
УХВАЛА
про передачу адміністративної справи
м. Черкаси
02 травня 2018 року Справа № 823/1750/18
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Паламар П.Г., розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області до управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області, відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області про скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулося з позовом Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000) до управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області (бул. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18000), відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області (пр-т. Хіміків, 50, м. Черкаси, 18000), в якому просить скасувати постанову державного виконавця від 11.04.2018 про накладення штрафу, за виконавчим листом № 704/1565/17 (ВП №56011089).
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суддя виходить з наступного.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з ч. 3 ст. 27 КАС України, підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим Кодексом.
Так, за приписами ч. 5 ст. 287 КАС України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Тобто, рішення, дії або бездіяльність державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, за загальним правилом, оскаржуються до суду, який видав виконавчий документ.
Вказане кореспондується з положеннями ч. 1 ст. 74 Закону України “Про виконавче провадження”, згідно з якою рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що на виконанні в управлінні ДВС ГТУЮ у Черкаській області знаходиться ВП № 56011089 з виконання виконавчого листа № 704/1565/17 виданого Тальнівським районним судом Черкаської області 14.03.2018 у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії (головним державним виконавцем управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області встановлено, що станом на 11.04.2018 рішення Тальнівського районного суду Черкаської області у справі № 704/1565/17 не виконано, а тому відповідно до ч. 1 ст. 75 Закону України “Про виконавче провадження” останнім винесено постанову від 11.04.2018 про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн).
Отже, виконавчий лист, в межах виконання якого винесено оскаржувану постанову про накладення штрафу від 11.04.2018, виданий саме Тальнівським районним судом Черкаської області.
Враховуючи те, що ГУ ПФУ в Черкаській області звернулося з адміністративним позовом, предметом якого є оскарження постанови головного державного виконавця управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області від 11.04.2018 про накладення штрафу, яка винесена в межах ВП № 56011089 по примусовому виконанні виконавчого листа №704/1565/17 виданого Тальнівським районним судом Черкаської області 14.03.2018, тому дана справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а саме: Тальнівському районному суду Черкаської області.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
В зв’язку з тим, що загальними положеннями КАС України не передбачено вирішення питання про повернення позовної заяви позивачу для звернення до належного суду чи передачу справи до належного адміністративного суду у разі встановлення, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду, вважаю за необхідне, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, застосувати аналогію закону, а саме: в даному випадку застосувати п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ч. 8 ст. 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу слід передати для розгляду по суті до Тальнівського районного суду Черкаської області.
Керуючись ст.ст. 29, 248, 256, 287 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області до управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області, відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області про скасування постанови передати на розгляд до Тальнівського районного суду Черкаської області.
Копію рішення надіслати сторонам у справі.
Роз’яснити сторонам, що передача вказаної адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набрала законної сили у відповідності до вимог ст. 256 КАС України, проте може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу.
Суддя П.Г. Паламар