справа № 2а-11036/09/0470 категорія статобліку-2.22
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 грудня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхно І.В.
при секретарі Чупіній О.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом приватного підприємства «Бухгалтерський сервіс»
до Дніпропетровського обласного відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
про скасування рішення № 594/20 від 03.06.2009р., -
В С Т А Н О В И В :
Приватне підприємство «Бухгалтерський сервіс» звернулося до суду із адміністративним позовом до Дніпропетровського обласного відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, з урахуванням уточнень адміністративного позову від 22.09.2009р., які були прийняті судом, про скасування рішення «Про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування» № 594/20 від 03.06.2009р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення № 594/20 від 03.06.2009р. є незаконним, адже акт перевірки від 18.05.2009р., на підставі якого було винесено вищезазначене рішення, яке є предметом оскарження, не має посилань на нормативні документи, які б передбачали б неутримання податку з нарахованих доходів громадянці ОСОБА_4 за грудень 2008р. Крім того, Фонд заробітної плати на підприємстві розрахований вірно, доплата за суміщення посад ОСОБА_4 включена підприємством в фонд оплати праці, середньоденна заробітна плата вищезазначеної громадянки при розрахунку розміру допомоги по вагітності та пологах визначена вірно відповідно до вимог чинного законодавства, сума заробітної плати робітників підприємства відображена в усіх необхідних звітах. Крім того, з фонду оплати праці за грудень 2008р. утримані та нараховані всі необхідні податки та збори, а тому позивач не згоден із актом перевірки від 18.05.2009р. та рішення № 594/20 від 03.06.2009р., на підставі якого було не прийнято до заліку до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності витрати у сумі 2827 грн. 10 коп. та накладено на приватне підприємство «Бухгалтерський сервіс» штраф у розмірі 1413,55 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх в повному обсязі, виходячи з положень пп.1 п. 1 ст. 21, ст.. 39, п.1, п.2 ст. 53 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженнями та похованням», ст. 105 Кодексу законів про працю України та з підстав, викладених в адміністративному позові.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили та просили відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на наступне. Територіальною державною інспекцією праці в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області було проведено перевірку приватного підприємства «Бухгалтерський сервіс» з питань відповідності чинному законодавству дій керівництва щодо встановлення громадянці ОСОБА_4 завищеного розміру заробітної плати перед відпусткою по вагітності та пологах, за результатами якої було складено акт від 18.05.2009р. Під час перевірки приватного підприємства «Бухгалтерський сервіс» Територіальною державною інспекцією праці в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області було виявлено наявність численних порушень законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування, зокрема, виявлено порушення вимог ст. 105 Кодексу законів про працю України в частині встановлення доплати за виконання обовязків тимчасово відсутнього працівника, а саме: проведена у грудня 2008р. доплата громадянці ОСОБА_4 за посаду головного бухгалтера у розмірі 765 грн. завищена та нарахована безпідставно, оскільки виконання обовязків головного бухгалтера ОСОБА_4 не було оформлено відповідним наказом керівника приватного підприємства «Бухгалтерський сервіс», що призвело до переплати коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у сумі 2827 грн. 10 коп. У звязку із виявленими під час проведення перевірки порушеннями, на підставі акту від 18.05.2009р., було винесено рішення № 594/20 від 03.06.2009р. відповідно до якого не прийнято до заліку до бюджету Фонду витрати у сумі 2827 грн. 10 коп. та накладено на підприємство штраф у розмірі 1413,55 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.
Позивач - приватне підприємство «Бухгалтерський сервіс» (ідентифікаційний код 25009999) зареєстровано як юридична особа рішенням Виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області від 30.10.1997р. (номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 1223120 0000 001200), адреса місцезнаходження юридичної особи: вул. Медична, б. 5, кв. 2, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область, 51931, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 4640 від 31.08.2005р. (а.с. 23-24).
Приватне підприємство «Бухгалтерський сервіс» на підставі заяви про реєстрацію від 29.12.2001р. було взято на облік за № 120210000051 як страхувальник в Дніпродзержинській міській виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка відповідно до постанови правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) «Про зміни в структурі робочих органів Фонду» № 81 від 25.12.2007р. є правонаступником Заводської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с. 53-54).
