Рішення № 73809953, 04.05.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.05.2018
Номер справи
818/322/18
Номер документу
73809953
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2018 р. Справа № 818/322/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.09.2011, врахувавши до основного розміру пенсії матеріальну допомогу в сумі 3876,00грн., індексацію в сумі 1869,40грн. та одноразову грошову допомогу при звільненні в сумі 44767,80грн. відповідно до довідки УМВС України в Сумській області від 06.12.2017 №10/21;

2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.09.2011, врахувавши до основного розміру пенсії матеріальну допомогу в сумі 3876,00грн., індексацію в сумі 1869,40грн. та одноразову грошову допомогу при звільненні в сумі 44767,80грн. відповідно до довідки УМВС України в Сумській області від 06.12.2017 №10/21;

3) визнати протиправною бездіяльність та відмову відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2016 на підставі довідки УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 №11/130-513 (1664);

4) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 №11/130- 513 (1664).

Свої вимоги мотивував тим, що відповідачем на порушення постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - постанова КМУ №393) протиправно при обчисленні розміру пенсії не було враховано фактично отриману позивачем матеріальну допомогу, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, вимоги мотивує тим, що відповідач протиправно, всупереч Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VІІІ (далі - Закон №900-VІІІ), ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова КМУ №988 від 11.11.2015) з 01.01.2016 не здійснив перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про грошове забезпечення від 19.05.2017 №11/130-513(1664) для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, хоча порядок проведення перерахунку пенсії було дотримано.

Також просить суд допустити негайне виконання рішення суду та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

Відповідач, заперечуючи проти позову, 26.02.2018 надіслав на адресу суду відзив, в якому, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі (а.с.55-56). По-перше, у відзиві, посилаючись на статтю 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та пункт 7 постанови КМУ №393, зазначив, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки ті виплати, які носять постійний характер, а матеріальна допомога, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не носять постійний характер, тим паче, що на суму індексації та одноразової грошової допомоги страхові внески не нараховувались і не сплачувались, а тому вказані суми не можуть включатися до грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія.

По-друге, відповідач зазначив, що, враховуючи вимоги постанови Кабінету Міністрів України 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Порядок №45), Пенсійний фонд України листом, який на адресу відповідача надійшов 29.03.2017, повідомив, в тому числі ГУ ПФУ в Сумській області, про підстави для проведення перерахунку пенсій і про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії у строки, передбачені Порядком №45. Перерахунок пенсії військовослужбовцям може бути проведено лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом. Довідка про грошове забезпечення позивача надійшла від ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області в травні 2017 року. Посилаючись на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ відмічає, що виплата перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів.

Ухвалою суду від 15.02.2018 було зупинено провадження в справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18.

Враховуючи, що станом на 19.04.2018 обставини, що стали підставою для зупинення провадження в справі, відсутні, 19.04.2018 ухвалою суду було поновлено провадження у справі.

20.04.2018 ухвалою суду в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було витребувано додаткові докази.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 01.09.2011 призначена пенсія за вислугу років згідно із Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, що вбачається з позовної заяви, копії протоколу за пенсійною справою (а.19).

При розрахунку пенсії розмір грошового забезпечення обчислений на підставі грошового атестату від 02.09.2011 №34 та довідки про додаткові види грошового забезпечення №203 від 05.09.2011 за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що вбачається з позовної заяви та підтверджується листом відповідача від 06.12.2017 №1325/К-11 (а.с.16).

На підставі отриманих списків ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Сумській області підготувала та відправила до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 19.05.2017 №11/139-513(1664) станом на 01 січня 2016 року (а.с.14,59).

Згідно вказаної довідки, виданої відповідно до постанови КМУ №988 від 11.11.2015, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою СТАР.ІНСПЕКТОР ВІДДІЛУ АВТОМ.-ТЕХН. ІНСП. ТА РЕЄСТР.-ЕКЗАМ. РОБОТИ УДАЇ УМВСУ В СУМ. ОБЛ./Старший інспектор, становить: посадовий оклад - 2500,00; оклад за військовим (спеціальним) званням: підполковник - 2200,00; надбавка за стаж служби - 2350,00; премія - 192,47, всього - 7242,47 гривні. Копія зазначеної довідки міститься в матеріалах адміністративної справи (а.с.14,59).

Крім того в грудні 2017 року ОСОБА_1 отримав ще одну довідку за підписом заступника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області від 06.12.2017 №10/21 про виплату матеріальної допомоги та одноразової грошової допомоги за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (а.с.13). Відповідно до вказаної довідки позивачеві було нараховано та виплачено за 24 останні календарні місяці перед звільнення матеріальну допомогу в загальному розмірі 3876,00грн., а також 1869,40грн. - індексації, 44767грн. 80коп. - одноразової грошової допомоги при звільненні. В примітках до довідки зазначено, що на суми індексації та одноразової грошової допомоги страхові внески не нараховувались та не сплачувались (а.с.13).

