Постанова № 73811054, 02.05.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
453/1329/17
Номер документу
73811054
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/2711/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Гулида Р.М. та Кузьмича С.М.,

з участю секретаря судового засідання - Герман О.В.,

а також сторін (їх представників):

від відповідача - Кондрин І.В.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Сколівського районного суду Львівської обл. від 23.02.2018р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України Львівської обл. про визнання відмови протиправною; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії (суддя суду І інстанції: Курницька В.Я.; час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 12 год. 52 хв. 23.02.2018р. м.Сколе Львівської обл.; дата складання повного тексту рішення суду І інстанції: не зазначена),-

В С Т А Н О В И В:

14.12.2017р. позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому просив визнати протиправними дії відповідача Стрийського об'єднаного управління /ОУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України Львівської обл. щодо відмови йому в проведенні перерахунку пенсії із збільшенням на 1 (один) процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати пенсійний орган, починаючи з 01.11.2017р., провести перерахунок та виплату йому пенсії із її збільшенням на 1 (один) процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.2-3).

Рішенням Сколівського районного суду Львівської обл. від 23.02.2018р. у задоволенні заявленого позову відмовлено (а.с.37-39).

Не погодившись із постановою суду, її оскаржив позивач ОСОБА_2, який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважає встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить у поданій апеляційній скарзі рішення суду першої інстанції скасувати та винести нову постанову, якою заявлений позов задовольнити (а.с.45-47).

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мають для спірної категорії осіб пільговий характер щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок пенсії; позивач вправі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Звідси, матеріалами справи та нормами чинного законодавства підтверджується право позивача на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Також він особисто звертався до відповідача із вимогами щодо перерахунку пенсії (вимоги щодо переведення на інший вид пенсії не заявляв), однак ніхто не пропонував йому заповнити заяву відповідної форми.

По причині реорганізації Стрийського ОУПФ України Львівської обл. шляхом приєднання до Головного управління /ГУ/ ПФ України Львівської обл. на підставі постанови КМ України № 821 від 08.11.2017р. «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» судом апеляційної інстанції в порядку ч.1 ст.52 КАС України допущено заміну відповідача його правонаступником - ГУ ПФ України Львівської обл. (а.с.6-8, 21-23).

Заслухавши суддю-доповідача, заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції виходив з того, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії норми ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазнали змін шляхом доповнення текстом «в разі призначення пенсії на умовах ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, закон пов'язує право на пенсію в повному обсязі для громадян, яким пенсію призначено на умовах ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки позивачу пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначено на підставі ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому у відповідача не було правових підстав для перерахунку пенсії позивача.

Також позивач не звернувся до відповідача із відповідною заявою встановленого взірця щодо переведення з одного виду пенсії на інший.

Між тим, на думку колегії суддів, наведені висновки не відповідають вимогам чинного законодавства, з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію по віку з 05.06.2008р. із зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислену відповідно до вимог ч.1 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, і набув пенсійного віку, що підтверджується відповідними посвідченнями (а.с.9-10). При цьому, загальний страховий стаж позивача склав 41 рік 08 місяців 02 дні, коефіцієнт стажу становить 0,41667.

Після призначення позивачу пенсії проводилися її перерахунки із зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, із зміною величини оцінки року страхового стажу; сума доплати за понаднормативний стаж (за 16 років) складає 171 грн. 84 коп. (а.с.30-31).

Також 06.11.2017р. позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.6 і на звороті).

Згідно відповіді Стрийського ОУПФ України Львівської обл. № 78-В-Скл-10-30 від 23.11.2017р. у задоволенні заяви позивача від 06.11.2017р. відмовлено (а.с.5).

Свою відмову пенсійний орган обґрунтовував внесеними змінами до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до постанови КМ України № 544 від 15.04.2003р. «Про підвищення розмірів трудових пенсій» максимальний розмір трудових пенсій за віком станом на 01.01.2004р. (на день набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») становив 150 грн. Тому проводити обчислення розміру пенсії згідно з ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» недоцільно. Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», її перерахунок може проводитися; за правилами цього Закону, а положення ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в даному випадку застосуванню не підлягають.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Частиною 2 ст.56 наведеного Закону визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Згідно п.13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Обставини справи свідчать про те, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Аналіз ст.56 наведеного Закону вказує про те, що вона визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Порядок перерахунку пенсій встановлений нормами абз.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, особам, на яких поширюються вимоги Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 процент заробітку за рік.

