
Справа № 815/900/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Соколенко О.М.;
при секретарі – Любімовій О.Є.
за участю:
представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),
представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),-
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Глорі Плюс” про стягнення суми штрафів за порушення законодавства про рекламу,-
ВСТАНОВИВ:
28 лютого 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Глорі Плюс”, в якій позивач просить суд:
- стягнути з ТОВ “Глорі Плюс” (код ЄДРПОУ 026551150, адреса: 65009, Одеська обл., м.Одеса, Французький бульвар, будинок 66/2, офіс 703) до Державного бюджету України на р/р 31111106700008, МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, одержувач УК у м.Одесі/Приморський р-н, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафу в розмірі 5083,00 грн.
- стягнути з ТОВ “Глорі Плюс” (код ЄДРПОУ 026551150, адреса: 65009, Одеська обл., м.Одеса, Французький бульвар, будинок 66/2, офіс 703) до Державного бюджету України на р/р 31111106700008, МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, одержувач УК у м.Одесі/Приморський р-н, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафу в розмірі 5083,00 грн.
- стягнути з ТОВ “Глорі Плюс” (код ЄДРПОУ 026551150, адреса: 65009, Одеська обл., м.Одеса, Французький бульвар, будинок 66/2, офіс 703) до Державного бюджету України на р/р 31111106700008, МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, одержувач УК у м.Одесі/Приморський р-н, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафу в розмірі 5083,00 гри.
- стягнути з ТОВ “Глорі Плюс” (код ЄДРПОУ 026551150, адреса: 65009, Одеська обл., м.Одеса, Французький бульвар, будинок 66/2, офіс 703) до Державного бюджету України на р/р 31111106700008, МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, одержувач УК у м.Одесі/Приморський р-н, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафу в розмірі 1700,00 грн.
- стягнути з TOB “Глорі Плюс” (код ЄДРПОУ 026551150, адреса: 65009, Одеська обл., м.Одеса, Французький бульвар, будинок 66/2, офіс 703) до Державного бюджету України на р/р 31111106700008, МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, одержувач УК у м.Одесі/Приморський р-н, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафу в розмірі 1700,00 грн.
- стягнути з TOB “Глорі Плюс” (код ЄДРПОУ 026551150, адреса: 65009, Одеська обл., м.Одеса, Французький бульвар, будинок 66/2, офіс 703) до Державного бюджету України на р/р 31111106700008, МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, одержувач УК у м.Одесі/Приморський р-н, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Так, в обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 10 квітня 2017 року на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від Управління реклами Одеської міської ради надійшов лист за вх. №2392/23, в якому зазначено, що Управлінням реклами Одеської міської ради спільно з КП «Одесреклама» зафіксовано розміщення зовнішньої реклами без дозвільних документів ТОВ «Глорі Плюс» за адресами: м.Одеса, Французький бульвар, 64; м.Одеса, Французький бульвар. 66/2; м.Одеса, Французький бульвар 66/3. До вказаного листа були додані акти фіксації недотримання вимог ОСОБА_3 розміщення зовнішньої реклами в м.Одесі, Порядку розміщення вивісок та території м.Одеси від 24.10.2016 року №006470, від 24.10.2016 року №006486, від 24.10.2016 року №006280.
Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області вказує, що 16.05.2017 року складено протоколи про порушення законодавства про рекламу №30, №31 та №32, а саме: про наявні ознаки порушення ч.1ст.16 Закону України «Про рекламу». Рішеннями про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу №30, №31, №32 від 25.05.2017 року вирішено розпочати розгляд справи щодо ТОВ «Глорі Плюс», та строк розгляду справ про порушення законодавства про реклами було продовжено доповідною запискою. Листом від 15.06.2017 року за вих.№3805/06 ТОВ «Глорі Плюс» повідомлено про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу, який призначено на 11.07.2017 року. Факт отримання листа підтверджується рекомендованим повідомленням №6500136228433. Як вказує позивач, клопотань про відкладення розгляду справи від ТОВ «Глорі Плюс» на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області не надходило.
У позовній заяві також зазначено, що протоколами засідання у справі про порушення законодавства про рекламу від 11.07.2017 року №30/1, №31/1 та №32/1 встановлено факт порушення ТОВ «Глорі Плюс» ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» щодо порядку розміщення зовнішньої реклами, а саме: розміщення на фасаді будинку за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, будинок 66/2 (бізнес центр «Кадорр»), без відповідного дозволу виконавчого органу Одеської міської ради, рекламних засобів розмірами: 7,1 м х 1,5 м х 1 сторону, маркізи - 15 одиниць; розміщення на фасаді будинку за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, будинок 64 (котеджний городок), без відповідного дозволу виконавчого органу Одеської міської ради, рекламних засобів розмірами: 4 м х 0,65 м х 1 сторону, 2,7м х 0,3м х 1 сторону, 3,5 м х 0,3м. х 1 сторону; розміщення за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, будинок 66/3, без відповідного дозволу виконавчого органу Одеської міської ради, рекламного засобу типу стела розмірами: 1,4 м х 3,6 м х 1 сторону (Т=0,05), за що передбачена відповідальність ч.4 ст.27 Закону України «Про рекламу» - у розмірі п’ятикратної вартості розповсюдження реклами.
У зв’язку із ненаданням ТОВ «Глорі Плюс» документів щодо вартості реклами, яка розповсюджується з порушенням вимог законодавства щодо її розміщення, позивач вважав за доцільне застосування до суб’єкта господарювання штрафних санкцій згідно ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу».
