
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.04.2018р. Справа №914/2588/17
місто Львів
За позовом: Керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області, м. Жовква,
до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід – Агро МХП», м. Рогатин Івано – Франківської області,
до відповідача 2: Мацошинська сільська рада Жовківського району Львівської області, с. Мацошин Жовківського району Львівської області,
про: визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування та звільнення земельних ділянок.
Суддя Синчук М.М.
За участю секретаря судового засідання Карась Х.
Представники учасників процесу:
прокуратури: ОСОБА_1 – посвідчення;
відповідача1: ОСОБА_2 – довіреність від 15.01.2018 р. б/н;
відповідача 2: не з’явився.
На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Керівника Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід – Агро МХП» до відповідача 2: Мацошинська сільська рада Жовківського району Львівської області про визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування та звільнення земельних ділянок.
Ухвалою суду від 13.12.2017 р. прийнято позовну заяву до розгляду, розгляд справи призначено на 22.01.2018 р. Ухвалою суду від 22.01.2018 р. продовжено розгляд справи №914/2588/17 в підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження, у відповідності до вимог Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законних актів», розгляд справи відкладено на 12.02.2018 р. Ухвалою суду від 12.02.2018 р. розгляд справи відкладено на 26.02.2018 р. Ухвалою суду від 26.02.2018 р. розгляд справи відкладено на 19.03.2018 р. В судовому засіданні 19.03.2018 р. закрито підготовче засідання. Розгляд справи по суті призначено на 23.04.2018 р.
Представники позивача та відповідача 1 в судове засідання 23.04.3018р. з’явилися, дали пояснення по суті справи.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позиція прокурора.
Як зазначає прокурор, 08.02.2017 р. Мацошинською сільською радою Жовківського району Львівської області прийнято рішення №3 “Про погодження передачі земель в оренду ТОВ “Захід-Агро МХП”, котрим, зокрема, вирішено передати в оренду відповідачу-1 земельні ділянки (паї), що входять до складу спадщини за заповітом і за законом, спадкоємці яких її не оформили, орієнтованою площею 36,3344 га. на термін – 7 років, але не довше ніж до моменту державної реєстрації права власності спадкоємцем на вказану земельну ділянку та встановили розмір орендної плати на рівні 4% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
09.02.2017р. між відповідачами укладено Договір оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що входять до складу спадщини. Пунктом 2 Договору передбачено, що в оренду передаються земельні ділянки розміром 36,3344 га.
На думку прокурора, вказане рішення підлягає визнанню недійсним, а земельна ділянка підлягає поверненню з наступних підстав:
1) відповідно до довідки Відділу в Жовківському районі ГУ Держгеокадастру від 18.10.2017р., спірні земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва знаходяться за межами населених пунктів Мацошинської сільської ради, а тому відповідно до положень ст.ст. 5, 13 ЗУ “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” розпоряджатися цими ділянками вправі районна державна адміністрація, а не сільська рада;
2) відповідачем-2 взагалі не визначено статусу земельних ділянок (паїв) загальною площею 36,3344 га. На думку прокурора, спірні земельні ділянки не можуть вважатися не витребуваними земельними частками (паями), так як на земельні частки (паї) громадянами отримано сертифікати та частково державні акти;
3) відповідно до ч.5 ст.4 ЗУ “Про оренду землі” орендодавцем земельної ділянки, що входить до складу спадщини, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття після спливу шести місяців з дня відкриття спадщини, є особа, яка управляє спадщиною. Разом з тим, окремі земельні ділянки, із земель загальною площею 36,3344 га. успадковані, а тому сільська рада не могла ними розпоряджатися. А тому вказаний факт, як і факт, що сільська рада прийняла рішення про передачу в оренду паю після 6 місяців з моменту відкриття спадщини порушує права окремих громадян;
4) оскаржуване рішення суперечить положенням чинного законодавства України, оскільки його укладено без кадастрового номеру орендованої земельної ділянки та без проведення нормативної грошової оцінки землі. Крім цього, в оскаржуваному договорі відсутнє будь-яке посилання на документи про право власності на спадкове майно та відомості про відкриття спадщини.
