Рішення № 73690276, 27.04.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2018
Номер справи
822/652/18
Номер документу
73690276
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/652/18

РІШЕННЯ

іменем України

27 квітня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом керівника Городоцької місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування наказу від 29.09.2017,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1, в якому просить суд визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 29.09.2017 року № 22-19820-СГ про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, розташовану за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.01.2016 року № 22-1784-СГ ОСОБА_1 вже отримав у власність земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення особистого селянського господарства на території Воробіївської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області та внесено відомості до реєстру 16.02.2016 реєстратором Дунаєвецького районного управління юстиції Хмельницької області Севастьяновою А.М.

При цьому, позивач вважає, що ОСОБА_1 уже використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для вказаного виду використання, тому звернувся до суду з вказаними позовними вимогами.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 05.03.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в якому останній зазначає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими з огляду на те, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області діяло відповідно до норм чинного земельного законодавства при розгляді заяв гр.ОСОБА_1, оскільки в даних клопотаннях гр.ОСОБА_1 повідомляв, що він правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не скористався.

При цьому, відповідач зазначає, що Управління не надавало наказ "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність" (НОМЕР_3) гр.ОСОБА_1, а тому останній не скористався другий раз правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки, оскільки технічну документацію на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3 головним управлінням затверджено не було та гр.ОСОБА_1 не зареєстрував право власності на вищевказану земельну ділянку, отже наказ Управління №22-19820-СГ від 29.09.2017 не реалізований, інтереси Держави не порушені. Просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

У наданому відзиві відповідач зазначає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, у зв'язку із чим звертає увагу, що у даному випадку є підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якому зазначає, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-19820-сг від 29.09.2017 прийнято всупереч вимог статей 116, 118, 121 Земельного кодексу України.

Розглядаючи заяву ОСОБА_1 по суті, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області не перевірено факт реалізації вказаною особою права на безоплатну приватизацію земельної ділянки, не надано належної оцінки обставинам і умовам, зазначеним у заяві, доводам заявника, не врахувало обставин, які спростовують дійсність волевиявлення заявника, а саме факт використання ним свого права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

При цьому, формальний підхід до вирішення заяви, прийняття рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га, створили передумови для невиправданого, штучного використання процедури неодноразового отримання у власність земельної ділянки особою, яка вже використала своє право на неї, що є підставою для скасування рішення про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Від третьої особи до суду будь-яких заяв, клопотань чи заперечень не надходило.

Дослідивши позовну заяву, відзив та відповідь на відзив, оцінивши у взаємозв'язку та сукупності належні та допустимі докази, що містяться у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Щодо підстав вказаних відповідачем у відзиві стосовно залишення позовної заяви без розгляду внаслідок пропущення позивачем строку звернення до суду, суд зазначає, що вказані твердження відповідача не знаходять свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи.

Суд встановив, що 21.08.2015 ОСОБА_1 звертався до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, в якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Воробіївської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області.

Разом із заявою як додатки подано: копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копію учасника бойових дій.

Наказом в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.01.2016 №22-1784-СГ, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1, яка розташована за межами населених пунктів Воробіївської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області, та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2,0 га (кадастровий номер НОМЕР_2) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану за межами населених пунктів Воробіївської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області.

Суд встановив, що ОСОБА_1 20.09.2017 повторно звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, в якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення із зміною цільового призначення земельної ділянки із категорії земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, розташовану за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району, з метою подальшої передачі безоплатно у власність.

Разом із заявою ним подано додатки: копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Наказом в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 29.09.2017 № 22-19820-СГ ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, розташовану за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Пунктом 1 статті 22 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), визначено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо) (ч. 2 ст. 22 ЗК України).

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до частин 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара (ч.1 ст. 121 ЗК України).

Суд встановив, що відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, копія якої знаходиться в матеріалах справи, ОСОБА_1 на підставі наказу в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.01.2016 року №22-1784-СГ отримав у власність земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер НОМЕР_2) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану за межами населених пунктів Воробіївської сільської ради Дунаєвецького району Хмельницької області.

Проаналізувавши зміст вищевикладених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1, ще у 2016 році використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для вказаного виду використання (наказ в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26.01.2016 року №22-1784-СГ), а Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, всупереч вимог статей 116, 118, 121 Земельного кодексу України видало наказ від 29.09.2017 № 22-19820-СГ, яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, розташовану за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.

Таким чином, прийняття рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га, створили передумови для невиправданого, штучного використання процедури неодноразового отримання у власність земельної ділянки особою, яка вже використала своє право на неї, що є підставою для скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, розташовану за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району від 29.09.2017 № 22-19820-СГ.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищенаведене, встановлений судом факт того, що ОСОБА_1 використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання суд вважає, що оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, за сукупністю наведених обставин та враховуючи наявність письмових документів, що підтверджують наведені позивачем доводи у позовній заяві та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України, що регулює спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов керівника Городоцької місцевої прокуратури (32100, Хмельницька область, м.Городок, вул.Грушевського, 80, ідентифікаційний код - 02911102) до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29016, Хмельницька область, м.Хмельницький, вул.Інститутська, 4/1, ідентифікаційний код - 39767479), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 (32400, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) про визнання незаконним та скасування наказу від 29.09.2017 - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 29.09.2017 року № 22-19820-СГ про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, розташовану за межами населених пунктів Летавської сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя /підпис/ О.П. Шевчук "Згідно з оригіналом" Помічник судді 27.04.18 Д.М. Стаднік