За результатами розгляду справи, як вказує позивач у позовній заяві, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області 17.07.2017 року прийняті рішення №36, №37 та №38, якими на ТОВ «Глорі Плюс» накладено штрафи. Вказані рішення направлено на адресу відповідача і отримано останнім 28.07.2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням №6501209111110.
У позовній заяві зазначено, що листом від 19.04.2017 року за вих.№2454/06 на адресу ТОВ «Глорі Плюс» направлено вимогу про надання протягом трьох робочих днів з дня отримання даного листа належним чином завірених копій реєстраційних та дозвільних документів. Вказаний лист отримано відповідачем 05.05.2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням №6501208889240, однак, як стверджує позивач, відповідь на вказаний лист та витребувані документи ТОВ «Глорі Плюс» не надало.
Позивач вказує, що 12.07.2017 року складено протоколи про порушення законодавства про рекламу №63, №64 та №65 про наявні ознаки порушення ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», а саме: ненадання необхідних для розгляду справи (здійснення проваджень щодо контролю) документів, які містять інформацію про вартість розповсюдженої реклами за адресами: м.Одеса, Французький бульвар, 66/2 (рекламний засіб розміром: 7,1м х 1,5м х 1 сторону, маркізи одиниць); м.Одеса, Французький бульвар, 64 (рекламні засоби розмірами: 4м х 0,65м х 1 сторону; 2,7 х 0,3м х 1 сторону; 3,5 м х 0,3 м х 1 сторону) та м.Одеса, Французький бульвар, 66/3 (рекламний засіб типу стела розміром: 1,4м х 3,6м х 1 сторону (Т=0,05). Рішеннями про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу №63,64,65 від 10.08.2017 року вирішено розпочати розгляд справи про порушення ТОВ «Глорі Плюс». Листом від 10.08.2017 року за вих.№5592/06. ТОВ «Глорі Плюс» повідомлено про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу, призначеного на 31.08.2017 року. Вказане повідомлення отримано суб’єктом господарювання 22.08.2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням №6501302887250.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач також зазначає, що протоколами засідання у справі про порушення законодавства про рекламу від 31.08.2017 року №65/1, №64/1 та №63/1 встановлено факт порушення відповідачем ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», а саме неподання документів, необхідних для здійснення передбачених законодавством про рекламу повноважень щодо контролю, зокрема, інформації про вартість реклами, розміщеної без відповідного дозволу за вищевказаними адресами, за що передбачена відповідальність ч.6 ст.27 Закону України «Про рекламу» - у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
За результатами розгляду справи Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області відносно ТОВ «Глорі Плюс» 04.09.2017 прийняті рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №62 №63 та №64, якими до відповідача застосовано штрафи у розмірі 1700 грн. за кожним рішенням. Вказані рішення направлено на адресу відповідача і отримано останнім 20.09.2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням №6501209212510.
Зважаючи на відсутність доказів сплати суми штрафів за порушення законодавства про рекламу, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю “Глорі Плюс” про стягнення суми штрафів за порушення законодавства про рекламу та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05 березня 2018 року судом прийнято до розгляду позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області; відкрито провадження у справі за позовною заявою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Глорі Плюс” про стягнення суми штрафів за порушення законодавства про рекламу та судом вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України і встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
15 березня 2018 року через канцелярію суду за вх. №7332/18 від представника позивача надійшло клопотання, в якому, з посиланням на положення ч.5 ст.262 КАС України, позивач просив суд розглядати справу у порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін.
30 березня 2018 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (з доказами направлення його копії на адресу позивача), клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв’язку із пропуском позивачем строку звернення до суду та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалою суду від 12.04.2018 року судом відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін; задоволено клопотання представника відповідача про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, вирішено проводити розгляд справи №815/900/18 у порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання на 25.04.2018 року о 09:30 год.
У відзиві на позовну заяву ТОВ «Глорі Плюс» зазначає, що категорично не погоджується з доводами та аргументами позовної заяви та заперечує проти її задоволення з наступних підстав.
По-перше, відповідач зазначає, що всупереч вимогам ст.160 КАС України, позивачем не вказано свій номер засобу зв’язку, а також не зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків, за його наявності, або серію і номер паспорта представника позивача за довіреністю ОСОБА_1.
По-друге, посилаючись на положення ч.3 ст.3, ст.122, ст.123 КАС України (в редакції Закону №2147-VIII), ст.58 Конституції України, ТОВ «ОСОБА_4 плюс» стверджує, що позивач звернувся до суду з позовною заявою - 28.02.2018 року, тобто з пропуском не лише тримісячного строку звернення до суду, передбаченого чинною редакцією КАС України, а й шестимісячного строку, передбаченого КАС України в редакції від 1 липня 2013 року, чинного на момент прийняття рішень про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, а отже, позивачем пропущено встановлений чинним законодавством строк звернення до суду з адміністративним позовом до відповідача.
По-третє, відповідач зазначає, що позивачем порушено п. 12 Порядку № 693, оскільки рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу № 30, № 31, № 32 прийняті 25.05.2017 року, а рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 36, № 37, № 38 прийняті 17.07.2017 року, тобто справи розглядались більш ніж один місяць.
На думку відповідача, посилання позивача на те, що доповідною запискою продовжено строк розгляду справи про порушення законодавства про рекламу не відповідає нормам чинного законодавства. Відповідно до змісту доповідної записки, начальник управління захисту споживачів звертається з проханням до в. о. начальника ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області продовжити строк розгляду вищезазначених справ до 25.08.2017 року. В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що в.о. ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області або іншою посадовою особою, передбаченою п. 12 Порядку № 693 було продовжено строк розгляду вищезазначених справ. Таким чином, на думку відповідача, розгляд вищевказаних справ здійснювався з порушенням строків, передбачених Порядком № 693, а рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 36, № 37, № 38 від 17.07.2017 року є неправомірними та такими, що винесені з порушенням норм процесуального права.