Правовідносини між сторонами регулюються, зокрема, нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001р. № 2240 (далі - Закон № 2240).
В свою чергу, відповідно до ч. 2 ст. 27 вищезазначеного Закону страхувальник зобовязаний, зокрема: нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески; вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів; допускати посадових осіб органів Фонду до перевірок правильності обчислення та сплати страхових внесків, використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок.
Згідно пункту 3 частини 1 статті Закону № 2240 Фонд має право здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.
18.05.2009р. спеціалістами Дніпродзержинської міської виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до п. 15.3 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 38 від 19.09.2001р. (далі - Інструкція), на підставі доручень від 29.04.2009р. № 190 та від 05.05.2009р. № 200 було проведено перевірку правильності, повноти нарахування страхових внесків та цільового використання коштів Фонду за період з 01.01.2008р. по 01.04.2009р. приватного підприємства «Бухгалтерський сервіс». За результатами зазначеної перевірки було складено Акт від 18.05.2009р. В ході перевірки встановлено, що по 1 листку непрацездатності нараховано та виплачено допомогу по по вагітності та пологах громадянці ОСОБА_4, яка працювала на підприємстві лише 1 повний місяць та заробітну плату якої нараховано та виплачено значно вищу, ніж в інших працівників підприємства. У звязку з цим було невірно розраховано середньоденну заробітну плату при розрахунку розміру допомоги по вагітності та пологах, чим порушено вимоги п. 2 ст. 53 Закону № 2240 та п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» № 1266 від 26.09.2001р. (а.с. 9-12).
У звязку з виявленими під час перевірки порушеннями, за зверненням Дніпродзержинської міської виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було ініційовано проведення Територіальною державною інспекцією праці в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області перевірки приватного підприємства «Бухгалтерський сервіс» з питань відповідності чинному законодавству дій керівництва підприємства щодо встановлення громадянці ОСОБА_4 завищеного розміру заробітної плати перед відпусткою по вагітності та пологах, за результатами якої складено Акт від 13.05.2009р. (а.с. 55).
Зазначені порушення також були відображені в приписі № 04-03-115/65-45 від 13.05.2009р. та в листі-відповіді на запит № 114 від 13.05.2009р. (а.с. 57-58).
При дослідженні матеріалів справи, судом встановлено, що наказом по підприємству № 07/2 від 06.11.2008р. на посаду заступника головного бухгалтера з 06.11.2008р. з окладом 640 грн. було прийнято ОСОБА_4
У штатному розписі, який діє з 01.11.2008р. встановлені посади: головний бухгалтер з окладом 765 грн. та бухгалтер-експерт з окладом 595 грн.
На підставі особистої зави головного бухгалтера підприємства ОСОБА_5 наказом № 01/1-О-1 від 31.10.2008р. було надано планову відпустку на період з 01.11.2008р. по 28.11.2008р.
Відповідно до наказу № 07/3 від 06.11.2008р. у звязку з виробничою необхідністю на ОСОБА_4 було покладено виконання обовязків головного бухгалтера та бухгалтера-експерта з оплатою у розмірі 100% посадових окладів відповідних професій.
Посада бухгалтера-експерта на підприємстві у листопаді грудні 2008р. була вільним робочим місцем (посадою).
За листопад 2008р. ОСОБА_4 була нарахована заробітна плата у розмірі 1700 грн. (640 грн. посадового окладу заступника головного бухгалтера та 1060 грн. за наказом № 07/3 від 06.11.2008р.).
У грудні 2008р. головний бухгалтер відпрацювала три робочих дні (з 01.12.2008р. по 03.12.2009р.) та на підставі особистої заяви від 01.12.2008р. їй було надано відповідно до наказу № 08/О-1 від 04.12.2008р. надано планову відпустку з 04.12.2008р. по 31.12.2008р.
Згідно відомостей нарахування заробітної плати ОСОБА_4 була нарахована заробітна плата у розмірі 2000 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 105 КЗпП працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, установі, організації поряд із своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обовязки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обовязків тимчасово відсутнього працівника.
