
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
05 травня 2018 року м. Рівне №817/858/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доВолодимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до суду з позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач), в якому просив суд визнати протиправним рішення Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (розпорядження 2630 управління Пенсійного фонду України в м. Вараш Рівненської області від 09.11.2017), яке виявилося у неправильному нарахуванні пенсії за віком, де застосовано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1.0, зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести нарахування та виплату пенсії за віком із застосуванням коефіцієнта стажу 1,35, з дня призначення пенсії за віком 09.11.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про протиправність дій пенсійного фонду в частині не застосування коефіцієнта 1,35%, в результаті призначення з 01.11.2017 пенсії за віком. В позовній заяві позивач зазначив, що фактично його не переведено з одного виду пенсії на інших, а призначено пенсію за іншим законом, а тому при визначені розміру пенсії, повинна застосовуватися величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%. Однак, відповідачем, у супереч нормам законодавства вказаного коефіцієнта застосовано не було. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому він вказує на те, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% є безпідставними, оскільки пенсія позивачу призначається не вперше, а тому підстав для застосування положень, які регулюють первинне призначення пенсій, в тому числі застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% - немає. А тому, ОСОБА_1 було переведено на пенсію по віку, шляхом застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. На підставі вищенаведеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю, за безпідставністю.
Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Ухвалою суду від 03.04.2018 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) протягом розумного строку, але не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено, ОСОБА_1 в період з 05.01.2000 по 31.10.2017 була призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" 2262-ХІІ від 09.04.1992(а.с.10).
Згодом, на підставі поданої заяви у жовтні 2017 року позивача переведено на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003.
Факт призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також підтверджується копією розпорядження №2630 від 09.11.2017(а.с.11).
Страховий стаж позивача з 01.07.2000 складає 14 років, 8 місяців, 17 днів, загальний стаж після 2004 року складає 13 років, 9 місяців, 0 днів. Загальний стаж роботи позивача складає 34 роки, 11 місяців, 11 днів. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності складає 1%(а.с.11).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, в частині не застосування коефіцієнту страхового стажу 1,35% при визначені розміру пенсії, та вважаючи протиправним рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991, пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
У ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон України №1058-ІV від 09.03.2003) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
В ч.3 ст.45 цього Закону зазначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З системного аналізу вказаних норм права судом встановлено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первісному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Судом встановлено, що 11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону України №1058-ІV від 09.03.2003.
Згідно із ч.4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Судом відхиляється твердженнями відповідача в частині того, що величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % не застосовуються до визначення розміру пенсії ОСОБА_1, оскільки пенсія позивачу призначена не вперше, з огляду на наступне.
Так, наявними матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років, згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" 2262-ХІІ від 09.04.1992 та перебував на обліку Головному управлінні пенсійного фонду Рівненської області.
На підставі поданої заяви, згідно із розпорядження від 09.11.2017 №2630 позивачу призначено пенсію за віком на підставі іншого Закону, а саме відповідно до Закону України №1058-ІV від 09.03.2003.
З системного аналізу наведених норм пенсійного законодавства, суд дійшов висновку, що у даному випадку переведення позивача з одного виду пенсії на інший, яке регламентовано ст. 45 Закону України №1058-ІV від 09.03.2003 здійснюється шляхом призначення іншого виду пенсії, на підставі поданої заяви пенсіонера, за іншим законом, а саме Законом України №1058-ІV від 09.03.2003.
Аналогічна правова позиція була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного суду України, зокрема у постановах від 22.12.2015 (справа №2-а/199/138/14) від 31.03.2015 (справа №21-612а14).
З огляду на зазначене, положення ч. 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV поширюються на правовідносини щодо визначення розміру пенсії при переведенні ОСОБА_1 на інший вид пенсії, оскільки, у вказаній нормі зазначено, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Отже, відповідачем при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , згідно із Законом України №1058-ІV від 09.03.2003, було безпідставно не застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% .
А тому, суд дійшов висновку про необхідність визнання дії Володимирецького об'єднаного Управління пенсійного фонду України Рівненської області щодо проведення нарахування виплати пенсії на користь позивача, з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу 1% - протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, з дня призначення пенсії.
Згідно із ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то поданий позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вищенаведене, на користь ОСОБА_1, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, судові витрати на суму 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп., сплачені згідно із квитанцій від 20.03.2018 №80, від 28.03.2018 №19 (а.с.2, 22).
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (34402, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул. Соборна, 28, смт. Володимирець, Рівненська область, 34300, код ЄДРПОУ 40377142) - задовольнити повністю.
Визнати дії Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо проведення нарахування виплати пенсії на користь ОСОБА_1, з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% - протиправними.
Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, з дня призначення пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (34402, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Соборна,28, смт. Володимирець, Рівненська область,34300, код ЄДРПОУ 40377142) судові витрати на суму 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05 травня 2018 року.
Суддя Зозуля Д.П.