Вищевикладені факти, на думку ТОВ «Глорі Плюс», свідчать про грубе порушення позивачем встановленого нормами чинного законодавства порядку розгляду справ про порушення законодавства про рекламу, у зв’язку з чим відповідач просить суд у задоволенні позовної заяви Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області відмовити у повному обсязі.
13 квітня 2018 року за вх. №ЕП/2068/18 засобами електронної пошти від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач щодо строків звернення до суду, посилаючись на рішення Конституційного суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99, ст.99 КАС України, зазначає, що Управління звернулося до суду у межах строків, визначених КАС України. Щодо строків розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, позивач зазначив, що протоколи про порушення законодавства про рекламу №30, №31, №32 складені Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області 16.05.2017 року, та з дотриманням місячного строку, встановленого п. 10 Порядку № 693, Головним управлінням прийняті рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 25.05.2017 року №30, №31, №32.
З посиланням на положення п.12 Порядку №693, позивач вказує, що відсутня уніфікована форма документа про продовження строків розгляду справи про порушення законодавства про рекламу та що додатком до позовної заяви є довідка головного спеціаліста сектору правового забезпечення ОСОБА_5 про продовження строків розгляду справи відносно ТОВ «Глорі Плюс» з відповідною резолюцією В.о. начальника Головною управління Держпродспоживслужби в Одеській області ОСОБА_6 Таким чином, як стверджує позивач, рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №36, №37, №38 від 17.07.2017 року прийняті з дотриманням строків, встановлених Порядком №693.
18 квітня 2018 року за вх. №10634/18 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких щодо строку звернення до суду вказано, що позивачем пропущено встановлений чинним законодавством строк звернення до суду з адміністративним позовом до відповідача, а щодо строків розгляду справи про порушення законодавства про рекламу зазначено, що посилання позивача на те, що додатком до позовної заяви була довідка головного спеціаліста сектору правового забезпечення - ОСОБА_5 про продовження строків розгляду справи відносно ТОВ «Глорі Плюс» з відповідною резолюцією В. о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області ОСОБА_6 не відповідає дійсності, оскільки виходячи з її змісту, не вбачається звернення до уповноважених осіб з проханням подовжити строк розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, та дана довідка містить лише загальну інформацію та посилання на норми чинного законодавства.
Також, ТОВ «Глорі Плюс» вказує, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що в. о. ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області або іншою посадовою особою, передбаченою п.12 Порядку № 693 було продовжено строк розгляду вищезазначених справ. Таким чином, як стверджує відповідач, розгляд вищевказаних справ здійснювався з порушенням строків, передбачених Порядком № 693, а рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №36, №37, №38 від 17.07.2017 року є неправомірними та такими, що винесені з порушенням норм процесуального права.
Ухвалою суду від 25.04.2018 року судом відмовлено повністю у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до товариства з обмеженою відповідальністю “Глорі Плюс” про стягнення суми штрафів за порушення законодавства про рекламу.
У судовому засіданні 25.04.2018 року представник позивача підтримала позовні вимоги у позовну обсязі та просила суд їх задовольнити з підстав, які викладені у позовній заяві та у відповіді на відзив, а також, зважаючи на надані до суду докази.
Представника відповідача у судовому засіданні 25.04.2018 року заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та у запереченнях на відзив.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши вступне слово представників сторін у справі, ознайомившись заявами по суті справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються заяви по суті справи, та перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Глорі Плюс» (ідентифікаційний код юридичної особи: 02651150) зареєстроване як юридична особа 21.01.2005 року за адресою: 65009, Одеська обл., місто Одеса, Французький бульвар, будинок 66/2, офіс 703.
10 квітня 2017 року за вх. №2392/23 до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області надійшов лист від Управління реклами Одеської міської ради №01-37/218 від 07.04.2017 року, в якому зазначено, що Управлінням реклами Одеської міської ради спільно з КП «Одесреклама» зафіксовано розміщення зовнішньої реклами без дозвільних документів ТОВ «Глорі Плюс», зокрема, за адресами: м.Одеса, Французький бульвар, 64; м.Одеса, Французький бульвар, 66/2; м.Одеса, Французький бульвар, 66/3 (а.с.11).
До вказаного листа були додані акти фіксації недотримання вимог ОСОБА_3 розміщення зовнішньої реклами в м.Одесі, Порядку розміщення вивісок та території м.Одеси від 24.10.2016 року №006470, від 24.10.2016 року №006486, від 24.10.2016 року №006280 (а.с.12-15).
19 квітня 2017 року за №2454/06 Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області направило на адресу ТОВ «Глорі Плюс» вимогу в порядку ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» (а.с.39), в якій зазначено про отриману від Управлінням реклами Одеської міської ради інформацію про порушення ТОВ «Глорі Плюс» ОСОБА_3 розміщення зовнішньої реклами у м.Одесі, а саме: розміщення зовнішньої реклами без дозвільних документів ТОВ «Глорі Плюс», за адресами: м.Одеса, Французький бульвар, 64; м.Одеса, Французький бульвар, 66/2; м.Одеса, Французький бульвар, 66/3 та якою зобов’язано відповідача протягом трьох робочих днів з дня її отримання надати до ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області належним чином засвідчені копії:
- витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань;
- витягу з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків;
- письмових пояснень;
- макета замовлення та розміщення зовнішньої реклами за вищевказаними адресами;
- договору на проведення рекламної компанії;
- дозвільної документації на розміщення вищевказаної зовнішньої реклами;
- документального підтвердження вартості розповсюдженої реклами на рекламні засоби, розташовані за вищевказаними адресами.
