 днів; пільгова: 04 роки 03 місяця 29 днів; всього: 36 років 01 місяць 04 дні. Відповідно до наказу адміністрації Держприкордонслужби від 20 травня 2008 року № 425 ОСОБА_1 гідний виплати всіх видів грошового забезпечення за прослужений період (а.с. 29).
Також у період з 01.06.2013 по 30.06.2015 року позивачу нараховувалася допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова винагорода, винагорода за безпосередню участь в АТО, розміри яких зазначені в довідці від 22.11.2017 року, засвідченій підписами начальника Південного регіонального управління та головним бухгалтер-начальником фінансово-економічного відділу (а.с. 13).
За грошовим атестатом № 38 від 10 липня 2015 року ОСОБА_1 нараховане грошове забезпечення в загальному розмірі 1482,38 грн. та з урахуванням утримань та податків виплачено на руки 1421,60 грн.
Позивач, не погодившись із розміром нарахованої пенсії звернувся до відповідача за перерахунком, однак Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області позивача було повідомлено, що на підставі подання Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.08.2015 № 11/ПВ-6692 і доданих до нього грошового атестату від 10.07.2015 № 38 та довідки до нього про додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії згідно зі статтею 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 06.07.2015 призначено пенсію за вислугу років 36 років у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення. При цьому ОСОБА_1 було роз'яснено, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів, тому ОСОБА_1 необхідно звертатися до Адміністрації Державної прикордонної служби України (вих. № 1886/с-11 від 30.11.2017 року).
Після одержання вказаної відмови ОСОБА_1 звернувся до суду із вимогами зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити йому перерахунок раніше призначеної пенсії.
У відзиві на позов ОСОБА_1 (вхід. №6926 від 26.02.2018 р.) відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області заявив про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1, вважаючи їх такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідач зазначив, що згідно з протоколом за пенсійною справою 1510016212 від 06.07.2015 при обчислені пенсії до складу грошового забезпечення позивача були включені: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за кваліфікацію, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за охорону повітряного та морського простору та важливих об'єктів, надбавка за особливо важливі звання, премія.Щодо вимог позивача в частині включення при перерахунку раніше призначеної пенсії до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсіявинагороди за тривалість безперервної військової служби; матеріальної допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питаньто відповідач вважає ці виплати одноразовими та такими, що не входять до складу грошового забезпечення. Винагороди за безпосередню участь в АТО відповідач вважає такими, що сплачуються з дня фактичного початку участі військовослужбовців у цих заходах до дня завершення такої участі. Відтак, вищезазначена винагорода має тимчасовий характер, тому вона не включається до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Відповідач вказав, що позивачу з 01.08.2015 було підвищено розмір грошового забезпечення у зв'язку з участю в АТО, додавши копію перерахунку від 21.08.2015 та наголосив, що вказані позивачем виплати не відносяться до видів грошового забезпечення, які враховуються при здійсненні перерахунку пенсії.
У відповіді на відзив (вхід. № 8505 від 13.03.2018) позивач послався на частину першу статті 9 Закону № 2011-XII, якою установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу XXXIII Інструкції). Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-XII. Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Позивач вказав, що аналізуючи вище згадані норми, Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а 15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. З урахуванням наведеного, дії ГУ ПФ в Одеській області по неврахуванню для перерахунку пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є протиправними.
Відповідач в запереченнях (вхід. № 9926 від 22.03.2018 р.) висловився лише щодо пропуску строку звернення позивача до суду, повторно наполягаючи на залишенні позовних вимог ОСОБА_1 за період з 06.07.2015 по 03.07.2017 без розгляду. Щодо обґрунтувань позивача заявлених ним позовних вимог, викладених у відповіді на відзив від 13.03.2018 позивач нічого не зауважив.
Ухвалою суду від 16.04.2018 року у задоволені клопотання відповідача про залишення без розгляду частини позовних вимог за період з 06 липня 2015 року по 03 липня 2017 року було відмовлено.
Суд, ознайомившись з поясненнями сторін та дослідивши надані ними письмові докази дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню. Право позивача на одержання пенсії у належному розмірі встановлене законом та повинно бути захищеним.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1, із змінами відповідно до Закону № 76-VIII від 28.12.2014, визначав умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою цього Закону встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Грошовим атестатом № 38 Південного регіонального управління Держприкордонслужби України із додатком до атестату підтверджено, що при звільнені ОСОБА_1 сума соціального єдиного внеску утримана з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військові звання, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікацію, надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, надбавки за виконання особливо важких завдань під час проходження служби, премія.
Довідкою Південного регіонального управління №11/С-125 від 23.11.2017 р. із доданою до нею довідкою щодо нарахувань за період з 01.06.2013 по 30.06.2015 підтверджені також нарахування з наступних видів грошового забезпечення: допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безпосередню участь в АТО.