Тимчасовим заступництвом вважається виконання службових обовязків за посадою працівника, який тимчасово відсутній. Згідно із вимогами законодавства воно повинно бути оформлено наказом чи розпорядженням. Працівнику, який заміщує посаду тимчасового відсутнього, виплачується різниця між його фактичним окладом і посадовим окладом працівника, який тимчасово відсутній. Така виплата провадиться за умови, що працівник, який заміщує відсутнього, не є штатним заступником або помічником або помічником відсутнього.
Відповідно до наказу № 07/2 від 06.11.2008р. ОСОБА_4 є замісником головного бухгалтера, тобто штатним заступником головного бухгалтера (а.с. 27), а тому з огляду на вищезазначену норму ч. 1 ст. 105 КЗпП, не має права отримувати виплату за заміщення посади тимчасово відсутнього працівника у вигляді різниці між його фактичним окладом і посадовим окладом працівника, який тимчасово відсутній.
Крім цього, наказу про доручення ОСОБА_4 виконання обовязків головного бухгалтера (на час перебування у відпустці з 04.12.2008р. по 31.12.2008р.) видано не було, безпосереднього розміру доплати не встановлено на заяві головного бухгалтера ОСОБА_5 про надання відпустки від 01.12.2008р. міститься лише резолюція директора підприємства ОСОБА_6 (а.с. 28).
Таким чином, проведена у грудні 2008р. доплата за посаду головного бухгалтеру суперечить вимогам діючого законодавства та нарахована безпідставно, чим порушено вимоги ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» (а.с. 55-56).
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 2240 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яка компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у звязку з вагітністю та пологами.
Частиною 1 ст. 39 вищезазначеного закону передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 % середньої заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до ст. 53 цього Закону, і не залежить від страхового стажу.
В свою чергу, відповідно до ч. 2 ст. 53 Закону № 2240 порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» № 1266 від 26.09.2001р. середня заробітна плата застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до листка непрацездатності ААЦ № 744740 середньоденний розмір для розрахунку допомоги по вагітності та пологах розраховано за 23 робочих дні з урахуванням заробітної плати в розмірі 2000 грн. становить 86 грн. 96 коп., а сума виплаченої допомоги складає 7391 грн. 60 коп. (85 днів х 86 грн. 96 коп.), а з урахуванням заробітної плати в розмірі 1235 грн. (2000 грн. 765 грн.) сума допомоги становить 4564 грн. 50 коп. (85 днів х 53 грн. 70 коп.). Таким чином, внаслідок безпідставного завищення нарахованої заробітної плати за грудень 2008р. на 765 грн. було завищено і її середній розмір для розрахунку допомоги по вагітності та пологах, що призвело до переплати коштів Фонду у сумі 2827 грн. 10 коп.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що виплата ОСОБА_4 надбавки за виконання обовязків головного бухгалтера на підприємстві в грудні 2008р., яка на той час знаходилась у черговій відпустці, є незаконною, а тому нарахування та виплата зазначеній громадянці заробітної плати в сумі 765 грн. і як слідство, в порушення вимог п. 7 вищезазначеної Постанови КМУ здійснення невірного розрахування середньоденної заробітної плати при розрахунку допомоги по вагітності та пологах.
Таким чином, розмір переплати коштів Фонду складає 2827 грн. 10 коп. (7391 грн. 60 коп. - 4564 грн. 50 коп.).
Акт перевірки від 18.05.2009р. було підписано посадовими особами позивача (директором, головним бухгалтером, уповноваженою особою із соціального страхування) без заперечень та зауважень (а.с. 9-12).
Відповідно до пп. 15.14.4. Інструкції при наявності заперечень або зауважень до акта ревізії (перевірки) керівник, головний бухгалтер чи інші особи, які підписують акт, в день його передачі роблять про це застереження перед своїми підписами із зазначенням дати та роблять запис "з вимогами розділу 15 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 р. N 38 ознайомлений" і не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня підписання із зауваженнями подають до нього письмові пояснення чи заперечення. У цей же термін страхувальник має право заперечення або пояснення по акту ревізії надіслати поштовим відправленням з повідомленням про вручення. Оформлення зазначеного поштового відправлення здійснюється згідно з Порядком оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.97 р. N 799. Якщо протягом зазначеного терміну пояснення чи зауваження стосовно акта не надійшли або поштове відправлення здійснене з порушенням зазначеного терміну, то акт ревізії вважається узгодженим.