Як зазначає прокурор, із покликанням на практику ЄСПЛ, “державним” (суспільним) інтересом для звернення прокурора до суду із даним позовом є задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання передачі земельних ділянок у користування, а також захист суспільних інтересів загалом, права власності на землю Українського народу. Інтерес держави, в даному випадку, полягає у відновленні правового порядку в частині визначення меж компетенції органів місцевого самоврядування, відновленні становища, яке існувало до порушення права Українського народу.
Позиція відповідача-1.
В судове засідання для розгляду справи по суті відповідач 1 зявився, проти позову заперечив повністю, вказавши наступне. По-перше, відповідач 1 звертає увагу на те, що прокурором при поданні позову не наведено правових підстав, які б давали йому право на звернення з даним позовом до суду, не вказано конкретну особу, в чиїх інтересах подано позов. По-друге, прокурором не доведено порушення прав держави, адже спірні земельні ділянки належать до приватної власності. В решті заперечень, відповідач 1 є солідарним з відповідач 2, та заперечує проти позову з аналогічних підстав.
Позиція відповідача-2.
В судове засідання для розгляду справи по суті відповідач 2 не зявився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про част а місце розгляду справи судом. Проти позову заперечив в повному обсязі з підстав, наведених у відзиві. Заперечуючи проти позову, вказав наступне. За Договором оренди землі від 09.02.2017 р. орендарю передано в строкове платне користування (оренду) земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, власники яких померли, а спадкоємці за законом чи заповітом відсутні чи не прийняли спадщину. Тобто, в оренду передано земельні ділянки, що перебували у приватній власності фізичних осіб і право на управління якими має сільська рада, з огляду на відсутність спадкоємців або відмову останніх від спадщини, а не земельні ділянки державної чи комунальної власності.
Щодо тверджень прокурора про передання в оренду земельних ділянок без проведення процедури визнання спадщини відумерлою, відповідач 2 вказує, що такі твердження є хибними з огляду на таке. Цивільним кодексом України та Законом України «Про оренду землі» встановлено, що заява про визнання спадщини відумерлою подається органом місцевого самоврядування не одразу після смерті спадкодавця та відкриття спадщини, а не менше ніж через рік після відкриття спадщини. У разі відсутності спадкоємців або виконавця заповіту особою, яка управляє спадщиною, до складу якої входить земельна ділянка, є сільська, селищна, міська рада за місцезнаходженням такої земельної ділянки (ч.2 ст.1277, ч. 1 ст. 1285 ЦК України). Особа, яка управляє спадщиною, у складі якої є земельна ділянка сільськогосподарського призначення, що не перебуває в оренді, має право передати таку ділянку в оренду на строк до моменту державної реєстрації права власності спадкоємця на таку земельну ділянку, або до набрання сили рішенням суду про визнання спадщини відумерлою, про що обовязково зазначається у договорі оренди земельної ділянки (ч. 6 ст. 19 Закону України «Про оренду землі»).
Відтак, Мацошинська сільська рада вказує, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження факту розташування земельної ділянки за межами населеного пункту. Щодо відсутності державної реєстрації договору оренди землі, то дане питання не є предметом даного спору, адже позивачем не оспорюється дійсність такого договору, а відтак, такі доводи прокурора не можуть братись до уваги. Крім того, вказує, що даний договір не підлягає державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Зважаючи на викладене, відповідач 2 просить відмовити в задоволенні позову.
Обставини, встановлені судом.
