
6.2.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
23 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/756/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.
за участю
секретаря судового засідання: Попової Н.І.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: не прибув
розглянувши у підготовчому засіданні матреіали справи за адміністративним позовом Заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
29 березня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області (далі – Позивач) до Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області (далі – Відповідач), в якому позивач просив:
- визнати протиправною бездіяльність Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області щодо оформлення права власності та державної реєстрації права власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району, Луганської області;
- зобов'язати Бондарівську сільську раду Марківського району Луганської області вжити заходи щодо оформлення права власності та державної реєстрації права власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району, Луганської області.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на те, що згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.05.2017 право власності на будівлю спортивної зали, що знаходиться за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району Луганської області, зареєстровано за Бондарівською сільською радою Марківського району. За даними Бондарівської сільської ради Марківського району будівля спортивної зали знаходиться на земельній ділянці, площею 0,02497 га, право комунальної власності на яку на даний час не оформлено. На сесіях Бондарівської сільської ради питання щодо замовлення проектно-кошторисної документації щодо інвентаризації земель комунальної власності під об'єктами комунального (будівля спортивної зали) майна не розглядались. Договір про розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності під об'єктами комунального майна - будівлею комунальної спортивної зали, не укладено. Отже, на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району Луганської області, необхідно зареєструвати право власності. Однак, в порушення вимог земельного законодавства та положень, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали не оформлено, державну реєстрацію права власності чи постійного користування не проведено. Відсутність правовстановлюючих документів створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування будівлі та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав неповнолітніх.
На підставі викладеного, Позивач просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 30.03.2018 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 23 квітня 2018 року.
В підготовчому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просила суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник відповідача не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.47), надав заяву від 22.06.2017 №345, в якій зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі, заперечень не має, крім того просив розглянути справу за його відсутності (а.с.45).
Представник третьої особи в підготовчому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Згідно частини третьої статті 183 КАС України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази, суд дійшов наступного.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (частина 1 статті 92 Земельного кодексу України).
Згідно з пунктом "а" частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Судом установлено, що відповідач – Бондарівська сільська рада Марківського району Луганської області, код ЄДРПОУ 01336292 є органом місцевого самоврядування, зареєстрованим 21.05.1997, 08.09.2006, № 1200000000160.
Рішенням Марківського районного суду від 16.03.2017 по справі № 417/3813/17 задоволено заяву в.о. заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Бондарівської сільської ради та передано у комунальну власність територіальної громади Бондарівської сільської ради безхазяйну нерухому річ вартістю 155800 гри. - будівлю спортивної зали, що знаходиться за адресою: площа Центральна, 1 в, с. Курячівка, Марківського району Луганської області. Рішення набрало чинності 04.04.2017 (а.с.6-8).
Рішенням 15 сесії 7 скликання Бондарівської сільської ради від 13.04.2017 №15/3 взято на баланс безхазяйне нерухоме майно, а саме: будівлю спортивної зали, що знаходиться за адресою: пл. Центральна, 1 в, с. Курячівка, Марківського району Луганської області (а.с.14).
Рішенням 17 сесії 7 скликання Бондарівської сільської ради від 13.04.2017 №17/3 змінено номер приміщення спортивної зали що знаходиться на площі Центральній в селі Курячівка з № 1в на № 1г (а.с.13).
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.05.2017 право власності на будівлю спортивної зали, що знаходиться за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району Луганської області, зареєстровано за Бондарівською сільською радою Марківського району (а.с.12).
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з частиною 1 статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у тому числі, у разі формування нової земельної ділянки.
Відповідно до частини 2 цієї ж статті, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 1 статті 50 Закону України “Про землеустрій” встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.
Відповідно до частини 3 вказаної статті, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, у тому числі, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.
Згідно з частинами 3 та 6 статті 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні, а у разі надання такого дозволу - у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та за необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Судом установлено, що будівля спортивної зали знаходиться за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району Луганської області на земельній ділянці, площею 0,02497 га, право комунальної власності на яку на даний час не оформлено (а.с.9).
На сесіях Бондарівської сільської ради питання щодо замовлення проектно- кошторисної документації щодо інвентаризації земель комунальної власності під об'єктами комунального (будівля спортивної зали) майна не розглядались. Договір про розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності під об'єктами комунального майна - будівлею комунальної спортивної зали, не укладено.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (стаття 126 Земельного кодексу України).
Відповідно до п.1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-VI з послідуючими змінами (далі - Закон № 1952) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону № 1952 права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Як слідує з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності станом на 25.05.2017 будівля спортивної зали, об’єкт житлової нерухомості є закладом з комунальною формою власності, загальною площею 249,7 кв.м., власником якого є Бондарівська сільська рада (а.с.12).
Таким чином, Бондарівська сільська рада являючись суб'єктом, який відповідає за матеріально-технічне забезпечення, здійснює контроль за додержанням земельного законодавства не виконала покладені на неї вищезазначеними нормами повноваження, не вжила необхідних дій для оформлення права власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали, допускаючи протиправну бездіяльність.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали, може призвести до надання її іншим особам, зокрема, для цілей, не пов'язаних з навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. 80 Закону України «Про освіту».
Відповідач визнав позов у повному обсязі, про що надіслав відповідну заяву (а.с.25).
У частинах 3, 4 ст.112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Відповідачем не надано доказів вжиття ним заходів, спрямованих на належне оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області щодо оформлення права власності та державної реєстрації права власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району, Луганської області підлягають задоволенню.
Також, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов’язання відповідача вжити заходи щодо оформлення права власності та державної реєстрації права власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району, Луганської області, оскільки відсутність правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування будівлі та навчального процесу, що може призвести до негативних, наслідків та порушення прав неповнолітніх.
Відповідно до вимог ч.2 ст.183 КАС України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про:
1) залишення позовної заяви без розгляду;
2) закриття провадження у справі;
3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Відповідно до вимог ч.3 ст.183 КАС України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, примирення сторін проводиться в порядку, встановленому статтями 189, 190 цього Кодексу (ч.4 ст.183 КАС України).
З урахуванням того, що відповідач визнав позов, про що зазначив у письмовій заяві, суд прийняв цю заяву, та матеріалами справами підтверджено не оформлення права власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району, Луганської області, суд дійшов висновку про прийняття рішення у підготовчому засіданні.
Що стосується розподілу судових витрат здійснених позивачем при подачі адміністративного позову, то відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене, законних підстав для стягнення з Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області витрат на сплату судового збору у розмірі 3524,00грн. у суду немає.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 183, 189 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Бондарівської сільської ради Марківського району Луганської області щодо оформлення права власності та державної реєстрації права власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району, Луганської області.
Зобов'язати Бондарівську сільську раду Марківського району Луганської області вжити заходи щодо оформлення права власності та державної реєстрації права власності на земельну ділянку, на якій знаходиться будівля спортивної зали за адресою: пл. Центральна, 1г, с. Курячівка, Марківського району, Луганської області.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 27 квітня 2018 року.
Суддя ОСОБА_3