Рішення № 73690486, 23.04.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
825/885/18
Номер документу
73690486
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 квітня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/885/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з врахуванням індексу інфляції, встановленого відповідно до базового місяця - квітень 2011 року, починаючи з 01.05.2016, з урахуванням раніше виплачених сум і проводити індексацію, згідно опублікованих індексів наростаючим підсумком, згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що Ніжинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України протиправно змінено позивачу базовий місяць для індексації пенсії, у зв'язку із чим, останній звернувся до суду з позовною вимогою про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з врахуванням індексу інфляції, встановленого відповідно до базового місяця - квітень 2011 року, починаючи з 01.05.2016, з урахуванням раніше виплачених сум і проводити індексацію, згідно опублікованих індексів наростаючим підсумком, згідно з Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".

Ухвалою судді від 22.02.2018 відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням(викликом) учасників справи на 19 березня 2018 року на 10.00 год. та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для надання відзиву на позов.

У встановлений ухвалою суду строк відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просив закрити провадження по справі на підставі пункту 4 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 08.11.2017 по справі №740/2657/17 за позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України визнано протиправними дії Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо зміни базового місяця для визначення індексації пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України вважати базовим місяцем проведення індексації пенсії ОСОБА_1 - грудень 2014 року, та здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 із розрахунку базового місяця проведення індексації, із урахуванням раніше виплачених сум.

Протокольною ухвалою суду від 19.03.2018, занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, судом відмовлено Ніжинському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в задоволенні клопотання про закриття провадження по справі на підставі пункту 4 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки предмети спору по даній справі та по справі №740/2657/17 за позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій не співпадають.

Позивач у судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити з огляду на те, що з січня 2015 року індексація пенсій не проводиться. Крім того, зазначив, що з 01.10.2017 розмір пенсії позивача збільшився з 2105,13 грн. до 2698,45 грн., а тому було здійснено переведення ОСОБА_1 з 01.10.2017 з пенсії, призначеної згідно з Законом України «Про державну службу» на пенсію згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 02 серпня 2008 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ніжинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України і отримував пенсію з 06.08.2008 по 30.09.2017 відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 86 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01.10.2017 отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 26.03.2016 року у справі №740/891/16-а зобов'язано Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року із урахуванням та включенням до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 4656 (чотири тисячі шістсот п'ятдесят шість) грн.77 коп., сум індексації заробітної плати у розмірі 647 (шістсот сорок сім) грн. 81 коп., із урахуванням раніше здійснених виплат, виходячи із розміру 86 відсотків від сум його заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, із врахуванням Закону України " Про індексацію грошових доходів населення". Постанова набрала законної сили.

На виконання зазначеного рішення суду, пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача.

Для проведення перерахунку пенсії, позивачеві була проведена індексація пенсії згідно базового місяця - грудень 2014 року.

Після перерахунку пенсії Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України визначило в якості нового базового місяця для проведення індексації пенсії - квітень 2016 року.

Постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 08.11.2017 по справі №740/2657/17 за позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій визнано протиправними дії Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо зміни базового місяця для визначення індексації пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України вважати базовим місяцем проведення індексації пенсії ОСОБА_1 - грудень 2014 року, та здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 із розрахунку базового місяця проведення індексації, із урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2017 року постанову Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 08.11.2017 по справі №740/2657/17 за позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій залишено без змін.

Ніжинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України постанова Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 08.11.2017 по справі №740/2657/17 за позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій виконана, що не заперечувалося позивачем у судовому засіданні.

Вважаючи дії відповідача щодо зміни базового місяця на грудень 2014 при обчисленні індексації пенсії протиправними, позивач з метою відновлення порушеного права звернувся до суду з даним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

У частині шостій названої статті Закону № 1282-XII вказано, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статті 3 Закону № 1282-XII індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

За змістом статті 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Статтею 6 Закону № 1282-XII встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацом третім пункту 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок № 1078) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються, зокрема пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

За змістом пункту 5 Порядку № 1078 передбачається, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Пунктом 9 Порядку № 1078 встановлено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації. У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року № 141 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» пункт 9 Порядку № 1078 виключений. Вказана постанова набрала чинності 15.03.2018.

Постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 08.11.2017 по справі №740/2657/17 за позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій, яка залишена без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2017 визнано протиправними дії Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо зміни базового місяця для визначення індексації пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України вважати базовим місяцем проведення індексації пенсії ОСОБА_1 - грудень 2014 року, та здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 із розрахунку базового місяця проведення індексації, із урахуванням раніше виплачених сум.

При цьому постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2017 року по справі №740/2657/17 за позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій встановлено, що «постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 26.03.2016 року у справі №740/891/16-а зобов'язано Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року із урахуванням та включенням до заробітку для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 4656 (чотири тисячі шістсот п'ятдесят шість) грн.77 коп., сум індексації заробітної плати у розмірі 647 (шістсот сорок сім) грн. 81 коп., із урахуванням раніше здійснених виплат, виходячи із розміру 86 відсотків від сум його заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, із врахуванням Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Постанова набрала законної сили. На виконання зазначеного рішення суду, пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача. Для проведення перерахунку пенсії, позивачеві була проведена індексація пенсії згідно базового місяця - грудень 2014 року».

Водночас позивач вважає, що в якості базового місяця для проведення індексації його пенсії з 01.05.2016 необхідно встановити - квітень 2011 року, а не грудень 2014 року.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому суд зауважує, що позивачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів на обґрунтування позовних вимог в частині встановлення базового місяця для проведення індексації його пенсії з 01.05.2016 саме - квітень 2011 року.

Водночас суд враховує, що постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 08.11.2017 по справі №740/2657/17 за позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій зобов'язано Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України вважати базовим місяцем проведення індексації пенсії ОСОБА_1 - грудень 2014 року.

Згідно з частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Крім того, суд враховує також, що з 01.10.2017 розмір пенсії позивача збільшився з 2105,13 грн. до 2698,45 грн., та було здійснено переведення з 01.10.2017 ОСОБА_1 з пенсії, призначеної згідно Закону України «Про державну службу» на пенсію згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому не може бути змінено базовий місяць нарахування індексації пенсії на квітень 2011 року.

Частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Одним з основоположних аспектів верховенства права є вимога щодо юридичної визначеності, згідно з якою у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів ( справа «Брумареску проти Румунії» (Brumarescu v. Romania) [GC], заява № 28342/95, п. 61, ECHR 1999-VII). Юридична визначеність вимагає поваги до принципу res judicata (там же, п. 62), тобто поваги до остаточного рішення суду. Згідно з цим принципом жодна сторона не має права вимагати перегляду остаточного та обов'язкового до виконання рішення суду лише з однією метою - домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі ( справа «Рябих проти Росії» (Ryabykh v. Russia), заява № 52854/99, п. 52, ECHR 2003-IX).

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено 27.04.2018.

Суддя В.В. Падій