Копію вищевказаної вимоги №2454/06 від 19.04.2017 року отримано відповідачем 05.05.2017 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.40).
Доказів надання ТОВ «Глорі Плюс» у встановлений позивачем строк (три робочі дні з дня отримання вимоги від 19.04.2017 року) вищевказаних документів на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до суду відповідачем не надано та в матеріалах справи не містяться.
16 травня 2017 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області складено:
- протокол №30 про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «Глорі Плюс» про наявні ознаки порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», а саме: розміщення зовнішньої реклами без відповідного дозволу на рекламних засобах на фасаді приміщення розмірами: 7,1м х 1,5м х 1 сторону, маркіз у кількості 15 одиниць, що розташовані за адресою: м.Одеса, вул. Французький бульвар, 66/2 (Бізнес центр «Кадорр») (а.с.16);
- протокол №31 про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «Глорі Плюс» про наявні ознаки порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», а саме: розміщення зовнішньої реклами без відповідного дозволу на рекламних засобах на фасаді приміщення розмірами: 4м х 0,65м х 1 сторону; 2,7м х 3,0 м х 1 сторону; 3,5 м х 0,3м х 1 сторону, що розташовані за адресою: м.Одеса, вул. Французький бульвар, 64 (а.с.17);
- протокол №32 про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «Глорі Плюс» про наявні ознаки порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу», а саме: розміщення зовнішньої реклами без відповідного дозволу на рекламних засобах типу стела розмірами: 1,4м х 3,6м х 1 сторону (Т=0,05), що розташований за адресою: м.Одеса, вул. Французький бульвар, 66/3 (а.с.18).
На підставі вказаних протоколів №30, №31, №32 від 16.05.2017 року Головним управлінням Держпродспоживслужби прийняті: рішення №30 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 25.05.2017 року, рішення №31 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 25.05.2017 року, рішення №32 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від 25.05.2017 року, якими вирішено розпочати розгляд справ про порушення ТОВ «Глорі Плюс» вимог ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» згідно п.11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року №693 та призначені засідання у справах про порушення ТОВ «Глорі Плюс» законодавства про рекламу на 12.06.2017 року о 16:40 год., на 12.06.2017 року о 17:00 год. та на 12.06.2017 року о 17:15 год. (а.с.19-21).
25 травня 2017 року Головним управлінням Держпродспоживслужби складено повідомлення №3246/06 про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу, яке адресоване ТОВ «Глорі Плюс», та в якому зазначено, що Управлінням отримано інформацію про порушення відповідачем ОСОБА_3 розміщення зовнішньої реклами у м.Одесі, а саме, розміщення зовнішньої реклами без відповідного дозволу за адресами: м.Одеса, вул. Французький бульвар, 64; м.Одеса, вул. Французький бульвар, 66/2; м.Одеса, вул. Французький бульвар, 66/3, та запрошено представника ТОВ «Глорі Плюс» прийняти участь у розгляді справ про порушення законодавства про рекламу із зазначенням дат та часу їх проведення та повідомлено про необхідність протягом трьох робочих днів з дня отримання вказаного повідомлення надати до ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області належним чином засвідчені копії: витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань, витягу з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та документального підтвердження вартості розповсюдженої реклами на рекламні засоби, розташовані за вищевказаними адресами (а.с.22). Також, у вказаному повідомлені ТОВ «Глорі Плюс» роз’яснено положення ч.6 ст.27 Закону України «Про рекламу».
Копію вказаного повідомлення отримано ТОВ «Глорі Плюс» 06.06.2017 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.23) та не заперечувалось відповідачем під час розгляду справи.
Доказів надання ТОВ «Глорі Плюс» у встановлений позивачем строк (три робочі дні з дня отримання повідомлення від 25.05.2017 року) вищевказаних документів на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до суду відповідачем не надано та в матеріалах справи не міститься.
15 червня 2017 року Начальником управління захисту споживачів ОСОБА_7 на ім’я в.о. начальника ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено доповідну, в якій, з посиланням на необхідність виконання вимог ч.ч.2,3 ст.26 Закону України «Про рекламу», на підставі п.12 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 693, Начальником управління захисту споживачів просив продовжити строк розгляду справ про порушення ТОВ «Глорі Плюс» законодавства про рекламу до 25.08.2017 року, які відкриті на підставі рішень від 25.05.2017 року №30, №31 та №32 (а.с.26).
За результатом ознайомлення з інформацією, яка зазначена у вищевказаній доповідній записці, головним спеціалістом сектору правового забезпечення на ім’я в.о. начальника ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено довідку в якій, зокрема, зазначено, що відповідно до п.11, п.12 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 693, справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду; строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держспоживінспекції, його заступниками, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками не більше ніж на три місяці, а також зазначено, що законодавством не передбачена форма продовження строку розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с.27). На вказаній довідці міститься резолюція в.о. керівника ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області від 19.06.2017 року «ОСОБА_8 від 19.06.2017 року - до виконання та врахування в роботі».
Як встановлено судом, 15 червня 2017 року Головним управлінням Держпродспоживслужби складено повідомлення №3805/06 про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу, яке адресоване ТОВ «Глорі Плюс» та в якому зазначено, що Управлінням отримано інформацію про порушення відповідачем ОСОБА_3 розміщення зовнішньої реклами у м.Одесі, а саме, розміщення зовнішньої реклами без відповідного дозволу за адресами: м.Одеса, вул. Французький бульвар, 64; м.Одеса, вул. Французький бульвар, 66/2; м.Одеса, вул. Французький бульвар, 66/3, та запрошено представника ТОВ «Глорі Плюс» прийняти участь у розгляді справ про порушення законодавства про рекламу із зазначенням дат та часу їх проведення (11.07.2017 року о 16:40 год., о 17:00 год. та о 17:15 год.) і повідомлено про необхідність протягом трьох робочих днів з дня отримання вказаного повідомлення надати до ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області належним чином засвідчені копії: витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та громадських формувань, витягу з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та документального підтвердження вартості розповсюдженої реклами на рекламні засоби, розташовані за вищевказаними адресами (а.с.24). Також, у вказаному повідомлені ТОВ «Глорі Плюс» роз’яснено положення ч.6 ст.27 Закону України «Про рекламу».
Копію вказаного повідомлення отримано ТОВ «Глорі Плюс» 05.07.2017 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та не заперечувалось відповідачем (а.с.25).
Доказів надання ТОВ «Глорі Плюс» у встановлений позивачем строк (три робочі дні з дня отримання повідомлення від 15.06.2017 року) вищевказаних документів на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до суду відповідачем не надано та в матеріалах справи не містяться.
11 липня 2017 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області складено:
- протокол №30/1 засідання у справі про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «Глорі Плюс», яким встановлено факт порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» щодо порядку розміщення зовнішньої реклами, а саме: розміщення на фасаді будинку за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 66/2 (бізнес центр «Кадорр»), без відповідного дозволу виконавчого органу Одеської міської ради, рекламних засобів на фасаді приміщення розмірами 7,1м х 1,5м х 1 сторону, маркізи у кількості 15 одиниць, за що передбачена відповідальність ч.4 ст.27 Закону України «Про рекламу» у розмірі п’ятикратної вартості розповсюдження реклами. У зв’язку із ненаданням ТОВ «Глорі Плюс» документів щодо вартості реклами, яка розповсюджується з порушенням вимог законодавства щодо її розміщення, у протоколі зазначено, що вважається за доцільне застосувати до суб’єкта господарювання штрафні санкції згідно ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» відповідно до розрахунку (а.с.28-29). Згідно розрахунку штрафних санкцій розмір штрафу складає 299 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 5083 грн.;
- протокол №31/1 засідання у справі про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «Глорі Плюс», яким встановлено факт порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» щодо порядку розміщення зовнішньої реклами, а саме: розміщення на фасаді будинку за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 64, без відповідного дозволу виконавчого органу Одеської міської ради, рекламних засобів на фасаді приміщення розмірами: 4м х 0,65м х 1 сторону, 2,7м х 3,0 м. х 1 сторону, 3,5 м х 0,3м х 1 сторону, за що передбачена відповідальність ч.4 ст.27 Закону України «Про рекламу» у розмірі п’ятикратної вартості розповсюдження реклами. У зв’язку із ненаданням ТОВ «Глорі Плюс» документів щодо вартості реклами, яка розповсюджується з порушенням вимог законодавства щодо її розміщення, у протоколі зазначено, що вважається за доцільне застосувати до суб’єкта господарювання штрафні санкції згідно ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» відповідно до розрахунку (а.с.30-31). Згідно розрахунку штрафних санкцій розмір штрафу складає 299 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 5083 грн.;
- протокол №32/1 засідання у справі про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «Глорі Плюс», яким встановлено факт порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» щодо порядку розміщення зовнішньої реклами, а саме: розміщення на фасаді будинку за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 66/3, без відповідного дозволу виконавчого органу Одеської міської ради, рекламного засобу типу стела розмірами 1,4м. х 3,6м. х 1 сторону (Т=0,05), за що передбачена відповідальність ч.4 ст.27 Закону України «Про рекламу» у розмірі п’ятикратної вартості розповсюдження реклами. У зв’язку із ненаданням ТОВ «Глорі Плюс» документів щодо вартості реклами, яка розповсюджується з порушенням вимог законодавства щодо її розміщення, у протоколі зазначено, що вважається за доцільне застосувати до суб’єкта господарювання штрафні санкції згідно ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» відповідно до розрахунку (а.с.32-33). Згідно розрахунку штрафних санкцій розмір штрафу складає 299 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 5083 грн.
17 липня 2017 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області за недотримання вимог законодавства про рекламу щодо порядку розміщення реклами прийняті:
- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №36, яким на підставі матеріалів справи та протоколу №30/1 від 11.07.2017 року за порушення вимог ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» щодо порядку розміщення зовнішньої реклами, на підставі п.3 ч.2 ст.27, ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» накладено на ТОВ «Глорі Плюс» штраф у розмірі 5083,00 грн. (а.с.34);
- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №37, яким на підставі матеріалів справи та протоколу №31/1 від 11.07.2017 року за порушення вимог ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» щодо порядку розміщення зовнішньої реклами, на підставі п.3 ч.2 ст.27, ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» накладено на ТОВ «Глорі Плюс» штраф у розмірі 5083,00 грн. (а.с.35);
- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №38, яким на підставі матеріалів справи та протоколу №32/1 від 11.07.2017 року за порушення вимог ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» щодо порядку розміщення зовнішньої реклами, на підставі п.3 ч.2 ст.27, ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» накладено на ТОВ «Глорі Плюс» штраф у розмірі 5083,00 грн. (а.с.34).
