Рішення № 73840938, 08.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
810/507/18
Номер документу
73840938
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 травня 2018 року № 810/507/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:

- зобов'язати відповідача провести позивачу індексацію пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з урахуванням показника інфляції по Україні за період з січня 2014 року по жовтень 2017 року,

- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу на рівні 1,35 %.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно відмовлено йому у здійсненні починаючи із 01.01.2014 індексації пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Також, позивач стверджує, що застосування із 01.10.2017 величини оцінки одного року страхового стажу 1% є протиправним, оскільки попередня редакція частини першої статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлювала більш вигідні умови для розрахунку пенсії.

Позивач вважає, що такі дії відповідача є незаконними, та такими, що порушують його права, а тому просить суд задовольнити позов.

Ухвалою суду від 01.02.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено її до розгляду у підготовчому засіданні на 27.02.2018.

У підготовчому засіданні 27.02.2018 судом прийнято рішення про продовження строку підготовчого провадження та оголошено перерву.

У підготовчому засіданні 17.04.2018 судом прийнято рішення про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду на 25.04.2018.

До судового засідання 25.04.2018 представники сторін не прибули.

В матеріалах справи міститься клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач про причини неявки суд не повідомив, з клопотанням про відкладення засідання до суду не звертався. Надав суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Стверджує, що позивач не має права на індексацію пенсії, оскільки є працюючим пенсіонером і йому виплачується пенсія в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. При цьому, грошовий дохід фізичної особи індексується виключно у межах прожиткового мінімуму, а дохід в частині, що перевищує розмір прожиткового мінімуму, індексації не підлягає. Крім того, у порядку черговості спочатку індексується заробітна плата, а не пенсія. Також, відповідач стверджує про те, що базовим (початковим) місяцем для індексу споживчих цін слід вважати не січень 2014 року, як стверджує позивач, а лютий, жовтень 2015 року, червень 2016 року, січень, червень, листопад 2017 року.

На підставі частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Ірпінському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Київської області з 12.11.2006 та отримує пенсію за віком як працюючий пенсіонер (а.с. 17).

Представник позивача у грудні 2017 року звернувся до Ірпінського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою, в якій просив повідомити про здійснену індексацію пенсії позивача помісячно із 01.01.2014 по жовтень 2017 року з урахуванням індексу інфляції у розмірі 224,4 %, та повідомити про кратність у відсотковому значенні коефіцієнту стажу, що застосовується до пенсії позивача (а.с. 8).

Зі змісту листа відповідача від 17.01.2018 № 11/К-03 позивачу стало відомо про те, що індексація його пенсії не проводилась.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» як єдиною підставою грошових доходів населення визначено перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016) і 103 відсотка (після 01.01.2016).

Згідно частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. При цьому, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України від 17.07.2003 № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Аналізуючи вказані норми законодавства, суд приходить до висновку, що індексація грошових доходів населення здійснюється уповноваженим органом автоматично за наявності конкретного юридичного факту. Більше того, жодним нормативно-правовим актом не передбачена необхідність звернення пенсіонера до органів із заявою про проведення індексації.

Разом із тим, суд зазначає, що непроведення Ірпінським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Київської області індексації пенсії позивача у зв'язку з тим, що позивач працює, є протиправним та таким, що суперечить Порядку проведення індексації грошових доходів населення, яким передбачено проведення індексації пенсії працюючим пенсіонерам. При цьому, у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Відповідно до наявного в матеріалах справи Листа Державної служби статистики України від 26.12.2017 № 15.2-20/2196ПІ індекс інфляції по Україні за період з січня 2014 року по жовтень 2017 року включно становив 224,4 %.

За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність обов'язку відповідача провести індексацію пенсії позивача відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по жовтень 2017 року включно у розмірі 224,4 %, тому, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести таку індексацію є обґрунтованими.

Щодо позовних вимог в іншій частині, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 9 Закону України від 09 березня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за віком (а.с. 19).

Згідно статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П=Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частиною першою статті 25 Закону № 1058-IV передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, який застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс= (См*Вс)/100%*12

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось відповідачем, при призначенні пенсії позивачу у 2006 році для обчислення розміру його пенсії враховано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

У зв'язку з проведенням пенсійної реформи, 03.10.2017 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" за № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), положення якого стосовно внесення змін до статті 25 Закону № 1058-IV набрали чинності з 11.10.2017.

В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV при призначенні пенсії з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Судом встановлено, що пенсія призначена позивачу у січні 2014 року відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а тому остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з відповідно до вимог частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу саме у розмірі 1 %.

Матеріалами справи, зокрема, змістом відзиву відповідача на позовну заяву, підтверджується, що відповідно до наведених норм, розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.01.2017 визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.

У зв'язку з наведеним, розмір перерахованої пенсії позивачу був збільшений з 2 164,80 грн., і після перерахунку склав 3 767,34 грн. (а.с. 19).

Необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій.

Так, із 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3 764,40 грн.

Відтак, вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем, а тому суд вважає доводи позивача в цій частині необґрунтованими.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні «Велікода проти України» від 03.06.2014. В зазначеному рішенні Суд вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У зв'язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу на рівні 1,35 %.

Отже, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 9, 77, 241 - 246, 250, 255 КАС України, суд,-

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Ірпінське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Київській області (08205, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Шевченка, 4, ідентифікаційний код 41248152) провести індексацію пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокппНОМЕР_1) відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по вересень 2017 року включно 224,4%.

У решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.