Рішення № 73690084, 26.04.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
818/1146/18
Номер документу
73690084
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 квітня 2018 р. Справа № 818/1146/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить зобов’язати відповідача у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 скласти Список на ім’я ОСОБА_1 за формою згідно з Додатком 1 постанови Кабінету Міністрів України № 45, направити його до Сумського обласного військкомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.04.2012 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 та наказу Mіністерства оборони України № 576 від 05.11.2010, на 01.01.2016 відповідно до наказу Mіністерства оборони України № 44 від 27.01.2016, та здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2012 та з 01.01.2016 у суворій відповідності до Довідок, складених Сумським обласним військкоматом, про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість з урахуванням раніше проведених виплат і коефіцієнтів інфляції.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.04.2048 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, скласти список на ім’я ОСОБА_1 за формою згідно з Додатком 1 постанови Кабінету Міністрів України № 45, направити його до Сумського обласного військкомату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 відповідно до наказу Mіністерства оборони України № 44 від 27.01.2016, та здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 у суворій відповідності до Довідки складеної Сумським обласним військкоматом, про розмір грошового забезпечення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів, проте відповідач безпідставно відмовляє йому у проведенні такого перерахунку.

Відповідач подав відзив до суду, в якому вказує, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з позовом та не надав докази наявності об’єктивності причин, що перешкоджали своєчасно звернутися до суду. Також зазначив, що Пенсійний фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказів від 01.11.2010 № 576 та від 27.01.2016 № 44, оскільки вони видавались на відповідний рік та в межах видатків передбачених для грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять службу в Збройних Силах України і не стосуються осіб, які перебувають на пенсії (звільнені з військової служби). Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 передбачено підвищення розмірів пенсій, а не перерахунок, тому підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні. Просить відмовити в задоволенні позову.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЖ № 383771 (а.с. 12), перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області.

13.02.2018 позивач звернувся з письмовою скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, якою просив здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії на підставі та у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, п. 5 Постанову Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року, Наказу Міністерства оборони України № 44 від 27.01.2016 та № 88 від 09.02.2017, та у Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (а.с. 7).

Листом від 26.02.2018 № 668/Н-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що оскільки повідомлення відповідно до зазначеного Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до головного управління не надходило, то для проведення перерахунку пенсії відповідно до наказів Міністерства оборони України від 27.01.2016 № 44 та від 09.02.2017 № 88 підстави відсутні (а.с. 8).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та деяких інших осіб, визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ). Порядок перерахунку пенсій вказаної категорії осіб визначений статтею 63 Закону №2262-ХІІ, редакція якої неодноразово зазнавала змін. Станом на 2008 - 2012 роки, тобто період, в якому, на думку позивача, виникли підстави для перерахунку пенсії, чинною була наступна редакція: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону».

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Аналіз вказаних норм приводить до висновку, що підставою для перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, а не накази Міністерства Оборони про виплати премій конкретним військовослужбовцям.

Більше того, зазначене рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій повинно доводитися до Пенсійного фонду України, який, у свою чергу, доводить до відома своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Сторонами не надано суду доказів того, що Кабінетом Міністрів України приймалося рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, що про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям КМУ повідомляло Пенсійний фонд України, а останній повідомляв Головне управління ПФУ в Сумській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Посилання ОСОБА_1 на наказ Міністра оборони України від 05.11.2010 № 576, як на підставу перерахунку його пенсії, є помилковим, оскільки вказаним наказом було встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідних роках, вони носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.

Враховуючи, що з січня 2008 року Кабінет Міністрів України не приймав нормативних актів, які б визначали нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, а наказ Міністра оборони України від 05.11.2010 № 576 не є законодавчим актом, суд вважає безпідставними позовні вимоги щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до вказаного наказу.

Такий висновок суду кореспондується з позицією Верховного Суду України, яка була висловлена у постановах Верховного Суду України від 4 листопада 2014 року (№ 21-248а14) та від 23 грудня 2014 року (№21-569а14).

Аналогічної позиції дотримується і Верховний Суд у постанові від 30 січня 2018 року (справа №753/21475/16-а).

Отже, у відповідача відсутні підстави для складання та направлення списків за формою згідно із додатком 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою КМУ від 13.02.2008 №45 до Сумського обласного військового комісаріату, а також відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 № 576, яким були встановлені розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідному році.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (40000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про зобов'язання вчинити дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко