Постанова № 73705007, 02.05.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
810/2132/18
Номер документу
73705007
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/2132/18 Суддя (судді) першої інстанції: Лиска І.Г.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Василенко Я.М.

Коротких А.Ю.

При секретарі: Бібко А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області про визнання протиправними дій, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області, в якому просить визнати дії Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області з передачі виготовлених виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії №321319, які не уповноважені на отримання виборчих бюлетенів, без отримання відповідної постанови дільничної виборчої комісії №321319 та без здійснення перевірки того факту чи, є ці члени дільничної виборчої комісії №321319 представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії, - протиправними.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду міста Києва від 29 квітня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати рішення з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

У відповідності до статті 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 05 березня 2018 року № 5 було призначено проміжні вибори депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі № 26 в селищі Коцюбинське Київської області.

Постановою Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області від 29 березня 2018 року № 7, ОСОБА_3 було зареєстровано кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 26 Коцюбинської селищної ради.

27 квітня 2018 року Коцюбинською селищною виборчою комісією на своєму засіданні було передано дільничній виборчій комісії виборчі бюлетені для голосування.

Так, 27 квітня 2018 року уповноваженою особою ОСОБА_3 ОСОБА_4 о 19 год. 45 хв., у присутності двох свідків - ОСОБА_5 та ОСОБА_9., складено Акт про порушення Закону України «Про місцеві вибори» в якому вказано про те, що 27 квітня 2018 року о 19:40 год. під час засідання Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області в приміщенні за адресою: с. Коцюбинське, вул. Доківська 2, Коцюбинська селищна виборча комісія Київської області передала виборчі бюлетені трьом невстановленим особам - нібито членам ДВК №321319, однак на засіданні їх особи не перевірялись, рішення-постанову ДВК №321319 про уповноваження саме цих осіб отримати від Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області виборчі бюлетені ці особи не пред'являли і Коцюбинська селищна виборча комісія таку постанову від вказаних осіб не вимагала, не отримувала, та не перевіряла, чи є ці особи, якщо вони члени ДВК №321319, представниками різних суб'єктів надання кандидатур до складку ДВК, що є порушенням ч.5 статті 75 Закону України «Про місцеві вибори».

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що наразі в чинному законодавства відсутня вимога щодо визначення порядку оформлення та встановлення осіб які отримують виборчі бюлетені для дільничних виборчих комісій.

Надаючи правову оцінку обставинам справи колегія суддів зазначає наступне.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост встановлено Законом України «Про місцеві вбори» № 595-VIII від 14 липня 2015 року.

Відповідно до ч.1 статті 20 зазначеного Закону, виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Частиною 3 статті 20 цього Закону встановлено, що територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Відповідно до ч. 4 статті 25 Закону України «Про місцеві вибори», сільська, селищна територіальна виборча комісія відповідно до свої повноважень: забезпечує підготовку та проведення відповідних місцевих виборів; затверджує текст виборчих бюлетенів по виборах депутатів відповідної місцевої ради, а також сільського, селищного голови, старости; забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів; передає їх дільничним виборчим комісіям; забезпечує виготовлення бланків протоколів та іншої виборчої документації, передає їх відповідним дільничним виборчим комісіям; скликає у разі необхідності за власного ініціативою засідання дільничної виборчої комісії.

Згідно положень статті 75 Закону України «Про місцеві вибори», сільська, селищна, міська (міст районного значення) територіальна виборча комісія, на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах, не пізніш як за п'ять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Не пізніше наступного дня після отримання виборчих бюлетенів територіальна виборча комісія на своєму засіданні передає виборчі бюлетені в упаковці підприємства- виготовлювача таким територіальним виборчим комісіям з відповідних місцевих виборів: 1) виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради відповідним районним, міським (міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення) територіальним виборчим комісіям; 2) районна територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів районної ради відповідним сільським, селищним, міським (міст районного значення) територіальним виборчим комісіям; 3) міська (у містах з районним поділом) територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені для голосування по виборах депутатів міської ради, міського голови відповідним районним у місті територіальним виборчим комісіям; 4) міська (міста Севастополя, міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення) територіальна виборча комісія передає виборчі бюлетені з виборів депутатів міської ради, міського голови відповідній сільській, селищній, міській (села, селища, міста, що входить до складу відповідного міста) територіальній виборчій комісії.

Виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача від імені територіальної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії, уповноважені на це її рішенням, які повинні бути представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Районна, міська, районна в місті, сільська, селищна територіальна виборча комісія не раніш як за три дні до дня голосування на своєму засіданні передає відповідним дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача для голосування з кожних місцевих виборів. Виборчі бюлетені в упаковці підприємства- виготовлювача від імені відповідної дільничної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії, уповноважені на це її рішенням, які повинні бути представниками різних суб'єктів подання кандидатур до складу відповідної дільничної виборчої комісії.

Про передачу відповідним територіальним виборчим комісіям виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів територіальна виборча комісія, яка передає виборчі бюлетені, складає у трьох примірниках протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, в якому зазначаються:

1) назва місцевих виборів;

2) позначення та/або номер виборчого округу;

3) кількість переданих виборчих бюлетенів;

4) прізвища та підписи членів територіальної виборчої комісії, які прийняли виборчі бюлетені.

