Рішення № 73689684, 26.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2018
Номер справи
815/1028/18
Номер документу
73689684
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1028/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

за участю секретаря Сердюк І.С.

сторін:

позивача ОСОБА_1

представників відповідача Кривошиї К.Ю., Стойчевої К.С.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у відкритому судовому засіданні) справу за позовом ОСОБА_1 до Житлової комісії військової частини А-1283 про визнання протиправними дій та скасування довідки про перевірку житлових умов,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Житлової комісії військової частини А-1283 в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії житлової комісії військової частини А-1283 вчиненні при складанні довідки про перевірку житлових умов № 237 від 22.12.2017 року майора у відставці ОСОБА_1;

- скасувати довідку про перевірку житлових умов майора у відставці ОСОБА_1 за №237 від 22.12.2017 року.

Ухвалою суд від 30.03.2018р. відкрито провадження по справі і призначено судове засідання з викликом сторін на 20.04.2018 року.

Ухвалу про відкриття провадження по справі з витягом процесуальних прав і обов'язків позивач отримав 11.04.2018р.

Ухвалу про відкриття провадження по справі з витягом процесуальних прав і обов'язків представник відповідача отримав 04.04.2018р.

18.04.2018р. представником відповідача Корнійчуком Т.О. через канцелярію суду за вхід. № 10539/18 подано відзив на позовну заяву у встановленний законом 15-денний строк, з доказами направлення позивачу.

ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА

24 жовтня 2017 року житловою комісією військової частини А-1283 у складі майора Юдіна Є.М., працівника ЗСУ Черниша В.М., старшого лейтенанта Стойчевой К.С. проведена перевірка житлових умов майора у відставці ОСОБА_1 та членів його сім'ї.

Комісії надана домова книга та паспорти усіх зареєстрованих осіб які проживають за вказаною адресою. На час перевірки були присутні позивач, його мати та дружина. Решта членів сім'ї була відсутня з поважних причин.

Зі змістом довідки про результати перевірки житлових умов позивач ознайомпений головою житлової комісії військової частини А-1283 Юдіним Є.М. лише через три місяця 24 січня 2018 року (копія довідки № 237 від 22.12.2017року).

02 лютого 2018 року позивач звернувся до командира в/ч А-1283 із заявою, в якій висловив свою незгоду з текстом складеної довідки про перевірку житлових умов, та шляхи вирішення спірних питань в досудовому порядку, які виникли при складанні довідки, а саме:

- не вказано увесь склад сім'ї, що зареєстрована та проживає по вказаному адресу;

- не прийняті до уваги медичні висновки ВКК № 9/248 від 30 грудня 2014 року, згідно яких, ОСОБА_1 за станом здоров'я не може проживати в одній кімнаті з членами сім'ї, в тому числі в ізольованій квартирі(копія медичного посвідчення ВВК № 9/248);

- висновок комісії не відповідає цілям перевірки, не вказана потрібність або відсутність в поліпшенні житлових умов.

Наказом командира в/ч № 51 від 06.02.2018 року було призначено службове розслідування за фактом звернення.

Отже, порушення та неточності, які були допущені житловою комісією в/ч А-1283 при складанні довідки про перевірку житлових умов за №237 від 22.12.2017 р. є протиправними та такими що порушують права, свободу та інтереси, право членів сім'ї позивача на одержання гарантованого державою соціального житла.

ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА

Відповідно до підпункту 11 пункту 10.8 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737 склад житлової комісії оголошується наказом командира (начальника) військової частини.

Відповідно до наказів командира військової частини А1283 № 77 від 10.03.2016; № 199 від 21.06.2016 та № 280 від 01.08.2017 до складу житлової комісії військової частини А1283 на момент перевірки житлових умов майора запасу ОСОБА_1, тобто станом на 24 жовтня 2017 року входили:

-голова житлової комісії - заступник начальника вузла по роботі з особовим складом майор Юдін Є.М.;

-секретар житлової комісії - начальник відділення обслуговування мереж центру телекомунікацій старший лейтенант Стойчева К.С.;

члени комісії:

-начальник відділення приймальних радіопристроїв центру радіо- та супутникового зв'язку лейтенант Георгієвська Г.В.;

-старший телефоніст міжміської телефонної станції відділення обслуговування мереж центру телекомунікацій старший солдат Кабаченко Н.Б.;

-начальник дільниці обробки та передачі телеграфної інформації сержант Денисова Г.Ю.