Оскільки ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, тому пенсійним органом на момент перерахунку пенсії неправомірно визначено доплату до пенсії за понаднормативний стаж 35 років, при цьому спірну доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 20 років.

При вирішенні наведеного спору колегія суддів враховує позицію Верховного Суду по аналогічній категорії справ (зокрема, постанова Другої судової палати Касаційного адміністративного суду від 06.02.2018р. у справі № 560/675/17).

Стосовно висновків суду першої інстанції щодо внесених змін до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи колегія суддів наголошує на наступному.

Нормою ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення.

Водночас, як вказує пенсійний орган, відповідно до постанови КМ України № 544 від 15.04.2003р. «Про підвищення розмірів трудових пенсій» максимальний розмір трудових пенсій за віком станом на 01.01.2004р. (на день набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») становив 150 грн. Тому проводити обчислення розміру пенсії згідно з ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» недоцільно.

Отже, зміни, що були внесені до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стосуються порядку обчислення фактичного середньомісячного заробітку для пенсії та не можуть бути перешкодою для перерахунку пенсії у зв'язку із понаднормовим страховим стажем.

Аналогічні висновки викладені по аналогічній категорії справ, зокрема, в постанові Верховного Суду України від 07.07.2015р. у справі 21-727а15.

Із наведеного випливає, що суд першої інстанцій невірно застосував норми вищевказаних Законів, внаслідок чого дійшов невірного висновку про необґрунтованість та безпідставність заявлених позовних вимог.

При визначенні періоду часу, з якого позовні вимоги підлягають задоволенню, слід врахувати, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до пенсійного органу 06.11.2017р.

Згідно ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Із урахуванням наведеного, право на перерахунок пенсії у позивача виникло, починаючи з 01.11.2017р.

При цьому колегія суддів зазначає про те, що, вирішуючи питання про зобов'язання здійснити перерахунок та виплачувати належні платежі, суд, у разі відсутності спору про право особи на отримання пенсії або встановлення такого права в судовому порядку, не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.

Стосовно висновків суду про відсутність звернення позивача із відповідною заявою установленого взірця до пенсійного органу колегія суддів керується нормами ч.2 ст.77 КАС України, відповідно до яких в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Із змісту листа Стрийського ОУПФ України Львівської обл. № 78-В-Скл-10-30 від 23.11.2017р., відзиву на позов слідує, що такі обставини не покладалися пенсійним органом в основу рішення про відмову в перерахунку пенсії, а відтак останні в силу приписів ч.2 ст.77 КАС України не можуть враховуватися під час вирішення наведеного спору.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконливого висновку про задоволення позовних вимог, при цьому належить визнати протиправною відмову Стрийського ОУПФ України Львівської обл. (правонаступником якого є ГУ ПФ України Львівської обл.), що викладена листі № 78-В-Скл-10-30 від 23.11.2017р., стосовно проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 із збільшенням її на 1 (один) процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівської обл.: здійснити перерахунок пенсії позивача із збільшенням пенсії на 1 (один) процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.11.2017р.; провести виплату недоотриманих коштів у зв'язку з проведеним перерахунком з урахуванням виплачених сум пенсії.

Згідно з вимогами ст.139 КАС України судові витрати із сторін не стягуються.

Таким чином, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення справи, неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права (незастосування закону, який підлягав застосуванню), через що рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення заявленого позову, з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст.139, ч.3 ст.243, ст.310, п.2 ч.1 ст.315, п.п.1, 4 ч.1 ст.317, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Рішення Сколівського районного суду Львівської обл. від 23.02.2018р. скасувати та прийняти нову постанову, якою заявлений ОСОБА_2 позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської обл. (правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України Львівської обл.), що викладена листі № 78-В-Скл-10-30 від 23.11.2017р., стосовно проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 із збільшенням її на 1 (один) процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівської обл.:

здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 із збільшенням пенсії на 1 (один) процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.11.2017р.;

провести виплату недоотриманих коштів у зв'язку з проведеним перерахунком з урахуванням виплачених сум пенсії.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення; у випадку оголошення судом апеляційної інстанції лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. М. Шавель Судді Р. М. Гулид С. М. Кузьмич Дата складення повного судового рішення: 05.05.2018р.