Рішення № 73695821, 25.04.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
823/2183/17
Номер документу
73695821
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2018 року справа № 823/2183/17

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді - Руденко А.В.,

суддів- Гаращенка В.В., Кульчицького С.О.,

при секретарі - Сачинській В.О.,

за участю:

позивача - ОСОБА_2 (за довіреністю);

представника відповідача - ОСОБА_3 (за довіреністю);

третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог спору, на стороні позивача - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, до Смілянської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконком Смілянської міської ради про визнання протиправними дій Смілянської міської ради, визнання нечинними рішень про розпуск та утворення виконавчого комітету міської ради, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 з позовною заявою до Смілянської міської ради, якою просив визнати протиправними дії Смілянської міської ради та визнати нечинними рішення за №59-4/V11 «Про розпуск виконавчого комітету міської ради» та за №№59-5/V11 «Про утворення комітету міської ради».

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що є депутатом Смілянської міської ради Черкаської області V11 скликання та головою постійно діючої депутатської комісії з питань місцевого самоврядування, депутатської етики, законності, правопорядку та боротьби з організованою злочинністю, запобіганню корупції, до повноважень якої відноситься попередній розгляд проектів рішень, які виносяться на розгляд сесії міської ради, зокрема, з питань кадрових призначень, змін до структури міської ради та її виконавчого комітету та інші.

09 грудня 2017 Смілянська міська рада на позачерговій LIX (59) сесії міської ради V11 скликання прийняла рішення за №59-4/V11 «Про розпуск виконавчого комітету міської ради» та за №№59-5/V11 «Про утворення комітету міської ради». Вважає, що відповідачем було порушено порядок та процедуру скликання сесії та прийняття рішень, оскільки позачергова сесія відбулась ввечері 09.12.2017 без попереднього за 10 днів та належного повідомлення депутатів про її проведення; проекти рішень не були обговорені на засіданні постійно діючої депутатської комісії та попередньо не оприлюднені на сайті міської ради; прийняті з порушенням статті 80 Регламенту; заступники міського голови були звільнені без завчасного повідомлення та надання можливості виступити на сесії міської ради; рішення про утворення виконавчого комітету відбулось не на пленарній, а на позачерговій сесії міської ради. Вказані обставини свідчать про порушення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та суперечать Регламенту роботи Смілянської міської ради, тому є протиправними і підлягають скасуванню.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, позов просив задовольнити.

Відповідач надав відзив на позовну заяву 02.02.2018, у якому проти позову заперечив. Вказав, що згідно пункту 3 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання як утворення виконавчого комітету, так і змін до його складу та розпуск. Чергова та позачергова сесії є пленарними засіданнями, відтак, твердження позивача про те, що розпуск та утворення виконавчого комітету міської ради відбулись не на пленарному засіданні ради ґрунтуються на неправильному тлумаченні положень пункту 3 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Частина десята статті 45 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає 10-денний термін доведення до відома депутатів і населення рішення про скликання сесії відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті. Натомість скликання сесії сільської, селищної, міської, районної у місті ради за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради передбачено частиною 7 статті 46 вказаного Закону.

Згідно частини 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситись сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Вважав, що вказані приписи Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» чітко визначають можливість скликання позачергової сесії, яка й була скликана 09.12.2017 та винесення на її розгляд питань з прийняттям рішень, які є предметом оскарження.

Щодо попереднього розгляду проектів рішень постійною депутатською комісією вказав, що стаття 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачає неможливість внесення на розгляд сесії міської ради проекту рішення, яке не було розглянуто на засіданні постійної депутатської комісії. Також винятковий характер скликаної сесії вказує на об'єктивну неможливість попереднього розгляду внесених на сесію оскаржуваних рішень на засіданні постійної депутатської комісії.

Щодо оприлюднення проектів рішень вказав, що згідно частини 11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти оприлюднюються негайно після їх підготовки. Вважав, що скликання сесії на вимогу депутатів є невідкладним випадком, який не давав можливості опублікувати проекти оскаржуваних рішень. Крім того, несвоєчасність опублікування проектів оскаржуваних рішень не є підставою для їх скасування.