У вищевказаних рішеннях про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області вказано ТОВ ОСОБА_4» про необхідність у трьохденний строк після сплати штрафу повідомити державний орган, який наклав стягнення, зазначивши номери та дати платіжних доручень, за якими сплачено штраф із наданням їх належним чином завірених копій.
Супровідним листом від 18.07.2017 року №4613/06 вищевказані рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу направлені на адресу ТОВ «Глорі Плюс» (а.с.37).
У супровідному листі від 18.07.2017 року №4613/06 про направлення на адресу ТОВ «Глорі Плюс» рішень від 17.07.2017 року №36, №37, №38 позивачем зазначено, що у разі невиконання відповідачем рішень протягом 20 днів з дня їх отримання, стягнення штрафу буде здійснено у судовому порядку.
Як встановлено судом з копії повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.38-зворотній бік) та не заперечувалось відповідачем, рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 17.07.2017 року №36, №37 та №38 отримано ТОВ «ОСОБА_4 плюс» 28.07.2017 року.
Однак, як встановлено судом, у визначений строк відповідачем суми штрафів за вищевказаними рішеннями у добровільному порядку сплачені не були, що не заперечується відповідачем.
Також, судом встановлено, що 12 липня 2017 року відносно ТОВ «Глорі Плюс» посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області складено:
- протокол №63 про порушення законодавства про рекламу про наявні ознаки порушення ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», а саме: ненадання необхідних для розгляду справи (здійснення повного контролю) документів, які містять інформацію про вартість розповсюдженої реклами за адресою: м.Одеса, вул. Французький бульвар, 66/2 (рекламний засіб розміром 7,1м х 1,5м х 1 сторону, маркізи 15 одиниць) (а.с.41);
- протокол №64 про порушення законодавства про рекламу про наявні ознаки порушення ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», а саме: ненадання необхідних для розгляду справи (здійснення повного контролю) документів, які містять інформацію про вартість розповсюдженої реклами за адресою: м.Одеса, вул. Французький бульвар, 64 (рекламні засоби розміром 4м х 0,65м х 1 сторону, 2,7м х 3,0 м х 1 сторону, 3,5 м х 0,3м х 1 сторону) (а.с.42);
- протокол №65 про порушення законодавства про рекламу про наявні ознаки порушення ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», а саме: ненадання необхідних для розгляду справи (здійснення повного контролю) документів, які містять інформацію про вартість розповсюдженої реклами за адресою: м.Одеса, вул. Французький бульвар, 66/3 (рекламний засіб типу стела розмірами 1,4м х 3,6м х 1 сторону (Т=0,05) (а.с.43).
На підставі вищевказаних протоколів від 12.07.2017 року №63, №64 та №65 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області 10.08.2017 року прийняті рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу №63, №64 та №65, якими вирішено: розпочати розгляд справи про порушення ТОВ «Глорі Плюс» вимог ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», згідно з п.11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2004 року №693; призначити засідання про порушення ТОВ «Глорі Плюс» законодавства про рекламу на 31.08.2017 року; повідомити ТОВ «Глорі Плюс» про дату та час розгляд справи (а.с.44-46).
Повідомленням №5592/06 від 10.08.2017 року відповідача сповіщено про проведення засідань у справах щодо порушення ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» (а.с.47), яке отримано ТОВ «Глорі Плюс» 22.08.2017року (а.с.48).
31 серпня 217 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області складені протоколи: №63/1, №64/1, №65/1 засідання у справах про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «Глорі Плюс», якими встановлено факт порушення ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», а саме: неподання документів, необхідних для здійснення передбачених законодавством про рекламу повноважень щодо контролю, зокрема, інформації про вартість реклами, розміщеної без відповідного дозволу за адресами: м.Одеса, Французький бульвар, 66/2, м.Одеса, Французький бульвар, 64 та м.Одеса, Французький бульвар, 66/3, за що передбачена відповідальність ч.6 ст.27 Закону України «Про рекламу» - у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (а.с.49-51).
04 вересня 2017 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області прийняті:
- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №62, яким на підставі матеріалів справи та протоколу №63/1 від 31.08.2017 року за порушення вимог ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», а саме: неподання документів, необхідних для здійснення передбачених законодавством про рекламу повноважень щодо контролю, зокрема, інформації про вартість реклами, розміщеної без відповідного дозволу за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 66/2, накладено на ТОВ «Глорі Плюс» штраф у розмірі 1700,00 грн. (а.с.52);
- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №63, яким на підставі матеріалів справи та протоколу №65/1 від 31.08.2017 року за порушення вимог ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», а саме: неподання документів, необхідних для здійснення передбачених законодавством про рекламу повноважень щодо контролю, зокрема, інформації про вартість реклами, розміщеної без відповідного дозволу за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 66/3, накладено на ТОВ «Глорі Плюс» штраф у розмірі 1700,00 грн. (а.с.53);
- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №64, яким на підставі матеріалів справи та протоколу №64/1 від 31.08.2017 року за порушення вимог ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», а саме: неподання документів, необхідних для здійснення передбачених законодавством про рекламу повноважень щодо контролю, зокрема, інформації про вартість реклами, розміщеної без відповідного дозволу за адресою: м.Одеса, Французький бульвар, 64, накладено на ТОВ «Глорі Плюс» штраф у розмірі 1700,00 грн. (а.с.54).
