Рішення № 73840941, 08.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
810/1617/18
Номер документу
73840941
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 травня 2018 року № 810/1617/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в м. Києві за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку належної їй пенсії та зобов`язати Пенсійний орган провести перерахунок.

В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначив, що відповідачем неправомірно відмовлено у здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки від 17.07.2003 № 122, оскільки вона видана згідно із рішенням суду та відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідач наданим йому правом, передбаченим статтею 162 КАС України, не скористався, будь-яких заяв по суті справи до суду не надав.

Ухвалою суду від 10.04.2018 відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Сквирським РВ ГУ МвС України у Київській області 14.07.1998 (а.с. 7) та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням від 12.04.2003 категорія 1, серія НОМЕР_3 (а.с. 9).

Згідно із вкладкою № 101692 до вказаного посвідчення, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС( а.с. 9).

Як убачається з матеріалів справи, а саме трудової книжки, ОСОБА_1 з 22.01.1979 по 13.05.1987 перебувала у трудових відносинах зі Сквирським побутовим комбінатом та займала посаду приймальниці замовлень (а.с. 16).

Витяг з наказу від 12.07.1986 №47 вказує та те, що позивач був відряджений для виконання робіт по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 06.07.1986 терміном на 7 днів (а.с.18).

При цьому, рішенням Сквирського районного суду Київської області від 16.06.2003 у справі №2-493/2003 встановлено той факт, що ОСОБА_1 з 06.07.1986 по 11.07.1986 перебувала у відрядженні в м. Чорнобиль і тривалість робочого часу щоденно становила 20 годин в зоні відчуження (а.с 20).

На підставі рішення суду, позивачу Сквирським комбінатом побутового обслуговування населення було видано довідку від 17.07.2003 № 122 про заробітну плату в зоні відчуження ЧАЕС, згідно якої їй було нараховано 370 рублів 17 коп. (а.с.21).

У лютому 2018 року, позивач звернувся до Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 17.04.2003 № 122 (а.с.22).

Розглянувши вказану заяву, відповідач відмовив у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що призначена ОСОБА_1 пенсія обчислюється у відповідності до чинного законодавства. Також, вказав, що згідно із роз`ясненням Міністерства соціального захисту населення України від 08.08.1996 №02-105-013, рішення судів про встановлення факту перебування на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не дають права на підвищену оплату правці в зоні відчуження та визначення розміру пенсії.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а тому звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Частиною четвертою статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Згідно із приписами частини третьої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом першим цього Порядку визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

При цьому, в силу пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 № 09-3751/1032/3к/13-412/308 в разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.

До того ж, у листі Мінсоцполітики від 09.06.1995 № 224/8.13 передбачено, що підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Беручи до уваги вищенаведене, суд зазначає, що головною підставою для здійснення перерахунку пенсії особам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, є довідка про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка видається підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Судом встановлено, що така довідка від 17.04.2003 №12, яку позивач отримав на підставі рішення Сквирського районного суду Київської області, була подана ним до Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області для проведення перерахунку пенсії.

Проте, у своїй відмові у здійсненні перерахунку пенсії, відповідач, посилаючись на те, що рішення суду не дає право на підвищену оплату праці в зоні відчуження та визначення розміру пенсії, відмовив позивачу.

Відповідно до вимог частини першої статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Також, частиною четвертою статті 78 КАС України закріплено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

А тому, суд відхиляє посилання Пенсійного органу на роз`яснення Міністерства соціального захисту населення України від 08.08.1996 №02-105-013, оскільки це суперечить статтям 78 та 370 КАС України.

Суд звертає увагу, що відповідач не має права надавати оцінку рішенню Сквирського районного суду Київської області та змісту довідки, яка видана на його підставі, враховуючи те, що цим рішенням встановлено факт перебування позивача у відрядженні в м. Чорнобиль з 06.07.1986 по 11.07.1986, де тривалість його робочого дня щоденно становила 20 годин.

Такі обставини свідчать про те, що не здійснення перерахунку відповідачем на підставі довідки, яка оформлена та видана відповідно до чинного законодавства є порушенням прав позивача на гарантоване йому право належного пенсійного забезпечення.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відмова Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області, оформлена листом від 26.02.2018 №25/Щ-01, яким відмовлено у здісненні перерахунку пенсії позивача, є протиправним та таким, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Сквирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Комунальної установи "Сквирський комбінат побутового обслуговування населення" про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 17.07.2003 №122.

Зобов`язати Сквирське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Богачевського, 18, м. Сквира, Київська область, код ЄДРПОУ 41249465) здійснити перерахунок та подальше нарахування пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на підставі довідки Комунальної установи "Сквирський комбінат побутового обслуговування населення" про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 17.07.2003 №122.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.