
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/572/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
12 лютого 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Одеські області щодо відмови позивачу в проведенні призначення, обчислення та перерахунку пенсії з урахуванням сум одноразової грошової винагороди за безперервну службу, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням; зобов'язати відповідача провести (виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення) обчислення та перерахунок призначеної позивачу пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення сум одноразової грошової винагороди за безперервну службу, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 21.04.2012 року і по день проведення перерахунку; зобов'язати відповідача провести такий перерахунок із застосуванням підвищень, які відбулися на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю відмови Головного управління ПФУ в Одеській області щодо врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, одноразової грошової винагороди за безперервну службу, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є вичерпним, одноразові додаткові види грошового забезпечення не мають постійного характеру та не можуть бути враховані для здійснення перерахунку пенсії. Крім того, одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби є виплатою, на яку не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вона не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язана саме з фактом звільнення позивача зі служби.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_2 в проведенні призначення, обчислення та перерахунку пенсії з урахуванням сум одноразової грошової винагороди за безперервну службу, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести (виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення) обчислення та перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії, з урахуванням до складу грошового забезпечення додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення сум одноразової грошової винагороди за безперервну службу, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дати подання додаткових документів, тобто, з 26.01.2018 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить змінити рішення суду першої інстанції, а саме доповнити частину другу та третю резолютивної частини наступними реченнями: «Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язати провести обчислення та перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії, з врахуванням додатково до складу грошового забезпечення при призначенні пенсії одноразової допомоги при звільненні, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 21 квітня 2012 року по день фактичного перерахунку». Зокрема, апелянт зазначає, що його пенсія обчислена та призначена з 21.04.2012 року з вини відповідача не в повному обсязі, а тому відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок повинен бути проведений з дати виникнення права на пенсію, без обмеження строком. Крім того, неврахування судом одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, через те, що з неї не сплачені страхові внески, є безпідставним, оскільки в даному випадку військовослужбовці звільнені від сплати страхового внеску з метою посилення соціального захисту, гарантованого державою.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами через подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.
ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу та звільнений у запас за станом здоров'я.
З 21 квітня 2012 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ в розмірі 80% грошового забезпечення. Грошове забезпечення, з якого позивачу обчислено пенсію, складається з посадового окладу 1100,00 грн., окладу за військовим званням 135,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 40% - 494,00 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням 1658,16 грн.
26 січня 2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 24.01.2018 року № 21, відповідно до якої до грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого має бути обчислена його пенсія, включені грошова допомога на оздоровлення в розмірі 10083,50 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7560 грн., індексація грошового забезпечення у розмірі 10751,39 грн., одноразова грошова винагорода за безперервну вислугу років у розмірі 1568,75 грн., одноразова грошова допомога при звільненні у розмірі 56227,50 грн.
Листом № 237/Б-11 від 08.02.2018 року відповідач повідомив ОСОБА_2, що позивачу пенсія за вислугу років у розмірі 80% обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом " 2262-ХІІ, та зазначені в довідці Одеського обласного військового комісаріату від 18.04.2012 року № 85 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії (а.с.39).
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, включається грошової допомога на оздоровлення, матеріальної допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом з цим, враховуючи, що ОСОБА_2 звернувся до суду з вимогами, які не пов'язані з перерахунком пенсії за ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд вважав, що норми ст.51 цього Закону до даних правовідносин не застосовуються. Перерахунок пенсії має бути здійснений з підстав надання пенсіонером додаткових документів, які підтверджують розмір пенсії, тобто за минулий час за 12 місяців з дати подання додаткових документів.
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції на підставі наступного.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Через відсутність порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права, судова колегія не надає правову оцінку доводам суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог.
З огляду на наведене предметом апеляційного оскарження є постанова суду першої інстанції в частині відмови у позовних вимогах щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язати провести обчислення та перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії, з врахуванням додатково до складу грошового забезпечення при призначенні пенсії одноразової допомоги при звільненні, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 21 квітня 2012 року по день фактичного перерахунку.
Позивач вимагає від ГУ ПФУ в Одеській області включення до грошового забезпечення з якого обчислено пенсія, одноразову грошову допомогу при звільненні та проведення відповідного перерахунку, з виплатою різниці пенсії з урахуванням виплачених сум, з дня призначення йому пенсії.
Судова колегія вважає такі вимоги необґрунтованими та незаконними на підставі наступного.
Щодо врахування одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, судова колегія зазначає наступне.
Статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ, як і статтею 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII, визначено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за віком виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом пункту 17 статті 11 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Також, Закон України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Згідно п. 2 розділу І постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 "Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби є виплатою, на яку не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Частина третя статті 43 Закону № 2262-XII не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення, не пов'язане з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язане саме з фактом звільнення зі служби.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до складу грошового забезпечення, яке повинне враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Аналогічна правова позиція щодо неможливості зарахування одноразової грошової допомоги при звільненні до грошового забезпечення військовослужбовця, з якого обчислюється пенсія, вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 12.09.2017р. (справа № 812/6733/13) та Верховним Судом у постановах по справах № 761/28228/15-а від 06.02.2018р, № 344/10887/17 від 20.02.2018р., № 522/9660/16-а від 28.02.2018р.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосування норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене, судова колегія погоджується з доводами суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог в частині перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні.
Вирішуючи питання щодо визначення строку, з якого повинен бути здійснений перерахунок пенсії, судова колегія також вважає, що суд першої інстанції вірно не погодився з доводами позивача, що в даному випадку пенсія підлягає перерахунку з дня її призначення.
Статтею 51 цього Закону № 2262-ХІІ передбачено строки перерахунку пенсій.
Так, ч.2 цієї статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частиною 3 цієї статті визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Посилання апелянта на те, що перерахунок пенсії повинен бути проведений з дати виникнення права на нього, відповідно до ч.3 цієї статті, судова колегія вважає помилковим. Як вірно зазначено судом першої інстанції, в даному випадку підставами для перерахунку пенсії не є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії не відбувалось, а тому ця норма і не може бути застосована.
Оцінюючи викладене в сукупності, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.316 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Підстав для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, судова колегія -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 07 травня 2018 року.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К В.Кравченко