Рішення № 7381363, 16.12.2009, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
16.12.2009
Номер справи
34/143
Номер документу
7381363
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

16.12.09 р.                     Справа № 34/143                               

Суддя господарського суду Донецької області Кододова О.В.

при секретарі судового засідання Шамшур Н.І.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача : Закритого акціонерного товариства ”Еластомер” м. Донецьк

про стягнення збитків заподіяних державі в сумі 1989,15грн

Представників сторін:

від позивача – не з’явився

від позивача – Захарченко О.С. (за довіреністю)

СУТЬ СПОРУ:

Заявлено позов Державною екологічною інспекцією в Донецькій області, м. Донецьк до Закритого акціонерного товариства ”Еластомер” м. Донецьк про стягнення збитків заподіяних державі в сумі 1989,15грн

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в результаті перевірки дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства встановлений факт надмірного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого на те державного органу.

Позивач зазначив, що в результаті порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства державі заподіяні збитки на суму 1989,15 грн., які розраховані згідно "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря».

Позивач клопотанням від 03 грудня 2009року (вхід. №02-41/58188) просить змінити підставу позову у зв’язку з перерахуванням розміру збитків керуючись „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №38, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995року за №157/693. Позивач зазначає, що на підставі цієї Методики розмір збитків, заподіяних підприємством державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря складає 1990,07грн. Однак судом розглядається сума позову 1989,15грн. тому, що позивач змінив тільки підстави позову при цьому предмет є незмінним.

Відповідач у відзиві від 03 грудня 2009року (вхід. №02-41/58187) на позовну заяву проти позову заперечує у повному обсязі.

За клопотанням сторін справа слухалась без фіксації судового процесу технічними засобами.          

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, встановив :

28.02.2008р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону при участі інженера з охорони навколишнього природного середовища було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на Закритому акціонерному товаристві «Еластомер». (а.с.5)

Під час перевірки було встановлено наднормативний викид забруднюючих речовин (ЗР: азоту оксиди - сума у перерахунку на азоту діоксид, вуглецю оксид в атмосферне повітря стаціонарним джерелом викиду №0001 ЗАТ «Еластомер», що зафіксовано в акті відбору проб викидів стаціонарних джерел № 13/2 від 14.02.2008р. та протоколі вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел №13/2 від 15.02.2008р. Середнє (із серії відібраних проб) значення масової концентрації азоту оксидів (сума у перерахунку на азоту діоксид склало 27,677 мг/куб.м - розраховане як середнє арифметичне; вуглецю оксида - 325,677 мг/куб.м відповідно (об'ємна витрата газопилового потоку від ДВ №0001 приведена до нормальних умов, складає 0,281 куб.м/с).

Представниками Горлівського міжрайонного відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Донецькій області 14.02.2008 року виконано відбір проб викидів стаціонарним ДВ №0001 ЗАТ «Еластомер», вимірювання вмісту забруднюючих речовин в газах, що відходять від вищевказаного джерела, про що складено акт відбору проб викидів стаціонарних джерел від 14.02.2008 року №13/2.(а.с.7-8)

ЗАТ «Еластомер» на момент проведення вимірювань (14.02.2008р.) здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним ДВ №0001 без дозволу спеціально уповноваженого на те державного органу.

Станом на 01.01.2009р. ЗАТ «Еластомер» не отримало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом викиду, що відображено в довідці ЗАТ «Еластомер» № 08-3/5 від 14.01.09р. (а.с.12)

За період з 14.02.2008р. по 31.12.2008р. (включно) джерело викиду №0001 працювало 765 годин 40 хв., про що свідчить довідка ЗАТ «Еластомер» з зазначенням часу роботи джерела в режимі наднормативного викиду від 14.01.2009р. №08-3/5.

Відповідно до акту відбору проб викидів стаціонарних джерел від 14.02.2008 року №13/2 було проведено вимірювання вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел ЗАТ «Еластомер», про що складений протокол вимірювань параметрів газопилового потоку від 14.02.2008 року та протокол вимірювань змісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел від 15.02.2008р. №13/2

Факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря зафіксований в акті перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства України № 51 від 28.02.2008р., приписах про усунення порушень природоохоронного законодавства № 51 від 04.03.2008р. (а.с.6)

Головним спеціалістом ОМЕК по Горлівському регіону згідно „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №38, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995року за №157/693 було виконано розрахунок розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі ЗАТ «Еластомер».

Згідно наведеного розрахунку розмір відшкодування збитків становить 1990,07грн., однак судом розглядаються позовні вимоги у розмірі 1989,15грн.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін господарський суд дійшов до висновку, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров’я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Таким чином, суд вважає, що порушення відповідачем вимог ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підтверджується актом відбору проб викидів стаціонарних джерел, протоколом вимірювань вмісту забруднюючих речовин в організованих викидах стаціонарних джерел та актом перевірки дотримання вимог Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.

У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.

Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

У зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995р. №38, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.05.1995року за №157/693, була розрахована сума збитку, яка дорівнює 1990,07грн. однак судом до розгляду приймається сума 1989,15грн.

Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).

Ця Методика поширюється на державних інспекторів України з охорони навколишнього природного середовища та державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій (далі - державні інспектори) при розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що виявлені за результатами державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання вимог природоохоронного законодавства .

Доказів відшкодування збитків в сумі 1989,15грн., заявлених позивачем до стягнення, відповідачем до матеріалів справи не представлено.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального Кодексу України покладаються на відповідача.

Судом не приймаються до уваги посилання відповідача у відзиві від 03.12.2009року (вхід.№02-41/58187) на те, що під час перевірки у нього були всі документи, які необхідні для розрахунку маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря за тих підстав, що акт №51 від 28.02.2008року представником відповідача підписаний без зауважень, дозвіл отриманий (а.с.14) з 09.01.2009року по 09.01.2009року, доказів дозволу з 14.02.2008року до 31.12.2008року (за період за який нараховані збитки) відповідачем не надано.

У судовому засіданні 16 грудня 2009року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 20, 40, 51, 47, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 30, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до Закритого акціонерного товариства ”Еластомер” м. Донецьк про стягнення збитків заподіяних державі в сумі 1989,15грн, задовольнити повністю.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства ”Еластомер” (83055, м. Донецьк, пр-т Театральний, 7, р/р 26007051805729 у ГФ „Приватбанк” м. Донецьк, МФО 335496, ЄДРПОУ 30998895) на користь місцевого бюджету Горлівської міської ради (м. Горлівка, р/р 31518921700018 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686448, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі в сумі 1989,15грн.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства ”Еластомер” (83055, м. Донецьк, пр-т Театральний, 7, (83055, м. Донецьк, пр-т Театральний, 7, р/р 26007051805729 у ГФ „Приватбанк” м. Донецьк, МФО 335496, ЄДРПОУ 30998895) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 102,00грн.

Стягнути з Закритого акціонерного товариства ”Еластомер” (83055, м. Донецьк, пр-т Театральний, 7, (83055, м. Донецьк, пр-т Театральний, 7, р/р 26007051805729 у ГФ „Приватбанк” м. Донецьк, МФО 335496, ЄДРПОУ 30998895) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повний текст рішення складений та підписаний 17 грудня 2009року.

          

Суддя