Судом досліджені додані до відзиву протокол за пенсійною справою 1510016212, сформований 21.08.2015 р. щодо перерахунок пенсії ОСОБА_1
З наданого перерахунку вбачається, що пенсія ОСОБА_1 за вислугу років була перерахована з 01 серпня 2015 року із сум грошового забезпечення, до якого включені посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40 %, середньомісячна сума додаткових витрат ГЗ за 24 місяці, у тому числі: надбавка за умови режимного забезпечення (допуск Ф.) 2.15 %, набавка за кваліфікацію , в/сл., клас майстер 5.5 %, НОУС за охорону повітряного і морського простору та важливих об'єктів 15 %, надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 260 %. Всього - 8168.45 грн.; в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 8168.45 грн.; оснований розмір пенсії - 70 % грошового забезпечення (вислуга років 36), у розмірі 5717.92 грн.; вид підвищення або надбавки до пенсії: учасник АТО, учасник бойових дій (ст.6) - 237.25 грн., учасник бойових дій - 40.00 грн. підсумок пенсії з надбавками з 01.08.2015 року склав 5995,17 грн.
Отже, при здійсненному у 2015 році перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідачем до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, не були включені всі види виплат, які повинні бути враховані при проведенні такого перерахунку, при тому, що відповідачу були надані докази проведення відповідних виплат ОСОБА_1
Частиною третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, позивач ОСОБА_1 одержував пенсію у неналежному розмірі з вини органів державної влади та їх посадових осіб. Право позивача є порушеним та підлягає захисту шляхом покладення зобов'язань по вчиненню дій, спрямованих на поновлення такого права саме на територіальне управління Пенсійного фонду України, оскільки за Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 основними завданнями Пенсійного фонду України є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 затверджене Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Цим Положенням чітко визначено, що Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення; організовує роботу управлінь Фонду щодо: стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів; здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, достовірністю поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому соціальному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсійні виплати; застосовує фінансові санкції, передбачені законом та умовами договорів з установами та організаціями, що здійснюють виплату пенсій;проводить у межах своїх повноважень інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення; здійснює розгляд звернень, заяв та скарг підприємств, установ, організацій і громадян з питань діяльності Фонду, виявляє та усуває причини, що призводять до подання громадянами скарг.
Головне управління, утворене шляхом злиття головного управління Фонду та управління Фонду, головне управління Фонду, до якого приєднані управління Фонду, також забезпечують виконання завдань, передбачених пунктом 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 (далі - Положення).
Головне управління Фонду має право отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб - підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на головне управління Фонду завдань;проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати;видавати приписи щодо усунення порушень, виявлених за результатами перевірки достовірності поданих страхувальником відомостей про застрахованих осіб; вилучати в установленому законом порядку у підприємств, установ, організацій і окремих осіб копії документів, що підтверджують заниження розміру заробітної плати (доходу) та інших виплат, на які нараховуються страхові внески, або порушення порядку використання коштів Фонду; порушувати в установленому законом порядку питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;інші права, передбачені законодавством.
Головне управління, утворене шляхом злиття головного управління Фонду та управління Фонду, головне управління Фонду, до якого приєднані управління Фонду, також мають права, передбачені пунктом 6 Положення.
Головне управління Фонду під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами.
Проаналізувавши обставини, які склалися між сторонами у цій справі, суд встановив, що позивач, не будучі належним чином проінформованим про свої права відповідачем, власними силами та за власний рахунок вчиняв дії по поновленню свого права на одержання пенсії у належному розмірі. Позивач звернувся до Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України, одержав необхідні довідки, надав їх за відповідним зверненням до відповідача з проханням вчинити дії, які передбачені законом. Однак, відповідач не вчинив жодних заходів, щоб допомогти особі поновити свої права та притягнути винних осіб до відповідальності, - повідомив військовому пенсіонеру, громадянину України про необхідність звернення до іншої служби. Фактично відповідач самоусунувся від виконання покладених на нього обов'язків та не вчинив ніяких дій в межах наданих йому Положенням повноважень, наслідком чого стало вимушене звернення позивача за захистом своїх прав до суду.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (п. 4 ч. 1). Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 2).
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (ч. 1, ч. 2 ст. 6 КАС України).
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" (№ 25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стреч проти Сполучного Королівства ("STRETCH v. THE UNITED KINGDOM " № 44277/98).
У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини "Фон Мальтцан та інші проти Німеччини"). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність ("MALTZAN (FREIHERR VON) AND OTHERS v. GERMANY " № 71916/01, 71917/01 та 10260/02).
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 261-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_7, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код за ЄДРПОУ 20987385, м. Одеса, вул. Канатна, 83, п/і 65121) задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код за ЄДРПОУ 20987385, м. Одеса, вул. Канатна, 83, п/і 65121) зробити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_7, АДРЕСА_1) за весь час починаючи з 06.07.2015 року з урахуванням того, що до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, повинні бути включені: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, набавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, премія, надбавка за кваліфікацію, надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, винагорода за тривалість безперервної військової служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, винагорода за безпосередню участь в АТО, 1/12 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в довідці про розмір грошового забезпечення за останній повний місяць служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити доплату частини не виплаченої позивачу пенсії за весь час, починаючи з 06 липня 2015 року.
Копію рішення невідкладно надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський районний суд м. Одеси до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Літвінова І. А.