
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________
У Х В А Л А
08 травня 2018 року Справа № 913/211/18
Провадження №19/913/211/18
Суддя Косенко Т.В., розглянувши матеріали справи
за позовом Заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області (вул.Монастирська, б.15, м.Старобільськ Луганської області, 92700) в інтересах держави в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (вул.М.Грушевського, 12/2, м.Київ, 01008)
до відповідача-1 - Зориківської сільської ради Міловського району Луганської області (вул.Центральна, б.37, с.Зориківка Міловського району Луганської області, 92523)
відповідача-2 - Фізичної особи-підприємця Лєсніченко Марини Анатоліївни (АДРЕСА_1)
про визнання недійсним договору купівлі-продажу продуктів харчування №1 від 18.01.2018
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до відповідача-1 - Зориківської сільської ради Міловського району Луганської області, та відповідача-2 - Фізичної особи-підприємця Лєсніченко Марини Анатоліївни, про визнання недійсним договору купівлі-продажу продуктів харчування №1 від 18.01.2018, який укладений між Зориківською сільською радою Міловського району Луганської області та Фізичною особою-підприємцем Лєсніченко Мариною Анатоліївною.
Позовні вимоги з посиланням на ст.ст.203, 215, 327, 651 Цивільного кодексу України, ст.207 Господарського кодексу України, статті 2, 3 Закону України "Про публічні закупівлі" обґрунтовані невідповідністю договору купівлі-продажу продуктів харчування №1 від 18.01.2018 приписам Закону України "Про публічні закупівлі", наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №490 від 22.03.2016 "Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель", Порядку здійснення допорогових закупівель, затвердженого наказом ДП "Зовнішторгвидав України" №35 від 13.04.2016.
Стаття 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачає, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ч.1 ст.24 Закону України "Про прокуратуру" право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Відповідно до ст.53 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави; прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
З огляду на викладене, зверненню прокурора з позовом до суду має передувати підтвердження суду підстав представництва інтересів держави в суді.
Позовні вимоги заявника обґрунтовані тим, що між Зориківською сільською радою Міловського району Луганської області та Фізичною особою-підприємцем Лєсніченко Мариною Анатоліївною 18.01.2018 був укладений договір купівлі-продажу продуктів харчування №1.
Як зазначив прокурор, вказаний договір був укладений з порушенням приписів Закону України "Про публічні закупівлі", наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №490 від 22.03.2016 "Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель", Порядку здійснення допорогових закупівель, затвердженого наказом ДП "Зовнішторгвидав України" №35 від 13.04.2016, а тому підлягає визнанню недійсним.
Дослідивши зміст позовних вимог на предмет представництва Заступником керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави, господарський суд відзначає наступне.
Статтею 7 Закону України "Про здійснення державних закупівель" визначено, що державне регулювання та контроль у сфері закупівель здійснюють Уповноважений орган та інші органи відповідно до їх компетенції.
Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011 № 634/2011 (далі Положення) Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) визначено центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінекономрозвитку України є спеціально уповноваженим органом у сфері державних закупівель, метрології, з питань державно-приватного партнерства, оборонного замовлення.
Згідно з п. 3 вказаного Положення основними завданнями Мінекономрозвитку України, зокрема, є формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері державних закупівель, державного замовлення.
Відповідно до п. 4 Положення, Мінекономрозвитку України відповідно до покладених на нього завдань формує та реалізовує державну політику у сфері державних закупівель, зокрема, розробляє та затверджує відповідні нормативно-правові акти; здійснює проведення моніторингу та аналізу системи державних закупівель; надає роз'яснення щодо застосування законодавства у сфері державних закупівель; здійснює в установленому порядку погодження застосування процедури закупівлі в одного учасника; погоджує навчальні програми з підготовки спеціалістів у сфері закупівель та підвищення їх кваліфікації; забезпечує видання безоплатного державного офіційного друкованого видання з питань державних закупівель, безоплатного міжнародного інформаційного видання з питань державних закупівель та функціонування безоплатного веб-порталу уповноваженого органу з питань закупівель; формує державне замовлення на постачання продукції для державних потреб і координує роботу державних замовників щодо його розміщення та виконання.
З огляду на вищезазначені норми законодавства Міністерство економічного розвитку і торгівлі України вправі самостійно звернутись до суду за захистом порушених прав та інтересів.
Водночас, згідно доводів прокурора він ініціює звернення до суду, у зв'язку з тим, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України до цього часу не вжило заходів до оскарження спірного договору в судовому порядку.
Вимога щодо попереднього повідомлення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про намір звернутися до суду за захистом інтересів держави з заявленим позовом виконана заявником, що підтверджується листом №04/104-532вих18 від 19.04.2018.
За таких обставин господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у відповідності до ст.23 Закону України "Про прокуратуру".
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі, господарський суд, приходить до висновку про достатність поданих матеріалів та необхідність відкриття провадження у справі.
Приймаючи до уваги характер спірних правовідносин, предмет доказування та необхідність дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених у статті 2 ГПК України, відсутність клопотання прокурора про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд вважає за необхідне розглядати дану справу за правилами загального позовного провадження.
Керуючись ст.ст.12, 120, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Підтвердити підстави представництва Заступником керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області інтересів держави в особі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з заявленими позовними вимогами.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
3. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
4. Підготовче засідання призначити на 05 червня 2018 року о 10 год. 30 хв.
5. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м.Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №204.
6. Відповідачу: в строк до 04.06.2018 подати відзив на позов із врахуванням вимог ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
7. Повідомити учасників справи про судове засідання.
8. Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості забезпечення учасникам справи права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.
Ухвала набрала законної сили 08.05.2018 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку відповідно до ст.255 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Т.В. Косенко
Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1.Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2.Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.