Щодо несвоєчасного повідомлення позивача про проведення сесії вказав, що інформація про проведення сесії була доведена депутатам, в тому числі і позивачу. Також рішення були прийняті за наявності кворуму, тому неявка на сесію одного чи декількох депутатів не є підставою для скасування рішень.

У судовому засіданні представник відповідача просив у позові відмовити.

У судовому засіданні представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 05.02.2018 до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, були залучені ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_7., та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача виконавчий комітет Смілянської міської ради Черкаської області.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_6 надав письмові пояснення, у яких вказав, що в порушення статей 35, 41, 44,46 Регламенту Смілянської міської ради Черкаської області позачергова 59 сесія Смілянської міської ради відбулась в суботу 09.12.2017 о 21 годині без попереднього за 10 днів та належного повідомлення; оскаржувані рішення не пройшли необхідної процедури попереднього розгляду; проекти цих рішень не були розглянуті на постійних комісіях ради відповідного профілю, не містили пояснювальних записок та листів погодження; не містили жодних фактів чи аргументацій щодо поважності причин розпуску виконавчого комітету. Не отримували відповідних комісійних чи правових висновків, не оприлюднювалися.

Також всупереч п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про розпуск і утворення виконавчого комітету приймалось не на пленарній сесії, а на позачерговій сесії, проведення якої для прийняття подібних рішень не передбачено.

Також всупереч ст. 80 Регламенту його як першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади було звільнено з посади у зв'язку з розпуском виконавчого комітету без попередження про проведення сесії та без надання слова для виступу. Вважав, що позов підлягає задоволенню.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_7 надав письмові пояснення, у яких вказав на порушення статей 35, 41, 44,46,80 Регламенту Смілянської міської ради Черкаської області та п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з вищезазначених підстав та вважав, що позов підлягає до задоволення. Розгляд справи просив здійснювати у його відсутність.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 надав письмові пояснення, у яких вказав на порушення статей 35, 41, 44,46,80 Регламенту Смілянської міської ради Черкаської області та п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з вищезазначених підстав та вважав, що позов підлягає до задоволення.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_5 надала письмові пояснення, у яких вказала на порушення статей 35, 41, 44,46,80 Регламенту Смілянської міської ради Черкаської області та п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з вищезазначених підстав та вважала, що позов підлягає до задоволення.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача виконавчий комітет Смілянської міської ради письмових пояснень не надав. Представник виконавчого комітету Смілянської міської ради Шестаков С.М. у судове засідання не з'явився без поважної причини.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 205 КАС України суд здійснює розгляд справи у разі неявки учасника справи у судове засідання без поважної причини.

Оскільки причина неявки у судове засідання представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача виконавчого комітету Смілянської міської ради не є поважною, суд здійснює розгляд справи у його відсутність.

Заслухавши вступне слово позивача, представника відповідача, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

09 грудня 2017 року відбулась чергова 58 сесія Смілянської міської ради.

В цей же день до секретаря Смілянської міської ради Синьогуба К.І. звернулись 19 депутатів Смілянської міської ради з письмовою заявою, якою вимагали термінового проведення позачергової сесії для розгляду питань, що не були розглянуті на позачерговій сесії міської ради (а.с. 65).

Згідно листа виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 26.01.2018 №185/01-01-12 інформація щодо скликання позачергової 59 сесії міської ради була доведена до відома депутатів міської ради 09.12.2017 смс-повідомленнями з мобільного номера НОМЕР_1 начальником відділу забезпечення роботи міської ради Мефодюк Л.С., депутат міської ради ОСОБА_2 був повідомлений про проведення 59 сесії одночасно з іншими депутатами у такий же спосіб.

Позивач ОСОБА_2 був повідомлений про скликання сесії смс-повідомленням 09.12.2017 о 20 год. 44 хв., що підтверджується його поясненнями та фотографією смс-повідомлення, направленого з телефону НОМЕР_2

09 грудня 2017 року з 21 год. до 21 год. 20 хв. відбулась позачергова 59 сесія Смілянської міської ради.