Працівник ЗСУ Черниш В.М. не є працівником військової частини А1283, оскільки трудовий договір з військовою частиною не укладав, що передбачено трудовим законодавством для прийняття на роботу цивільної особи, а отже, ніяким чином не міг бути включений до складу житлової комісії військової частини А1283.

Зазначені у позовній заяві особи, які проводили перевірку житлових умов призначені на засіданні житлової комісії Одеського гарнізону у складі робочої групи, до якої входили ТВО голови гарнізонної житлової комісії Одеського гарнізону Черниш В.М. та голова житлової комісії військової частини А1283 Юдін Є.М., що підтверджується протоколом засідання житлової комісії Одеського гарнізону № 11 від 04.08.2017 р. На цьому ж засіданні були поставлені завдання робочій групі щодо постанови Одеського окружного адміністративного суду від 12.07.2017 по справі № 815/3319/17, одним із яких було перевірити житлові умови майора запасу ОСОБА_1 та доповісти на наступному засіданні житлової комісії Одеського гарнізону. Про результати роботи робоча група доповіла 19.01.2018, що ОСОБА_1 є власником будинку за адресою: АДРЕСА_1, (2х кімнатний, площа 30,7/53,6 кв.м.), в якому дійсно проживають 3 особи (він, колишня дружина, його мати). Доповідь була здійснена на підставі довідки про перевірку житлових умов № 237 від 22.12.2017 р.

Відповідно перевірка житлових умов ОСОБА_1 саме житловою комісією військової частини А1283 24 жовтня 2017 року не проводилась, тобто не вчинялось протиправних дій, які б могли порушити права позивача, отже, позовні вимоги, спрямовані до житлової комісії військової частини А1283 як до відповідача є необгрунтованими.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

24 жовтня 2017 року житловою комісією військової частини А-1283 у складі майора Юдіна Є.М., працівника ЗСУ Черниша В.М., старшого лейтенанта Стойчевой К.С. проведена перевірка житлових умов майора у відставці ОСОБА_1 та членів його сім"ї.

Зі змістом довідки про результати перевірки житлових умов позивач ознайомпений головою житлової комісії військової частини А-1283 Юдіним Є.М. лише через три місяця 24 січня 2018 року (копія довідки № 237 від 22.12.2017року).

02 лютого 2018 року позивач звернувся до командира в/ч А-1283 з заявою в який висловив свою незгоду з текстом складеної довідки про перевірку житлових умов, та шляхи вирішення спірних питань в досудовому порядку, які виникли при складанні довідки, а саме:

- не вказано увесь склад сім'ї, що зареєстрована та проживає по вказаному адресу;

- не прийняте до уваги медичні висновки ВКК № 9/248 від 30 грудня 2014 року згідно якого, ОСОБА_1 за станом здоров'я не можу проживати в одній кімнаті з членами сім'ї в тому числі в ізольованій квартирі;(копія медичного посвідчення ВВК № 9/248);

- висновок комісії не відповідає цілям перевірки, не вказана потрібність або відсутність в поліпшенні житлових умов.

Наказом командира в/ч № 51 від 06.02.2018 року було призначено службове розслідування за фактом звернення.

Результатів службового розслідування до суду не надано. Наказом № 51 від 06.02.2018 р. житловій комісії в/ч А1283 наказано провести повторну перевірку житлових умов майора запасу ОСОБА_1

ВИСНОВКИ СУДУ

Організацію обліку військовослужбовців Збройних Сил України (далі - ЗС України) та осіб, звільнених у запас або відставку, що залишилися на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у ЗС України (далі - особи, звільнені з військової служби) (далі - облік); забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців ЗС України (крім військовослужбовців строкової військової служби), а також осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов (далі - члени сімей військовослужбовців); порядку створення та роботи житлових комісій; контролю за розподілом жилих приміщень у гарнізонах ЗС України, перевірки правильності оформлення облікових справ військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов визначено Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міноборони України № 737 від 30.11.2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України10 січня 2012 р. за N 24/20337 (далі - Інструкція).

Згідно зі ст. 43 Житлового кодексу України, ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", п. 4.1 Інструкції про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, п. 38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 11.12.84 № 470, військовослужбовцям, які перебувають на квартирному обліку, жилі приміщення надаються згідно з чергою. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом прийняття на облік (внесення до списків осіб, які користуються правом першочергового та позачергового отримання жилих приміщень).