У вищевказаних рішеннях про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області вказано ТОВ ОСОБА_4» про необхідність у трьохденний строк після сплати штрафу повідомити державний орган, який наклав стягнення, зазначивши номери та дати платіжних доручень, за якими сплачено штраф із наданням їх належним чином завірених копій.
Супровідним листом від 07.09.2017 року №6261/06 вищевказані рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу направлені на адресу ТОВ «Глорі Плюс» (а.с.55).
У супровідному листі від 07.09.2017 року №6261/06 про направлення на адресу ТОВ «Глорі Плюс» рішень від 04.09.2017 року №63, №64, №65 позивачем зазначено, що у разі невиконання відповідачем рішень протягом 20 днів з дня їх отримання, стягнення штрафу буде здійснено у судовому порядку.
Як встановлено судом з копії повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.56) та не заперечується сторонами, рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 04.09.2017 року №62, №63 та №64 отримані ТОВ «Глорі Плюс» 20.09.2017 року.
Як встановлено судом, у визначений строк відповідачем суми штрафів за вищевказаними рішеннями у добровільному порядку сплачені не були, що не заперечується відповідачем.
Зважаючи на відсутність доказів сплати суми штрафів за порушення законодавства про рекламу, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України “Про рекламу”, Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 693, Положенням про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 року № 667 (далі - Положення № 667).
Визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами Закон України “Про рекламу”.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про рекламу” реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг
Положеннями ч.1 ст.16 Закону України “Про рекламу” визначено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил ( 2067-2003-п ), що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху.
Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).
Стягнення плати за видачу дозволів забороняється.
Слід зазначити, що під час усього строку розгляду даної адміністративної справи з боку відповідача не надано до суду доказів того, що розміщення зовнішньої реклами ТОВ «Глорі Плюс» за адресами: м.Одеса, вул. Французький бульвар, 64; м.Одеса, вул. Французький бульвар, 66/3; м.Одеса, вул. Французький бульвар, 66/2 проводилось на підставі відповідних дозволів, які видані в установленому порядку.
Частиною 1 статті 26 Закону України “Про рекламу” визначено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами; Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції; Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику - щодо реклами державних цінних паперів; Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах будівництва, архітектури - щодо спорудження житлового будинку; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, - щодо реклами про вакансії (прийом на роботу).
Відповідно до п.1 Положення №667 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону України “Про рекламу” на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 27 Закону України “Про рекламу” відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Положеннями ч. 4 ст. 27 Закону України “Про рекламу” визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами; виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами; розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.
Повторне вчинення перелічених порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі.
Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України “Про рекламу” за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд зазначає, що під час усього строку розгляду даної адміністративної справи з боку відповідача не надано до суду доказів того, що ТОВ «Глорі Плюс» повідомляло позивача про вартість розповсюдженої реклами за адресами: м.Одеса, вул. Французький бульвар, 64; м.Одеса, вул. Французький бульвар 66/3; м.Одеса, вул. Французький бульвар 66/2.
Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулює Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 693 (далі – Порядок №693).
Згідно з п. 8 Порядку № 693 накладати штрафи на рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами мають право Голова Держспоживінспекції, його заступники, начальники територіальних органів Держспоживінспекції та їх заступники.
Відповідно до п. 9 Порядку № 693 підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Пунктом 10 Порядку № 693 визначено, що протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.
Згідно з 11 Порядку № 693, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Відповідно до п. 12 Порядку № 693 справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи. Строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держспоживінспекції, його заступниками, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками не більше ніж на три місяці.
Згідно з п. 13 Порядку № 693 посадові особи Держспоживінспекції та її територіальних органів, які розглядають справу: перевіряють відповідність реклами вимогам законодавства до змісту та достовірності реклами, порядку її виготовлення і розповсюдження; отримують документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, що стосується порушень законодавства про рекламу; готують попередні висновки і вносять їх на розгляд Голови Держспоживінспекції, його заступників, начальників територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступників.
Відповідно до п. 14 Порядку № 693 Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
Пунктом 16 Порядку № 693 визначено, що справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до п. 18 Порядку № 693 за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Згідно з п. 19 Порядку № 693 рішення у справі може бути оскаржено в установленому порядку.
Пунктом 20 Порядку № 693 визначено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Як встановлено судом під час розгляду справи, відповідач не звертався до суду із позовами про оскарження рішень № 36, №37, №38 від 17.07.2017 року та рішень №62, №63, №64 від 04.09.2017 року про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Разом з цим, з боку відповідача не було надано до суду жодних доказів, які свідчать про відсутність з його боку порушень, за які прийняті рішення №36, №37, №38 від 17.07.2017 року та рішення №62, №63, №64 від 04.09.2017 року про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.
Водночас, на час розгляду справи доказів сплати штрафів за порушення законодавства про рекламу за вказаними рішеннями відповідачем до суду не надано.
Відповідно до вимог ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
При цьому, щодо обставин порушення позивачем строку звернення до суду, на яких ґрунтуються заперечення відповідача проти задоволення позову, суд зазначає, що оцінку фактичним обставинам та правовій позиції відповідача з наведеного питання надано в ухвалі суду від 25.04.2018 року, яка прийнята за результатом розгляду клопотання представника відповідача по залишення позовної заяви без розгляду, та при вирішенні справи по суті судом не надається оцінка вказаним доводам, оскільки така надана при прийнятті вищевказаної ухвали від 25.04.2018 року.
Щодо посилання відповідача як на підставу відмови у позові на те, що всупереч вимогам ст.160 КАС України, позивачем не вказано свій номер засобу зв’язку, а також не зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків, за його наявності, або серію і номер паспорта представника позивача за довіреністю ОСОБА_1, суд зазначає наступне.