ОСОБА_1 звернувся із заявою від 21.11.2017 (а.с.15) до ГУ ПФУ в Сумській області про проведення перерахунку пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, постанови КМУ №988 від 11.11.2015, а також просив врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак, листом від 06.12.2017 №1325/К-11 (а.с.16) ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Щодо врахування при обчисленні пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та одноразової грошової допомоги при звільненні, було зазначено, що підстави для врахування до грошового забезпечення цих виплат відсутні в силу положень ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та постанови КМУ №393.

Листом від 11.12.2017 №1392/К-11 (а.с.17) ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що довідка про виплату матеріальної допомоги та одноразової винагороди від 06.12.2017, видана ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, підлягає поверненню.

Надаючи правову оцінку, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Так, відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення грошового забезпечення визначений постановою КМУ від 17.07.1992 №393. Так, згідно п.7 вказаної Постанови, на редакцію якої посилається відповідач, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Обґрунтовуючи свою позицію відповідач, посилаючись на вказані норми, стверджує, що виплати, як просить врахувати позивач, зокрема, матеріальна допомога, відносяться до разових платежів, та на них не нараховані внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому вони не може включатись до грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Разом з цим, вказане є необґрунтованим, оскільки з системного аналізу вказаних норм права вбачається, що пенсія зазначеним вище особам обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи в тому числі щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством. При цьому, однією з визначальних умов є сплата з таких сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (страхового внеску).

Як вбачається з довідки від 27.04.2018 №10/31 на суму матеріальної допомоги в розмірі 3876,00грн, яка була виплачена ОСОБА_1 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування нараховані та сплачені у повному обсязі (а.с.69).

Крім іншого, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі по тексту - Закон від 20.12.1991 №2011).

Частиною першою статті 9 Закону №2011 установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону від 20.12.1991 №2011).

Схожа норма міститься і в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», чинної на час виникнення спірних правовідносин (далі - Постанова №1294), відповідно до якого грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення ( п.3 п.5 Постанови №1294).

Законом від 20.12.1991 №2011 також гарантується військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надання щорічних основних відпусток із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1).

Системно аналізуючи вказані норми, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, включаються до складу грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до ч.2 ст. 9 від 20.12.1991 №2011. Таким чином, вказані суми, на які нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування відносяться до грошового забезпечення військовослужбовців, в розумінні ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393, з розміру якого обчислюється пенсія.

За приписами Порядку №45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державним органом, з якого особи були звільнені із служби, складених за встановленою формою.

Таким чином, підставою для визначення розміру пенсії особам, пенсія яких призначається відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, є довідка про розмір грошового забезпечення, видана державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.

Судом встановлено, що відповідно до довідки від 06.12.2017 №10/21 (а.с.13), виданого державним органом, з якого позивача було звільнено зі служби (а.с.13), позивачеві було нараховано та виплачено за 24 останні календарні місяці перед звільнення, зокрема, матеріальну допомогу в розмірі 3876,00грн. В примітках до довідки не зазначено, що на дану суму не було нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, доказів на спростовання вказаного відповідачем не надано. Крім іншого, на вимогу суду Управлінням Міністерства внутрішніх справ в Сумській області було надано довідку від 27.04.2018 №10/31 (а.с.69), в які зазначено, що на вказані суму були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Але, ГУ ПФУ в Сумській області, в порушення вказаних вище норм закону було відмовлено ОСОБА_1 в обчисленні пенсії з урахуванням отриманого ним грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням з урахуванням матеріальної допомоги в розмірі 3875,00грн., тому обрахунок пенсії позивача є неповним.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії позивачеві, не дотримався вимог ст. 19 Конституції України, ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, такі дії не можуть відповідати приписам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, суд, з урахуванням приписів ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вбачає необхідним зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01.09.2011 (дата, з якої призначена пенсія) з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - матеріальної допомоги в розмірі 3876,00грн., на підставі довідки від 06.12.2017 №10/21.

Разом з тим, враховуючи, що на суму індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні страхові внески не нараховувались і не сплачувались відповідно до законодавства, як вбачається з довідки управління МВС України в Сумській області від 06.12.2017 №10/21 (а.с.13), суд, враховуючи, приписи вказаних вище норм чинного законодавства, не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням суми індексації та одноразової грошової допомоги, а тому в цій частині вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити.

Що стосується позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність та відмову відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі довідки УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 № 11/130-513 (1664) та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі довідки УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 № 11/130- 513 (1664), суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює відносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 3 ст. 63 вищевказаного Закону (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

29.12.2015 набув чинності Закон №900-VIIІ, яким вказану статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до абзацу 2 п.15 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VІІІ за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 вказаного ж Закону пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановами КМУ №988 від 11.11.2015 та від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» (що діяла у період з 25.11.2015 по 24.09.2016) встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Враховуючи вказані норми, суд визнає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

При цьому, відмовляючи у листі від 06.12.2017 здійснити перерахунок (а.с.16), відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок пенсії, але обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати пенсії, останній зазначає про відсутність бюджетних асигнувань на виплату пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі наданої довідки.

Суд вважає такі доводи необґрунтованими, з огляду на наступне.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Порядком №45, який набрав чинності 20.02.2008. Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції, чинній на час виникнення права на перерахунок) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Судом встановлено, що в травні 2017 році ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, було надано до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 19.05.2017 №11/139-513(1664), що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 в частині надання довідок до органу Пенсійного фонду, але зі значною затримкою у часі. Окрім того, у вказаній довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії зазначено за нормами чинними на 01.01.2016.

Враховуючи вказане, суд зазначає, що на момент виникнення права на перерахунок пенсії державним органом (ліквідаційною комісією) було дотримано норми Порядку № 45 в частині надання належної довідки до органу Пенсійного фонду, а головною підставою для не вчинення дій щодо перерахунку пенсії було саме відсутність коштів в Державному бюджеті. Крім того, відповідно до ч.2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Порушивши вимоги вказаної статті, ГУ ПФУ в Сумській області не перерахувало з 01.01.2016 пенсію ОСОБА_1, після надходження в травні 2017 року довідки від 19.05.2017 №11/139-513(1664), чим допустило протиправну бездіяльність.

Крім того, статтею 7 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Так, на виконання статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В даному випадку, спірні правовідносини виникли в 2017 року, коли ГУ ПФУ в Сумській області отримало довідку про розмір грошового забезпечення встановленої форми і, на виконання приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та Порядку №45, зобов'язане було в безумовному порядку здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року.

Крім того, згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-ІV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі «Міллер проти Австрії» від 16 грудня 1974 року, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. Так, у рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після її закінчення.

Враховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України та було дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45 для проведення перерахунку пенсії, посилання відповідача в листі від 06.12.2017 та у відзиві на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Протоколу 1 Конвенції право позивача мирно володіти своїм майном.

Таким чином, протиправною бездіяльністю ГУ ПФУ в Сумській області порушено право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, що передбачене ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та постановою КМУ №988 від 11.11.2015, у зв'язку з чим, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі довідки УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 № 11/130-513 (1664) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі довідки УМВС України в Сумській області від 19.05.2017 № 11/130- 513 (1664).

При розгляді справи в частині цих позовних вимог, судом також враховані висновки постанови Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № Пз/9901/8/18.

Стосовно заявленого клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд не вбачає підстав для його задоволенню, оскільки за нормами ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, це є право, а не обов'язок суду, крім іншого, позивачем не наведено аргументів, які б свідчили про ухилення відповідача від виконання судового рішення та необхідність у зв'язку з цим застосування положень статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про звернення рішення до негайного виконання, оскільки за нормами п.1. ч.1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Враховуючи, що предметом спору є визнання протиправними бездіяльності відповідача та зобов'язання вчинити його певні дії, та за рішенням суду не вирішувалось питання про стягнення конкретно визначеного розміру суми пенсії, а лише вирішувалось питання щодо зобов'язання вчинити відповідача дії по нарахуванню та виплаті пенсії, така заява позивача не підлягає задоволенню за безпідставністю.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2011, врахувавши до основного розміру пенсії матеріальну допомогу в сумі 3876,00 грн. відповідно до довідки УМВС України в Сумській області від 06.12.2017 №10/21.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2011, врахувавши до основного розміру пенсії матеріальну допомогу в сумі 3876,00 грн. відповідно до довідки УМВС України в Сумській області від 06.12.2017 №10/21.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 19.05.2017 №11/130-513(1664).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі наданої довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 19.05.2017 №11/130-513(1664).

В задоволенні позовних про визнання протиправною бездіяльність щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.09.2011, врахувавши до основного розміру пенсії індексацію в сумі 1869,40грн. та одноразову грошову допомогу при звільненні в сумі 44767,80грн. відповідно до довідки УМВС України в Сумській області від 06.12.2017 №10/21 та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з врахуванням даних сум до основного розміру пенсії відмовити.

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звернення рішення суду до негайного виконання відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 04.05.2018.

Суддя І.Г. Шевченко