Відповідно до п. 1.6 Інструкції з метою дотримання вимог чинного законодавства під час ведення обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, розподілу жилої площі, призначеної для постійного проживання, участі в розподілі службового житла та контролю за використанням житла в органах військового управління, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), гарнізонах створюються житлові комісії.

Згідно з п. 1.11 Інструкції усі питання, пов'язані з перебуванням військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, на квартирному обліку, із забезпеченням їх жилою площею та розміром жилого приміщення, вирішуються за місцем проходження ними служби, перебування на обліку або в судовому порядку.

Пунктом 10.6. на житлові комісії (об'єднані житлові комісії) органів військового управління, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій ЗС України покладаються такі завдання:

розгляд рапортів військовослужбовців та заяв осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов;

перевірка житлових умов;

розгляд заяв, скарг та пропозицій, прийняття рішень зі спірних питань, які виникли під час роботи житлових комісій військових частин, закладів, установ та організацій, і прийом відвідувачів з житлових питань;

надання звіту про виконану роботу не менше двох разів на рік загальним зборам військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, та радам офіцерів органів військового управління.

Пунктом 10.10. До повноважень гарнізонної житлової комісії належать:

контроль за надходженням і правильністю обліку жилої площі, участь у її розподілі між військовими частинами гарнізону;

перевірка законності перебування на квартирному обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх cімей у військових частинах;

перевірка правильності оформлення облікової справи (додаток 7) та наявності в ній усіх визначених у цій Інструкції документів;

виступ з ініціативою про скликання позачергових загальних зборів осіб, що перебувають на квартирному обліку, у зв'язку з:

прийняттям рішення житлової комісії гарнізону про саморозпуск;

оголошенням недовіри та виключенням члена (членів) комісії зі складу житлової комісії;

ініціюванням проведення довиборів члена (членів) житлової комісії.

Пунктом 10.11. до повноважень житлової комісії військової частини належать:

зарахування військовослужбовців на облік, зняття військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов;

внесення змін до облікових даних військовослужбовців чи осіб, звільнених з військової служби, які перебувають на квартирному обліку, у зв'язку зі зміною їх сімейного стану, набуттям ними права на пільги для отримання жилого приміщення;

розподіл 70 відсотків службової жилої площі, яка надійшла до військової частини;

погодження розподілу жилої площі, яка надається для постійного проживання;

перенесення черговості надання жилого приміщення на рік, якщо військовослужбовець чи особа, звільнена з військової служби, відмовиться від виділеного жилого приміщення, що відповідає встановленим вимогам та poзмipy;

скликання позачергових загальних зборів військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, у зв'язку з:

саморозпуском житлової комісії, оголошенням недовіри та виключенням члена (членів) комісії зі складу житлової комісії;

ініціюванням проведення довиборів члена (членів) житлової комісії.

ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до Постанови Одеського окружного адміністративного суду по справі №815/6758/15 за позовом ОСОБА_1 були визнані протиправними дії житлової комісії в/ч А-1283 щодо надання витягу з протоколу її засідання від 25.10.2007р. №25, стосовно зміни складу родини майора запасу ОСОБА_1, який не відповідає змісту самого протоколу; зобов'язано житлову комісію в/ч А-1283 поновити позивача та членів його сім'ї (він, дружина ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_1, донька ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_2, донька ОСОБА_12, 1983 р.н.) у списках військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов за датою первинної постановки на облік в загальній черзі з 14.06.1996р., першочерговій з 24.10.2008р., позачерговій з 19.03.1997р.

Крім того, у зазначеному рішенні суд, задовольняючи позовну вимогу про зобов'язання житлової комісії в/ч А-1283 поновити позивача та членів його сім'ї (він, дружина ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_1, донька ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_2, донька ОСОБА_12, 1983 р.н.) у списках військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов за датою первинної постановки на облік в загальній черзі з 14.06.1996р., першочерговій з 24.10.2008р., позачерговій з 19.03.1997р. , встановив : " […] Таким чином, з урахуванням того, що житловою комісією військової частини А-1283, встановлено та визнано первинний склад сім'ї майору запасу ОСОБА_1 у складі 4-осіб, судом у постанові по справі №815/1514/15 від 15.06.2015р. встановлено, що витяг з протоколу №25 засідання житлової комісії військової частини А-2666 від 25.10.2007р., згідно з яким внесено зміни до складу сім'ї майора запасу ОСОБА_1 не відповідає змісту самого протоколу, суб'єкт владних повноважень не має правових підстав не вносити зміни до списків військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов при військовій частині А-1283 щодо позивача із зазначеним складом сім'ї, із первинними датами постановки на облік, тому суд дійшов висновку про задоволення вимог в цій частині позовних вимог" (а.с.60).