Перший примірник такого протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, яка передає виборчі бюлетені, другий - передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка отримує виборчі бюлетені, третій - невідкладно вивішується у приміщенні територіальної виборчої комісії, яка передала виборчі бюлетені, для загального ознайомлення.

Про передачу дільничній виборчій комісії виборчих бюлетенів для голосування з відповідних місцевих виборів територіальна виборча комісія, яка передає виборчі бюлетені, складає у трьох примірниках протокол за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, в якому зазначаються для кожних місцевих виборів: 1) назва місцевих виборів; 2) позначення та/або номер виборчого округу; 3) номер виборчої дільниці; 4) кількість виборців на виборчій дільниці згідно з попереднім списком виборців; 5) кількість переданих на виборчу дільницю відповідних виборчих бюлетенів; 6) прізвища та підписи членів дільничної виборчої комісії, які прийняли виборчі бюлетені.

Перший примірник такого протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, яка передає виборчі бюлетені, другий - передається відповідній територіальній виборчій комісії вищого рівня, третій - невідкладно вивішується у приміщенні територіальної виборчої комісії, яка передала виборчі бюлетені, для загального ознайомлення.

Витяг із протоколу за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, із зазначенням відомостей, що стосуються відповідної виборчої дільниці, надається разом із виборчими бюлетенями представникам кожної дільничної виборчої комісії, які отримали виборчі бюлетені, за підписами голови і секретаря територіальної виборчої комісії та трьох членів відповідної дільничної виборчої комісії, засвідчений печаткою територіальної виборчої комісії.

Приймання виборчих бюлетенів територіальною, дільничною виборчою комісією відбувається на засіданні відповідної виборчої комісії невідкладно після прибуття членів виборчої комісії, які отримали бюлетені.

Отже, з аналізу наведених правових норм вбачається, що територіальна виборча комісія зобов'язана організувати виготовлення виборчих бюлетенів та передачу їх дільничним виборчим комісіям. При цьому, виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача від імені територіальної виборчої комісії отримують не менш як три члени цієї комісії.

Вимоги апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що дільнична виборча комісія №321319 взагалі не розглядала питання та не приймала рішення (у формі постанови), щодо уповноваження своїх членів на отримання виборчих бюлетенів з виборів депутата Коцюбинської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №26 в селищі Коцюбинському Київської області. Відповідно, таку постанову члени дільничної виборчої комісії №321319 не надавали до Коцюбинської селищної виборчої комісії Київської області при отриманні виборчих бюлетенів 27 квітня 2018 року.

Разом з тим, як вірно встановлено судом першої інстанції, відповідно до витягу з протоколу про передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради для голосування в одномандатному виборчому окрузі №26 27 квітня 2018 року, Коцюбинська селищна виборча комісія, відповідно до ч.5, 6 статті 75 Закону України «Про місцеві вибори» на своєму засіданні 27 квітня 2018 року передала дільничній виборчій комісії №321319 відповідно із кількістю виборців згідно зі списком виборців на день складання протоколу 541 бюлетень. Виборчі бюлетені отримали члени дільничної виборчої комісії - ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8

При цьому, апелянтом як не заперечується членство вказаних осіб - ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 у відповідній виборчий комісії, так і не обґрунтовується неможливість отримання бюлетенів особами, які є членами дільничної виборчої комісії. Зокрема, позивачем не доведено, що рішенням були уповноважені на отримання бюлетенів особи відмінні від тих, які згідно витягу з протоколу отримали їх по факту або того, що ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 не є членами дільничної виборчої комісії.

На думку суду, порушення, на яке посилається апелянт є формальним, якщо і існувало, то на хід виборів не вплинуло, права позивача жодним чином не порушило, до негативних наслідків також не привело. При цьому, варто зауважити, що жодна норма Закону України «Про місцеві вибори» не встановлює обов'язку надавати копію або оригінал рішення територіальної виборчої комісії. Відповідно, оригінал і копія цього рішення відсутні у Коцюбинської селищної виборчої комісії.

Крім того, непрямим доказом правомірності дій Коцюбинської селищної виборчої комісії при передачі 27 квітня 2018 року виборчих бюлетенів уповноваженими членами ДВК №321319 є відсутність будь-яких зауважень або претензій від будь-якого з членів ТВК, ДВК або інших осіб, присутніх на засіданні ТВК.

Таким чином, передачу виборчих бюлетенів з виборів депутатів Коцюбинської селищної ради для голосування в одномандатному виборчому окрузі № 26, було здійснено у відповідності до Закону України «Про місцеві вибори» уповноваженим відповідним рішенням ДВК особам.

Відтак, під час розгляду зазначеної справи в суді апеляційної інстанції апелянтом не доведено, що при постановленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції здійснив порушення норм матеріального чи процесуального права, або неповною мірою з'ясував обставини, що мають значення для її вирішення.

Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.

Отже при винесенні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.

За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 246, 272, 308, 315, 316, 322 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2018 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: Файдюк В.В.

Судді: Василенко Я.М.

Коротких А.Ю.