Протоколом №59 позачергової 59 сесії Смілянської міської ради V11 скликання від 09.12.2017 було затверджено такий порядок денний позачергової сесії:

1. Про скасування рішення міської ради від 04.10.2017 №52-19 /V11 «Про внесення змін до рішення міської ради віл 29.12.2016 №35-6/ V11 «Про структуру та загальну чисельність міської ради та її виконавчих органів на 2017 рік.

2. Про присвоєння рангу секретарю міської ради.

3. Про внесення змін до рішення міської ради від 17.11.2015 №2-5/ V11.

4. Про розпуск виконавчого комітету міської ради\

5. Про утворення виконавчого комітету міської ради.

Згідно з протоколом засідання постійної комісії міської ради з питань місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, законності, правопорядку та боротьби з організованою злочинністю, запобіганню корупції від 07.12.2017 (а.с. 78) та висновками і рекомендаціями від 07.12.2017 №1, №2, №3 (а.с. 80-82) погоджено проекти рішень з питань: про скасування рішення міської ради від 04.10.2017 №52-19 /V11 «Про внесення змін до рішення міської ради віл 29.12.2016 №35-6/ V11 «Про структуру та загальну чисельність міської ради та її виконавчих органів на 2017 рік; про присвоєння рангу секретарю міської ради; про внесення змін до рішення міської ради від 17.11.2015 №2-5/ V11.

Вказані питання були розглянуті Смілянською міської радою на позачерговій 59 сесії та прийняті рішення:

№59-1/V11 "Про скасування рішення міської ради від 04.10.2017 №52-19 /V11 «Про внесення змін до рішення міської ради від 29.12.2016 №35-6/ V11 «Про структуру та загальну чисельність міської ради та її виконавчих органів на 2017 рік»;

№59-2/V11 «Про присвоєння рангу секретарю міської ради»;

№59-3/V11 «Про внесення змін до рішення міської ради від 17.11.2015 №2-5/ V11;

№59-4 /V11 «Про розпуск виконавчого комітету міської ради»;

№59-5/V11 «Про утворення виконавчого комітету міської ради».

Не погоджуючись з рішеннями №59-4 /V11 «Про розпуск виконавчого комітету міської ради» та №59-5/V11 «Про утворення виконавчого комітету міської ради», позивач звернувся до суду.

Спірні відносини, що виникли між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (у подальшому - Закон №280/97-ВР), який визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Стаття 2 Закону №280/97-ВР передбачає, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України; місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно статті 5 Закону №280/97-ВР система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту, районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Згідно частини першої статті 11 Закону №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.

Таким чином, Смілянська міська рада розглянула питання розпуску виконавчого комітету та утворення виконавчого комітету на виконання наданих їй повноважень.

Частиною 15 статті 46 Закону №№280/97-ВР порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Регламент роботи Смілянської міської ради було затверджено рішенням Смілянської міської ради №13-2/V11 від 01.03.2016 (у подальшому - Регламент).

Статтею 46 Закону №№280/97-ВР передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно; сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради (частина перша); перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до статті 45 цього Закону (частина друга); наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради (частина четверта); сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (частина п'ята).

Згідно частини шостої статті 46 Закону №№280/97-ВР у разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. У цих випадках сесія скликається:

1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;

2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.

Згідно частини сьомої статті 46 Закону №№280/97-ВР сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Згідно статті 31 Регламенту рада проводить свою роботу сесійно; сесія - форма роботи ради як представницького органу, яка складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради, що відбуваються тільки під час сесії.

Згідно статті 35 Регламенту сесії, наступні після першої та другої, скликаються міським головою відповідно до плану роботи міської ради, затвердженого радою, з його ініціативи, а також у двотижневий термін за пропозицією більшості членів виконавчого комітету ради або не менш як третини депутатів від загального складу ради (пункт 1); при відмові чи неможливості скликання сесії міським головою та секретарем ради сесія скликається: а) з ініціативи виконавчого комітету - постійною комісією ради; б) з ініціативи третини депутатів від загального складу ради - цими депутатами (пункт 3); у випадку, передбаченому пунктом б. частини 3, подання за підписами не менше третини депутатів від складу ради з поясненнями причин скликання сесії ради, визначеною датою скликання сесії. Проектами порядку денного сесії ради та проектами необхідних рішень реєструються в секретаріаті ради. Секретаріат зобов'язаний протягом не пізніше трьох днів від моменту отримання подання повідомити усіх депутатів ради про скликання сесії за ініціативою групи депутатів; рішення про скликання чергової сесії повідомляються депутатам не пізніш як за 10 днів до сесії, у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії частина 6); інформація про місце і час проведення та про плановий порядок денний засідання ради доводиться секретарем ради до відома кожного депутата, а також оприлюднюється через засоби масової інформації або іншим публічним способом не пізніше як за 10 днів до сесії (частина 7).

