
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2018 р. № 820/1197/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
представників позивача - Мосіюк О.В., Чебан І.В.,
представників відповідача - Тімонової А.І., Стецуріної О.А.,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 820/1197/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Слобожанський миловар" до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Слобожанський миловар" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС від 07 листопада 2017 року № 0000895016.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення ґрунтується на помилкових судженнях суб'єкта владних повноважень, що викладені в акті перевірки № 73/28-10-50-17-06/30357250 від 19.10.2017.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.
Представники відповідача під час судового розгляду справи проти позову заперечували та зазначили, що при проведенні перевірки позивача податковий орган діяв у межах та у спосіб, встановлені чинним законодавством України, висновки перевірки зафіксовані належним чином, а отже і винесене податкове повідомлення-рішення є законними. Просив у позові відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
14 червня 2016 року фахівцями Головного управління ДФС у Харківській області проведено планову виїзну перевірку ТОВ "Слобожанський миловар", з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 по 31.12.2015.
Результати перевірки оформлені актом № 298/20-40-14-01-08/30357250 від 14.06.2016, яким зафіксовані наступні висновки: порушення ТОВ "Слобожанський миловар" п.п. 139.1.5. п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла у 2014 році), п.п.134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла у 2015 році), чим занижено податок на прибуток на загальну суму 282683 грн, у тому числі: 2014 рік - 70430,00 грн, 2015 рік - 212253,00 грн; п.44.1, п.44.3 ст.44 Податкового кодексу України за незабезпечення зберігання первинних документів облікових та інших регістрів, бухгалтерської звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів; п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу, п. 4 розділу 3. п. 23 розділу 4 Порядку складання Звіту про контрольовані операції затвердженого наказом Міністерством фінансів України від 18.01.2016 № 8 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 04.02.2016 року за № 187/28317), в частині заниження загальної суми контрольованих операцій з контрагеном LLC "LATHER GEORGIA" (Грузія) у Звіті про контрольовані операції за 2015 рік на 180635,00 грн, відповідно до п. 120.3 ст. 120 застосовуються фінансові санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 1 відсоток суми контрольованих операцій, не задекларованих у поданому Звіті про контрольовані операції, а саме 1806,35 грн; наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року N 4 "Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку (форма N 1 ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за N 1/26556, ТОВ "Слобожанський миловар" надало до Слобожанської ОДП1 довідку за формою № 1 ДФ за 2 квартал 2015 року з відображенням виплати коштів за придбаний легковий автомобіль громадянину ОСОБА_5 у червні 2015 року в сумі 165000,00 грн за ознакою доходу "157" "Дохід, виплачений самозайнятій особі" замість "105" "Продаж (обмін) рухомого майна згідно зі статтею 173 розділу IV Кодексу".
На підставі висновків акту № 298/20-40-14-01-08/30357250 від 14.06.2016, податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення № 0000971401 від 24.06.2016, яким позивачу нараховано суму штрафних санкцій у розмірі 1806,35 грн.
На виконання податкового повідомлення-рішення № 0000971401 від 24.06.2016 позивачем сплачено суму штрафних санкцій у сумі 1806,35 грн, що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням № 5695 від 29.06.2016.
19.10.2017 заступником начальника відділу перевірок трансфертного ціноутворення та фінансових операцій проведено документальну перевірку ТОВ "Слобожанський миловар" з питань неподання уточнюючого звіту про контрольовані операції за 2015 рік після застосування штрафних санкцій.
За результатами вказаної перевірки складено акт № 73/28-10-50-17-06/30357250 від 19.10.2017, з висновків якого вбачається наступне: порушення ТОВ "Слобожанський миловар" п.п.39.4.2, п. 39.4, ст. 39 Податкового Кодексу України від 02.12.2010. №2755-VI, частині неподання уточнюючого звіту про контрольовані операції, здійснених ТОВ "Слобожанський миловар" з компанією-нерезидентом LLC "Lather Georgia" (Грузія) за 2015 рік після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку - сплати штрафних санкцій, за ППР від 24.06.2016 року №0000971401, винесеного за актом документальної планової перевірки від 14.06.2016 № 298/20-40-14-01-08/30357250.
07.11.2017 на підставі вказаного акту перевірки № 73/28-10-50-17-06/30357250 від 19.10.2017 Харківським управлінням офісу великих платників податків ДФС винесено податкове повідомлення-рішення № 0000895016, яким до ТОВ "Слобожанський миловар" застосовано штрафні санкції у сумі 1772190,00 грн.
Щодо правового регулювання спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Пункт 39.4 статті 39 Податкового кодексу України визначає порядок складення та подання звіту про контрольовані операції та документації з трансфертного ціноутворення для податкового контролю.
Так, відповідно до підпункту 39.4.1 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час спірних правовідносин, до 01.01.2017) для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.
У підпункті 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час спірних правовідносин, до 01.01.2017) встановлено, що платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
У відповідності до пункту 120.3 статті 120 Податкового кодексу України неподання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу у розмірі:
300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання (несвоєчасного подання) звіту про контрольовані операції;
1 відсоток суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані контрольовані операції;
3 відсотки суми контрольованих операцій, щодо яких не подана документація, визначена підпунктом 39.4.6 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.
Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податку від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Згідно з абзацом 1 пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Наведені норми у контексті спірних правовідносин свідчать, що платник податків мав обов'язок подавати щорічний звіт про контрольовані операції у строк до 1 травня року, а у разі неподання такого звіту у зазначений строк мав сплатити застосовані фіскальним органом штрафні санкції протягом у строк 10 календарних днів, які настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Як вбачається з акту перевірки № № 298/20-40-14-01-08/30357250 від 14.06.2016, ТОВ "Миловар" подано звіт про контрольовані операції за 2015 рік, проте за порушення п.п.39.4.2 п.39.4 ст. 39 Податкового кодексу України, в частині заниження загальної суми контрольованих операцій у Звіті про контрольовані операції за 2015 рік позивачем сплачено відповідний штраф у межах десятиденного строку (встановленого п.57.3 ст.57 ПК України), тобто підприємство понесло відповідальність відповідно до норм Податкового кодексу України у редакції, що діяла на момент виявлення такого порушення податковим органом (у червні 2016 року).
З 01.01.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21.12.2016 № 1797-VIII, яким були внесені певні зміни до Податкового кодексу України.
Так, зокрема, абзацом 1 підпунку 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України (в редакції з 01.01.2017) передбачено, що платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Відповідно до пункту 120.3 статті 120 (в редакції з 01.01.2017) за неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення або невключення до такого звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі:
- 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі неподання звіту про контрольовані операції;
- 1 відсотка суми контрольованих операцій, не задекларованих у поданому звіті про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі не задекларовані контрольовані операції;
- 3 відсотки суми контрольованих операцій, щодо яких не була подана документація, визначена підпунктами 39.4.6 та 39.4.8 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі контрольовані операції, здійснені у відповідному звітному році.
Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податків від обов'язку подання звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Неподання платником податків звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу (штрафів), передбаченого цим пунктом, - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання звіту про контрольовані операції (уточнюючого звіту) та/або документації з трансфертного ціноутворення.
Таким чином, з 01.01.2017 у Податковому кодексу України з'явилась норма - абз.6, 7 п.120.3 ст.120, - яка встановлює відповідальність платника податків у вигляді штрафу за неподання звіту про контрольовані операції після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафу.
Тобто, зазначений вид відповідальності, як і склад порушення, з'явився у Податковому кодексі України лише з 01.01.2017, проте, був відсутній на момент застосування до позивача штрафних санкцій за декларування у Звіті про контрольні операції за 2015 рік загальної суми контрольованих операцій не в повному обсязі.
Суд зазначає, що відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
В свою чергу у рішенні Конституційного Суду України від 09.02.99 № 1/99 зазначено, що частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Отже, враховуючи приписи статті 58 Конституції України та те, що саме з 01.01.2017 у п.120.3 ст.120 Податкового кодексу України встановлюється нове правило поведінки платника податків, якого на момент порушення ТОВ "Слобожанський миловар" норм податкового законодавства в частині неповного декларування у Звіті про контрольовані операції за 2015 рік сум контрольованих операцій платника податків з контрагентом " LLC "Lather Georgia" та сплату за це штрафних санкцій у червні 2016 року не існувало, як не існувало і відповідальності за порушення цього правила, суд приходить до висновку про відсутність законних підстав для застосування до позивача штрафних санкції на підставі п.120.3 ст.120 ПК України (у редакції з 01.01.2017).
При цьому, доводи представника відповідача про те, що при встановленні фактів неподання платником уточненого звіту про контрольовані операції, здійснених ТОВ "Слобожанський миловар" за 2015 рік після спливу 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати штрафних санкцій, податковий орган починаючи з 01.01.2017 має застосовувати штрафні санкції, передбачені п.120.3 ст.120 ПК України, суперечать принципу "дії закону у часі", який закріпленого у статті 58 Конституції України.
Відповідно до стаття 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проте, під час судового розгляду справи відповідачем не доведено обґрунтованості та правомірності викладених в акті перевірки № 73/28-10-50-17-06/30357250 від 19.10.2017, а відтак, і законності винесеного податкового повідомлення-рішення № 0000895016 від 07.11.2017.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000895016 від 07.11.2017 винесене з порушенням норм чинного законодавства, а отже, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Таким чином, позовні вимоги ТОВ "Слобожанський миловар" є обґрунтованими та є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Слобожанський миловар" (місцезнаходження - вул. Сумський шлях, буд. 53, с. Подвірки, Дергачівський район, Харківська область, 62371, ідентифікаційний код - 30357250) до Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (місцезнаходження - вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, 61052, ідентифікаційний код - 40980123) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України № 0000895016 від 07 листопада 2017 року на суму 1772190 (один мільйон сімсот сімдесят дві тисячі сто дев'яносто) грн 00 коп.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Слобожанський миловар" (ідентифікаційний код - 30357250) за рахунок бюджетних асигнувань Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (ідентифікаційний код- 40980123) судовий збір у розмірі 26582 (двадцять шість тисяч п'ятсот вісімдесят дві) грн 85 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 02 травня 2018 року.
Суддя А.С. Мороко