Рішення № 73826430, 16.03.2018, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
16.03.2018
Номер справи
464/7504/17
Номер документу
73826430
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 464/7504/17

пр.№ 2-а/464/70/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.03.2018 року

Сихівський районний суд м. Львова

в складі: головуючої-судді Бойко О.М.

секретар судового засідання Кравс С.В.

з участю:

позивача ОСОБА_2

представника відповідача Заяць Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

позивач звернулась до суду з позовом, уточнивши вимоги якого, просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не включення до середньомісячного заробітку матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати під час обчислення розміру пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 28 вересня 2011 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 жовтня 2017 року, обчисленої відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% заробітної плати за 24 місяці роботи в органах виконавчої влади, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, згідно Порядку корегування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.08.2003 р. № 226/509, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.

В обґрунтування позову покликається на те, що з 12.09.2011 року по даний час перебуває на обліку в відповідача як одержувач пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Стаж державної служби на час призначення пенсії становить 35 років 3 місяці 14 днів. Пенсія встановлена у розмірі 90 відсотків заробітної плати за 24 місяці роботи в органи державної влади, до якої включено посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років, премії та інші надбавки. При цьому відповідачем не було враховано суму матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, які зазначені в графі «Інші виплати» довідки складової заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». 25.09.2017р. вона зверталась до відповідача з проханням провести перерахунок розміру пенсії згідно з поданою довідкою про складові заробітної плати, а саме, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з 01.10.17 року, що є складовою додаткової заробітної плати, на які нараховувались та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, проте, 27.09.2017 року отримала відмову. Вважає, що дані виплати входять до системи оплати праці державного службовця, а тому, повинні бути враховані при визначенні розміру її пенсії. За таких обставин, вважає, що відмова відповідача є необґрунтованою, незаконною та такою, що грубо порушує її права на соціальний захист та пенсійне забезпечення, а тому просить позов задоволити.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі, дала пояснення аналогічні уточненій позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що відповідно до Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Постановою КМУ від 30.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не передбачено, що складовими заробітної плати для пенсії державним службовцям є матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, а тому такі не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Оскільки дії відповідача щодо призначення позивачу пенсії згідно з ст.37 Закону України «Про державну службу» є правомірними і відповідають чинному законодавству. Крім того, чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців, а Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для визнання протиправними дій відповідача у проведенні перерахунку призначеної пенсії, не вбачається. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

З'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», та відповідачем не заперечується право позивача та отримання пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

25 вересня 2017р. позивач звернулась до Галицького об'єднано управління Пенсійного фонду України м.Львова (правонаступником якого є відповідач) із заявою про проведення їй перерахунку призначеної пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та суми виплат (премій).

27.09.2017 року управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова (правонаступником якого є відповідач) листом № 7908/04-14 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що усі складові заробітної плати, зазначені у довідці № 57/4-8 від 12.09.2011 року включено у середньомісячний заробіток державного службовця та враховано під час обчислення розміру пенсії, а також з огляду на те, що чинним законодавством не передбачено можливості проведення перерахунку пенсії державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відтак, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент призначення пенсії, позивачу було передбачено право на перерахунок її розміру пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація доходів та суми виплат (премій), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012р. у справі № 21-430а11, від 14.05.2013р. у справі №21-125а13, від 28.05.2013р. у справі № 21-97а13, від 06.11.2013р. у справі №21-350а13, від 04.03.2014р. у справах №№21-3а14 та 21-14а14, від 03.06.2014 р. у справі №21-134а14, від 16.09.2014р. у справі №21-314а14, від 09.06.2015р. №21-243а15

Довідкою про складові заробітної плати, підтверджено, що на всі виплати включені в довідку (в тому числі і матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати) нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. При цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому, з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії, є повністю необґрунтовані.

Статтею 37-1 Закону «Про державну службу» (в ред. чинній на день виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Підставою для перерахунку являється заява та відповідні довідки про заробітну плату особи, подані пенсіонером до органів Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії. Довідки для перерахунку пенсіонер має отримати в державному органі за останнім місцем своєї роботи (п.5 постанови № 865).

Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про підставність заявлених позовних вимог, а тому дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії слід визнат неправомірними (викладені у формі листа № 7908/04-14 від 27.09.2017р.) та зобов'язати останнього здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії як державному службовцю, починаючи з 01 жовтня 2017 року (з часу дати звернення до відповідача), з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати як складових заробітної плати з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України з бюджетних асигнувань Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова на користь позивача слід стягнути сплачений судовий збір у розмірі 640 грн.

На підставі ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст.ст. 9, 73-74, 77, 139, 242, 244-246, КАС України, суддя -

у х в а л и в :

позов задоволити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не включення до середньомісячного заробітку для перерахунку пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з 01.10.2017 року, обчисленої відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» у розмірі 90 відсотків заробітної плати за 24 місяці роботи в органах виконавчої влади, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, згідно Порядку корегування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_2 640 грн. сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 30 днів з дня складання повного тексту рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м.Львова.

Повний текст рішення складено 26.03.2018 року.

Головуюча Бойко О. М.