ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
___________________________
УХВАЛА
23 квітня 2018 року Справа № 913/1252/16
Провадження №19/913/1252/16
Розглянувши заяву №01-28/276 від 05.04.2017 Управління Державної казначейської служби України у Попаснянському районі Луганської області про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об'єднання" (юридична адреса: кв. Гайового, 35 А, м. Луганськ, 91021; адреса для листування: вул. Спортивна, 11, Попаснянський РЕМ, м. Попасна, Луганська область, 93300)
до Комунального закладу "Попаснянський обласний психоневрологічний інтернат" (вул. Польова, 2, м. Попасна, Луганська область, 93300)
про стягнення 103766 грн 41 коп.
Орган виконання судового рішення - Управління Державної казначейської служби України у Попаснянському районі Луганської області (вул. Суворова, 3, м. Попасна, Луганська область, 93302)
Суддя Господарського суду Луганської області Косенко Т.В.
Секретар судового засідання – Сокрута Н.М.
У засіданні брали участь:
від заявника – представник не прибув;
від позивача – представник не прибув;
від відповідача – представник не прибув.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Луганської області від 12.12.2016 позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання” до Комунального закладу “Попаснянський обласний психоневрологічний інтернат” задоволено частково; стягнуто з Комунального закладу “Попаснянський обласний психоневрологічний інтернат” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання” заборгованість по оплаті за перетікання реактивної електроенергії в сумі 29427 грн 01 коп., пеню в сумі 60247 грн 48 коп., інфляційні втрати в сумі 7954 грн 92 коп., 3% річних у сумі 4879 грн 04 коп., судовий збір у сумі 1537 грн 63 коп.; в решті позову відмовлено.
30.12.2016 вказане рішення набрало законної сили та на його виконання видано відповідний наказ.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 06.02.2017 апеляційну скаргу Комунального закладу "Попаснянський обласний психоневрологічний інтернат" задоволено частково; рішення Господарського суду Луганської області від 12.12.2016 у справі №913/1252/16 змінено в частині розміру стягнення з Комунального закладу "Попаснянський обласний психоневрологічний інтернат" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об’єднання" пені, а також в частині розподілу судових витрат, виклавши абзац 2 резолютивної частини рішення в наступній редакції: "Стягнути з Комунального закладу "Попаснянський обласний психоневрологічний інтернат" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об’єднання" заборгованість по оплаті за перетікання реактивної електроенергії в сумі 29427 грн 01 коп., пеню в сумі 5396 грн 55 коп., інфляційні втрати в сумі 7954 грн 92 коп., 3% річних у сумі 4879 грн 04 коп. та судовий збір у сумі 1443 грн 40 коп."; в іншій частині рішення Господарського суду Луганської області від 12.12.2016 у справі №913/1252/16 – залишено без змін; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганське енергетичне об’єднання" на користь Комунального закладу "Попаснянський обласний психоневрологічний інтернат" витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 103 грн 65 коп.
17.02.2017 на виконання зазначеної постанови видано відповідні накази.
11.04.2018 року від Управління Державної казначейської служби України у Попаснянському районі Луганської області надійшла заява №10-28/276 від 05.04.2017, в якій заявник просить суд відстрочити виконання рішення Господарського суду Луганської області від 17.02.2017 у справі №913/1252/16 в частині стягнення з Комунального закладу "Попаснянський обласний психоневрологічний інтернат" пені в сумі 5396 грн 55 коп., інфляційних нарахувань у сумі 7954 грн 92 коп., 3% річних у сумі 4879 грн 04 коп. та судового збору в сумі 1443 грн 40 коп. до врегулювання питання на законодавчому рівні.
Заява обґрунтована тим, що постановами Кабінету Міністрів України від 06.07.2016 №447 “Питання проведення розрахунків за спожиту електричну енергію постачальником електричної енергії Товариством з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання” та від 30.08.2017 №664 «Про внесення змін до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.07.2016 №447» врегульоване питання оплати за спожиту активну та реактивну електроенергію, зокрема встановлено, що бюджетні кошти перераховуються через відкриті товариством в установленому порядку небюджетні рахунки в органі Державної казначейської служби на поточний рахунок із спеціальним режимом використання товариства, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого спрямування їх на поточний рахунок із спеціальним режимом використання державного підприємства «Енергоринок». Питання проведення інших платежів на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання”, а саме, інфляційних нарахувань, пені, 3% річних, судового збору вказаною постановою не врегульовано. Відповідно до п.12 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595, платежі з рахунків, відкритих в органах Казначейства, установам, які провадять діяльність на тимчасово неконтрольованій території, крім випадків, установлених законодавством, здійснюються, зокрема з метою виконання рішення суду та відшкодування податку на додану вартість, у разі, коли: установа зареєстрована на контрольованій території; орган управління установи перебуває на контрольованій території; рахунки установи відкриті в банківських установах (органах Казначейства), розташованих на контрольованій території; установа сплачує податки та збори до державного бюджету та/або місцевих бюджетів. Місцезнаходженням стягувача згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань є м. Луганськ, яке включено до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Управління Державної казначейської служби України у Попаснянському районі Луганської області неодноразово зверталося з проханням до Товариства з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання” надати інформацію, визначену постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595, але відповідну інформацію останній не надав.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 13.04.2018 розгляд заяви призначено на 23.04.2018.