27.05.2009р., тобто з порушенням терміну подачі письмових пояснень чи заперечень щодо акту перевірки, до Дніпродзержинської міської виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від приватного підприємства «Бухгалтерський сервіс» надійшов акт розбіжностей до акту перевірки від 18.05.2009р., однак, у звязку з порушенням термінів його подачі на підставі п.п. 15.14.4. Інструкції зазначений акт розбіжностей не розглядався Дніпродзержинською міською виконавчою дирекцією Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, про що позивача було повідомлено листом № 02-13/1582 від 02.06.2009р. (а.с. 16) і з огляду на вищезазначене положення Інструкції акт 18.05.2009р.вважається узгодженим.
Відповідно до п. 8.7. «Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду», затвердженої постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 16 від 26.06.2001р. витрати коштів Фонду, які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки, не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків і відшкодовуються за рахунок страхувальника.
Згідно із ст. 30 Закону № 2240 за порушення порядку витрачання страхових коштів несе відповідальність страхувальник. Зазначеною статтею передбачено накладення штрафу у розмірі 50 % належної до сплати суми страхових внесків, тобто на суму 2827 грн. 10 коп. накладається штраф у розмірі 1413 грн. 55 коп. (2827 грн. 10 коп. х 50 %).
На підставі акту перевірки від 18.05.2009р. заступником директора відповідача 03.06.2009р. винесено рішення № 594/20 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 43).
Згідно вищезазначеного рішення, на підставі п.п 1, 2 п. 1 ст. 19 та п. 1 ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за виявлені порушення не прийнято до зарахування витрати у сумі 2827 грн. 10 коп. та накладено на позивача штраф у розмірі 1413,55 грн.
Позивач не погодився з рішенням № 594/20 від 03.06.2009р. та оскаржив його у адміністративному порядку до вищестоящого органу.
За результатами розгляду скарги виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України в м. Київ прийнято рішення № 04-06/4625 від 08.07.2009р., яким позивачу відмовлено в задоволенні скарги, а дії відповідача щодо не прийняття до заліку витрат в сумі 2827 грн. 10 коп. та накладення на підприємство штрафу у розмірі 1413,55 грн. визнано правомірними (а.с. 22).
Крім того, посилання позивача на те, що порядок нарахування страхових внесків на підприємстві відповідає чинному законодавству відповідно до Акту перевірки від 18.05.2009р., в судовому засіданні були спростовані представниками відповідача, які зазначили, що дійсно згідно із розділом II зазначено акту перевірки на підприємстві були правильно нараховані страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, однак, в розділі IV та відповідно у висновках акту перевірки було встановлено порушення нарахування та виплати допомоги по вагітності та пологах громадянці ОСОБА_4 та використання з порушенням діючого законодавства України коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В судовому засіданні відповідачем було доведено, що оскаржуване рішення винесено на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення
Отже, суд дійшов висновку, що при складанні акту перевірки та винесенні оспорюваного рішення, уповноважені особи відповідача діяли відповідно до вимог чинного законодавства України, підстав для визнання незаконним та скасування рішення Фонду № 594/20 від 03.06.2009р. не має.
Зважаючи на вище наведене, суд вважає, що позовні вимоги приватного підприємства «Бухгалтерський сервіс» до Дніпропетровського обласного відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення № 594/20 від 03.06.2009р. є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 71, 86, 128, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Бухгалтерський сервіс» до Дніпропетровського обласного відділення Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення № 594/20 від 03.06.2009р. - відмовити.
На постанову протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд може бути подано заяву про її апеляційне оскарження, а протягом двадцяти днів після подання заяви апеляційна скарга на постанову суду.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови викладений 14.12.2009р.
Суддя І. В. Юхно