Таким чином, сесія міської ради має бути скликана сільським, селищним, міським головою у двотижневий строк після звернення не менш ніж однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради.

Згідно статті 36 Регламенту у разі, коли обрано повноважний склад ради, але не обрано міського голову, про що на першій сесії ради інформує голова територіальної виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів ради в кількості трьох-п'яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях ради.

У судовому засіданні позивач та представник відповідача пояснили, що міський голова міста Сміли не обраний, тому його функції відповідно до статті Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконує секретар міської ради.

Судом встановлено, що 59 позачергова сесія Смілянської міської ради скликана 09.12.2017 секретарем міської ради Синьогубом К.І. на вимогу 19-ти депутатів із 36-ти обраних депутатів, тобто не менш ніж однієї третини депутатів Смілянської міської ради, направленою в цей же день, 09.12.2017.

Відтак, позачергова сесія Смілянської міської ради була скликана з порушенням двотижневого строку, передбаченого пунктом 2 частини шостої статті 46 Закону №280/97-ВР.

Згідно частини 10 статті 46 Закону №280/97-ВР рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Як пояснив представник відповідача, винятковим випадком, за наявності якого була скликана позачергова 59 сесія міської ради, є ініціатива 19-ти депутатів, які звернулись із заявою до секретаря міської ради Синьогуба К.І.

Разом з цим, згідно частини сьомої статті 46 Закону №280/97-ВР депутати у кількості не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради мають право звернутись з пропозицією про скликання сесії, однак таке звернення не є необхідним випадком для проведення сесії у строк більш ранній, ніж дві неділі.

З огляду на зазначене суд прийшов до висновку, що скликання позачергової 59 сесії Смілянської міської ради 09.12.2017 відбулось за відсутності необхідного випадку.

Також судом встановлено, що згідно листа виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області від 26.01.2018 №185/01-01-12 інформація щодо скликання позачергової 59 сесії міської ради була доведена до відома депутатів міської ради 09.12.2017 смс-повідомленнями з мобільного номера НОМЕР_1 начальником відділу забезпечення роботи міської ради Мефодюк Л.С., депутат міської ради ОСОБА_2 був повідомлений про проведення 59 сесії одночасно з іншими депутатами у такий же спосіб.

З вказаного листа не вбачається змісту направленого депутатам смс-повідомлення, тому суд вважає, що відповідач не довів, що депутати були повідомлені про час проведення, місце проведення та питання, які передбачається внести на розгляд сесії.

Вказані обставини свідчать, що відповідач призначив сесію за відсутності підстави щодо невідкладності проведення сесії та з порушенням строків, передбачених частиною 10 статті 46 Закону №280/97-ВР., і порядку їх повідомлення.

Згідно статті 47 Закону №280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету (частина перша); постійні комісії попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готують висновки з цих питань (частина п'ята); за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації (частина 10).

Згідно статті 18 Регламенту постійні комісії розглядають на своїх засіданнях та готують висновки та рекомендації по проектах нормативних та інших актів міської ради, незалежно від суб'єкта їх внесення (пункт 1).

Згідно статті 20 Регламенту засідання постійної комісії є основною формою її роботи і скликається головою комісії за потребою, відповідно до плану роботи комісії або у зв'язку з проведенням надзвичайної чи позачергової сесії ради та інших обставин, відповідно до цього положення (пункт 1).

Згідно статті 23 Регламенту рішення комісії ухвалюються у формі висновків та рекомендацій (пункт 2); рішення у формі висновків приймаються при розгляді питань, віднесених до компетенції комісії, та стосуються підготовки проектів нормативних актів до розгляду радою, зокрема, щодо призначення чи обрання посадових осіб (пункт 3).