У позовній заяві вказано номер засобу зв’язку позивача та всі інші необхідні реквізити, а також, зазначено службову адресу представника позивача за довіреністю ОСОБА_1, яка є працівником позивача - Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області. Водночас, у довіреності, яка видана позивачем ОСОБА_1, засвідчена копія якої надана до позовної заяви, зазначені паспортні дані цієї особи.
Зважаючи на наявність, в тому числі, вказаних даних, судом встановлено, що позовна заява відповідає вимогам, визначеним ст.ст.160,161,171 КАС України, про що зазначено в ухвалі суду від 05.03.2018 року, якою відкрито провадження у справі.
Отже, вказані посилання відповідача є безпідставними та необґрунтованими, і відхиляються судом у якості підстав для відмови у позові.
Щодо посилання відповідача на порушення позивачем п. 12 Порядку № 693, оскільки рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу № 30, № 31, № 32 прийняті 25.05.2017 року, а рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу № 36, № 37, № 38 прийняті 17.07.2017 року, тобто справи розглядались більш ніж один місяць, суд зазначає наступне.
Приписами Порядку №693 не встановлені вимоги щодо оформлення документа, яким строк розгляду справи про порушення законодавства про рекламу може бути продовжений, а також у цьому Порядку відсутня норма, за якою такий строк повинен бути продовжений саме на підставі письмового рішення відповідних осіб, які вирішують питання про продовження такого строку.
Як вже встановлено судом, 15 червня 2017 року Начальником управління захисту споживачів ОСОБА_7 на ім’я в.о. начальника ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено доповідну, в якій, з посиланням на необхідність виконання вимог ч.ч.2,3 ст.26 Закону України «Про рекламу», на підставі п.12 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 693, Начальник управління захисту споживачів просив продовжити строк розгляду справ про порушення ТОВ «Глорі Плюс» законодавства про рекламу до 25.08.2017 року, які відкриті на підставі рішень від 25.05.2017 року №30, №31 та №32 (а.с.26).
За результатом ознайомлення з інформацією, яка зазначена у вищевказаній доповідній записці, головним спеціалістом сектору правового забезпечення на ім’я в.о. начальника ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складено довідку в якій, зокрема, зазначено, що відповідно до п.11, п.12 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 693, справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду; строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держспоживінспекції, його заступниками, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками не більше ніж на три місяці, а також зазначено, що законодавством не передбачена форма продовження строку розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с.27). На вказаній довідці міститься резолюція в.о. керівника ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області від 19.06.2017 року «ОСОБА_8 від 19.06.2017 року - до виконання та врахування в роботі».
Зважаючи на вказані вище обставини та враховуючи те, що у Порядку №693 відсутні вимоги щодо оформлення документа, яким строк розгляду справи про порушення законодавства про рекламу може бути продовжений, а також відсутня норма, за якою такий строк повинен бути продовжений саме на підставі письмового рішення відповідних осіб, суд вважає, що доводи відповідача про порушення позивачем місячного строку розгляду справи про правопорушення законодавства про рекламу є недоведеними та нормативно необґрунтованими.
Більш того, стосовно стягнення суми штрафів за рішеннями №62, №63, №64 від 04.09.2017 року, представник відповідача ні у заявах по суті справи, ні під час розгляду справи не зміг обґрунтувати безпідставність, на його думку, позовних вимог в цій частині.
Таким чином, зважаючи на встановлені судом обставини та вимоги діючого законодавства, оскільки відповідач належним чином повідомлявся про накладення на нього компетентним органом штрафів за порушення вимог Закону України «Про рекламу» за рішеннями № 36, №37, №38 від 17.07.2017 року та за рішеннями №62, №63, №64 від 04.09.2017 року, та вказані рішення про накладення штрафу у судовому порядку не оскаржував і у встановлені строки та станом на час розгляду справи у добровільному порядку суми штрафів не сплатив, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю “Глорі Плюс” суми штрафів за порушення законодавства про рекламу є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутністю витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно з ч.2 ст.139 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 139, 241-246, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (вул. 7-а Пересипська, 6, м.Одеса, 65045) до товариства з обмеженою відповідальністю “Глорі Плюс” (Французький бульвар, буд.66/2, офіс 703, м.Одеса, 65009) про стягнення суми штрафів за порушення законодавства про рекламу – задовольнити повністю.
Стягнути з ТОВ “Глорі Плюс” (код ЄДРПОУ 026551150, адреса: 65009, Одеська обл., м.Одеса, Французький бульвар, будинок 66/2, офіс 703) до Державного бюджету України на р/р 31111106700008, МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, одержувач УК у м.Одесі/Приморський р-н, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафу в загальному розмірі 15249,00 грн. (п'ятнадцять тисяч двісті сорок дев’ять гривень 00 копійок) на підставі рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 17.07.2017 року №36, №37, №38.
Стягнути з ТОВ “Глорі Плюс” (код ЄДРПОУ 026551150, адреса: 65009, Одеська обл., м.Одеса, Французький бульвар, будинок 66/2, офіс 703) до Державного бюджету України на р/р 31111106700008, МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, одержувач УК у м.Одесі/Приморський р-н, код ЄДРПОУ 38016923, код бюджетної класифікації 21081100 суму штрафу в загальному розмірі 5100,00 грн. (п’ять тисяч сто гривень 00 копійок), яка виникла на підставі рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 04.09.2017 року №62, №63, №64.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 02.05.2018 року.
Суддя О.М. Соколенко
.