08.02.2017р. Мацошинською сільською радою Жовківського району Львівської області прийнято рішення №3 “Про погодження передачі земель в оренду ТОВ “Захід-Агро МХП” (надалі – Рішення №3) відповідно до пунктів 1, 4 котрого сільська рада вирішила:
- передати в оренду ТОВ “Захід-Агро МХП” не витребувані (нерозділені) паї та/або земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що входять до складу спадщини, на які відсутні спадкоємці за заповітом і за законом, усунені від права на спадкування, не прийняли спадщину, а також відмовились від її прийняття після спливу шести місяців з дня відкриття спадщини, згідно списку що додається, орієнтованою площею 36,3344 га терміном на 7 років, але не довше, ніж до моменту державної реєстрації права власності за спадкоємцем на таку земельну ділянку. Встановити розмір орендної плати на рівні 4% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок;
- уповноважити сільського голову підписати з ТОВ “Захід-Агро МХП” відповідні договори оренди вказаних земельних ділянок.
09.02.2017р. між відповідачами укладено Договір оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що входять до складу спадщини (надалі – Договір оренди), відповідно до пунктів 1, 2, 3 котрого в оренду передаються земельні ділянки розміром 36,3344 га, які знаходяться на території Мацошинської сільської ради. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 1 621 117,39 грн.
Відповідно до п.7 Договору оренди, він набирає чинності з дня підписання сторонами і діє протягом 7 (семи) років, але в будь-якому випадку не довше ніж до моменту державної реєстрації права власності спадкоємця на таку земельну ділянку або до набрання законної сили рішення суду про визнання спадщини відумерлою. У випадку звернення осіб, які є власниками не витребуваних земельних часток (паїв), або їх спадкоємців з заявою про виділення їх земельної ділянки в натурі (на місцевості) та отримання державного акту на право власності дія Договору щодо конкретної ділянки, яка була передана в оренду за цим договором припиняється в момент отримання її власником державного акту на право власності на земельну ділянку.
Вважаючи дане рішення сільської ради незаконним та прийнятим всупереч вимог закону, прокурор звернувся до суду з позовом про визнання недійсним рішення Мацошинської сільської ради Жовківського району Львівської області №3 «Про погодження передачі земель в оренду ТОВ “Захід-Агро МХП” та зобов’язання звільнити земельні ділянки передані на підставі вказаного рішення.
Згідно листа Мацошинської сільської ради Жовківського району Львівської області №254 від 18.10.2017 р., повідомлено, що фізична особа ОСОБА_3, після померлої фізичної особи ОСОБА_4, прийняв спадщину та уклав договір оренди землі від 03.07.2017 р. з відповідачем 1, загальною площею 1,6468 га.
Згідно інформації Департаменту агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації за №05-240 від 02.02.2018 р., з метою уникнення конфліктних ситуацій при оформленні договорів оренди (після спливу шести місяців) на земельні ділянки, що входять до складу спадщини, спадкоємці на які є відсутніми, та які в подальшому можуть бути визнані відумерлою спадщиною, департаментом агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації спільно з ГТУ юстиції у Львівській області розроблено проект рішення для органу місцевого самоврядування «Про оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва власники яких померли, а спадкоємці за законом чи заповітом не прийняли спадщину», проекти рішення надіслати головам селищних, сільських та міських рад для використання в роботі.
При ухваленні рішення, суд виходив з наступного.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Законом України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)”, Законом України “Про оренду землі” та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з статтею 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з статтею 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Водночас, за змістом статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, а також вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Як убачається з матеріалів справи, зокрема, рішення №3 від 08.02.2017 сільської ради, Договору оренди від 09.02.2017 р. в оренду передаються земельні частки паї орієнтовною площею 36,3344 га власники яких померли, а спадкоємці за законом чи заповітом відсутні чи не прийняли спадщину (усунуті від права спадкування, відмовились від прийняття спадщини тощо).
За змістом положень Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)”, земельні частки (паї), на які підтверджувальний документ уже отриманий, але власник не розпорядився ним належним чином (не подав заяву про виділення в натурі (на місцевості) для передання в оренду чи сумісного обробітку), а також земельні частки (паї), власники яких не оформили право власності або померли, а їх спадкоємці не прийняли спадщину, до якої входять земельні частки (паї) відносяться до категорії нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв).
