
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
03 травня 2018 рокусправа № 808/3663/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Прокопчук Т.С.
судді: Круговий О.О. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року (головуючий суддя: Прасов О.О) по адміністративній справі №808/3663/17
за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 04.12.2017 року звернулися до суду з позовом до відповідача Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому просять визнати протиправними та скасувати винесені відповідачем 02.11.2017 року податкові повідомлення - рішення №18223-13, № 18228-13, яким ОСОБА_2 та ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік в розмірі 12 936,66 грн. кожному окремо.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.12.2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу, в якій апелянти просять рішення скасувати та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити. Апеляційна скарга обґрунтована безпідставністю висновків суду першої інстанції та відсутністю обов'язку сплати ними податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Із матеріалів справи вбачається, що 02.11.2017 року ГУ ДФС у Запорізькій області винесено податкові повідомлення - рішення № 18223-13, № 18228-13, яким ОСОБА_2 та ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік в розмірі 12 936,66 грн. кожному окремо, не погодившись з якими позивачі оскаржили їх в судовому порядку (а.с.9,46).
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набув чинності з 01.01.2015 року ст. 266 ПК України викладено у новій редакції, якою передбачено сплату податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки.
Підпунктом 12.3.4 п. 12.3 ст. 12, пп. 266.1.1 п. 266.1, пп. 266.2.1, пп.266.2.2 п. 266.2, пп. 266.3.2. п. 266.3, 266.5.1. п. 266.5 ст. 266 ПК України, ч. 1 ст. 3 БК України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин визначено, що платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Не є об'єктом оподаткування, зокрема: об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом, в тому числі їх частки; будівлі дитячих будинків сімейного типу; житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв'язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад; об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкта на дитину; об'єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках; будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств; будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Із матеріалів справи видно, що рішенням Астраханської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області №02 від 29.01.2016 року затверджено Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів житлової нерухомості та для об'єктів нежитлової нерухомості на 2016 рік (а.с.31-33).
Як зазначено в пп.6.2 п.6 зазначеного Положення, ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб (за винятком об'єктів, зазначених у п.5.2 і 5.3) на 2016 рік встановлюється у сумі 13,78 грн. за 1 кв. метр бази оподаткування та не може перевищувати 3 % мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. метр для об'єктів нежитлової нерухомості.
Пунктом 4 розділу II Прикінцевих положень Закону «Про внесення змін до ПК України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» №909-VІІІ від 24.12.2015 року встановлено, що в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені пп.12.3.4 п.12.3 ст.12 ПК України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Згідно з пп.266.7.2 п.266.7 ст.266 ПК України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин встановлено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з пп. 266.7.1 п. 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Наданий позивачами витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно, сформований 23.01.2018 року, свідчить про те, що право власності позивачів в частині 1/2 на кожного на нежитлову будівлю, розташовану за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Астраханка, вул. Токмацька, буд. 38,загальною площею 1877,6 кв. м, є таким, що припинене з 21.12.2016 року на підставі довідки про відсутність забудови №30 від 06.12.2016 року.
Оскільки базою оподаткування податку на нерухомість є загальна площа об'єктів нерухомості , податковим органом не врахований факт відсутності об'єкту оподаткування за грудень 2016 року через його знесення, колегія суддів вважає, що позивачі мають обов'язок сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,за 11 місяців 2016 року.
Так як судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини,що мають значення для справи,це є підставою для скасування судового рішення, прийняття нової постанови про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень № 18223-13 від 02.11.2017 року, № 18228-13 від 02.11.2017 року в частині сплати податку за один місяць в сумі 1078,06 грн. по кожному рішенню , в іншій частині оскаржувані податкові повідомлення - рішення є правомірними та скасуванню не підлягають.
Керуючись ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2017 року по адміністративній справі №808/3663/17 - скасувати та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати винесені Головним управлінням Державної фіскальної служби у Запорізькій області
податкове повідомлення - рішення №18223-13 від 02.11.2017 року в частині нарахування ОСОБА_2 суми грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік в розмірі 1078,06 грн.
податкове повідомлення - рішення № 18228-13, яким ОСОБА_1 визначено суму грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2016 рік в розмірі 1078,06 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 4 травня 2018 року.
Головуючий суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: О.О. Круговий
Суддя: А.В. Шлай