
Справа № 815/2076/18
УХВАЛА
04 травня 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши заяву Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, за участі Арцизького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
В обґрунтування наданої заяви заявник вказує, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 була зареєстрована в управлінні Пенсійного фонду України в Арцизькому району як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Станом на 19.02.2013 року було виписане рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пенсі за несплату (перерахування або несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 267 на суму 1090,80 грн. Управління звернулось до органів державної виконавчої служби із заявою про відкриття виконавчого провадження та стягнення заборгованості в примусовому порядку. 21.12.2016 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 988 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» відповідно до якої постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 1, реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 2, перейменувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 3. На виконання постанови управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі та управління Пенсійного фонду України у Тарутинському районі 31.03.2017 року припинили свою діяльність за рішенням засновників та 31.03.2017 року створено Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області, код ЄДРПОУ 41250675, юридична адреса вул. Соборна, будинок 27 Б, м. Арциз, яке є правонаступником припинених юридичних осіб. У зв'язку з чим, Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області просить замінити стягувача та поновити строк для подання вимоги до державної служби.
Згідно ч. 5 ст. 15 ЗУ «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Як вбачається з наданої до суду заяви, Арцизьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області просить суд замінити сторону виконавчого провадження та поновити строк пред'явлення виконавчого документа до виконання на підставі рішення
управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 267 від 19.02.2013 року до ОСОБА_2 у розмірі 1090,80 грн.
Відповідно до п. 10 розділу 7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 року за № 508/26953, рішення про нарахування пені та/або застосування штрафів є виконавчим документом.
Згідно ч. 1, 4 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, визначена норма КАС України регулює питання виконання судових рішень в адміністративних справах, а саме: питання заміни сторони виконавчого провадження з виконання рішень адміністративних судів.
Враховуючи, що виконавчим документом у виконавчому провадженні є рішення про нарахування пені та/або застосування штрафів, а не рішення суду в адміністративний справі, суд позбавлений можливості вирішити питання про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання на підставі приписів КАС України.
Згідно з ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Розділом VI ЦПК України врегульовані процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень у цивільних справах та рішень інших органів (посадових осіб), що також вбачається з назви цього Розділу ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст.442 ЦПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дана заява про заміну стягувача підлягає розгляду за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
При цьому суд зазначає, що справи за позовам про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), в тому числі вимоги про сплату боргу, належать до справ адміністративної юрисдикції незалежно від суб'єкта звернення до суду (ч. 2 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження"). Проте, в даному випадку, заявник не ставить питання оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби, а просить суд здійснити заміну сторони виконавчого провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Частиною 6 статті 7 КАС України, визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
На підставі вищевикладеного суд дійшов до висновку, що слід відмовити у відкритті провадження за заявою Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, за участі Арцизького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання, оскільки вказану заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 19, 170, 171, 379 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження відмовити у відкритті провадження за заявою Арцизького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, за участі Арцизького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Роз'яснити заявнику, що заявлені вимоги підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Суддя О.А. Левчук