При цьому, згідно розяснення Державного агентства земельних ресурсів №7295/17/6-12 від 14.05.2012р., невитребувані земельні частки (паї) не є землями державної власності чи комунальної власності.
Таким чином, в ході розгляду справи, судом встановлено, що в склад земельної ділянки площею 36,3344 га., станом на момент прийняття оскаржуваного рішення, входили як неуспадковані земельні ділянки приватної власності, так і неуспадковані земельні частки (паї).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає, що повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою сільськогосподарського призначення державної власності, розташованою за межами населених пунктів належать центральним органам виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Щодо вказаного суд зазначає таке.
Згідно з частиною 2 статті 5 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.
Пунктом 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №122 від 04.02.2004, нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
Статтею 13 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Так, аналізуючи положення ст.ст. 5, 9, 13 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)”, а також пунктів 2, 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), можна зробити висновок, що передача в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок (паїв) здійснюється в залежності від місця розташування таких ділянок, а саме: за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради нерозподілені (невитребувані) земельні частки можуть передаватися в оренду в межах населених пунктів, а за рішенням районної державної адміністрації - за межами населених пунктів.
Разом з тим, суд наголошує на тому, що Закон України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” є спеціальним законодавчим актом, який визначає організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками та використання нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок.
Водночас, як вже зазначалося, в оренду відповідачу 1 було передано земельні частки паї, які не успадковано спадкоємцями померлих громадян.
Згідно листа Мацошинської сільської ради Жовківського району Львівської області №254 від 18.10.2017 р., повідомлено, що фізична особа ОСОБА_3, після померлої фізичної особи ОСОБА_4, прийняв спадщину та уклав договір оренди землі від 03.07.2017 р. з відповідачем 1, загальною площею 1,6468 га.
Крім того, 20.09.2016 Верховною ОСОБА_2 України прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правової долі земельних ділянок, власники яких померли” котрим, зокрема, внесено зміни в статті 1283 та 1285 ЦК України та статті 4, 19 Закону України “Про оренду землі”.
Зокрема, відповідно до ст.1285 ЦК України (в редакції станом на момент прийняття оскаржуваного рішення) якщо у складі спадщини є майно (а згідно ст. 190 ЦК України майном являється не лише річ, але і майнові права на неї), яке потребує утримання, догляду, вчинення інших фактичних чи юридичних дій для підтримання його в належному стані, нотаріус, а в населених пунктах, де немає нотаріуса, - відповідний орган місцевого самоврядування, у разі відсутності спадкоємців або виконавця заповіту укладають договір на управління спадщиною з іншою особою.
У разі відсутності спадкоємців або виконавця заповіту особою, яка управляє спадщиною, до складу якої входить земельна ділянка, є сільська, селищна, міська рада за місцезнаходженням такої земельної ділянки. Особа, яка управляє спадщиною, має право на вчинення будь-яких необхідних дій, спрямованих на збереження спадщини до з'явлення спадкоємців або до прийняття спадщини.
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України “Про оренду землі” (в редакції станом на момент прийняття оскаржуваного рішення), орендодавцем земельної ділянки, що входить до складу спадщини, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття після спливу шести місяців з дня відкриття спадщини, є особа, яка управляє спадщиною.
Особа, яка управляє спадщиною, у складі якої є земельна ділянка сільськогосподарського призначення, що не перебуває в оренді, має право передати таку ділянку в оренду на строк до моменту державної реєстрації права власності спадкоємця на таку земельну ділянку або до набрання законної сили рішенням суду про визнання спадщини відумерлою, про що обов'язково зазначається у договорі оренди земельної ділянки (ч. 6 ст.19 Закону України “Про оренду землі”).
