
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2018 р. м. Одеса Справа № 522/21316/17
Категорія: 10.3
Головуючий в 1 інстанції: Бойчук А. Ю.
Час і місце ухвалення: 16:19 год. м. Одеса
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого – Лук’янчук О.В.
суддів – Бітова А. І.
– ОСОБА_1
при секретарі – Черкасовій Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12 січня 2018 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в якому просив:
- визнати дії Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради про позбавлення позивача 100% пільги за опалення квартири протиправними, бо вони протирічать Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ст. 13 п. 5 перший абзац.
- зобов'язати Департамент праці і соціальної політики Одеської міської ради виконати Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ст. 19, 22, 58 Конституції України та забезпечити 100% пільгою на опалення квартири.
Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 12 січня 2018 року у задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 до Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу в якій зазначає про порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування обставин справи, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що його права на 100 відсотків пільги гарантує Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Позивач зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, к. 2, кв. 29 та займає житлову площу 2 кімнати 26.60 кв. м. 49.30 у 14 поверховому будинку. Разом з ним зареєстровані та проживають дружина та дочка. Дружина позивача, ОСОБА_3 є інвалідом 3 групи.
Згідно довідки від 22.07.2011 року, ОСОБА_2, користується пільгами на житлово-комунальні послуги в розмірі 100% та телефон - 50%. Кількість пільговиків - 2 особи.
В квітні 2016 року від КП «Теплопостачання м. Одеси» надійшов рахунок за опалення на суму 234,00 гривні за березень-квітень 2016 року, який позивач вважає неправомірним, оскільки має право на 100% знижку на житлово-комунальні послуги.
Листом від 01.08.2016 року № 01-10-11223/10 Департаменту, позивачу було роз'яснено, що за інформацією КП «Теплопостачання м. Одеси» нарахування за послуги централізованого опалення мешканцям будинку здійснюється відповідно до показників приладу обліку теплової енергії пропорційно опалювальній площі квартир. Для одеситів, що мешкають в житлових будинках п'яти та більше поверхів, обладнаних приладами обліку теплової енергії, які знаходяться на прямих розрахунках з КП «Теплопостачання м. Одеси», нормативний тариф складає: 1.1,3452 грн./кв. м, а розрахункова вартість 1 кв. м опалювальної площі-дата- мешканців Вашого будинку склала: лютий 2016 року - 14,694 грн./кв. м; березень 2016 року - 13,443 грн./кв. м. Застосування норм споживання і тарифів при розрахунку пільг при оплаті за послуги централізованого опалення стосуються всіх категорій пільговиків. У разі перевищення соціальних норм використання теплової енергії відшкодування пільг здійснюється в межах соціальних нормативів, залишок сплачується в повному обсязі. Внаслідок різниці між нормативним тарифом та розрахунковою вартістю 1 кв. м опалювальної площі виникла заборгованість по Вашому особовому рахунку (вул. Варненська, 25, к. 2, кв. 29). А саме: лютий 2016 року - 159,07грн.; березень 2016 року - 99,63 грн.
Тобто, пільги при оплаті за житлово-комунальні послуги надаються позивачу відповідно до норм чинного законодавства України.
Листом від 22.05.2017 року, позивачу було роз'яснено, що відповідно до п. 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодною та гарячою водою, водовідведенню, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, пільги надаються на підставі показників домових приладів обліку теплової енергії пропорційно опалювальній площі. Кількість теплової енергії для надання пільг з централізованого опалення не повинно перевищувати соціальних норм витрати тепла на опалення житлових будинків, затверджених Постановою. Відшкодування пільг здійснюється в межах соціальних нормативів, у разі перевищення соціальних норм витрат теплової енергії перевитрата оплачується на загальних підставах. Це стосується всіх категорій пільговиків, утому числі інвалідів війни, які мають право на 100% пільгу.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, виходив з того, що Департамент праці і соціальної політики Одеської міської ради діяв на підставі та в межах повноважень, що передбачені чинним законодавством України, а тому вимога про визнання дій Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради протиправними є такою, що не підлягає задоволенню
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до положень статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", виключно законами України визначаються пільги, зокрема, щодо оплати житлово-комунальних послуг.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Колегія суддів зазначає, що позивач має право на отримання пільг як інвалід війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та зауважує наступне.
Відповідно до п.п. 4, 5, 6 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», інвалідам війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги:
100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.;
100-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті, пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо, передбачені пунктами 4-6 цієї статті, надаються інвалідам війни та членам їх сімей, які проживають разом з ними, незалежно від виду житла чи форми власності на нього.
Таким чином, позивач, як інвалід війни, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має право на отримання 100-відсоткової знижки на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема, на оплату спожитої електроенергії та централізоване теплопостачання в межах норм, передбачених законодавством.
Згідно з п. п. 8, 9 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, інформування населення відповідно до законодавства про реалізацію місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також щодо відповідності якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам; укладання договорів з підприємствами різних форм власності на вироблення та/або виконання житлово-комунальних послуг.
Стандарти, нормативи, норми, порядки (481-2005-п) і правила (630-2005-п, 1070-2008-п) у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють центральні органи виконавчої влади та інші спеціально уповноважені на це органи виконавчої влади, а також органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень.
Крім того у відповідності до п. 7, п. 17, п. 21 постанови КМ України від 21.07.2005 року № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування мають право тимчасово визначати інші норми споживання, кількісні та якісні показники та режими надання послуг в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до преамбули та підпунктів 2, 3 пункту 3 постанови КМ України від 06.08.2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», з метою забезпечення державних соціальних гарантій у сфері житлово-комунального обслуговування, приведення існуючих норм споживання житлово-комунальних послуг до їх фактичного обсягу споживання, дотримання принципу соціальної справедливості під час надання пільг і субсидій, відповідно до статей 5 і 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» Кабінетом Міністрів України установлено громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для:
1) оплати користування житлом/утримання житла - 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю;
2) централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей ветеранів війни, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у разі користування газопостачанням зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю.
Також колегія суддів зазначає, що пунктом 22 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від № 630, визначено, що у разі встановлення квартирних засобів обліку їх показання розподіляються пропорційно до кількості мешканців квартири. Пільги споживачам з оплати послуг надаються на частку, отриману після такого розподілу, за фактичними витратами, але не вище нормативів (норм) споживання, визначених законодавством.
У інший спосіб спірні правовідносини законодавством України не врегульовано.
Як вбачається, з матеріалів справи, останній, разом з дружиною, користується 100-відсотковою знижкою на оплату житлово-комунальних послуг, як інвалід війни, згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідно до соціальних норм, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
При цьому, право позивача на користування 100% знижкою на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» обмежено середніми нормами споживання, які встановлено приписами ст. 13 зазначеного Закону
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо відсутності у позивача права на користування 100% знижкою на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» без обмеження норм споживання.
Судом першої інстанції правомірно відхилено твердження позивача про те, що відповідач позбавив його 100% пільги за опалення квартири, оскільки Департамент не має на те повноважень, він діє відповідно до покладених на нього завдань та у межах встановлених чинним законодавством України.
Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12 січня 2018 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено та підписано 02 травня 2018 року .
Головуюча суддя: О.В. Лук’янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова