
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/410/18Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом
позивача ОСОБА_1 до відповідача Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання вчинити певні діїВ С Т А Н О В И В:
02.02.2018 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (надійшла до суду 06.02.2018) до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - Гребінківське об'єднане УПФУ Полтавської області, Управління, відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії.
Підставою для звернення до суду із цим позовом позивач вказує призначення йому пенсії без включення до робочого стажу 15 місяців проходження служби в Збройних Силах України та сплачених позивачем внесків до Пенсійного фонду України за час проходження служби в Збройних Силах України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2018 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
24.02.2018 позивачем направлено до суду документи на усунення недоліків позову (надійшли до суду 27.02.2018).
27.02.2018 позивачем надано до суду уточнену позовну заяву, згідно з якою позивач просить суд:
- зобов'язати Гребінківське об'єднане УПФУ Полтавської області включити в стаж та зарахувати сплачені позивачем внески до Пенсійного фонду України за час мобілізації до Збройних Сил України при проходженні служби і провести перерахунок пенсійних виплат з 26.05.2017, тобто з часу подання заяви про призначення пенсії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 у справі № 816/410/18 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 816/410/18, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
20.03.2018 відповідачем надано до суду відзив на позов, у якому зазначено, що 26.05.2017 ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача про призначення пенсії за віком, як учасник бойових дій. Протоколом № 460 від 31.05.2017 позивачу призначений даний вид пенсії, проте, при обрахунку пенсії Управлінням не враховано в стаж період служби позивача з 09.02.2015 по 30.03.2016 у зв'язку із відсутністю даних у системі персоніфікованого обліку. Крім того, за доводами відповідача, Управлінням правомірно не враховано при обчисленні стажу періоду служби ОСОБА_1 з 09.02.2015 по 30.03.2016, оскільки дані про сплату внесків відсутні /а.с. 43-44/.
27.03.2018 позивачем надано відповідь на відзив, у якій зазначено, що позивачем надано до Управління всі необхідні документи, які підтверджують сплату позивачем внесків до пенсійного фонду за час проходження служби в Збройних Силах України; відповідачем порушено право позивача щодо отримання пенсії відповідно до закону /а.с. 93-94/.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 26.05.2017 позивач звернувся до Гребінківського об'єднаного УПФУ Полтавської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком /а.с. 53/.
Згідно з протоколом від 31.05.2017 № 460 позивачу призначено пенсію як учаснику війни за віком з 26.05.2017 /а.с. 46/.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 06.07.2017 про врахування доходів позивача з 12.02.2015 по 29.04.2016 на підставі довідок, виданих Військовою академією м. Одеси, та довідкою Військової частини В 2050 № 1168, для нарахування позивачу пенсійного забезпечення /а.с. 31/.
У листі Гребінківського об'єднаного УПФУ Полтавської області від 13.07.2017 № 3/Я-05 вказано, що при обчисленні позивачу пенсії враховано трудовий стаж 34 роки 9 місяців 11 днів; заробіток для обчислення пенсії враховано відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" за період страхового стажу з липня 2000 року по грудень 2013 року, травень 2014 року, з травня 2016 року по квітень 2017 року виключно за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку; середньомісячний заробіток становить - 5541,05 грн; коефіцієнт заробітку - 1,47196 грн. Також зазначено, що суми, указані в наданих довідках № 6/66/170 від 30.06.2017 та № 1169 від 06.06.2017, не значаться в даних персоніфікованого обліку, тому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вони не враховані в заробіток для обчислення пенсії /а.с. 32/.
Не погоджуючись із указаною відмовою, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Розглянувши письмові пояснення позивача щодо строку звернення до суду із цим позовом та враховуючи положення статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою захисту прав позивача наявні підстави для визнання поважними причини пропуску строку подання позивачем позову до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною другою зазначеної статті страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на кожну застраховану особу відкривається персональна облікова картка, в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті).
Пунктом "в" частини третьої статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що до стажу роботи зараховується також військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною першою статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено аналогічну норму, відповідно до якої час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу.