Таким чином, з наведених приписів ЦК України та Закону України “Про оренду землі” вбачається, що органом, котрий вправі передавати в оренду земельні ділянки (в т.ч. невитребувані земельні частки) померлих громадян до моменту прийняття спадкоємцями спадщини, або визнання її відумерлою в судовому порядку являються сільська, селищна, міська рада за місцезнаходженням такої земельної ділянки, незалежно від того, чи така земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту чи за межами. Відповідні сільська, селищна, міська рада являються управителем спадщини в силу імперативних положень закону і для реалізації їхніх повноважень щодо передачі в оренду земельних ділянок від них не вимагається вчинення будь-яких інших дій (як от, звернення до суду з вимогою про визнання спадщини відумерлою, як це стверджує прокурор).
Враховуючи викладене, а також те, що спірна земельна ділянка площею 36,3344 га знаходиться на території Мацошинської сільської ради, що не спростовано прокурором, суд приходить до висновку, що Мацошинська сільська рада вправі була розпоряджатися спірними земельними ділянками та передавати їх в оренду відповідачу 1, а тому протилежні доводи прокурора є не обґрунтованими.
Згідно з статтею 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до частини1 статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Статтею 393 Цивільного кодексу України встановлено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Наведені положення є реалізацією частини першої статті 55 Конституції України, відповідно до якої кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб та частини другої статті 124 Конституції України, відповідно до якої юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
До господарського суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. Тобто, в контексті норми статті 1 Господарського процесуального кодексу України має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту. При цьому, заінтересована особа вправі звертатись до суду за захистом не будь-якого, а виключно охоронюваного законом інтересу, законного інтересу (абз.3 п.3.5 мотивувальної частини Рішення КСУ №18-рп/2004 від 01.12.2004 року у справі про охоронюваний законом інтерес).
З наведеного вбачається, що для задоволення позовних вимог про визнання незаконним акту органу місцевого самоврядування недостатньо встановити лише обставини суперечності цього акту вимогам закону. Для задоволення вимог потрібно також встановити, що незаконний акт органу місцевого самоврядування порушує права позивача. У випадку, якщо акт органу місцевого самоврядування прав позивача не порушує, у суду відсутні правові підстави для задоволення вимог про визнання його незаконним.
Як вбачається з позовної заяви, прокурор звернувся із даним позовом в інтересах держави. При цьому, порушення прав та інтересів держави обґрунтовує тим, що державним інтересом в даній справі є задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання передачі земельних ділянок у користування, а також захист суспільних інтересів загалом, права власності на землю Українського народу. Інтерес держави, в даному випадку, полягає у відновленні правового порядку в частині визначення меж компетенції органів місцевого самоврядування, відновленні становища, яке існувало до порушення права Українського народу.
Суд не погоджується з доводами прокурора про порушення оскаржуваним рішенням відповідача 1 прав та інтересів держави, оскільки цим рішенням в оренду було передано земельні частки паї, які не належать ні до земель державної, ні до земель комунальної власності. Єдиним аргументом, котрий би міг свідчити про порушення прав та інтересів держави та слугувати підставою для задоволення позовних вимог, це законодавче віднесення повноважень щодо такої передачі до компетенції органів державної влади, а не органів місцевого самоврядування. Однак, як встановлено в ході розгляду справи, відповідач 1 своєї компетенції щодо прийняття оскаржуваного рішення не перевищив.
Всі інші аргументи прокурора не можуть слугувати також підставою для задоволення позову, оскільки не доведені належними доказами.
З огляду на викладене, суд розглянувши позовні вимоги прокурора вважає такі не обґрунтовані та відмовляє у задоволенні таких повністю.
Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до статті 76 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 86 ГПК України вказано, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Судові витрати на підставі статей 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак судовий збір залишається за позивачем.
З огляду на викладене, виходячи з положень чинного законодавства України, матеріалів та обставин справи, враховуючи практику застосування законодавства вищими судовими інстанціями, керуючись ст.ст.10, 12, 20, 73, 74, 75, 76, 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд , -
УХВАЛИВ:
1. В задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 03.05.2018 р.
Суддя Синчук М.М.