Судом встановлено, що в порушення вимог частини п'ятої статті 47 та статей 18, 20, 23, 45 Регламенту проекти рішень щодо розпуску та утворення виконавчого комітету міської ради на засіданні постійної комісії не розглядались.

Посилання представника відповідача на ті обставини, що такий розгляд не є обов'язковим та не міг бути проведеним у зв'язку з проведенням позачергової сесії у невідкладному випадку спростовується положеннями статей 23 та 45 Регламенту.

Згідно статті 48 Регламенту проекти рішень міської ради оприлюднюються не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Як пояснив представник відповідача у судовому засіданні, проекти оскаржуваних рішень про розпуск та обрання виконавчого комітету Смілянської міської ради не оприлюднювались.

Відтак, неоприлюднення проектів оскаржуваних рішень є порушенням статті 48 Регламенту.

Згідно статті 80 Регламенту Смілянської міської ради, затвердженого рішенням сесії від 01.03.2016 №13-2/V11 кандидатури членів виконавчого комітету, заступників міського голови та керуючого справами вносить на розгляд ради міський голова (пункт 1); внесені на розгляд ради кандидатури заступників міського голови обговорюються у постійних комісях, депутатських фракціях та групах, які готують щодо кандидатур мотивовані висновки і за потреби роблять доповіді на пленарних засіданнях (пункт 2); розгляд кандидатур до складу виконавчого комітету постійними комісіями ради відбувається за участі цих кандидатур, до яких депутати можуть ставити запитання та отримувати необхідні відповіді (пункт 3); питання про звільнення із займаних посад заступників міського голови, керівників утворених радою органів підлягає розгляду і обговоренню не раніше як через тиждень і не пізніше як через два тижні з моменту включення до порядку денного. Під час розгляду цього питання заступникам міського голови і керівникам вказаних органів повинно бути надане слово для виступу.

У судовому засіданні встановлено, що звільнений перший заступник міського голови ОСОБА_6, заступники міського голови ОСОБА_5 та ОСОБА_4 та керуючий справами виконавчого комітету ОСОБА_7 не були повідомлені про проведення 59 позачергової сесії та не були присутні на сесії, що є порушенням статті 80 Регламенту.

Відтак, судом встановлено, що позачергова 59 сесія Смілянської міської ради була скликана з порушенням процедури її скликання, а саме: за відсутності невідкладних обставин, без повідомлення як за 10, так і за один день до її проведення, без розгляду проектів оскаржуваних рішень постійною комісією міської ради, без оприлюднення проектів цих рішень та без заслуховування посадових осіб ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4 та ОСОБА_7, відтак, рішення №59-4 /V11 від 09.12.2017 «Про розпуск виконавчого комітету міської ради» та №59-5/V11 від 09.12.2017 «Про утворення виконавчого комітету міської ради» є протиправними та підлягають скасуванню.

Суд не погоджується з доводами позивача, що оскаржувані рішення прийняті не на пленарній сесії міської ради, оскільки відповідно до частини п'ятої статті 46 Закону .№280/97-ВР як чергові, так і позачергові сесії є пленарними

Суд також не погоджується з доводами відповідача, оскільки вони спростовуються вищенаведеним.

Разом з цим, суд зазначає, що згідно частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Таким чином, нормативно-правові акти чи індивідуальні акти, прийняті суб'єктом владних повноважень з порушенням закону, підлягають визнанню нечинними чи скасування лише у разі порушення прав, свобод чи інтересів фізичної особи і необхідності судового захисту з метою поновлення порушеного права.

Разом з цим, суд прийшов до висновку, що внаслідок прийняття оскаржуваних рішень про розпуск та утворення виконавчого комітету Смілянської міської ради жодні негативні наслідки для позивача не настали, тому порушення прав позивача відсутнє.

З огляду на відсутність негативних наслідків суд не погоджується з доводами позивача, що внаслідок його неповідомлення про скликання сесії він не зміг реалізувати свої повноваження, передбачені статтею 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що за відсутності порушеного права позивача позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлений 25 квітня 2018 року.

Головуючий суддя А.В. Руденко

Суддя В.В. Гаращенко

Суддя С.О. Кульчицький