
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/1580/17
Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К. Час і місце ухвалення: 08.12.2017р., 10:13, м.Херсон Дата складання повного тексту: 12.12.2017р.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді : Бойка А.В.,
суддів: Осіпова Ю.В.,
Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2017 року по справі за позовом приватного підприємства «Єврокомершл Дистриб'юшн» до Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
26.10.2017 року приватне підприємство «Єврокомершл Дистриб'юшн» звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності щодо не внесення до Реєстру заяв повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн» за вересень та жовтень 2015 року в загальній сумі 1 570 000 грн. та зобов'язання відповідача внести до Реєстру заяв повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування позивача за вересень та жовтень 2015 року в загальній сумі 1 570 000 грн. Також, позивач просив стягнути з Головного управління ДФС у Херсонській області на його користь пеню за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 104110,35 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2017 року позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, 22.12.2017 року Головне управління ДФС у Херсонській області подало апеляційну скаргу, обґрунтовану порушенням судом норм матеріального права та не повним з'ясуванням судом обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.
В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що податковим повідомленням-рішенням від 04.01.2016 року №0000011502 приватному підприємству «Єврокомершл Дистриб'юшн» зменшено суму бюджетного відшкодування ПДВ на суму 1 570 000 грн., вказане податкове повідомлення-рішення в цій частині є чинним, а тому відсутні підстави для висновку про узгодженість суми бюджетного відшкодування позивача за вересень та жовтень 2015 року.
У зв'язку з цим, в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2017 року та ухвалення нового судового рішення - про відмову в задоволенні позовних вимог ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн».
Належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду учасники справи в судове засідання не прибули, а тому, на підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що подана скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн» сформовано податковий кредит за вересень, жовтень 2015 року та зазначені суми, які підлягають бюджетному відшкодуванню. Податковий кредит сформовано на підставі податкових декларацій з податку на додану вартість за вересень, жовтень 2015 року.
До вказаних податкових декларацій додано заяви про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) та розрахунки суми бюджетного відшкодування (додаток 3). Сума бюджетного відшкодування за вересень 2015 року становить 900 000 грн., за жовтень - 670 000 грн.
На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.200 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010р. №2755-VІ, абз.2 ч.3 Розділу II Прикінцеві положення Закону України від 28 грудня 2014р. №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1238 «Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку», ГУ ДФС у Херсонській області проведено позапланову виїзну документальну перевірку ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн» з питання достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2015 року у розмірі 900000 грн. та за жовтень 2015 року у розмірі 670000 грн., заявлених до відшкодування на розрахунковий рахунок платника.
За результатами перевірки відповідачем складено акт №125/21-03-15-02/37353912 від 09.12.2015р., на підставі якого 04.01.2016р. податковим органом винесені податкові повідомлення - рішення №0000011502 та №0000021502.
Судом першої інстанції, також, встановлено, що вказані податкові повідомлення-рішення визнано протиправними та скасовано постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2017 року по справі №821/1246/16, яку ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2017 року залишено без змін.
З посиланням на положення п.200.10, п.200.15 ст.200 ПК України суд першої інстанції, задовольняючи позов ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн», дійшов висновку, що невнесення відповідачем після набрання законної сили постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2017 року по справі №821/1246/16 до Реєстру заяв повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість доданих щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн» за вересень та жовтень 2015 року свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. У зв'язку з цим, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог підприємства про зобов'язання ГУ ДФС у Херсонській області внести до Реєстру заяв повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн» за вересень та жовтень 2015 року в загальній сумі 1 570 000 грн. та стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 104110,35 грн., так як вказані вимоги є похідними від попередньої.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає, що судом не повно з'ясовано всі обставини, що мають значення для справи. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Пунктом 200.7 статті 200 ПК України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження (пп. 200.7.1, 200.7.2 п. 200.7 ст. 200 ПК України).
Згідно п.200.10 ст.200 ПК України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
У разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків. (п. 200.15 ст. 200 ПК України).
Відповідно до абз. «ґ» п. 200.12 ст. 200 ПК України, зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
Згідно п. 200.12 ст. 200 Податкового кодексу України узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України".
На підставі даних Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, після дня набуття статусу узгодженої суми бюджетного відшкодування перераховує таку суму з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, протягом п'яти операційних днів (п. 200.13 ст. 200 ПК України).
З аналізу вказаних норм податкового законодавства слідує, що у випадку проведення контролюючим органом перевірки правомірності нарахування платником податків бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявлених до відшкодування на розрахунковий рахунок платника, та неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини, зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
Колегією суддів встановлено, що прийнятим на підставі акту №125/21-03-15-02/37353912 від 09.12.2015р. податковим повідомлення-рішенням від 04.01.2016р. №0000011502 ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн» зменшено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 1 570 000 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції в сумі 392 500 грн.
При цьому, постановою Херсонського окружного адміністративного суду по справі №821/1246/16 вказане податкове повідомлення-рішення скасовано лише на суму нарахованих ГУ ДФС у Херсонській області позивачу штрафних (фінансових) санкцій в сумі 392 500 грн.
Таким чином, на час прийняття судом першої інстанції оскаржуваної постанови заявлена ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн» сума бюджетного відшкодування за вересень та жовтень 2015 року в загальній сумі 1 570 000 грн. була зменшена податковим повідомленням-рішенням від 04.01.2016р. №0000011502, яке в цій частині не було скасовано ні в судовому, а ні в адміністративному порядку.
А відтак, відсутні підстави для висновку про наявність протиправної бездіяльності ГУ ДФС у Херсонській області щодо внесення до Реєстру заяв повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ даних щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн» за вересень та жовтень 2015 року в загальній сумі 1 570 000 грн.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн» на подальше оскарження ним в судовому порядку податкового повідомлення-рішення від 04.01.2016р. №0000011502 в частині зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 1 570 000 грн. (справа №821/203/18), оскільки відповідний позов подано підприємством в лютому 2018 року, тобто після прийняття судом першої інстанції оскаржуваної постанови.
Оскільки станом на 08.12.2017р. заявлена позивачем до відшкодування сума бюджетного відшкодування за вересень та жовтень 2015 року не була узгодженою, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн».
Відповідно п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Оскільки суд першої інстанції, при вирішенні справи, не повно з'ясував обставини справи, що призвело до неправильного її вирішення, тому постанова суду першої інстанції, в порядку статті 317 КАС України, підлягає скасуванню, з прийняттям нового судового рішення - про відмову в задоволенні позовних вимог ПП «Єврокомершл Дистриб'юшн».
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 327, 329 КАС України, суд апеляційної інстанції
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2017 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову приватного підприємства «Єврокомершл Дистриб'юшн» до Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення або з дня вручення учаснику справи повного судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 26.04.2018р.
Суддя-доповідач: А.В. Бойко
Суддя: Ю.В.Осіпов
Суддя: В.О.Скрипченко