Представники учасників справи в судове засідання не прибули, хоча про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином.
Згідно з ст.1291 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов’язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч.1 ст.18 Господарського процесуального кодексу України судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч.2 ст.6 Закону України “Про виконавче провадження” рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до пп.2 п.5 Порядку виконання рішень про стягнення державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845, під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз’яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання.
Відповідно до ст.331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім’ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови. При відстроченні або розстроченні виконання судового рішення суд може вжити заходів щодо забезпечення позову. Про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, встановлення чи зміну способу та порядку його виконання або відмову у вчиненні відповідних процесуальних дій постановляється ухвала, яка може бути оскаржена. У необхідних випадках ухвала надсилається установі банку за місцезнаходженням боржника або державному виконавцю, приватному виконавцю.
Розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом. При цьому слід мати на увазі, що розстрочка можлива при виконанні рішення, яке стосується предметів, що діляться (гроші, майно, не визначене індивідуальними ознаками; декілька індивідуально визначених речей тощо).
Доказами, відповідно до ст.73 Господарського процесуального кодексу України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно з ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Отже, законодавець у будь-якому випадку пов’язує відстрочку виконання рішення з об’єктивними, непереборними, тобто виключними обставинами, які надають підстави для відстрочки виконання рішення.
Управління Державної казначейської служби України у Попаснянському районі Луганської області, в порушення викладених приписів законодавства, документально не підтверджено винятковість обставин, які надають право для відстрочки судового рішення.
Суд зауважує, що відповідно до абзацу 2 п.2 рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 №4-рп/2001 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання) згідно з частиною третьою статті 8 Конституції України норми Конституції України є нормами прямої дії. Вони застосовуються безпосередньо незалежно від того, чи прийнято на їх розвиток відповідні закони або інші нормативно-правові акти.
Беручи до уваги прямий припис ст.1291 Конституції України щодо обов’язковості виконання судових рішень, господарський суд приходить до висновку про те, що відсутність рішень будь-яких органів, що регламентують стягнення грошових коштів на користь підприємств, не перереєстрованих на підконтрольній українській владі території, не може бути підставою для невиконання судового рішення, яке набрало законної сили. Неврегульованість зазначеного питання не є виключною обставиною в розумінні приписів ст.331 Господарського процесуального кодексу України. Інших обставин, які б могли бути підставою для відстрочення виконання судового рішення у справі, наразі судом не встановлено.
Відносно посилань заявника на постанову Кабінету Міністрів України від 06.07.2016 №447 “Питання проведення розрахунків за спожиту електричну енергію постачальником електричної енергії товариством з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання” суд зазначає наступне.
У вказаній постанові Кабінет Міністрів України постановив установити, що під час проведення розрахунків за спожиту електричну енергію з Товариством з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання” (далі — товариство) бюджетні кошти перераховуються через відкритий товариством в установленому порядку небюджетний рахунок в органі Державної казначейської служби на поточний рахунок із спеціальним режимом використання товариства, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого спрямування їх на поточний рахунок із спеціальним режимом використання державного підприємства “Енергоринок”; погашення бюджетної кредиторської заборгованості здійснюється в установленому законодавством порядку; передбачений цим пунктом механізм проведення розрахунків застосовується для розрахунків, що проводяться за рахунок бюджетних коштів, та розрахунків відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20. Таким чином вказана постанова регулює лише частину відносин з Товариством з обмеженою відповідальністю “Луганське енергетичне об’єднання” та конкретизує порядок оплати спожитої електричної енергії. При цьому не виключається можливість оплати пені, інфляційних нарахувань, 3% річних, судового збору за рахунок бюджетних коштів.
З огляду на викладене доводи Управління Державної казначейської служби України у Попаснянському районі Луганської області в зазначеній частині також відхиляються судом.
Ураховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні заяви №01-28/276 від 05.04.2017 Управління Державної казначейської служби України у Попаснянському районі Луганської області про відстрочення виконання рішення суду.
Керуючись ст.ст.234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви №01-28/276 від 05.04.2017 Управління Державної казначейської служби України у Попаснянському районі Луганської області про відстрочення виконання рішення суду - відмовити.
Ухвала набрала законної сили 27.04.2018 відповідно до ст.235 ГПК України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 ГПК України та порядку, визначеному п.17.5 Перехідних положень ГПК України.
Суддя Т.В. Косенко