У пункті 2 частини першої статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію - для осіб, зазначених у пунктах 7 - 9, 12 - 14, 17 і 18 статті 11 цього Закону.
Згідно з довідкою Військової частини А 2050 від 06.06.2017 № 1168 про заробітну плату (грошове забезпечення, винагороду за цивільно-правовим договором) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за період з березня 2015 року по квітень 2016 року військовою частиною сплачувалися страхові внески у розмірі: березень 2015 року - 69,5 грн; квітень 2015 року - 105,76 грн; травень 2015 року - 120,87 грн; червень 2015 року - 120,87 грн; липень 2015 року - 120,87 грн; серпень 2015 року - 121,21 грн; вересень 2015 року - 121,21 грн; жовтень 2015 року - 121,21 грн; листопад 2015 року - 400,99 грн; грудень 2015 року - 368,95 грн; січень 2016 року - 0 грн; лютий 2016 року - 0 грн; березень 2016 року - 0 грн; квітень 2016 року - 0 грн; загальний розмір - 1671,44 грн /а.с. 29/.
Відомості, зазначені у довідці Військової частини А 2050 від 06.06.2017 № 1168, відповідають інформації, указаній у довідці Військової частини А 3085 від 11.04.2018 № 682, наданої на вимогу суду.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 7 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Згідно з пунктом 9 частини другої статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана здійснювати відповідно до закону контроль за достовірністю поданих страхувальниками і застрахованими особами відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку.
Стаття 14-1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачає, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані: 1) надавати на безоплатній основі інформацію з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру органам доходів і зборів, фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування, органам праці та соціального захисту в порядку, визначеному Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування; 2) забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; 3) здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; 4) надавати безоплатно на вимогу застрахованих осіб інформацію, що міститься на їх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру.
Отже, обов'язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, ведення обліку виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігання таких відомостей у порядку, передбаченому законодавством, покладено на платника єдиного внеску (у даному випадку - військові частини), а контролюючі функції покладено на органи Пенсійного фонду України.
Таким чином, відсутність інформації у реєстрі застрахованих осіб за період проходження військової служби за призовом під час мобілізації не є виною позивача, а тому не може бути підставою для неврахування зазначеного періоду до страхового стажу.
Крім того, суд зазначає, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 638/20628/16-а.
Водночас відповідачем не враховано вищевикладеного при прийнятті рішення, зазначеного в листі Гребінківського об'єднане УПФУ Полтавської області від 13.07.2017 № 3/Я-05.
Таким чином, відмова, викладена в листі Гребінківського об'єднане УПФУ Полтавської області від 13.07.2017 № 3/Я-05, є протиправною та підлягає скасуванню.
Отже, суд вважає за необхідне зобов'язати Гребінківське об'єднане УПФУ Полтавської області повторно розглянути заяву позивача від 06.07.2017 (вхідний номер № 3/Я-05 від 06.07.2017), з урахування висновків суду.
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача включити в стаж та зарахувати сплачені позивачем внески до Пенсійного фонду України за час мобілізації до Збройних Сил України при проходженні служби і провести перерахунок пенсійних виплат з 26.05.2017, тобто з часу подання заяви про призначення пенсії, задоволенню не підлягають.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання цього позову, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 243-246, 250, 255, 260, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (пров. Євгена Гребінки, 13, м. Гребінка, Полтавська область, 37400, ідентифікаційний код 41247253) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову, викладену в листі Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 13.07.2017 № 3/Я-05.
Зобов'язати Гребінківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.07.2017 (вхідний номер № 3/Я-05 від 06.07.2017), з урахування висновків суду.
У задоволенні частини позовних вимог щодо зобов'язання Гребінківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області включити в стаж та зарахувати сплачені ОСОБА_1 внески до Пенсійного фонду України за час мобілізації до Збройних Сил України при проходженні служби і провести перерахунок пенсійних виплат з 26.05.2017, тобто з часу подання заяви про призначення пенсії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя Т.С. Канигіна