
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/590/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Волинець О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління Держаної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова про зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач-1) та ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 позивач-2) звернулися до суду з позовом до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - Головне ОУПФУ у Львівській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління Держаної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова,в якому просять зобов'язати Головне ОУПФУ у Львівській області подати до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області подання про повернення коштів на особистий рахунок НОМЕР_3 ОСОБА_3 помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7 997,56 грн, сплаченого за квитанцією №ПН 1305 від 11.12.2017 та на особистий рахунок НОМЕР_4 ОСОБА_1 помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7 997,56 грн, сплаченого за квитанцією №ПН 1296 від 11.12.2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до пункту 9 статі 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» №400/97-ВР від 26.06.1997 (далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Позивачі зазначають, що вони вперше придбали житло (квартира АДРЕСА_1) та при укладенні договору безпідставно сплатили збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного майна. Вважають, що мають право на повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості вказаної квартири в сумі 7 997,56 грн кожному, тому звернулися до відповідача з заявою про повернення безпідставно сплачених коштів з підстав, що квартиру придбано ними вперше. Проте відповідач, на думку ОСОБА_3 та ОСОБА_1, необґрунтовано відмовив у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, у зв'язку із чим позивачі звернулися до суду з даною позовною заявою.
Позивач - 1 належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. На адресу суду подала заяву, відповідно до змісту якої просила розглядати справу без її участі.
Позивач-2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача Волинець О.М. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Головне ОУПФУ у Львівській області не володіє інформацією щодо права власності на нерухоме майно, а заявником не надано доказів, що підтверджують придбання житла вперше. Крім того, громадяни, які вперше купляють житло звільняються від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на підставі норм Закону №400/97-ВР, а не за рішенням Пенсійного фонду України. Тому, питання про звільнення від сплати збору має бути з'ясоване при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору, а не під час звернення до органів Пенсійного фонду. Просила відмовити у задоволенні позову.
Третя особа, повідомлена належним чином про час, місце та дату розгляду справи, явку уповноваженого представника не забезпечила. На адресу суду 07.03.2018 надіслала пояснення суть якого полягає в наступному. Відповідно до Переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету, контроль за справлянням надходжень за кодом класифікації доходів бюджету 24140500 «Збір з операції придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна» закріплено за органами Пенсійного фонду України. З огляду на це, повернення такого збору органами Казначейства здійснюється на підставі подання органів Пенсійного фонду України.
Ухвалою судді від 14.02.2018позовназаявабулазалишена без руху, позивачам надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою судді від 26.02.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження з датою підготовчого засідання.
Ухвалою суду від 22.03.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно з договором купівлі-продажу квартири від 11.12.2017, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Новосад О.П. та зареєстрованим у реєстрі за №6909, ПАТ «Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Активні інвестиції» що діє від свого імені в інтересах та за рахунок Пайового венчурного не диверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Грінвіль Хаус» (Продавець) передало у власність ОСОБА_1 та ОСОБА_3, (Покупці), а ОСОБА_1 та ОСОБА_3 прийнято у власність, по ? частці кожний, належну Продавцю на праві приватної власності квартиру АДРЕСА_1.
Продаж квартири за домовленістю сторін вчинено за ціною 1 599512,00 грн.
На підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №38636113 від 11.12.2017 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис про реєстрацію права власності на вказану квартиру за ОСОБА_1 та ОСОБА_3 по ? частці кожний.
Згідно з квитанціями від 11.12.2017 №ПН 1305 та №ПН 1296 ОСОБА_3 та ОСОБА_1 відповідносплатили по 7 997,56 грнкожен збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на рахунок ГУ ДКСУ у Львівській області.
Позивачі, вважаючи, що безпідставно (помилково) сплатили збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна, звернулися до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Львові Львівської області, правонаступником якого є Головне УПФУ у Львівській області, із заявою від 12.01.2018 про повернення безпідставно сплаченого ними збору у розмірі 1% від вартості квартири.
Листом №1384/06.1-32 від 31.01.2018, направленим на адресу ОСОБА_1, відповідачем відмовлено ОСОБА_3 у задоволенні заяви про повернення помилково сплачених коштів з тих підстав, що з доданих до заяви матеріалів не вбачається, що позивач-1 вперше придбала житло. Відомості щодо ОСОБА_1 у листі відсутні.
Вважаючи протиправною таку відмову, позивачі звернулися до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон № 400/97-ВР.
У відповідності до пункту 9 статті 1 Закону № 400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом № 400/97-ВР врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок № 1740).
Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до пункту 15-3 Порядку № 1740, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Отже, із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Водночас, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна можлива за наявності документа про підтвердження сплати такого збору. Жодних винятків для процедури посвідчення або реєстрації таких договорів не передбачено.
Інформація щодо реєстрації нерухомого майна, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб відображена у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Підстави та процедуру надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно визначено Порядком надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 (далі - Порядок).
Пунктом 8 вказаного Порядку передбачено, що інформація з Державного реєстру прав у паперовій формі надається за заявою особи, яка бажає отримати таку інформацію, або уповноваженої нею особи шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав, фронт-офісу або нотаріуса.
Згідно з пунктом 4 Порядку інформація з Державного реєстру прав містить актуальні на дату та час її надання відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, наявні в ньому, а також відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, які є архівною складовою частиною Державного реєстру прав, або відомості про відсутність зареєстрованих речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Інформація з Державного реєстру прав за бажанням особи, яка отримує таку інформацію, може містити, крім відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, відомості про виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, обтяження таких прав щодо запитуваного суб'єкта або об'єкта нерухомого майна, а також про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру прав та реєстрів у хронологічному порядку.
Відповідно до статті 3 Закону № 400/97-ВР платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Підпунктом 7 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 460/2011, передбачено, що казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна», покладений на Пенсійний фонд України.
Системний аналіз вказаних норм Закону та Порядку дає підстави стверджувати, що громадяни, які придбавають нерухоме майно вперше, звільнені від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тому не є платниками такого збору.
Позивачами долучено до матеріалів справи витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №106963025 від 11.12.2017 та №106962803 від 11.12.2017. Згідно з відомостями у вказаних витягах позивачі є власниками квартири за спільною частковою власністю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу квартири, серія та номер 6909, виданий 11.12.2017 приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Новосад О.П. Підстава внесення запису про право власності: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер №38636113 від 11.12.2018.
Вказане свідчить про те, що позивачі11.12.2017 вперше придбали нерухоме майно (квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1) за договором купівлі-продажу і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатили збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості на загальну суму 15 995,12 грн.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність відмови Головного УПФУ у Львівській області в повернені позивачам збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7 997,56 грн кожному.
Частиною 3 статті 3 Закону № 400/97-ВР визначено, що платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
У відповідності до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено, зокрема, механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Позивачами таку заяву подано в Залізничне ОУПФУ 12.02.2018.
Однак, як встановлено судом, територіальним органом Пенсійного фонду протиправно відмовлено у задоволенні такої.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач вказаного обов'язку не виконав, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо правомірності відмови позивачу у поверненні помилково сплаченого збору.
Суд вважає безпідставними доводи Головного УПФУ у Львівській області, викладені у відзиві на позовну заяву, про те, що відповідач не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно і позбавлений можливості встановити придбавання житла конкретною особою вперше, оскільки відповідач не позбавлений можливості подати у встановленому законом порядку запит на отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
За встановлених фактичних обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача щодо повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7 997,56 грн сплаченого кожним позивачем особисто, а тому для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобов'язати Головне УПФУ у Львівській області подати до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_3 та ОСОБА_1 по7 997,56 грн збору, сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна згідно квитанціями від 11.12.2017 №ПН 1305 та від 11.12.2017 №ПН 1296.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 (К/9901/412/17) та постанові Верховного Суду від 31.01.2018 (К/9901/400/17).
Беручи викладене та оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області понесені позивачами судові витрати у вигляді судового збору на загальну суму 1410, 00 грн, сплаченого за квитанціями №4 від 12.02.2018 та №3 від 12.02.2018.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) подати до Управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області (місцезнаходження: вул. Конотопська, 6/8, м. Львів, 79044, код ЄДРПОУ 37965138) подання про повернення коштів на особистий рахунок НОМЕР_3 ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1) помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7 997 (сім тисяч дев'ятсот дев'яносто сім) грн 56 к., сплаченого за квитанцією №ПН 1305 від 11.12.2017 тана особистий рахунок НОМЕР_4 ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2, РНОКПП: НОМЕР_2) помилково зарахованого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 7997(сім тисяч дев'ятсот дев'яносто сім) грн 56 к.,сплаченого за квитанцією №ПН 1296 від 11.12.2017.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1) 705 (сімсот п'ять) грн 00 к. та ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2, РНОКПП: НОМЕР_2) 705 (сімсот п'ять) грн. 00 к.судових витрат.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 27 квітня 2018 року.
Суддя О.П.Хома