Вказане рішення набрало законної сили 19.05.2016р.

Отже, судовим рішенням був встановлений факт протиправності не внесення в списки військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов, змін щодо складу сім'ї позивача у кількості 4-х осіб.

Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України : "Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлені ці обставини, якщо інше не встановлено законом".

З урахуванням обов'язковості судових рішень, які набрали законної сили, на виконання рішення суду, житлова комісія в/ч А-1283 прийняла рішення поновити позивача та членів його сім'ї у списках військовослужбовців та осіб звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов, у складі : позивача, дружини ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_1, доньки ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_2, доньки ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_3 (протокол №12 від 07.10.2016р.)

На сайті Верховного суду оприлюднений «Науковий висновок щодо меж дискреційного повноваження суб'єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», в якому ВС прийшов до наступних висновків:

при реалізації дискреційного повноваження суб'єкт владних повноважень зобов'язаний поважати основоположні права особи, додержуватися: конституційних принципів; принципів реалізації відповідної владної управлінської функції; принципів здійснення дискреційних повноважень; змісту публічного інтересу; положень власної компетенції; вказівок, викладених у інтерпретаційних актах; фахових правил, закріплених у нормативних актах; адміністративної практики; судової практики; процедурних вимог;

критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об'єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття.

Аналізуючи дії відповідача на відповідність вказаним критеріям, суд приходить до висновку про їх протиправність.

Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2018 року № 1-р/2018 (Справа № 1-6/2018) встановлено, що основними елементами конституційного принципу верховенства права є справедливість, рівність, правова визначеність.

Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні передбачають правові гарантії, правову визначеність і пов'язану з ними передбачуваність законодавчої політики, необхідні для того, щоб учасники відповідних правовідносин мали можливість завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано (абзац третій пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005).

У Доповіді "Верховенство права", яка схвалена Європейською Комісією "За демократію через право" (Венеціанською Комісією) на 86-му пленарному засіданні (25-26 березня 2011 року), наголошено, що принцип правової визначеності є ключовим у питанні довіри до судової системи і верховенства права; держава зобов'язана дотримуватися та застосовувати у прогнозований і послідовний спосіб ті закони, які вона ввела в дію (пункт 44); правова визначеність передбачає, що норми права повинні бути зрозумілими і точними, а також спрямованими на забезпечення постійної прогнозованості ситуацій і правових відносин (пункт 46); парламентові не може бути дозволено зневажати основоположні права людини внаслідок ухвалення нечітких законів (пункт 47); правова визначеність означає також, що необхідно у цілому дотримуватися зобов'язань або обіцянок, які взяла на себе держава перед людьми (поняття "законних очікувань") (пункт 48).

Конституційний Суд України вважає, що принцип правової визначеності вимагає від законодавця чіткості, зрозумілості, однозначності правових норм, їх передбачуваності (прогнозованості) для забезпечення стабільного правового становища людини.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволеню в повному обсязі.

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Житлової комісії військової частини А-1283 про визнання протиправними дій та скасування довідки про перевірку житлових умов - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії житлової комісії військової частини А-1283 вчиненні при складанні довідки про перевірку житлових умов № 237 від 22.12.2017 року майора у відставці ОСОБА_1

Скасувати довідку про перевірку житлових умов майора у відставці ОСОБА_1 за №237 від 22.12.2017 року.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1, адреса: 65033, АДРЕСА_1, телефон: НОМЕР_2)

Житлова комісія військової частини А-1283 (ідентифікаційний код міністерства оборони України військова частина А -1283 код № 22994917, адреса: провулок Штабний, 1, м. Одеса, 65012, телефон: (093) 551-13-87; (068) 717-55-67)

Суддя Потоцька Н.В.

.